Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.235
Είναι όλα τόσο στριμωγμένα στη Βαλέτα...
Είμαι μεγάλη :innocent:
Εμείς κάναμε τη παραθαλάσσια βόλτα από εκείνη τη μεριά της Βαλέτα και το είδαμε το θέαμα, αν και κάπως πλαγίως. Σλιέμα ούτε εμείς.


μα κατηφορουσα την του θεατρου οδον, επηρεασθεις των αρτι θεαματων, γιοματος ποιηση (ενεκα τα προ ελαχιστου θεαματα) και διαθεση να απαγγειλω αναλεκτα τινα του ιονεσκο αλλα δεν ειδα τον τρουλο (καιτοι παρουσα η εκκλησια) και πολυ σπαστηκα. Τελος παντων, ας ειναι... :)
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Γεια σας κι από μένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Εκτός από τις βασικές πόλεις-χωρία (Βαλέτα, Σλιέμα, Αγ. Ιουλιανός, Τρεις Πόλεις, Μντίνα, Ραμπατ και Βικτώρια σε Γκότζο) ποια άλλα μέρη θα συμβουλεύατε να επισκεφτεί κανείς οπωσδήποτε στο νησί;

Το λέω διότι δεν θα έχουμε δικό μας μεταφορικό μέσο και θα μετακινούμαστε με λεωφορείο, επομένως δεν θα έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε τις διαδρομές με αμάξι και να σταματάμε όπου θέλουμε, συν ότι η μητέρα μου δεν έχει τις ίδιες αντοχές με εμένα, επομένως θα ήθελα να πάμε στοχευμένα σε κάποια συγκεκριμένα μέρη που κατά τη γνώμη σας αξίζουν.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οπωσδήποτε το Hagar Qim. Πριν τον ναό έχει και ένα μικρό διαδραστικό μουσείο. Άχαστη και η θέα προς τη Μεσόγειο.
Οπωσδήποτε το Azure window. Στο Γκότζο αυτό.
Σε όλα πας με το λεωφορείο.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Οπωσδήποτε το Hagar Qim. Πριν τον ναό έχει και ένα μικρό διαδραστικό μουσείο. Άχαστη και η θέα προς τη Μεσόγειο.
Οπωσδήποτε το Azure window. Στο Γκότζο αυτό.
Σε όλα πας με το λεωφορείο.
Θέλω να πάμε σε έναν από τους 4 μεγαλιθικούς ναούς, αλλά δεν ήξερα ποιος αξίζει περισσότερο. Δηλαδή προτείνεις Hagar Qim?

Και για Azure window έχω διαβάσει πως είναι ωραία! Εκτός όμως από το να θαυμάσεις τη θέα, έχει κάποιο άλλο αξιοθέατο που μπορείς να το δεις συνδυαστικά;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω πως όχι. Απλά πας για το όλο θέαμα. Μιλάμε για μια γιγάντια καμάρα ύψους 100 μέτρων, στην οποία μπορείς να ανέβεις και πάνω! Έχει και ένα δυο μαγαζάκια να τσιμπήσεις αν θες κάτι. Γενικά όμως το μέρος είναι λιγάκι απομονωμένο.

Για μεγαλιθικούς ναούς τον προτείνω σίγουρα. Όχι ότι είδα βέβαια και άλλους, αλλά αντικρύζοντας έναν ναό 3500 χρόνων π.Χ. σίγουρα προκαλεί δέος. Επίσης αυτός ο ναός μπορεί να συνδυαστεί με το blue grotto. Όχι ότι είναι και κάτι τρομερό αλλά λέμε τώρα.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Νομίζω πως όχι. Απλά πας για το όλο θέαμα. Μιλάμε για μια γιγάντια καμάρα ύψους 100 μέτρων, στην οποία μπορείς να ανέβεις και πάνω! Έχει και ένα δυο μαγαζάκια να τσιμπήσεις αν θες κάτι. Γενικά όμως το μέρος είναι λιγάκι απομονωμένο.

Για μεγαλιθικούς ναούς τον προτείνω σίγουρα. Όχι ότι είδα βέβαια και άλλους, αλλά αντικρύζοντας έναν ναό 3500 χρόνων π.Χ. σίγουρα προκαλεί δέος. Επίσης αυτός ο ναός μπορεί να συνδυαστεί με το blue grotto. Όχι ότι είναι και κάτι τρομερό αλλά λέμε τώρα.[/QUOTE

Μπαίνοντας σε κάτι site με προσφορές για Μάλτα, εντόπισα την εταιρία captain morgan που κάνει οργανωμένες κρουαζιέρες.

Μια από αυτές λέγεται "The Best of Gozo & Comino" και η τιμής της είναι 26,5Ε το άτομο. Σε ερώτηση που τους έκανα για το πρόγραμμα τις εκδρομής μου απάντησαν το εξής:
When you book the Best of Gozo & Comino tour, you will be able to visit the following places –
§ Xwekija
§ Rabat and the Citadel
§ Gharb
§ Dwejra (Azure Window)
Apart from those places you will be able to visit some more villages and also a souvenir shop in Gozo.

Please note that you will only drive through some of the places in Gozo and you will be only able to stop in a few of them for a photo stop.

Πιστεύεις ότι αξίζει να πάμε με αυτούς ή θα το μετανιώσουμε, θα τα δούμε όλα τρέχοντας και θα μας βγει και πολύ παραπάνω;
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Διπλα στο Azzuro βρίσκεται η Inland sea, μια στενή σχισμή μεσα στον βραχο μηκους μερικων δεκάδων μετρων την οποία διασχίζεις με βαρκακι το οποιο κανει και μια βολτα στα περιξ, με την προϋπόθεση βεβαια οτι ο καιρός το επιτρεπει.

* Σου εχω απαντησει κ στο αλλο θεμα για την Μαλτα που ρωτησες, δεν ξερω αν το ειδες
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γεια σας και πάλι. Για 2 μέρες στη Μάλτα, ποια είναι αυτά που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτεί κανείς;
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Βαλέτα μια μερα σίγουρα, και είτε Mdina με Tarxien Temples ή νησάκι Gozo την επόμενη.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Καλησπέρα φίλοι μας! Έκλεισα εισιτήρια για Μάλτα τέλη Ιανουαρίου ως δώρο γιορτής στον αγαπημένο μου, αλλά σα να παραξενευτηκε με την απόφαση μου, λόγω της εποχής. Πιστεύει πως είναι καλοκαιρινός προορισμός.
Λέτε να έκανα όντως λάθος? Θα υπάρχουν πράγματα να δούμε και να κάνουμε ή λόγω off season τα μουσεία κλπ θα'ναι κλειστά? Στα νησάκια, πιστεύετε θα αξίζει να πάμε? Φαντάζομαι και από τουρισμό θα είμαστε μόνο εμείς και οι υπόλοιποι που θα ταξιδέψουν με ryanair με το ίδιο αεροπλάνο ..
Κι΄εγώ έκλεισα για 21/1 -24/1 φτηνά εισιτήρια με ryanair και επίσης πολύ φτηνό το ξενοδοχείο (σε σύγκριση με το καλοκαίρι που έβλεπα τις τιμές). Μια ανησυχία είναι αλήθεια την έχω μήπως είμαστε μόνοι μας στο νησί και τα περισσότερα είναι κλειστά αλλά και λόγω καιρού.. τόσο που σκέφτομαι μήπως και δεν πάμε τελικά .. Εσείς πότε θα είστε ?
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Μην ανησυχειτε καθόλου. Υπάρχουν πολλά ξενοδοχεία ανοιχτα, τα περισσότερα μένουν ανοιχτά και τον χειμώνα, ιδιαίτερα στις περιοχες γύρω από την Valletta, Sliema κλπ. Εστιατόρια, καφέ, μαγαζιά επίσης θα βρείτε ανοιχτά. Από κόσμο (τουρίστες δηλαδή) όσο χρειάζεται. Ούτε πολλοί για να επικρατεί συνωστισμός παντού, ούτε λίγος ώστε να νοιώθεις μονος...
 

bobos

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Κι΄εγώ έκλεισα για 21/1 -24/1 φτηνά εισιτήρια με ryanair και επίσης πολύ φτηνό το ξενοδοχείο (σε σύγκριση με το καλοκαίρι που έβλεπα τις τιμές). Μια ανησυχία είναι αλήθεια την έχω μήπως είμαστε μόνοι μας στο νησί και τα περισσότερα είναι κλειστά αλλά και λόγω καιρού.. τόσο που σκέφτομαι μήπως και δεν πάμε τελικά .. Εσείς πότε θα είστε ?
Εμείς 24-31/1 θα είμαστε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.644
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom