Ηνωμένο Βασίλειο Λονδινο - Ενοικιαση αυτοκινητου van Ζηταω βοηθεια

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
Στο voucher που θα πάρεις γράφονται τα πάντα.
Σε συμφέρει να χρησιμοποιείς την κάρτα σου , αλλά λίγα μετρητά πρέπει να έχεις .
Η μετατροπή γίνεται πάντα με βάση την τιμή πώλησης του ξένου νομίσματος .
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους σας.
Μόλις τώρα πήρα τηλ στην βρετανική πρεσβεία στην Αθήνα για να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω την άδεια οδήγησης διεθνή για να μην έχω πρόβλημα και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.
Μετά πήρα τηλ και την ελληνική πρεσβεία στην Βρετανία και ούτε από εκεί ήξεραν να μου απαντήσουν!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
If you hold a valid E.U. Community Licence and are visiting the U.K. you can drive any vehicle, which your licence entitles you to drive. The vehicles you wish to drive must be shown on your licence

Δες κι εδω
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Καλησπέρα,
Σκεφτομαστε να κανουμε ενα ταξιδι στην Αγγλια το καλοκαιρι νοικιάζοντας αυτοκίνητο και φτανοντας αρκετα βορεια.Αποριες:
α)Οδηγηση στα αριστερα!!!ποσο δυσκολο ειναι?τουλαχιστον αν νοικιαζα αυτοματο να εχω και τα δυο χερακια στο τιμονι!?!
β)Αξιζει να κανω συναλλαγμα απο εδω ή να βγαζω απο ΑΤΜ?
γ)Θα ηθελα πληροφορίες για Κορνουαλη
δ)Ο Ιουλιος ή ο Αυγουστος ειναι ο "μηνας των διακοπών" για τους Αγγλους?
Ευχαριστω
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Καλησπέρα,
Σκεφτομαστε να κανουμε ενα ταξιδι στην Αγγλια το καλοκαιρι νοικιάζοντας αυτοκίνητο και φτανοντας αρκετα βορεια.Αποριες:
α)Οδηγηση στα αριστερα!!!ποσο δυσκολο ειναι?τουλαχιστον αν νοικιαζα αυτοματο να εχω και τα δυο χερακια στο τιμονι!?!
β)Αξιζει να κανω συναλλαγμα απο εδω ή να βγαζω απο ΑΤΜ?
γ)Θα ηθελα πληροφορίες για Κορνουαλη
δ)Ο Ιουλιος ή ο Αυγουστος ειναι ο "μηνας των διακοπών" για τους Αγγλους?
Ευχαριστω
α)δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαντάζει , ίσως λίγο στην αρχή μέχρι να συνηθίσεις τις γνωστές κυκλικές πορείες.
στην σκωτία μας είχαν δώσει αυτόματο, νομίζω ναι ,είναι πιο εύκολο.
β)να βγάζεις απο ατμ ή να χρησιμποποιείς πιστωτική
δ)είναι πολύ hot προορισμός για τους Άγγλους κυρίως τον Αύγουστο.
Θέλω πολύ και εγώ να πάω Κορνουάλη (μου έχει κολλήσει απο την Ρόζαμουντ Πίλτσερ )
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
α) κανενα προβλημα δεν θα εχεις. συνηθιζεις αμεσως, προσοχη οπως ειπε και η Eftichia στις κυκλικες πλατειες (roundabout), γιατι σε Motorway (σαν τι δικες μας Εθνικες Οδους) αν κανεις λαθος στην εξοδο, η επομενη μπορει να ειναι σε 30-40 ζλμ για να γυρισεις πισω! Προσοχη μονο στη προτεραιοτητα στα roundabouts. στη Βρετανια εχει προτεραιοτητα το αμαξι που ειναι ΗΔΗ στοroundabout KAI OXI αυτο που παεει να μπει απο τον πλαινο δρομο.

Για βοηθεια δες εδω:

UK: General Road Rules, Rules and traffic signs in the UK, Every country has their own rules on the road,

Το αυτοματο παντως θα στο προτεινα απλα γιατι κανεις πιο ξεκουραστο ταξιδι.

Πολυ προσοχη με τη ζωνη ασφαλειας. Αν σε δουν μη φορας εχει χοντρο προστιμο.

β) πιο φτηνα θα σου ελθει με χρηση kyrivw πιστωτικης ή χρεωστικης. Τωρα για λιγα λεφτα σε συναλλαγμα επελεξε καποιο Bureau de Change. Εχουν καλυτερες τιμες απο τις Τραπεζες.
γ) Ωραιο μερος η Κορνουαλη αλλα για "Βρετανικες" καλοκαιρινες διακοπες.Δε συγκρινεται με Ελληνικα αντιστοιχα μερη. Παντως αν και η φυση ειναι πολυ ωραια, θα σου προτεινα να πας βορειοτερα οπως λες για να δεις απιστευτα μερη (Ουαλια, Lake District, Hilands)
δ) Οι Βρετανοι κανουν διακοπες ολο το καλοκαιρι. Δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξυ Ιουλιου και Αυγουστου. Λιγο πιο χαλαρα ειναι τον Αυγουστο.
 

zer_raiden

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Καλησπερα,

Εχω να κανω κ εγω μια ερωτηση περι του θεματος. Το καλοκαιρι παω Αγγλια κ επειδη θα γραψω πολλα χιλιομετρα σκεφτομαι την επιλογη ενοικιασης αυτοκινητου. Το θεμα ειναι πως δεν εχω πιστωτικη καρτα. Υπαρχει κανενα "παραθυρακι" ως προς αυτο το θεμα? Γιατι απο οσο ξερω ζητανε πιστωτικη. Επισης αν δεν γινεται,μπορω να εχω πιστωτικη σε αλλο ονομα? Του πατερα μου πχ.

Ευχαριστω.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Καλησπερα,

Εχω να κανω κ εγω μια ερωτηση περι του θεματος. Το καλοκαιρι παω Αγγλια κ επειδη θα γραψω πολλα χιλιομετρα σκεφτομαι την επιλογη ενοικιασης αυτοκινητου. Το θεμα ειναι πως δεν εχω πιστωτικη καρτα. Υπαρχει κανενα "παραθυρακι" ως προς αυτο το θεμα? Γιατι απο οσο ξερω ζητανε πιστωτικη. Επισης αν δεν γινεται,μπορω να εχω πιστωτικη σε αλλο ονομα? Του πατερα μου πχ.

Ευχαριστω.
Πιθανον να γινεται αν τους δωσεις ως ενεχυρο μετρητα ή επιταγη. Με πιστωτικη αλλου δεν γινεται.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Οδήγηση στην Μ.Βρετανία

Εγώ θα προτείνω επίσης την χρήση πλοηγού. Μας βοήθησε ιδιαίτερα στους κυκλικούς κόμβους γιατί μας έλεγε που να βγούμε. Καλύτερα όμως εαν έχεις, να πάρεις τον δικό σου γιατί τον χρεώνουν επι πλέον.
Πιστωτική σε άλλο όνομα δεν δέχονται αλλά δέχονται μετρητά σαν εγγύηση για το αυτοκίνητο, τα οποία μετά σου επιστρέφονται. Αν θυμάμαι καλά ήταν 250 λίρες στην Europcar από την οποία εγώ έμεινα ευχαριστημένη.
Επίσης συμφέρει να το κλείσεις μέσω ιντερνετ.
Για τα χρήματα μια καλή ιδέα είναι να ανοίξεις λογαριασμό εδώ στην ΗSBC, να βάλεις τα χρήματά σου και εκεί απλά να δίνεις την κάρτα για την χρέωση. Την δέχονται παντού και δεν χρειάζεται να κουβαλάς χρήματα. Εγώ εξυπηρετήθηκα πολύ έτσι και είχα επάνω μου ελάχιστα.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Καλησπέρα,
Σκεφτομαστε να κανουμε ενα ταξιδι στην Αγγλια το καλοκαιρι νοικιάζοντας αυτοκίνητο και φτανοντας αρκετα βορεια.Αποριες:
α)Οδηγηση στα αριστερα!!!ποσο δυσκολο ειναι?τουλαχιστον αν νοικιαζα αυτοματο να εχω και τα δυο χερακια στο τιμονι!?!
http://www.travelstories.gr/368982-post17.html

β)Αξιζει να κανω συναλλαγμα απο εδω ή να βγαζω απο ΑΤΜ?
ATM

γ)Θα ηθελα πληροφορίες για Κορνουαλη
Πάρε καταδυτικό εξοπλισμό :cool:
 

Dragonborn

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Παιδια να ροτησω κατι. Πηρα και ροτησα σε ταξιδιωτικό γραφειο αν μπορω να οδηγησω με το δίπλωμά μου στην Αγγλια ενα νοικιασμένο αυτοκινητο και μου ειπαν οτι δεν μπορω γιατι θελω ευρωπαίκο δίπλωμα. Ισχυει αυτο;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδια να ροτησω κατι. Πηρα και ροτησα σε ταξιδιωτικό γραφειο αν μπορω να οδηγησω με το δίπλωμά μου στην Αγγλια ενα νοικιασμένο αυτοκινητο και μου ειπαν οτι δεν μπορω γιατι θελω ευρωπαίκο δίπλωμα. Ισχυει αυτο;
Ναι ισχυει, προσφατα εγραψαν γνωστο μου στο Παρισι επειδη ειχε ελληνικο. Εφαγε προστιμο και τον υποχρεωσαν να το αντικαταστησει εντος ενος διαστηματος (δεν θυμαμαι ποσο) με το ευρωπαικο για να μην του ασκηθουν οι κυρωσεις που ασκουνται σε καποιον που οδηγει χωρις διπλωμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom