Μάθε παιδί μου Google Earth

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ανέκαθεν δούλευα με το google earth αρχικά για επαγγελματικούς λόγους και στην συνέχεια για να οργανώσω τα ταξίδια μου. Μέσω αυτού το θέματος, θα ήθελα να δώσω ορισμένα tips για την χρήση του τα οποία ενδεχομένως δεν γνωρίζατε:


  • Πέραν των φωτογραφιών Panorama (εκείνες οι μπλε τελίτσες) οι οποίες σου δίνουν σχεδόν πάντα μια καλή εικόνα των αξιοθέατων που ενδιαφέρουν, υπάρχει και η «προβολή οδού». Επιλέγοντάς το, γεμίζουν οι δρόμοι συγκεκριμένων προορισμών και χωρών με μικρές φωτογραφικές μηχανές. Κάθε μία από αυτές είναι μια φωτογραφική σφαίρα 360ο μοιρών. Για παράδειγμα μπορείτε να κάνετε την διαδρομή Νέα Υόρκη- Σαν Φρανσίσκο μέσω του google earth και αναπηδώντας σε αυτές τις σφαίρες. Αυτό αποδείχθηκε ιδιαίτερα χρηστικό σε περιπτώσεις που έπρεπε να διαπιστώσουμε αν η θέση ενός ξενοδοχείου βρίσκεται όντως εκεί που μας παρουσιάζουν οι χάρτες των booking sites.
  • Πέραν της «προβολής οδού», ιδιαίτερα εξυπηρετικά είναι τα «τρισδιάστατα κτίρια» (πλέον μια ευρεία περιοχή του κέντρου και της Αθήνας, διαθέτει τρισδιάστατα κτίρια.) Τώρα, ο χάρτης του google earth εκτός από την προβλεπόμενη «κάτοψη» του χάρτη, διαθέτει και τρισδιάστατη απεικόνιση μέσω της οποίας είναι εφικτή και η πλοήγηση ανάμεσα στα τρισδιάστατα κτίρια. Το μενού πλοήγησης (στην αριστερή πάνω γωνία) είναι κάπως δύστροπο. Ένας πιο εύκολος τρόπος για να «χορέψουμε» 3D είναι πατώντας το roller του ποντικιού σας και κουνώντας το mouse. (σιγά- σιγά)
  • Ως συνέχεια του 3D, πρέπει να γνωρίζετε ότι εκτός από τα κτίρια, μέσα στο google earth υπάρχει και το ανάγλυφο εδάφους. Σε παλαιότερες εκδόσεις, το ανάγλυφο εμφανιζόταν επιλέγοντάς το από τα επίπεδα. Πηγαίνετε τώρα για παράδειγμα στην Σαντορίνη και παίξτε λίγο μέχρι να ξαπλώσετε το νησί μπροστά σας ώστε να φαίνεται το απότομο ανάγλυφο της καλντέρας. Τώρα κάντε το εξής: από τα «Εργαλεία» επιλέξτε «Επιλογές» και στην «Ποιότητα Εδάφους» αλλάξτε την «Ανύψωση ανάγλυφου εδάφους» (τιμές 0,5 με 3). Η default τιμή είναι 1 ενώ ανεβάζοντάς το στο 3, όλα τα υψόμετρα μεγαλοποιούνται ώστε να οπτικοποιούνται οι μικρότερες διακυμάνσεις υψομέτρου. Στην περίπτωση βέβαια της Σαντορίνης με τις απότομες πλαγιές, το αποτέλεσμα είναι μάλλον άτυχές. Δοκιμάστε το όμως στους λόφους της Αθήνας για να καταλάβετε την χρησιμότητά του.
  • Σχετικά πρόσφατα ανακάλυψα τις «Ιστορικές φωτογραφίες» από την «Προβολή». Εδώ το πρόγραμμα έχει αποθηκεύσει όλες τις λήψεις που είχε τραβήξει κατά καιρούς. Κάθε περιοχή έχει τις δικές του ιστορικές φωτογραφίες. Για παράδειγμα η παλαιότερη εικόνα στην περιοχή του κόμβου της Δουκ. Πλακεντίας είναι τραβηγμένη στις 15 Μαρ. 2001 όταν είχαν ξεκινήσει οι πρώτες χωματουργικές εργασίες (όπως φαίνεται) ενώ αν εστιάσουμε σε όλο τον Ελλαδικό χώρο, θα λάβουμε ως παλαιότερη λήψη εκείνη του Δεκεμβρίου του 1943! (Χωρίς βεβαίως δυνατότητας εστίασης σε λεπτομέρειες). Το εργαλείο αυτό έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε πόλεις οι οποίες εξελίχθηκαν την τελευταία δεκαετία. Η Accra για παράδειγμα, σε κάποια τμήματά της, είναι αγνώριστη από τις 10/02/2000 μέχρι τώρα. Μια σημείωση: Δεν είναι απαραίτητο πως η προβαλλόμενη εικόνα στο google earth να είναι και η τρέχουσα. Το Τόκυο πχ έχει χτικιάσει στις 01/01/2007 (ας μου πει κάποιος αν έχει ανοίξει ο καταραμένος κόμβος του Ohashi!!!)
  • Στο Google Earth είναι χαρτογραφημένοι επίσης οι βυθοί των θαλασσών όπως και ο Άρης και η Σελήνη. Για τις θάλασσες αρκεί να κάνετε αρκετό zoom σε υδάτινη επιφάνεια (χαρτογραφημένη επιφάνεια είναι εκείνη που, ενώ βρίσκεστε κοντά στην επιφάνεια του νερού, εμφανίζεται ένα ελαφρύ τρεμούλιασμα των νερών) και να γείρετε την κάμερα για 3D θέαση. Για θέαση του ουρανού, του Άρη και της Σελήνης, απλώς τα επιλέγετε από τον μικρό Κρόνο στα κουμπάκια στην κορυφή του προγράμματος ή «Προβολή», «Εξερεύνηση»
  • Μου βγήκανε λοιπόν τα μάτια να εντοπίσω όλα τα αξιοθέατα του Τόκυο, έβαλα τις πινεζούλες μου («Προσθήκη», «Σήμανση μέρους») και στην συνέχεια θέλω να δω χρονικά και χορικά πως μπορώ να τα συνδυάσω. Πατάω λοιπόν «Προσθήκη», «Διαδρομή» και δημιουργώ μια προτεινόμενη διαδρομή μέσα στην πόλη. Μετά την αποθήκευσή της στα «Μέρη», πατάω δεξί κλικ επάνω της και στις «Ιδιότητες» βρίσκω το tab «Μετρήσεις» όπου αναγράφεται το συνολικό μήκος της διαδρομής. Και για να μην μπλέκω τα ταξίδια μου, εξ’ αρχής, όλες οι πινέζες και οι διαδρομές της Ιαπωνίας, τοποθετούνται σε έναν φάκελο που έχω φτιάξει («Προσθήκη», «Φάκελος»). Τέλος πατάω ένα δεξί κλικ στον φάκελο και αποστέλλω με mail όλη μου την δουλειά στον taver που θα κάνει κι εκείνος την τοποθέτησή του.
  • Τελευταίως έχουν προσθέσει και τον «Καιρό» στο Google. Η ακρίβεια του δεν έχει διαπιστωθεί. Παρ’ όλ’ αυτά παρουσιάζει θερμοκρασίες σε όλο τον κόσμο ενώ δείχνει και τις νεφώσεις.
  • Στα επίπεδα, εντός του “Ocean” υπάρχουν πληροφορίες για σημεία για θαλάσσια αθλήματα (kite surf, καταδύσεις και surf). Στην Κρήτη και στην Κύπρο που έψαξα, είναι πληρέστατο. Επίσης παρουσιάζονται και τα Ναυάγια (με κάθε επιφύλαξη, το Ζηνοβία στην Κύπρο δεν το έχουν αλλά στην Μάλτα έχουν αρκετά)
  • Κάτι ανάλογο με την «Προβολή οδού» είναι και το 360Cities («Επίπεδα», «Έκθεση») μόνο που εδώ η ανάλυση είναι πολύ καλύτερη ενώ έχουν επιλεχθεί ορισμένα σημεία ενδιαφέροντος, όχι απαραίτητα εντός πόλης (στην Ελλάδα για παράδειγμα υπάρχουν 360 στο λιμάνι της Σύρου και του Ηρακλείου, στο Γύθειο, στο Παλαμήδι, στον Φεναιό και άλλα πολλά.)
  • Και τέλος (καθώς σας πέθανα, θα με πάρετε με τις πέτρες) υπάρχει ΚΑΙ στο google earth η δυνατότητα navigation. Στην «Αναζήτηση» πατάμε το tab «Οδηγίες» και vuala!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λοιπον στο επομενο μου ταξιδι θα σε παρω μαζι, για να το χειριζεσαι ολο αυτο το εργαλειο. Εγω σε ανταλλαγμα... θα βρισκω το δρομο!:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Θησαυρός!!!!!!!!
θα πέσει διάβασμα γιατί ειμαι τούβλο!!
ρε Σπύρε μονο καλά κάνεις και λές εσύ!!
we love you!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Tι να πω ? Χίλια ευχαριστώ για το εργαλείο, που μέχρι σήμερα το δούλευα υποτυπωδώς !:D

ΥΓ. Εκείνον τον φάκελο του Τόκιο και των λοιπών τοποθεσιών που φτιάχνεις, στείλε τον και κατά δω...Οι Ιαπωνόπληκτοι παρακαλούν :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγω ειμαι ο μονος στοκος εδω μεσα; Εσεις το καταλαβαινεται αριστα το θεμα;
Μετεξεταστεα με βλεπω...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ΥΓ. Εκείνον τον φάκελο του Τόκιο και των λοιπών τοποθεσιών που φτιάχνεις, στείλε τον και κατά δω...Οι Ιαπωνόπληκτοι παρακαλούν :D
;)said and done!!!

Εγω ειμαι ο μονος στοκος εδω μεσα; Εσεις το καταλαβαινεται αριστα το θεμα;
Μετεξεταστεα με βλεπω...
Να πεις στον Αφέντη ότι προτίθεμαι να σε μυήσω στο πρόγραμμα του προσανατολισμού και της εύρεσης τοποθεσιών και αν συμφωνήσει, θα ξεκινήσω και τα ιδιαίτερα με περεταίρω ανάλυση στο κάθε εδάφιο…:haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχω την εντυπωση οτι δε σε θεωρει και μαιτρ του προσανατολισμου...:haha:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγω ειμαι ο μονος στοκος εδω μεσα; Εσεις το καταλαβαινεται αριστα το θεμα;
Μετεξεταστεα με βλεπω...
Έρση μου, λίγη προπόνηση θέλει και μετά θα χορταίνεις παγόδες...;)
Να΄ξερες εγώ σε πόσους κήπους, κερασιές και ναούς έχω ταξιδέψει...Πώς νομίζεις ότι την παλεύω μέχρι τώρα ?:D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εχω την εντυπωση οτι δε σε θεωρει και μαιτρ του προσανατολισμου...:haha:
Taver μη δίνεις σημασία, άλλοι ευθύνονται που έμπλεξα σε τούτη την κατάσταση... (και όπως είπαμε, στο Τόκυο χωρίς GPS:D)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.502
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom