Νορβηγία ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΟΡΒΗΓΙΑ.

norwich

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας.

Έχω φτάσει σε απόγνωση και σε λίγο καιρό σκοπεύω να μεταναστεύσω μόνιμα στο εξωτερικό για να βρω μια κανονική εργασία ώστε να μπορέσω να ζήσω επιτέλους αξιοπρεπώς.

Μετά από μέγαλο ψάξιμο, έχω επιλέξει ανάμεσα σε Νορβηγία και Σκωτία.

Είδα σε πολλά πόστ ότι, εδώ και μερικούς μήνες, έχουν φύγει πολλοί για Νορβηγία και έχουν ήδη μάθει αρκετά και ενδιαφέροντα για αυτή την τόσο πολιτισμένη χώρα.

Έχω ήδη ψάξει & μόνος μου το θέμα και, τις επόμενες μέρες, θα πάω και στην πρεσβεία της Νορβηγίας για να μάθω περισσότερα.

Όμως θα ήθελα, όποτε έχετε φυσικά χρόνο & προθυμία, να μου δώσετε κι εσείς μερικές σημαντικές πληροφορίες, ώστε να επιβεβαιώσω κάπως όλα όσα έχω μάθει μέχρι τώρα.

Να βοηθήσω κι εγώ λίγο.

1. Ποια έγγραφα χρειάζομαι για να ταξιδεύσω, ως πολίτης από μέλος της Ε.Ε.??
Τι χρειάζεται πρώτα να κάνω με το που θα πάω στη χώρα??

Άκουσα πως μπορώ να μετακινούμαι ελεύθερα 3 μήνες.

Αν δε βρω εργασία, μετά τους 3 μήνες, θα πρέπει να φύγω ή θα πρέπει να αποδείξω ότι έχω αρκετά χρήματα στην τράπεζα για να παραμείνω??

Εσείς πώς άνοιξατε τραπεζικό λογαρισμό και πόσα πήρατε μαζί σας??

Πόσο είναι περίπου ο βασικός μισθός ενός απλού αποφοίτου λυκείου??

2. Πάμε λίγο και στις δαπάνες.
Τιμές και ακρίβεια σε σούπερ μάρκετ και τρόφιμα??
Το χαμηλότερο ενοίκιο ποιο είναι και πόσο πληρώνεις περίπου κάθε μήνα (φως, νερό, τηλέφωνο)??

Θα μου συνιστούσατε να μείνω στο Όσλο ή στην περιφέρεια??

Εγκληματικότητα στις πόλεις??
Υπάρχει όντως πρόβλημα με το σκοτάδι, αλλά όχι τόσο στο Όσλο??

3. Και κάτι τελευταία.
Άκουσα πως τελευταία υπάρχει αρκετή ζήτηση από Έλληνες που έρχονται στη χώρα.

Πώς βλέπουν οι Νορβηγοί τους έλληνες μετανάστες??

Από πού και με πόσα χρήματα μπορούν να μάθουν οι νεοεισερχόμενοι τη γλώσσα??

Από όσο ξέρω, τα Νορβηγικά είναι σχετικά η πιο εύκολη από τις Σκανδιναβικές γλώσσες και, άμα έχεις μεγάλη όρεξη, μέσα σε ένα χρόνο μαθαίνεται εύκολα.

Εύχομαι να μη κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις μου, απλά επειδή είδα αρκετό κόσμο ενθουσιασμένο με τη νέα τους ζωή, φαντάζομαι πως θα έχουν αποκτήσει τη στοιχειώδη εμπειρία για να δώσουν μερικά info ακόμα!!;)

Μπορείτε να απαντήσετε σε όσα και όποτε εσείς θέλετε.

Δεν επείγομαι εδώ και τώρα άλλωστε...

Ελπίζω να καταλάβετε τη θέση που βρίσκομαι τόσο καιρό, χωρίς να μπορέσω να βρω ούτε μία (έστω προσωρινή) δουλειά και να με βοηθήσετε για να φύγω μια ώρα αρχίτερα από εδώ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Νorwich
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.751
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom