Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο ξανά??

mary-rs

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα, Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος ΗΠΑ,Αυστραλία,Κίνα
Προσπαθώ να κανονίσω ένα ταξίδι για Φεβρουάριο/Μάρτιο για 5-6 μέρες και σκέφτομαι πιθανά μέρη και πάντα το Λονδίνο έρχεται πρώτο στις προτιμήσεις παρόλο που πήγα μόλις πέρυσι....!

Πέρυσι τα Χριστούγεννα πέρασα 5 υπέροχες μέρες στο Λονδίνο αλλά και πάλι αισθάνομαι ότι δεν έχω δει ούτε το μισό της πόλης!!! Συνολικά βέβαια ήταν ένα μεγάλο ταξίδι 2 εβδομάδων, που ξεκίνησε από τη νότια ακτή της Αγγλίας με σκοπό να επισκεφτούμε έναν φίλο που μένει μόνιμα εκεί, συνεχίστηκε στη Σκωτία στο μαγευτικό Εδιμβούργο και τη λίμνη Λοχ Νες και εντέλει στο Λονδίνο για Χριστούγεννα!
Το Χριστουγεννιάτικο Λονδίνο εντυπωσιακό, θες όμως η κούραση των προηγούμενων ημερών, θες ότι είχαμε ξεμυαλιστεί με τη Σκωτία (απλά πανέμορφα) είδαμε μεν αρκετά αλλά και πάλι έμεινα με το αίσθημα του ανικανοποίητου και από τότε ανυπομονώ για το πότε θα ξαναπάω....Και έχω φοβερή αδυναμία στο Λονδίνο και γενικότερα στην Αγγλία...

Πέρυσι ήμουν με φίλες, φέτος θα πάω με το αγόρι μου - εκείνος δεν έχει πάει Λονδίνο και θέλει πολύ, οπότε κανένα πρόβλημα εδώ :p
Κοιτάξαμε και άλλες επιλογές, επειδή εγώ έχω πάει πρόσφατα και όσο να ναι το σκεφτόμουν...
Ο καιρός δε μας πειράζει, μας αρέσει το χειμωνιάτικο σκηνικό και η μουντάδα γενικά - παράξενο? :innocent:

Μέχρι και Σουηδία είχαμε σκεφτεί αλλά νομίζω ότι άνοιξη προς καλοκαίρι είναι καλύτερη εποχή για εκεί, όπως και για Ιρλανδία που ψήνομαι τρελά να πάω...Με τα πολλά καταλήξαμε Λονδίνο ή Άμστερνταμ και η τελική επιλογή δική μου, εφόσον εγώ είμαι αυτή που έχει πάει στο ένα από τα δύο...
Από οικονομικά πάνω κάτω τα ίδια βρίσκουμε σε εισιτήρια προς το παρόν, αν και Λονδίνο πιστεύω θα πάει κάτι παραπάνω λόγω ξενοδοχείων κυρίως...Έχουμε σκοπό, σε όποιο μέρος και να πάμε να προσπαθήσουμε να αφιερώσουμε έστω μία μέρα για κάποια εκδρομούλα στα περίχωρα...

Έχω μπερδευτεί λιγάκι...από τη μία θέλω να δω ένα καινούριο μέρος και πιστεύω θα μου αρέσει το Άμστερνταμ, αλλά κατά βάθος σ' αυτή τη φάση θέλω να ξαναπάω Λονδίνο....υπάρχουν και άλλα μέρη που θέλω να δω και διαδρομές που θέλω να κάνω σ' αυτή την πόλη... :rolleyes:

Τι γνώμη έχετε?? Τι να προτιμήσω??
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Λονδίνο. Αφού το θες τι κάνεις τη δύσκολη?? :icon_lol:

Μόλις γύρισα από Λονδίνο, είναι υπέροχο, γιορτινά στολισμένο και εγώ έκατσα 5 μέρες και θέλω να ξαναπάω αύριο να δω τα υπόλοιπα!!

Υ.Γ. Δεν αμφισβητώ βέβαια την ομορφιά του Άμστερνταμ, είναι υπέροχη και καταπληκτική πόλη και την ΑΓΑΠΩ (την έχω και avatar άλλωστε) και να πας οπωσδήποτε κάποια στιγμή, αλλά 1) Κατά τη γνώμη μου σε 3 μέρες -χαλαρά-την έχεις δει εκτός αν σ΄αρέσει να περιπλανιέσαι άσκοπα με βολτίτσες κλπ. 2) Λίγο χαζό αυτό που θα πω, αλλά αυτή η "μυρωδιά" (ξέρεις από τι) που πλανάται στην ατμόσφαιρα, δεν θα είναι και ότι καλύτερο και εορταστικό χρονιάρες μέρες.. Βέβαια ο καθένας γιορτάζει όπως μπορεί χαχαχα!! Καλύτερα Λονδίνο
 

mary-rs

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα, Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος ΗΠΑ,Αυστραλία,Κίνα
Ότι το προτιμώ είναι αλήθεια ναι!
Αν και γιορτινό κλίμα δε θα έχει αφού όπως είπα θα πάω Φεβρουάριο ή Μάρτη :p
απλά το κανονίζουμε από τώρα για να βρούμε οικονομικά εισιτήρια, ξενοδοχείο κλπ!
Είναι που έχω πάει και σχετικά πρόσφατα γι αυτό μπήκα και σε σκέψεις, αλλά όπως είπα έχω τόσα να δω ακόμα που πάλι δε θα μου φτάσει :lol:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έβαλες θερμόμετρο; Είσαι καλα;
Μια χαρα ειμαι. Παντα κανοντας μια επιλογη πρεπει να εχουμε 3 επιλογες: Τον καλο, τον κακο και τον ασχημο. Την καλη την εχουμε (Λονδινο), την κακια (με την καλη την εννοια) την εχουμε (Αμστερνταμ), οποτε μας ελειπε η ασχημη και τυχαια μου ρθε στο μυαλο η Ρωμη.
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Λονδινο...αφου εκει θες...και οσο να ναι,αλλο με φιλες και αλλο με το αγορι σου:icon_lol:
..αλλά αυτή η "μυρωδιά" (ξέρεις από τι) που πλανάται στην ατμόσφαιρα, δεν θα είναι και ότι καλύτερο και εορταστικό χρονιάρες μέρες..
Τι μυρωδια πλαναται στην ατμοσφαιρα του Αμστερνταμ?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
τς τς τς τς μα δεν είναι σωστο :) :)
μας διαβαζουν κ παιδια :bleh: :xalara:

κοπελια εχω παει λονδινο με φιλους, παρεα με ζευγαρι, με τη φουκαριαρα τη μανα μου, με αγορι, μονη ε με ολους σχεδόν τους δυνατούς συνδυασμούς κ ανατριχιασα από ευτυχια κάθε φορα..μην κουράζεσαι είναι μονόδρομος η επιλογή κι εγω ειχα κατσιασει προσπαθώντας να αποφασισω αλλα η καρδια μιλησε...!
κατσε λιγο φρονιμη να ακουσεις το τραγουδι που παιζει η συνειδηση σου

:)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Προσπαθώ να κανονίσω ένα ταξίδι για Φεβρουάριο/Μάρτιο για 5-6 μέρες και σκέφτομαι πιθανά μέρη και πάντα το Λονδίνο έρχεται πρώτο στις προτιμήσεις παρόλο που πήγα μόλις πέρυσι....!

Πέρυσι τα Χριστούγεννα πέρασα 5 υπέροχες μέρες στο Λονδίνο αλλά και πάλι αισθάνομαι ότι δεν έχω δει ούτε το μισό της πόλης!!! Συνολικά βέβαια ήταν ένα μεγάλο ταξίδι 2 εβδομάδων, που ξεκίνησε από τη νότια ακτή της Αγγλίας με σκοπό να επισκεφτούμε έναν φίλο που μένει μόνιμα εκεί, συνεχίστηκε στη Σκωτία στο μαγευτικό Εδιμβούργο και τη λίμνη Λοχ Νες και εντέλει στο Λονδίνο για Χριστούγεννα!
Το Χριστουγεννιάτικο Λονδίνο εντυπωσιακό, θες όμως η κούραση των προηγούμενων ημερών, θες ότι είχαμε ξεμυαλιστεί με τη Σκωτία (απλά πανέμορφα) είδαμε μεν αρκετά αλλά και πάλι έμεινα με το αίσθημα του ανικανοποίητου και από τότε ανυπομονώ για το πότε θα ξαναπάω....Και έχω φοβερή αδυναμία στο Λονδίνο και γενικότερα στην Αγγλία...

Πέρυσι ήμουν με φίλες, φέτος θα πάω με το αγόρι μου - εκείνος δεν έχει πάει Λονδίνο και θέλει πολύ, οπότε κανένα πρόβλημα εδώ :p
Κοιτάξαμε και άλλες επιλογές, επειδή εγώ έχω πάει πρόσφατα και όσο να ναι το σκεφτόμουν...
Ο καιρός δε μας πειράζει, μας αρέσει το χειμωνιάτικο σκηνικό και η μουντάδα γενικά - παράξενο? :innocent:

Μέχρι και Σουηδία είχαμε σκεφτεί αλλά νομίζω ότι άνοιξη προς καλοκαίρι είναι καλύτερη εποχή για εκεί, όπως και για Ιρλανδία που ψήνομαι τρελά να πάω...Με τα πολλά καταλήξαμε Λονδίνο ή Άμστερνταμ και η τελική επιλογή δική μου, εφόσον εγώ είμαι αυτή που έχει πάει στο ένα από τα δύο...
Από οικονομικά πάνω κάτω τα ίδια βρίσκουμε σε εισιτήρια προς το παρόν, αν και Λονδίνο πιστεύω θα πάει κάτι παραπάνω λόγω ξενοδοχείων κυρίως...Έχουμε σκοπό, σε όποιο μέρος και να πάμε να προσπαθήσουμε να αφιερώσουμε έστω μία μέρα για κάποια εκδρομούλα στα περίχωρα...

Έχω μπερδευτεί λιγάκι...από τη μία θέλω να δω ένα καινούριο μέρος και πιστεύω θα μου αρέσει το Άμστερνταμ, αλλά κατά βάθος σ' αυτή τη φάση θέλω να ξαναπάω Λονδίνο....υπάρχουν και άλλα μέρη που θέλω να δω και διαδρομές που θέλω να κάνω σ' αυτή την πόλη... :rolleyes:

Τι γνώμη έχετε?? Τι να προτιμήσω??
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Πέρυσι τα Χριστούγεννα πέρασα 5 υπέροχες μέρες στο Λονδίνο αλλά και πάλι αισθάνομαι ότι δεν έχω δει ούτε το μισό της πόλης!!!
?? Μετά από δύο χρόνια στην πόλη με πολλές, συνεχείς και ατελείωτες βόλτες, μετά την αγορά συνολικά 12 οδηγών με διαφορετικά αξιοθέατα ο καθένας, μετά από εβδομαδιαία εστίαση σε συγκεκριμένες περιοχές και ολόκληρο προγραμματισμό για να καταφέρω να δω αξιοθέατα που είναι ανοιχτά (μπορεί και) 1 ώρα τη βδομάδα, μετά λοιπόν απ όλα αυτά, είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που δηλώνω ότι έχω δει σχεδόν το μισό της πόλης...
 

kokoui

Member
Μηνύματα
375
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Δηλαδη εγω που ¨περασα¨ τρεις μερες λογικα πρεπει να λεγομαι περαστικος:icon_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom