Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.749
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Όμορφο και γραφικό το Birgu αλλά δεν θα έμενα με τίποτα. Τουλάχιστον μια ώρα χαμένη τη μέρα για το πήγαινε έλα μέχρι το τέρμα των λεωφορείων στη Βαλέτα. Και μάλλον ερημιά το βράδυ, με τελευταίο καραβάκι γύρω στις 11, θα τρέχετε να προλάβετε λεωφορείο (αν έχει) για να βγείτε κάπου βράδυ σαν άνθρωποι.
Δώστε κάτι παραπάνω και μείνετε Βαλέτα ή έστω Φλοριάνα. Απίστευτα πιο βολικά και εύκολα.
 

touRocker

Member
Μηνύματα
70
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ταξίδι-Όνειρο
Dark Side Of The Moon
Καλησπέρα στην ωραία παρέα.
Έχει νοικιάσει κανένας μηχανάκι στην Μάλτα;
Ισχύει το Ελληνικό δίπλωμα για μηχανή;
Και αν γνωρίζετε περίπου τιμή ανά ημέρα.

Ευχαριστώ
 

touRocker

Member
Μηνύματα
70
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ταξίδι-Όνειρο
Dark Side Of The Moon
Διάβασα ότι συμφέρει η εβδομαδιαία κάρτα για τα ΜΜΜ και ότι στοιχίζει 21€
Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος/α; Που την εκδίδουν ... και στο αεροδρόμιο;

Από ζέστη πως πάει τέλος Ιουνίου, αρχές Ιουλίου;

Ευχαριστώ.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.749
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Διάβασα ότι συμφέρει η εβδομαδιαία κάρτα για τα ΜΜΜ και ότι στοιχίζει 21€
Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος/α; Που την εκδίδουν ... και στο αεροδρόμιο;
Η εβδομαδιαία κάρτα πράγματι κοστίζει 21 ευρώ. Υπάρχει και η τετραήμερη με 15. Συμφέρουν και βολεύουν γιατί απλώς τις χτυπάς μπαίνοντας σε κάθε λεωφορείο. Τις εκδίδουν στην αφετηρία των λεωφορείων στη Βαλέτα και στο αεροδρόμιο στα μαγαζιά που έχουν εφημερίδες, περιοδικά.
 

redbutterfly

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σας!!! Ήρθε και η δικη μας σειρά για Μαλτα και λίγη βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη!!! Έχουμε κλείσει αεροπορικά για τέλος Ιουλίου! Αρχικά είχαμε αποφασίσει να νοικιάσουμε αμάξι όποτε δεν μας ενδιέφερε πολύ η τοποθεσια του ξενοδοχείου και έτσι κλείσαμε St Paul’s… μετά από λίγο ψάξιμο όμως στο Ίντερνετ συνειδητοποίησα οτι σχεδόν όλες οι οικονομικές εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων έχουν κάκιστες αξιολογήσεις και πλέον φοβάμαι να νοικιασω αμάξι σε αυτές. Sixt, hertz, Europcar που θεωρούνται πιο αξιόπιστες έχουν διπλάσιες τιμές… έχει νοικιάσει κάποιος σε τοπική εταιρία και να μην έχει εξαπατηθεί;;;;;;; Μήπως να κλείσω κάπου κοντά στη Βαλέτα και να μετακινηθώ με τα λεωφορείο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;
 

Terra2012

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Καλημέρα σας!!! Ήρθε και η δικη μας σειρά για Μαλτα και λίγη βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη!!! Έχουμε κλείσει αεροπορικά για τέλος Ιουλίου! Αρχικά είχαμε αποφασίσει να νοικιάσουμε αμάξι όποτε δεν μας ενδιέφερε πολύ η τοποθεσια του ξενοδοχείου και έτσι κλείσαμε St Paul’s… μετά από λίγο ψάξιμο όμως στο Ίντερνετ συνειδητοποίησα οτι σχεδόν όλες οι οικονομικές εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων έχουν κάκιστες αξιολογήσεις και πλέον φοβάμαι να νοικιασω αμάξι σε αυτές. Sixt, hertz, Europcar που θεωρούνται πιο αξιόπιστες έχουν διπλάσιες τιμές… έχει νοικιάσει κάποιος σε τοπική εταιρία και να μην έχει εξαπατηθεί;;;;;;; Μήπως να κλείσω κάπου κοντά στη Βαλέτα και να μετακινηθώ με τα λεωφορείο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;
Καλημέρα
Εμείς πήγαμε Μάρτιο στην Μάλτα, ειμασταν παρέα 6 άτομα και νοικιάσαμε ένα βανακι από την εταιρεία JS Car Hire...Το βανακι ήταν ολοκαίνουριο...και γενικά η εταιρεία είχε πολύ καλή εξυπηρέτηση . Μείναμε σε Airbnb στο χωριό Marsaxlokk..το οποίο βόλευε παρά πολύ από θέμα πάρκινγκ την νύχτα..και η απόσταση από Βαλέτα ήτα γύρω στα 20 λεπτά
Εγώ πιστεύω ότι είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο.. ειδικά καλοκαίρι για να πάτε και στις παραλίες
 

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Καλημέρα σας!!! Ήρθε και η δικη μας σειρά για Μαλτα και λίγη βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη!!! Έχουμε κλείσει αεροπορικά για τέλος Ιουλίου! Αρχικά είχαμε αποφασίσει να νοικιάσουμε αμάξι όποτε δεν μας ενδιέφερε πολύ η τοποθεσια του ξενοδοχείου και έτσι κλείσαμε St Paul’s… μετά από λίγο ψάξιμο όμως στο Ίντερνετ συνειδητοποίησα οτι σχεδόν όλες οι οικονομικές εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων έχουν κάκιστες αξιολογήσεις και πλέον φοβάμαι να νοικιασω αμάξι σε αυτές. Sixt, hertz, Europcar που θεωρούνται πιο αξιόπιστες έχουν διπλάσιες τιμές… έχει νοικιάσει κάποιος σε τοπική εταιρία και να μην έχει εξαπατηθεί;;;;;;; Μήπως να κλείσω κάπου κοντά στη Βαλέτα και να μετακινηθώ με τα λεωφορείο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;
Εγώ έκλεισα Βαλέτα και δεν το μετάνιωσα!!! Είναι η πιο όμορφη πόλη για διαμονή. Υπέροχη, ατμοσφαιρική με πολλές επιλογές για διασκέδαση. Τα τέρμα των λεωφορείων ειναι πολύ κοντά και πας παντού εύκολα. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και στην περίπτωση που χρειαστείς ταξί καλείς bolt που είναι παμφηνο και αξιόπιστο γιατί να πετάξεις να λεφτά σου νοικιαζοντας και έχοντας και έγνοια νε την οδήγηση?
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Καλησπέρα κι από εμενα!
Ετοιμαζόμαστε με το σύζυγο για μίνι απόδραση στη Μάλτα και έχω κάποιες ερωτήσεις! Να πω ότι θα φτάσουμε Σάββατο βράδυ κ αναχωρούμε Τρίτη μεσημέρι και διαμονή έχουμε κλείσει στη Βαλέτα.

1. Αρχικά, φτάνουμε γύρω στις 20.00 στο αεροδρομιο. Για να πάμε στη Βάλετα θα πάρουμε το Χ4, σωστά;
Επίσης, έχετε να προτείνετε κάτι για φαγητό-ποτο (αν αντεχουμε!) μιας κ θα έχουμε μόλις φτάσει κ δεν θα έχουμε προλάβει να εγκλιματιστούμε ακόμα;

2. Σκέφτομαι την Κυριακή όλη μερα να την περάσουμε στη Βαλέτα. Τη Δευτέρα πού θα μας προτείνατε να πάμε; Mdina κ στις 3 πόλεις ή κάτι άλλο;

3. οποιοδήποτε άλλο tip θα μας ήταν χρήσιμο!
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Καλησπέρα κι από εμενα!
Ετοιμαζόμαστε με το σύζυγο για μίνι απόδραση στη Μάλτα και έχω κάποιες ερωτήσεις! Να πω ότι θα φτάσουμε Σάββατο βράδυ κ αναχωρούμε Τρίτη μεσημέρι και διαμονή έχουμε κλείσει στη Βαλέτα.

1. Αρχικά, φτάνουμε γύρω στις 20.00 στο αεροδρομιο. Για να πάμε στη Βάλετα θα πάρουμε το Χ4, σωστά;
Επίσης, έχετε να προτείνετε κάτι για φαγητό-ποτο (αν αντεχουμε!) μιας κ θα έχουμε μόλις φτάσει κ δεν θα έχουμε προλάβει να εγκλιματιστούμε ακόμα;

2. Σκέφτομαι την Κυριακή όλη μερα να την περάσουμε στη Βαλέτα. Τη Δευτέρα πού θα μας προτείνατε να πάμε; Mdina κ στις 3 πόλεις ή κάτι άλλο;

3. οποιοδήποτε άλλο tip θα μας ήταν χρήσιμο!
Mdina να πάτε οπωσδήποτε, είναι υπέροχη. Δευτέρα μπορείτε να πάτε με το καραβάκι 3 πόλεις για περπάτημα και καφέ και απόγευμα sliema ,πάλι με καραβάκι -ειναι φθηνά - για να θαυμάσετε την πιο απίστευτη θέα της Valletta καθώς νυχτώνει και φωτίζεται. Από φαγητό κλείνουν οι κουζίνες μετά τις 9 το βράδυ στα περισσότερα, θυμάμαι ένα burgerαδικο που έμενε ανοιχτό ως αργά στη Βαλέτα,στα στενά με εκπληκτικό burger.Θα το βρείτε σίγουρα
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Mdina να πάτε οπωσδήποτε, είναι υπέροχη. Δευτέρα μπορείτε να πάτε με το καραβάκι 3 πόλεις για περπάτημα και καφέ και απόγευμα sliema ,πάλι με καραβάκι -ειναι φθηνά - για να θαυμάσετε την πιο απίστευτη θέα της Valletta καθώς νυχτώνει και φωτίζεται. Από φαγητό κλείνουν οι κουζίνες μετά τις 9 το βράδυ στα περισσότερα, θυμάμαι ένα burgerαδικο που έμενε ανοιχτό ως αργά στη Βαλέτα,στα στενά με εκπληκτικό burger.Θα το βρείτε σίγουρα
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Θα προλάβουμε τη Δευτέρα Mdina, 3 πόλεις και sliema?
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Θα προλάβουμε τη Δευτέρα Mdina, 3 πόλεις και sliema?
Δε νομίζω ότι προλαβαίνετε την ίδια μέρα, με την έννοια ότι δε θα χαρείτε τίποτα έτσι. Η Mdina αν φύγετε πρωί θα σας πάει στην καλύτερη ως αργά το μεσημέρι. Οι 3 πόλεις και η Sliema μπορούν να βγουν στην ίδια μέρα ...να πάτε πρωί για 2-3 ώρες Birgu ( μια από τις 3 ,η πιο όμορφη) και Sliema να πάτε αργά το απόγευμα ή βράδυ για να δείτε τη πανοραμική θέα της Βαλέτα (που είναι όλα τα λεφτά), για μια ωρίτσα έστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom