Αίγυπτος Λούξορ ή Ασουάν ;;

kristin

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα,
θα πάμε στην Αιγυπτο τον επόμενο μήνα για 1 εβδομάδα κ θα ήθελα να ρωτήσω περα απο το Καιρο Κ Γκίζα-πυραμίδες που θα πάμε ποιό μέρος αξίζει περισσότερο; Να τονίσω οτι ενδιαφερόμαστε περισσότερο για την φύση-τοπίο τους ανθρώπους κ τα έθιμα απο τα μνημεία . ευχαριστώ πολύ!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα,
θα πάμε στην Αιγυπτο τον επόμενο μήνα για 1 εβδομάδα κ θα ήθελα να ρωτήσω περα απο το Καιρο Κ Γκίζα-πυραμίδες που θα πάμε ποιό μέρος αξίζει περισσότερο; Να τονίσω οτι ενδιαφερόμαστε περισσότερο για την φύση-τοπίο τους ανθρώπους κ τα έθιμα απο τα μνημεία . ευχαριστώ πολύ!
Η Αίγυπτος μοιάζει με παραμύθι σε γυρνάει αιώνες πίσω.Και οι δύο πόλεις έχουν πολλά να δεις ένα κλικ δίνω στο Λούξορ για το ναό του Καρνάκ, τη κοιλάδα των βασιλέων...έχει τόσα πολλά .
Τη διαδρομή Λούξορ Ασουάν την έκανα με ποταμόπλοιο και πραγματικά αξίζει το κόπο και επέστρεψα στο Ηράκλειο αεροπορικώς από Ασουάν που το αεροδρόμιο έμοιαζε με ανοικτό μουσείο
Οι άνθρωποι είναι προσποιητα καλοί και ζητούν μπαχτσισι ακόμα και αν σου πουν καλημέρα το έζησα σε όλες τις πόλεις που πήγα.
Δεν μου άρεσε καθόλου το Εντ Φου η πιο βρώμικη πόλη από όλες
Έχει πολλά πράγματα να δεις και να θαυμάζεις ..
Εγώ δεν θα ξαναπήγαινα...είναι που δεν αντέχω τη πείνα..
 

kristin

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Η Αίγυπτος μοιάζει με παραμύθι σε γυρνάει αιώνες πίσω.Και οι δύο πόλεις έχουν πολλά να δεις ένα κλικ δίνω στο Λούξορ για το ναό του Καρνάκ, τη κοιλάδα των βασιλέων...έχει τόσα πολλά .
Τη διαδρομή Λούξορ Ασουάν την έκανα με ποταμόπλοιο και πραγματικά αξίζει το κόπο και επέστρεψα στο Ηράκλειο αεροπορικώς από Ασουάν που το αεροδρόμιο έμοιαζε με ανοικτό μουσείο
Οι άνθρωποι είναι προσποιητα καλοί και ζητούν μπαχτσισι ακόμα και αν σου πουν καλημέρα το έζησα σε όλες τις πόλεις που πήγα.
Δεν μου άρεσε καθόλου το Εντ Φου η πιο βρώμικη πόλη από όλες
Έχει πολλά πράγματα να δεις και να θαυμάζεις ..
Εγώ δεν θα ξαναπήγαινα...είναι που δεν αντέχω τη πείνα..
διάβασα οτι πέρα απο τα αρχαιολογικά θαύματα του λούξορ είναι αρκετά τουριστικό μέρος σε αντίθεση με το ασουάν .Επίσης οτι είναι πιο όμορφο απο το λούξορ..ισχύει;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
διάβασα οτι πέρα απο τα αρχαιολογικά θαύματα του λούξορ είναι αρκετά τουριστικό μέρος σε αντίθεση με το ασουάν .Επίσης οτι είναι πιο όμορφο απο το λούξορ..ισχύει;
Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε που πήγα όντως έχει πολύ τουρισμό και στις δύο πόλεις άλλες εποχές τότε αλλά αν είχα να επιλέξω το Καρνάκ έχει περισσότερες επιλογές να δεις αλλά και η διαδρομή με ποταμόπλοιο Καρνάκ -Λούξορ αξέχαστη εμπειρία
 

kristin

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε που πήγα όντως έχει πολύ τουρισμό και στις δύο πόλεις άλλες εποχές τότε αλλά αν είχα να επιλέξω το Καρνάκ έχει περισσότερες επιλογές να δεις αλλά και η διαδρομή με ποταμόπλοιο Καρνάκ -Λούξορ αξέχαστη εμπειρία
Ευχαριστώ!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Μη και παραλείψεις ένα μίνι φαρμακείο να έχεις μαζί σου..τα χάπια imodium σε μεγάλες ποσότητες γιατί θα είστε πολύ τυχεροί αν δεν σας χρειαστούν.Ειναι της μοδας τώρα να τα δίνουν δωρεάν οι ξεναγοί στην Αίγυπτο λες και είναι σίγουρο ότι δεν θα τη γλυτώσεις...
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Για αρχαία το Λουξορ είναι πολύ ανώτερο. Το Ασουάν ομως σαν τοπίο το λατρεψα. Μια απο τις πιο δυνατές αναμνήσεις μου απο ταξιδι ειναι μια ολοημερη με φελουκα στο Νείλο να αραζουμε και να χαζεύουμε τους αμμόλοφους απέναντι. Επίσης είναι η βαση για την μονοήμερη στο Abu Simbel που ειναι μοναδικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom