Ηνωμένο Βασίλειο Λονδινο express

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Καλησπερα σε ολους!! Προγραμματησαμε να παμε ενα 3μερο στο λονδινο τελος νοεμβρη μιας και επεσε δευτερα μια αργια που εχουμε εδω στα χανια.. Δυστυχως δεν υπαρχει αλλη αδεια ωστε να κατσουμε παραπανω αλλα ειπαμε να παμε να ξεσκασουμε λιγο..θα μπορουσε καποιος να μου πει τι προλαβαινω να δω μεσα σε 2 ημερες μιας που φτανουμε σαββατο πρωι και απο εκει φευγουμε δευτερα πρωι.Στην ουσία οτι προλαβουμε να δουμε θα ειναι το σαββατοκυριακο μονο..δεν εχουμε σκοπο να μπουμε σε μουσεια και τετοια απλα την πολη θελουμε να γνωρισουμε!!!:rolleyes-80:
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Καλησπέρα συντοπίτισσα! :)
Πες μου κατ' αρχάς σε ποιά περιοχή θα μείνετε και το πώς σας αρέσει να ξεσκάτε, δηλαδή ψωνίζοντας/είστε ρομαντικοί τύποι/θέλετε πολυκοσμία κλπ.
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Καλησπέρα συντοπίτισσα! :)
Πες μου κατ' αρχάς σε ποιά περιοχή θα μείνετε και το πώς σας αρέσει να ξεσκάτε, δηλαδή ψωνίζοντας/είστε ρομαντικοί τύποι/θέλετε πολυκοσμία κλπ.
Καλησπέρα συντοπίτισσα! :)
Πες μου κατ' αρχάς σε ποιά περιοχή θα μείνετε και το πώς σας αρέσει να ξεσκάτε, δηλαδή ψωνίζοντας/είστε ρομαντικοί τύποι/θέλετε πολυκοσμία κλπ.
ακομα δεν ξερουμε που θα μεινουμε να φανταστεις πριν 2 ημερες κλεισαμε τα εισητηρια!! δεν νομιζω να ψωνισουμε μονο αν βρουμε τιποτα σε πολυ καλη τιμη!! αρα οπως καταλαβαινεις λιγα ψωνια αλλα θα παιξει πολυ περπατημα!!! ειμαστε ρομαντικοι τυποι γενικα, αλλα και η πολυκοσμια δεν μας ενοχλει!! θελουμε εστω να δουμε τα πολυ βασικα αξιοθεατα εστω και απο εξω!
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Μάλιστα, τότε θα σου πρότεινα:

Α) μία ημέρα στο Westminster, ξεκινάς από το Κοινοβούλιο και το Big Ben, περνάς από το Αβαείο, το Παλάτι του Μπάκιγχαμ, το Saint James Park περπατώντας στην καρδιά του Λονδίνου της βικτωριανής εποχής αλλά και στο όμορφο πάρκο. Έπειτα, μετά από μία μικρή ξεκούραση ενδεχομένως, θεωρώ ότι αξίζει μία βόλτα στο κέντρο. Από το Piccadily Circus με τους τεράστιους φωτεινούς πίνακες περπατάς προς τη Leicester Square που βρίσκονται οι όπερες και η Chinatown (προτείνω ανεπιφύλαχτα τους μπουφέδες εάν σας αρέσει η κουζίνα τους) και καταλήγεις στο καταπληκτικό Covent Garden.

B) μία ημέρα στο Notting Hill ή το Κάμντεν (δείτε από την παρακάτω ιστορία μου τί σας αρέσει περισσότερο). Το απόγευμα μπορείτε να πάτε για βόλτα και καμία αγορά στην πανέμορφη Regent Street (πολύ πιο όμορφη από την Oxford).

Γ) μία ημέρα για την όμορφη βόλτα στον Τάμεση (Southbank). Εάν έχει καθαρό ουρανό και θέλετε, μπείτε για αρχή στο London Eye, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αξίζει και με το παραπάνω. Συνεχίζετε προς τα ανατολικά με τα πόδια όσο μπορείτε και χρησιμοποιώντας το μετρό, μπορείτε να πάτε στο μοντέρντο City, την οικονομική καρδιά του Λονδίνου. Εκεί είναι ο καθεδρικός του Αγίου Παύλου και σε κοντινή απόσταση η Tower Bridge, όπου αξίζει να μπείτε και να περπατήσετε στο γυάλινο πάτωμα.

Αυτή είναι μία πρόχειρη πρόταση που συμπεριλαμβάνει πολύ περπάτημα, όχι μουσεία αλλά θα απολαύσετε ''Λονδίνο''. Διάβασε τη δική μου ταξιδιωτική ιστορία εδώ για ιδέες και ό,τι απορίες έχεις, εδώ είμαστε. :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αντι για το eye καλυτερα να πατε στην tower bridge, θα εχετε και θεα θα μαθετε και δυο-τρια πραγματακια.
Αλλιως δωρεαν στο skygarden.
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Προτείνω να πάτε το Σάββατο Noting Hill ή κυριακή στο Camden. Κατα τα άλλα Buckingham Palace και συνεχίζοντας St James's Park για να ταίσετε τα σκιουράκια. Συνεχίζοντας προς το ποτάμι θα βγείτε μπροστά στο κοινοβούλιο όπου μπορείτε να πάτε και στο Αββαείο (ούτε 5 λεπτα με τα πόδια).
Επιβάλλεται βέβαια την μία μέρα Ριτζεντ Στριτ περπατώντας να φτάσεται Piccadilly και στη συνέχεια Leicester (μια βόλτα και στην China Town).
To ένα απο τα δύο απογεύματα μπορείτε να πάτε και στην Tower Bridge που είναι και must νομίζω!
Έχω την εντύπωση ότι με λίγη καλή θέληση θα τα κάνετε σε 2 μέρες!
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Ο κάθε άνθρωπος έχει τους χρόνους του αλλά κι εγώ νομίζω πως αν το θελήσετε θα το βγαλετε το παραπάνω προτεινόμενο πρόγραμμα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Επίσης μπορεί να μη θέλετε να δείτε τις εκθέσεις, αλλά με καλό καιρό να ανεβείτε στο 10 όροφο της νέας πτέρυγας της Tate Modern με observation deck που προσφέρει υπέροχη θέα της πόλης.
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
συγγνωμη ξερει κανεις αν πλεον στην αγγλια μπορουμε να ταξιδεψουμε με ταυτοτητα?
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Η Αγγλία είναι ακόμη μέλος της ΕΕ, οπότε κανονικά μπορείτε να πάτε με ταυτότητα έχοντας λατινικους χαρακτήρες.
πιστευεις οτι θα εχω καποιο προβλημα γιατι η ταυτοτητα μου ειναι χειρογραφη παρολο που εχει λατινικους χαρακτηρες και επισης στις ακρες εχει ξεκολλησει λιγο η ζελατινα...
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
πιστευεις οτι θα εχω καποιο προβλημα γιατι η ταυτοτητα μου ειναι χειρογραφη παρολο που εχει λατινικους χαρακτηρες και επισης στις ακρες εχει ξεκολλησει λιγο η ζελατινα...
Και η δική μου επίσης. Πέρυσι που πήγα δεν είχα κάποιο πρόβλημα, αν και μου την κοιτάζαν λίγο περίεργα και επίμονα. Για φέτος, ένα άγχος το έχω. Κυρίως γιατί άκουσα ιστορίες που τους προκάλεσαν θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom