Ηνωμένο Βασίλειο Λονδινο: Top 10+1 για προχωρημενους by tripakias

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μπορεί ακόμα να μην τοχω τιμήσει, μα δεν τόχω ξεχάσει.. ;)
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Τριπάκια ωραίος! Ευχαριστούμε! Ωραίες προτάσεις και ωραία και τα σχόλια που ακολούθησαν. Δυο πραγματάκια που μου ήρθαν στο νου σε σχέση με όσα γράφετε.


--Προσυπογράφω για το Hampstead! Δε πήγα στο πάρκο και πέρασα πολύ λίγες ώρες στην περιοχή αλλά μια βόλτα σίγουρα αξίζει. Έχει ωραίες αγορές, ανοιχτοσιά και λόγω υψώματος σε πολλά σημεία έχει θέα προς το κέντρο! Έχω την εντύπωση ότι έχει πολλούς Κύπριους.


--Το ένα σου το καλύτερο. Αυτές οι ανεξάντλητες λίστες για Λόντον νομίζω ότι στερούν τελικά στο ταξιδευτή τη μαγεία του ταξιδιού και της εξερεύνησης, η οποία φυσικά για το Λονδίνο θέλει λιώσιμο σόλας.



-- Για τα Docklands-Greenwich που αναφέρθηκαν κάπου πιστεύω πως η ωραιότερη θέα προς docklands είναι παραλιακά του Greenwich, έξω από τα πανεπιστήμια. Έχει Thames path αρκετά μεγάλο, πολύ προσεγμένο (μνημείο παγκόσμια κληρονομιάς η περιοχή Maritime Greenwich) και ετοιμάζονται φουλ για μουσείο και έργα ανάπτυξης λόγω 2012. Μετά από όλα όσα θα κάνετε στο Greenwich αξίζει να πάτε προς το βράδυ εκεί όπου ακούγεται το κύμα στο χαλίκι – σα παραλία- απέναντι γιγάντια κτίρια φωτισμένα -τα Docklands-σε όλο τους το ύψος, επιβλητικά και από την άλλη πλευρά βλέπετε το Ο2 φωτισμένο, που σαν κατασκευή μόνο ο φωτισμός του είναι σίγουρα εντυπωσιακός, το ρεστ δε νομίζω. Τα υπόλοιπα σκοτεινά σε σύγκριση με αυτά. Βλέπουμε επίσης και ‘πρότυπα κατοικιών’ στην απέναντι πλευρά με 0 ποσά κατανάλωσης ενέργειας. Και φυσικά όλα αυτά ατμοσφαιρικά υπό τη συνοδεία πιάνων και βιολών αφού είστε έξω από τη σχολή μουσικής του Πανεπιστήμιου Greenwich. Αν είστε και τυχεροί και έχει ξαστεριά θα διαψεύσετε όσους λένε ότι δε βλέπεις αστέρια. Άπειρα θα δείτε! Εμένα μου είχε κάνει εντύπωση το παιχνίδι με τα αεροπλάνα και τα αστέρια. Στο σημείο πιάνουν αεροπλάνα 10 το λεπτό, σαν κινούμενα αστέρια. Είναι από μόνο του ένα θέαμα αφού φαίνονται αεροπλάνα σχεδόν από όλα τα αεροδρόμια του Λονδίνου.


--Τα Ντόκλαντς δε με ενθουσίασαν αλλά μου άρεσε πολύ ένα στοιχείο. Στις χώρες που χρησιμοποιούν τρένα πόλης, όπως σε όλη την Αγγλία, οι περιοχές γύρω από τα τρένα και του σταθμούς έχουν συνήθως πρόβλημα υποβάθμισης. Για αυτό αποφάσιζαν να κάνουν τις περιοχές κατοικήσιμες και συνήθως συναντούμε κατοικίες για φοιτητές, την τελευταία τρύπα του ζουρνά δηλαδή! Οι φοιτητές δίνουν ζωή στις περιοχές. Στην Αγγλία γενικά αυτές οι περιοχές γύρω από τρένα είναι οι πιο υποβαθμισμένες και κακόγουστες. Στα Ντόκλαντς λοιπόν έκαναν ένα καινούριο πείραμα. Μεταφέρθηκαν εταιρείες κολοσσοί στην περιοχή με γιγάντια κτίρια, έντονο το υγρό στοιχείο, πολλές παροχές και όλα αυτά με το επιστέγασμα ενός υπέργειου τρένου. Θυμάμαι τη πρώτη ιστορία που διάβασα εδώ για Λονδίνο από τον Τράβελερ, στην περιγραφή του για τα Ντόκλαντς ανέφερε το τρένο με τρόπο που σε γοητεύει σα να είσαι σε προβλήτα-εξέδρα σε λούνα παρκ και να βολτάρεις στην περιοχή κοιτάζοντας γύρω τριγύρω. Και πραγματικά πέτυχαν αυτό. Σου δίνει μια αίσθηση παιχνιδιού και παράλληλα χιλιάδες άνθρωποι μεταφέρονται για να πάνε στις δουλειές τους. Έγινε μια προσπάθεια τουλάχιστον για λιγότερη υποβάθμιση στην περιοχή. Μάλλον θα πρέπει να περάσουν κι άλλα χρόνια να δούμε αν πέτυχε το πείραμα τελικά. Πάντως το πείραμα να εντάξουν μεγαλο-εταιρείες και όχι κατοικίες το βλέπω καλοπροαίρετα.


-- Για τα μουσεία θα πρότεινα κάποιο που πάει είτε πρώτη είτε χιλιοστή να επισκεφτεί κάποιο από τα αρχιτεκτονικά μουσεία του Λονδίνου. Νομίζω το πιο επισκέψιμο στο ευρύ κοινό είναι το Design Museum που έχει και μεγαλύτερης γκάμας εκθέσεις και πολύ ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις και ομιλίες κατά καιρούς. Αυτό δεν είναι τσάμπα. Μπορεί να συνδυαστεί με Νότια όχθη, borough market, στο μονοπάτι του Τάμεση, και πολλά άλλα! Ένα άλλο είναι το Riba που έχει το καλύτερο θεματικό βιβλιοπωλείο που έχω δει ως τώρα. Βιβλία για την ακρόπολη μέχρι το Λονδίνο το 2015. Έχει πολλές εκθέσεις παράλληλα και είναι δωρεάν. Πολύ καλό είναι και το ΝLA. Εκεί με αφορμή τη νέα γραμμή Crossrail υπάρχει η ωραιότερη και πιο σύγχρονη μακέτα για το κεντρικό Λονδίνο. Μπορείς να την χαζεύεις ώρες ατέλειωτες και να διαπιστώνεις συνέχεια νέα πράγματα. Στη μακέτα με άσπρα χρώματα έχουν βάλει τα κτίρια και τα συγκροτήματα που θα γίνουν για το 2012 καθώς και όλο το πρόγραμμα ανάπτυξης Ολυμπιακών. Είναι εκπληκτική! Αν δε σας αρέσει το London Eye δείτε το Λονδίνο από ψηλά εδώ, με τα δικά σας μάτια. Επίσης συμφωνώ με το babaduma ότι το V+A είναι το πιο ενδιαφέρον μουσείο. Έχει και εδώ τμήμα αρχιτεκτονικής. Τώρα έχει έκθεση με το tube. Η συλλογή του είναι μεγάλη και με αρκετή ποικιλία και αισθάνομαι αρκετά οικία στο μουσείο σε αντίθεση με National Gallery που ναι μεν είναι από τα αγαπημένα μου αλλά δεν αισθάνομαι οικεία. Είναι γιγάντιο, χαοτικό με τάσεις μαρκετινισμού. Βάζω σε αυτό το θέμα αυτά τα μουσεία γιατί πιστεύω αξίζει να δει κανείς αυτούς τους χώρους πολιτισμού που λαμβάνουν περισσότερο την έννοια του πολιτισμού και τη πολυδιάστατης παρουσίας ενός χώρου ως μέρος του συνόλου και μέρος του πολιτισμού. Άλλωστε περισσότερο British style θα δείτε στα παραπάνω. Μου αρέσει και το museum of London. Έχει αφεθεί λίγο στη τύχη μου αλλά είναι ωραίο.



--Δεν έχω κάνει αλλά υπάρχουν και διάφορα walks ενδιαφέροντα! London Architecture Walks | Home


--Ένα άλλο ανοιχτό μουσείο στο Λονδίνο είναι τα γκράφιτι με πρώτο και με διαφορά το Mπριστολιανό Banksy. Είναι πιο ωραία να τα ανακαλύπτεις στο δρόμο, γιατί κάθε έργο έχει λόγο στη θέση που βρίσκεται αλλά στο ιντερνετ υπάρχουν λίστες με τις τοποθεσίες των έργων του. Μαστ για μένα. Ίσως από αυτό μπορεί να καταλάβει κανείς κάτι για την Αγγλία.



Tripakia αφού το ξεκίνησες δε μας κάνεις και μια λίστα off the beaten track?? Άντε περιμένουμε..
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
καποιο απο τα καστρα ή (ισως το Hampton Court Palace) δεν ειναι καλη ιδεα για εκδρομη απο το λονδινο?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
καποιο απο τα καστρα ή (ισως το Hampton Court Palace) δεν ειναι καλη ιδεα για εκδρομη απο το λονδινο?
Έχω και γω αυτή την απορία! Διάβασα πως είναι στη ζώνη 6 και πας σε μισή ώρα. Το παλάτι φαίνεται πανέμορφο.. Αλλά θα'ναι ανοιχτά όλα τα μέρη του παλατιού (κήποι, maze) τον Δεκέμβρη; στο site τους δε κατάλαβα έτσι οπως τα γράφουν.. Γενικά αξίζει για χειμώνα να πάμε ως εκεί;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το Hampton Court είναι παλάτι (όπως λέει και το όνομά του) είναι ζώνη 6 και πας από Waterloo. Το πάρκο Bushy δίπλα του είναι όμορφο. το maze είναι απάτη ακόμα και για μικρά παιδιά. Η καφετέρια του παλατιού μια καλή μέρα, είναι must. Στο παλάτι δεν έχω μπει. Λίγο δυτικά του βρίσκεται μια ιδιαίτερη περιοχή του Λονδίνου με ποταμόπλοια/ βίλλες στον Τάμεση. Λίγο ανατολικά βρίσκεται το αγαπημένο Kingston-upon-Thames. Το Hampton οικιστικά, τουλάχιστον στα πέριξ του παλατιού, δε λέει κάτι.
Κλείνοντας. Ναι, για μια βδομάδα στο Λονδίνο, θα το πρόσθετα στο πλάνο ακόμα και χειμώνα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το Hampton Court είναι παλάτι (όπως λέει και το όνομά του) είναι ζώνη 6 και πας από Waterloo. Το πάρκο Bushy δίπλα του είναι όμορφο. το maze είναι απάτη ακόμα και για μικρά παιδιά. Η καφετέρια του παλατιού μια καλή μέρα, είναι must. Στο παλάτι δεν έχω μπει. Λίγο δυτικά του βρίσκεται μια ιδιαίτερη περιοχή του Λονδίνου με ποταμόπλοια/ βίλλες στον Τάμεση. Λίγο ανατολικά βρίσκεται το αγαπημένο Kingston-upon-Thames. Το Hampton οικιστικά, τουλάχιστον στα πέριξ του παλατιού, δε λέει κάτι.
Κλείνοντας. Ναι, για μια βδομάδα στο Λονδίνο, θα το πρόσθετα στο πλάνο ακόμα και χειμώνα.
Σ'ευχαριστώ πολύ Kalspiros! Σίγουρα σε 6 μέρες μπορούμε να κάνουμε πολλά στο Λονδίνο αλλά επειδή η παρέα έχει ξαναπάει σκέφτηκα να προτίνω και κάποια άλλα ενδιαφέροντα πράγματα πέρα από αυτά που θα ξαναδούν για χάρη μου :).. Οπότε το κρατάω και αυτό στα υπόψην.. Και πάλι ευχαριστώ!
 

elenikar

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
NEA YOPKH
Ευχαριστούμε για τις προτάσεις...
Μια συναυλία των muse στο wembley δεν με χάλαγε καθόλου...!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom