Αλγερία Μαρόκο ΜΑΡΟΚΟ-ΑΛΓΕΡΙΑ

Happy Bean

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΛΟΝ ΙΣΠΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοτια Αφρική & Περού
Αποφασίσαμε με την αγαπημένη μου faery το επόμενο μας ταξίδι να ειναι Μαροκο και Αλγερια. Για το Μαρόκο έχουμε μαζέψει αρκέτα στοιχεια.Αλλα για την Αλγερια τα πράγματα ειναι πίο δύσκολα.Εχω μάθει πως τα σύνορα Μαροκο-Αλγερίας ειναι κλείστα.Ξέρει κανεισ τρόπο να παει κανεις απο την μια χώρα στην άλλη?
Επισης επειδή μάλλον θα παμε δυο κοπέλες μόνες και εννοιειται οχι οργανώμενο γκρουπ κατα πόσο ειναι επικινδύνο.
Και γενικά οποια δηποτε πληροφορία θα μας ειναι παρα πολύ χρήσιμη.
Το ταξίδι θα γίνει Οκτώβρη λόγω ζέστης!!!

Μην λιώσουμε κιολας ε?:cool:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Ευτυχως που πατε Οκτωμβρη και εχεται πολυ καιρο μπροστα σας για προετοιμασια του ταξιδιου.
1)Λογικα το πρωτο σεναριο για να πατε απο Μαροκο Αλγερια ειναι αεροπορικως.

2)Στο Μαροκο σιγουρα θα βρειτε ταξιδιωτικα γραφεια που θα ξερουν με ποιο τροπο εκτος αεροπλανου να πατε στο Αλγερι,αν υπαρχει τετοια επιλογη.

3)Με καραβανι ωραια θα ητανε....αλλα 2 κοπελες στην ερημο....αστο καλυτερα.
Υποθετικα παντα γραφω αφου δεν εχω παει σε καμμια απο τις 2 χωρες.
Ελπιζω να σας βοηθησουν καλυτερα καποια μελη απο δω μεσα.


ΥΓ. Αν συναντησετε τουαρεγκ δωστε τους χαιρετισματα απο τον xeno.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ο μόνος που μπορεί να σας φωτίσει ειναι ο Καββαδίας ...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Η αλήθεια είναι ότι ένα ανεξάρτητο ταξίδι στην Αλγερία είναι αρκετά επικίνδυνο, (χωρίς να έχω πάει βέβαια, από αυτά που διαβάζω). Η πολιτική αστάθεια είναι αρκετά απρόβλεπτος παράγοντας που πυροδοτεί έκρυθμες καταστάσεις σε χρόνο μηδέν. Επίσης δεν συνδυάζεται εύκολα με Μαρόκο αφού τα σύνορα είναι κλειστά και ακόμα και αν διαλέξεις να πας με πτήση αυτή θα είναι μέσω Ισπανίας ή Γαλλίας και θα διαρκέσει πάνω από μια μέρα. (IBERIA και AirFrance).
Από την άλλη θεωρείται από τις πιο όμορφες χώρες της Β. Αφρικής... νομίζω πως θα είσαστε από τους πρωτοπόρους σε αυτό το forum και θα περιμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία τις αφηγήσεις σας.
 
Last edited by a moderator:

Happy Bean

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΛΟΝ ΙΣΠΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοτια Αφρική & Περού
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ηταν πολύ ενδιαφερουσες...αν και renata δεν καταλαβά τι εννοεις:D
gmavro75 έχω δει φωτογραφίες και την έχω ερωτεύτει αυτή την χώρα...ακόμα και οτι εχει ενα βαθμό επικινδύνοτητας την κανει ακομα πιο ομορφη...αν παμε και γυρισουμε σώες θα φερουμε σιγουρα πολλες πληροφοριες και φωτογραφιες...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ηταν πολύ ενδιαφερουσες...αν και renata δεν καταλαβά τι εννοεις:D
gmavro75 έχω δει φωτογραφίες και την έχω ερωτεύτει αυτή την χώρα...ακόμα και οτι εχει ενα βαθμό επικινδύνοτητας την κανει ακομα πιο ομορφη...αν παμε και γυρισουμε σώες θα φερουμε σιγουρα πολλες πληροφοριες και φωτογραφιες...
Ντάξει και σε επικύνδινες χώρες έχεις μικρές πιθανότητες να πάθεις κάτι αν προσέχεις, πρέπει να είσαι και λίγο άτυχος. Εν τω μεταξύ έχουν φτιάξει και λίγο τα πράγματα (δεν έχει καταγραφεί περιστατικό σε τουρίστες από το 2003 νομίζω). Όλα καλά θα πάνε και είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε SUPER!

Περιμένω αφήγηση και φωτό!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom