Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αξίζει να το πληρώσουμε?
Και για μένα ναι...! Από τους πιο ωραίους και ταυτόχρονα επιβλητικούς καθεδρικούς που έχω δει. Πέρα από τους υπέροχους πίνακες του Καραβάτζιο, ο ναός αποτελεί σημαντικοτατο κομμάτι της μαλτεζικης ιστορίας, καθώς αποτελείται από διάφορα παρεκκλήσια καθένα από τα οποία εκπροσωπουσε κάποια από τα 'εθνοτικά' καταλυματα των Ιπποτων. Σε ένα μάλιστα από τα παρεκκλήσια είδα και εικόνα που είχαν μεταφέρει οι Ιππότες από την Παναγία της Φιλερημου (Ρόδος) στη Μαλτα το 1522, μετά την κατάληψη της Ρόδου από τους Οθωμανούς κ την φυγή των Ιωαννιτων Ιπποτων στη Μαλτα
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
@paefstra Όλες οι εκκλησίες σε Μάλτα και Ιταλία ανεπανάληπτες είναι , και με εισιτήριο και χωρίς ...
Λυπαμαι, δεν εχω την ιδια γνωμη. Πολλες επαναλαμβανονται και δεν μενουν στη μνημη ως κατι αξιομνημονευτο.
Οι καλες ειναι και γνωστες.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Λυπαμαι, δεν εχω την ιδια γνωμη. Πολλες επαναλαμβανονται και δεν μενουν στη μνημη ως κατι αξιομνημονευτο.
Οι καλες ειναι και γνωστες.
@paefstra Γούστα είναι αυτά , διαφέρουν ...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
@rethimno Και εγώ που πήγα φέτος Μάλτα 28η Οκτωβρίου , ήταν γεμάτη Έλληνες όπου και να πήγαινες ελληνικά θα άκουγες , άμα έχει καλό καιρό επιβάλλεται επίσκεψη στο Γκόζο και ειδικά στο κάστρο του νησιού , με τη πολιτεία του (δικαστήριο , αρχαιολογικό μουσείο , σχολέιο) , την εκκλησία του , τους προμαχώνες του , τα μαγαζάκια του , τα στενά του και την απίστευτη θέα του , εμένα το Γκόζο προσωπικά μου άρεσε πολύ ...
Δυστιχως δεν προλάβαμε το κάστρο στο Γκοζο ανοικτό Νοέμβρη μηνα έκλεινε στις 5 το απόγευμα
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Δυστιχως δεν προλάβαμε το κάστρο στο Γκοζο ανοικτό Νοέμβρη μηνα έκλεινε στις 5 το απόγευμα
@rethimno Λυπάμαι ... Να στε γεροί να ξαναπάτε και να το προλάβετε ανοιχτό : Ο ιδανικός μήνας για Μάλτα είναι ο Οκτώβριος ...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
@rethimno Λυπάμαι ... Να στε γεροί να ξαναπάτε και να το προλάβετε ανοιχτό : Ο ιδανικός μήνας για Μάλτα είναι ο Οκτώβριος ...
Είναι τα παιδιά μου στη Μάλτα οπότε πάντα θα με καλωσορίζει το νησί άποψη μου δεν είναι για δεύτερη φορά αντε 'ένα τετραήμερο όχι παραπάνω
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Είναι τα παιδιά μου στη Μάλτα οπότε πάντα θα με καλωσορίζει το νησί άποψη μου δεν είναι για δεύτερη φορά αντε 'ένα τετραήμερο όχι παραπάνω
@rethimno Πολύ ωραία , όπως το πες για μια φορά και 4ημερο καλή είναι ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Εγω πηγα και δευτερη φορα 4ημερο και θα ξαναπηγαινα χαλαρα. Καλοκαιρι, παραλια, εξοδους, ωραιος καιρος, διακοπες.
Νοεμβρη δεν ειναι για εκει οπως και σε ελληνικο νησι.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Στο χωριό του Ποπαυ ούτε που το σκέφτηκα να πάω!
Έχω απορρίψει και το marsaslox.
Στη Βαλετα θέλω να επισκεφθώ το Rocca piccolα ίσως και το αρχαιολογικό και στις 3 πόλεις το φρούριο St. Angelo.
Επειδή είμαστε φυσιολάτρες θα πάμε και Blue Grotto και Dingli cliffs. Mdina φυσικά και στο γειτονικό rabat αν προλάβουμε και mosta.
Για φαγητό έχω σημειώσει το Aaron's που πρότεινες, το Jubilee, το Hnezza στην Conspicua. To Neufrago δεν βλέπω να έχει τραπέζια μέσα.
Άλλα ενδιαφέροντα μαγαζιά είναι το la vallette, το Cordina και η Fontanella
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Το Dingli Cliffs μου φανηκε σαχλαμαρα και τζαμπα ταλαιπωρια. Ισως επειδη εχω δει πιο ενδιαφεροντες και ψηλους σχηματισμους στα White Cliffs στην Αγγλια.
Αν ειναι του γουστου σας, εχει ξεναγηση στο παμπαλαιο λυρικο θεατρο Manoel της πολης (αν πατε τωρα, ισως βρειτε παρασταση, δεν εχει το καλοκαιρι).
Αν δεν βαλετε το Gozo, εφοσον εχει πια απ ευθειας καταμαραν απο Βαλετα, θα το μετανιωσετε. Οπως και τις 3 πολεις απεναντι.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Δευτέρα βράδυ φτάνουμε και Παρασκευή μεσημέρι φεύγουμε. Ουσιαστικά 3 μερες έχουμε, θα προλάβουμε και Γκοζο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom