Ισπανία ΜΑΔΡΙΤΗ - Χριστούγεννα 2008

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ
Εγώ μόνο Αγγλικά και σχετικά καλά...Ελληνικά μιλάω, στον ταξιδιωτικό οδηγό που είχα μαζί μου είχε βασικές λέξεις και συνενοήθηκα εύκολα.
Το θέμα είναι κατα τη γνώμη μου να μη πανικοβάλεσαι όταν σου μιλάνε σε μια γλώσσα που δεν ξέρεις, να τους αφήνεις να τελειώσουν αυτό που θέλουν να πουν, να τους χαμογελάσεις στη συνέχεια ατάραχος ανοίγεις τον οδηγό στη σελίδα που έχει λέξεις και φράσεις τους λες και μια συγνώμη οπότε καταλαβαίνουν οτι δεν κατάλαβες "Χριστό" και προσπαθείτε και οι δυο πλευρές να βρείτε μια μέση λύση. Έτσι απλά...:haha:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Με βάλατε όμως σε σκέψεις. Είναι απαγορευτικό το να μη μιλάς αγγλικά; Θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα; Τα αγγλικά μου είναι άψογα και τα γαλλικά μου πολύ καλά. Από ισπανικά όμως τίποτα!!!
απαγορευτικο δεν ειναι σε καμια περιπτωση!!προς θεου!!απλα θα δυσκολευτεις λιγο παραπανω!!αλλα θα βγαλεις ακρη!!μην αγχωνεσαι!!η ισπανια αξιζει πολυ οπωσδηποτε!!εγω ημουν αναμεσα σε μαδριτη και βαρκελωνη και το σκεφτομουν..και αποφασισα οτι αφου θα ηταν το πρωτο μου ταξιδι στην χωρα, καλυτερα να ξεκιναγα απο μαδριτη, για να δω και τα μουσεια!και ξετραλαθηκα!!τωρα σειρα εχει η βαρκελωνη, που απο ο,τι εχω διαβασει στο φορουμ,νομιζω οτι θα την λατρεψω!!!
 

mariadegrecia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Mexico Ελπίζω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό κ Αργεντινή
Γεια σας! Τι ωραία που περάσατε στην αγαπημένη μου πόλη!Εγώ ήμουν φέτος εκεί από τις 18 ως τις 22 Δεκεμβρίου!! Για 4η φορά πήγαινα και είδα επίτελους το μουσείο της Ρέινα Σοφίας!
Τα chocolate con churros έπρεπε να τα παίρνατε στην Chocolateria San Gines που είναι σε ένα στενό στην calle Mayor... Το μαγαζάκι το είδα που το έλεγε ο οδηγός που είχα πάρει για τη Μαδρίτη και πήγαμε και ήταν πολύ ωραία!
Αχ η Πλάζα Μαγιόρ δεν είναι τέλεια? Είναι το αγαπημένο μου μέρος στη Μαδρίτη.
Πάντως προτίνω να ξαναπάτε για να δείτε και το πάρκο Ρετίρο.Είναι υπέροχο και νομίζεις ότι δεν είσαι σε μια μεγαλούπολη όπως τη Μαδρίτη... Και γενικά ... είναι από της αγαπημένες μου πόλεις!!! Και το πρώτο μέρος πάντα που πηγαίνω είναι η Πλάζα Μαγιόρ... Με μεταφέρει σε άλλες εποχές και μαρέσει που σου δίνουν και τα κτίρια αυτή την αίσθηση άλλου τόπου και χρόνου...
 

Randajad

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Europe - Madrid
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iαπωνια - Αυστραλια
Μετα απο 2 χρόνια κ ένα ταξίδι με πρωην σχεση μου βρήκα σχετικα φθηνα εισιτηρια αεροπορικα κ ξενοδοχειου κ πηγαίνω και πάλι στη Μαδριτη. Το μόνο που δε θυμάμαι ναμαι ειλικρινής είναι το μετρό κ οι στάσεις του απο Barajas εώς κ το ξενοδοχείο Gran Versalles. Αν κάποιος-α μπορεί να με βοηθήσει σχετικά θα το εκτιμούσα. Φεύγω στις 3 -5 Ιουλιου 2009 και σκοπεύω να ανεβάσω κ φωτογραφικό υλικό αυτή τη φορά.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους-ες, περιμένω τυχόν μηνύματά σας.
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Μετα απο 2 χρόνια κ ένα ταξίδι με πρωην σχεση μου βρήκα σχετικα φθηνα εισιτηρια αεροπορικα κ ξενοδοχειου κ πηγαίνω και πάλι στη Μαδριτη. Το μόνο που δε θυμάμαι ναμαι ειλικρινής είναι το μετρό κ οι στάσεις του απο Barajas εώς κ το ξενοδοχείο Gran Versalles. Αν κάποιος-α μπορεί να με βοηθήσει σχετικά θα το εκτιμούσα. Φεύγω στις 3 -5 Ιουλιου 2009 και σκοπεύω να ανεβάσω κ φωτογραφικό υλικό αυτή τη φορά.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους-ες, περιμένω τυχόν μηνύματά σας.
Για να πας από το αεροδρόμιο μέχρι το ξενοδοχείο με το μετρό, προτείνω την εξής διαδρομή: από το Barajas παίρνεις τη γραμμή 8 (τη ροζ) και κατεβαίνεις στο σταθμό Nuevos Ministerios. Εκεί παίρνεις τη γραμμή 10 (η μπλε) με κατεύθυνση προς Puerta del Sur. Κατεβαίνεις μετά από δύο στάσεις, στον σταθμό Alonso Martinez· το ξενοδοχείο σου είναι σχεδόν απέναντι :)
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Καλημέρα σε όλους.
Αναβιώνω το ποστ "Χριστούγεννα στη Μαδρίτη" για να ρωτήσω τα παρακάτω:
- Παραμονή Χριστουγέννων βράδυ έχει κανείς να προτείνει κάποιο (νορμάλ σε τιμή) εστιατόριο που να δέχεται κρατήσεις? Είμαστε μια παρέα 13 ατόμων (με παιδιά) και μέχρι στιγμής έχω απελπιστεί και βλέπω τον Ινδό κεμπαπτσή να μας έρχεται.
- Ανήμερα Χριστούγεννα που μουσεία κλπ είναι κλειστά έχει κάποιος κάποια πρόταση για αξιοθέατα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ανήμερα Χριστούγεννα που μουσεία κλπ είναι κλειστά έχει κάποιος κάποια πρόταση για αξιοθέατα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  • Templo de Debod
  • Estacion de Atocha
  • Mercado San Miguel
  • Retiro Park
  • Plaza de Toros de las Ventas (έχει στάση μετρό ακριβώς έξω απο την αρένα)
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Ευχαριστώ για τις ιδέες, το Retiro το είχα σκεφτεί ήδη αλλά το Templo de Debod είναι μια πολύ καλή πρόταση, όπως και το mercado San Miguel για... τσιμπολόγημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom