Λουτρό Χανίων για 7 μέρες.

PanosT

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Καλημέρα σε όλες και όλους.
Σκεφτόμαστε να μείνουμε στο Λουτρό την πρώτη βδομάδα του Ιουλίου. Πριν χρόνια το είχα επισκεφτεί σε ημερήσια εκδρομή και ήταν όμορφα. Αναζητώντας όμως πρόσφατα πληροφορίες, η συνολική εικόνα είναι αντιφατική, ιδίως με τη χαμηλή βαθμολογία των περισσοτέρων καταλυμάτων και την απίστευτη φασαρία στον (μοναδικό) παραλιακό δρόμο. Εάν έχετε πρόσφατες εμπειρίες σχετικά με τις συνθήκες που επικρατούν και συστάσεις για διαμονή, οι προτάσεις σας είναι ευπρόσδεκτες!
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Καλημέρα σε όλες και όλους.
Σκεφτόμαστε να μείνουμε στο Λουτρό την πρώτη βδομάδα του Ιουλίου. Πριν χρόνια το είχα επισκεφτεί σε ημερήσια εκδρομή και ήταν όμορφα. Αναζητώντας όμως πρόσφατα πληροφορίες, η συνολική εικόνα είναι αντιφατική, ιδίως με τη χαμηλή βαθμολογία των περισσοτέρων καταλυμάτων και την απίστευτη φασαρία στον (μοναδικό) παραλιακό δρόμο. Εάν έχετε πρόσφατες εμπειρίες σχετικά με τις συνθήκες που επικρατούν και συστάσεις για διαμονή, οι προτάσεις σας είναι ευπρόσδεκτες!
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Καλημέρα!
Δυστυχώς το Λουτρό έχει χάσει την μαγεία του και το πιο πιθανόν είναι να μην θυμίζει στο Λουτρό που είχατε επισκεφθεί πριν χρόνια. Σχετικά με τα καταλύματα και την βαθμολογία, δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχετε και τι περιμένετε εμείς πάντως που θέλουμε απλα να είναι καθαρό το δωμάτιο δεν είχαμε παράπονο ως και την τελευταία μας επίσκεψη εκεί ( 3 χρόνια πριν ) και πάντα κλείναμε δωμάτιο στην τύχη. Οι 7 μέρες μου φαίνονται πάρα πολλές για Λουτρό και για αυτό που προσφέρει πλέον. Κάποτε το επιλέγαμε για την ηρεμία και την χαλάρωση που προσέφερε καθώς και για την αυθεντικότητα που απέπνεε - πλέον προκαλεί έναν κάποιο εκνευρισμό.
 

PanosT

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Καλημέρα!
Δυστυχώς το Λουτρό έχει χάσει την μαγεία του και το πιο πιθανόν είναι να μην θυμίζει στο Λουτρό που είχατε επισκεφθεί πριν χρόνια. Σχετικά με τα καταλύματα και την βαθμολογία, δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχετε και τι περιμένετε εμείς πάντως που θέλουμε απλα να είναι καθαρό το δωμάτιο δεν είχαμε παράπονο ως και την τελευταία μας επίσκεψη εκεί ( 3 χρόνια πριν ) και πάντα κλείναμε δωμάτιο στην τύχη. Οι 7 μέρες μου φαίνονται πάρα πολλές για Λουτρό και για αυτό που προσφέρει πλέον. Κάποτε το επιλέγαμε για την ηρεμία και την χαλάρωση που προσέφερε καθώς και για την αυθεντικότητα που απέπνεε - πλέον προκαλεί έναν κάποιο εκνευρισμό.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Οι απαιτήσεις μας είναι απλές: καθαριότητα, ησυχία, κολύμπι και περπάτημα, μετά από έναν εξοντωτικό επαγγελματικά χειμώνα. Γι' αυτό σκεφτήκαμε το Λουτρό...
 

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
699
Δες θα έχει πολύ κόσμο τις μέρες που σκέφτεστε να πάτε αρχές Ιουλίου.Αν αντέχετε τον πολύ κόσμο και σκεφτείτε ότι οι επιλογές είναι μετρημένες γιατί δεν μπορείς να φύγεις με αμάξι να πας κάπου αλλού ο.κ.
Εκεί πάντως είναι η αγαπημένη μου παραλία τα μάρμαρα και μια αγαπημένη ταβέρνα.
Εναλλακτική αν επιθυμείτε τόσο να πάτε και τόσες μέρες ψάξε για δωμάτια στον Φοίνικα δηλ. ανάμεσα στο Λουτρό και τα Μάρμαρα. Θα είναι πιο ήσυχα και θα μπορείς να πας και στο Λουτρό και στα Μάρμαρα με τα πόδια εύκολα.
Τα δωμάτια είναι μέτρια όλα σχεδόν στην ίδια μέτρια κατάσταση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.145
Likes
20.444
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όταν λέτε Λουτρό Χανίων τι εννοείτε; Το νησάκι ή τον οικισμό απέναντι; Στο νησάκι μπορείς να μείνεις;
 

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
699
Λουτρό είναι ένα χωριουδάκι νοτιοδυτικά των Σφακίων. Έχει έναν παραλιακό δρόμο με ενοικιαζόμενα δωμάτια και ταβέρνες. Δεν υπάρχουν αυτοκίνητα και μπορείς να πας μόνο με το καράβι από τα Σφακιά ή με το καράβι που πάει Γαύδο. Έχει ωραίες παραλίες και μια φανταστική τα Μάρμαρα. Πας παντού με τα πόδια ή με βαρκοταξί. Μπορείς να περάσεις και το φαράγγι της Αράδαινας και να καταλήξεις στα Μάρμαρα.Νησί δεν έχει γύρω κατοικημένο εκτός αν εννοείς την Γαύδο. Για μένα το μικρό πρόβλημα είναι ο Ιούλιος γιατί θα έχει πολύ κόσμο.

Υ.Γ έχω μάθει ότι έχει ανοίξει ένας δρόμος αλλά είναι δύσκολος και δεν τον έχω κάνει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.145
Likes
20.444
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όταν πάτησα στο χάρτη Λουτρό Χανίων μου έβγαλε ένα πολύ μικρό νησάκι που είναι απέναντι απο τον οικισμό που λες. Όχι τη Γαύδο, τη Γαύδο τη ξέρω, το Λουτρό όμως το αγνοούσα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλημέρα σε όλες και όλους.
Σκεφτόμαστε να μείνουμε στο Λουτρό την πρώτη βδομάδα του Ιουλίου. Πριν χρόνια το είχα επισκεφτεί σε ημερήσια εκδρομή και ήταν όμορφα. Αναζητώντας όμως πρόσφατα πληροφορίες, η συνολική εικόνα είναι αντιφατική, ιδίως με τη χαμηλή βαθμολογία των περισσοτέρων καταλυμάτων και την απίστευτη φασαρία στον (μοναδικό) παραλιακό δρόμο. Εάν έχετε πρόσφατες εμπειρίες σχετικά με τις συνθήκες που επικρατούν και συστάσεις για διαμονή, οι προτάσεις σας είναι ευπρόσδεκτες!
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Λίγο υπερβολικό μου φαίνεται να μείνετε στο Λουτρό για 7 μέρες. Eίναι όμορφο, γραφικό αλλά πριν 2-3 χρονια που είχα πάει, μου είχε φανεί υπερβολικά τουριστικό και χωρίς καλή ποιότητα υπηρεσιών-φαγητο κλπ...Βεβαια ειχα πάει ημερησια, δεν ειχα μεινει
 

PanosT

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Η σημερινή εικόνα είναι ίδια με αυτή που φανταζόμουνα από τις διάφορες περιγραφές/κριτικές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.521
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μειναμε πριν 3 χρονια επι κορωνας. Μαγικα ηταν, παροτι Αυγουστος λογω συνθηκων ημασταν σχεδον μονοι. Το καταλυμα ηταν μια χαρα για τιςνδικες μας απαιτησεις και το φαγητο καλυτερο, αλλα δεν ξερω τι αλλο θα κανετε. Για σας που ψαχνετε μερος απλα να αραξετε ισως σας κανει, αλλα απο φαδαρια δεν ξερω τι γινεται.
 

Liapap

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Καλησπερα σας, μενω Κρητη και καθε χρονο επισκεφτομαστε το Λουτρο μπορει και δυο φορες καθε καλοκαιρι.. ειναι μαγικα!! την πρωτη βδομαδα του Ιουλιου ειναι μια καλη επιλογη καθως δεν θα εχει τοσο κοσμο.. απο δωματια θα σας προτεινα το ΚΥΜΑ εχει και φαγητο και ανακαινισμενα προσφατα δωματια με θεα και παρα πολυ καθαρα.. μπορειτε να παρετε ενα τηλεφωνο να ρωτησετε.. επισης λειτουργει και ως ταβερνα οπως τα περισσοερα ξενοδοχεια στο Λουτρο και εχει πολυ καλο φαγητο και πρωινα... επιπλεον θα ελεγα οτι 7 μερες ειναι υπερβολικα πολλες για το Λουτρο.. στη θεση σας θα εμενα 3-4 βραδυα.. ωστε να παω ημερισιες εκδρομες που φευγουν απο εκει συνεχεια καραβακια για την παραλια Μαρμαρα και Γλυκα Νερα.. και τις υπολοιπες μερες θα πηγαινα Φραγκοκαστελλο που ειναι κοντα με Σφακια και Ιλιγκα μια επισης πολυ καλη παραλια..
4 μερες για το Λουτρο ειναι υπεραρκετες.. :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.862
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
7 μέρες είναι αρκετές όπως προειπώθηκε.

Αυτό που θα μπορούσατε να κάνετε είναι να κατεβείτε στο Λουτρό από το Φαράγγι της Σαμαριάς οπότε έχει την πρώτη μέρα γεμάτη με το φαράγγι και να μην αφήσετε και το αμάξι στα Σφακιά τόσες μέρες.

Μία μέρα φουλ στα Μάρμαρα, μια μέρα φουλ στα Γλυκά Νερά και επίσης μπορείτε να κάνετε το μονοπάτι πεζοπορίας προς το εκκλησάκι του Αγίου Παύλου ή να νοικιάσετε βάρκα για μια μέρα και να πάτε σε κάποιες άλλες παραλίες όπως οι Σπηλιές ή τα Δώματα που δε πάνε τα καραβάκια.

Νομίζω ότι 4-5 μέρες τις γεμίζετε, 7 είναι πολλές. Εάν έχετε τις 5 μέρες μέσα στη βδομάδα, θα έχετε την ησυχία σας όπως θέλετε, με ΣΚ μέσα στις μέρες σίγουρα θα έχει αρκετή κίνηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.633
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom