ΗΠΑ Λος Άντζελες

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Επέτρεψέ μου να συμπληρώσω ότι μέσα στον τεράστιο αυτό πολεοδομικό ιστό εμπεριέχονται και περιοχές που προορίζονται για μελλοντική οικιστική ανάπτυξη. Αφού προηγηθούν ισοπεδώσεις του εδάφους (αν χρειάζεται), γίνεται η χάραξη των δρόμων, τοποθετούνται όλα τα δίκτυα νερού, αποχέτευσης, ηλεκτρικού κ.λ.π. μέχρι και πυρόσβεσης (δίκτυο παράλληλο με την ύδρευση με μη πόσιμο νερό, σε πολύ υψηλή πίεση) και τέλος ακολουθεί η ανέγερση των κατοικιών. Μπορεί να διακρίνει κανείς αυτές τις περιοχές στο Google Earth.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Περίμενε, θα πάω τον Οκτώβρη και θα μείνω λίγες μέρες και θα σου πω μέχρι που έφτασε!!!
Όποιος πάει, πρέπει να μελετήσει ΠΟΛΥ το που θα μείνει, για να μην έχει να διανύει αυτές τις κολοσσιαίες αποστάσεις.
Εγώ θα μένω κοντά στη Melrose, όπου γίνεται της μουρλής από κόσμο, ψώνια και νυχτερινή ζωή.
Νομίζω ότι αυτή η περιοχή μαζί με τη Σάντα Μόνικα, είναι οι πιο καλές και με σχετικά φτηνές τιμές.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Καί κάτι λίγα για την συμπεριφορά των κατοίκων και διόρθωσέ με άν κάνω κάπου λάθος. Όλοι σου κρατούν ανοιχτή την πόρτα όταν πάς να περάσης πίσω τους. Δεν χρειάζεται να ευχαριστήσεις γιαυτό γιατί το θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό. Εάν άθελά τους σε αγγίξουν είτε με το σώμα τους είτε με τσάντα κλπ. γυρίζουν και ζητούν συγνώμη. Ενοχλούνται αν τους κοιτάξεις περισσότερο από μιά ματιά και μπορεί να σου ζητήσουν τον λόγο. Εάν μοιάζεις με κάποιον - α ηθοποιό θα σου το πουν περαστικοί στο δρόμο (σαν κοπλιμέντο δηλ.) ακόμα και αν είσαι γυναίκα και συνοδεύεσαι από άνδρα. Δεν θεωρείται παρεξηγήσιμο.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Καί κάτι λίγα για την συμπεριφορά των κατοίκων και διόρθωσέ με άν κάνω κάπου λάθος. Όλοι σου κρατούν ανοιχτή την πόρτα όταν πάς να περάσης πίσω τους. Δεν χρειάζεται να ευχαριστήσεις γιαυτό γιατί το θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό. Εάν άθελά τους σε αγγίξουν είτε με το σώμα τους είτε με τσάντα κλπ. γυρίζουν και ζητούν συγνώμη. Ενοχλούνται αν τους κοιτάξεις περισσότερο από μιά ματιά και μπορεί να σου ζητήσουν τον λόγο. Εάν μοιάζεις με κάποιον - α ηθοποιό θα σου το πουν περαστικοί στο δρόμο ακόμα και αν είσαι γυναίκα και συνοδεύεσαι από άνδρα. Δεν θεωρείται παρεξηγήσιμο.
Eγώ πάντως παντού είδα χαμογελαστούς ανθρώπους.
Ειδικά στα μαγαζιά, εστιατόρια, ακόμα και στο μετρό. Πήρα καταλάθος άλλη γραμμή και μόλις ρώτησα άγνωστους ανθρώπους για πληροφορίες, προθυμοποιήθηκαν να με βοηθήσουν αμέσως.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν διαφωνώ. Είναι ευγενέστατοι και αλλά άν είσαι εσύ αγενής θα σου κάνουν παρατήρηση. Και κάτι ακόμη που θυμήθηκα. Απαγορεύεται να σηκώνεις και να πίνεις από το μπουκάλι αλκοολούχο ποτό έξω στο δρόμο. Αν σε δει αστυνομικός θα φας πρόστιμο. Ευελπιστώ να πάω του χρόνου άνοιξη ή φθινόπωρο με συνδιασμό Las Vegas.
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Μιας και κουβεντιάζετε για Λος Αντζελες, θα είμαι εκει τον Οκτώβρη (2 διανυκτερεύσεις, ισως 3). Σκέφτομαι να μείνω Σάντα Μόνικα. Θα έχω αυτοκίνητο μιας και θα έχω κατέβει από Σαν Φρανσίσκο, και μετά θα κατευθυνθώ Σαν Ντιέγκο. Ειναι καλά πιστεύετε στην Σάντα Μόνικα;
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μιας και κουβεντιάζετε για Λος Αντζελες, θα είμαι εκει τον Οκτώβρη (2 διανυκτερεύσεις, ισως 3). Σκέφτομαι να μείνω Σάντα Μόνικα. Θα έχω αυτοκίνητο μιας και θα έχω κατέβει από Σαν Φρανσίσκο, και μετά θα κατευθυνθώ Σαν Ντιέγκο. Ειναι καλά πιστεύετε στην Σάντα Μόνικα;
Η Σάντα Μόνικα είναι σούπερ. Και όσο πιο κοντά στον ωκεανό είσαι, τόσο καλύτερα.
Αν μπεις στο www.losangeles.com θα βρεις πολλές πληροφορίες, για ξενοδοχεία, εστιατόρια κλπ. Αν και 2 βραδιές είναι λίγες για μια τέτοια πόλη.
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Το φαντάζομαι ότι είναι λίγο 2 βράδια για αυτό το σκέφτομαι μπας και μπορέσω να χωρέσω τουλαχιστον μια βραδια ακόμη. Επειδή θα πάω και Σαν Ντιέγκο και Λας Βέγκας δεν μπορώ να μείνω πολύ παραπάνω.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
πόσα χρήματα θέλει κάποιος για να κάνει ένα τέτοιο ταξίδι???είναι ονειρεμένος προορισμός αλλα πάντα πίστευα πως θέλεις μια περιουσία για να το κάνεις.Έπειτα,ποσες μέρες χρειάζεται κάποιος για να φύγει ''γεμάτος'' απο εκεί ???
αχχχ :( δεν προκέιται ποτέ να το κανω.. :(
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
πόσα χρήματα θέλει κάποιος για να κάνει ένα τέτοιο ταξίδι???είναι ονειρεμένος προορισμός αλλα πάντα πίστευα πως θέλεις μια περιουσία για να το κάνεις.Έπειτα,ποσες μέρες χρειάζεται κάποιος για να φύγει ''γεμάτος'' απο εκεί ???
αχχχ :( δεν προκέιται ποτέ να το κανω.. :(
Ρώτησε το νεο μέλος "irene" που μόλις γύρισε και τα έχει πρόσφατα.
 
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα...
Ταξίδι-Όνειρο
road trip to California
Πράγματι, επειδή θέλω και εγώ από παιδί να πάω εκεί, και πάντα είχα στο μυαλό μου ότι θα πρέπει να κερδίσω κανά λαχείο, πόσο περίπου βγαίνει να πας και να μείνεις εκεί;;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.297
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom