Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

kpafos

Member
Μηνύματα
47
Likes
267
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Θα προλάβουμε τη Δευτέρα Mdina, 3 πόλεις και sliema?
πιστευω οτι η Mdina θελει αρκετες ωρες για χαλαρη περιηγηση και επισκεψεις στα μουσεια της. επισης πολυ κοντα βρισκονται οι κατακομβες του αγιου Παυλου και οι κατακομβες της αγιας Αγαθης, αν ειναι στα ενδιαφεροντα σας. θεωρω πιο ευκολο ολοημερο στην Mdina και πιο αργα sliema για φαγητο-ποτο
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Δε νομίζω ότι προλαβαίνετε την ίδια μέρα, με την έννοια ότι δε θα χαρείτε τίποτα έτσι. Η Mdina αν φύγετε πρωί θα σας πάει στην καλύτερη ως αργά το μεσημέρι. Οι 3 πόλεις και η Sliema μπορούν να βγουν στην ίδια μέρα ...να πάτε πρωί για 2-3 ώρες Birgu ( μια από τις 3 ,η πιο όμορφη) και Sliema να πάτε αργά το απόγευμα ή βράδυ για να δείτε τη πανοραμική θέα της Βαλέτα (που είναι όλα τα λεφτά), για μια ωρίτσα έστω
Α μαλιστα! Όποτε κάτι θα πρέπει να κόψουμε.. τις 3 πόλεις ίσως;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Θα προλάβουμε τη Δευτέρα Mdina, 3 πόλεις και sliema?
Καλησπέρα. Βάλτε τις 3 Πόλεις την Κυριακή. Δεν είναι κακό να σπάσετε τη μέρα στη Βαλέτα. Είναι πολύ κοντά. Τη Δευτέρα να πάτε Mdina σίγουρα. Sliema και να μην προλάβετε δεν πειράζει.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα κι από εμενα!
Ετοιμαζόμαστε με το σύζυγο για μίνι απόδραση στη Μάλτα και έχω κάποιες ερωτήσεις! Να πω ότι θα φτάσουμε Σάββατο βράδυ κ αναχωρούμε Τρίτη μεσημέρι και διαμονή έχουμε κλείσει στη Βαλέτα.

1. Αρχικά, φτάνουμε γύρω στις 20.00 στο αεροδρομιο. Για να πάμε στη Βάλετα θα πάρουμε το Χ4, σωστά;
Επίσης, έχετε να προτείνετε κάτι για φαγητό-ποτο (αν αντεχουμε!) μιας κ θα έχουμε μόλις φτάσει κ δεν θα έχουμε προλάβει να εγκλιματιστούμε ακόμα;
San Paolo Naufrago
San Paolo Naufrago · St. Lucia's Street, Il-Belt Valletta, Malte

Casa Sotto Valletta Pizzeria Pinsa Romana
Casa Sotto Valletta Pizzeria Pinsa Romana · 32, triq, Archbishop St, Valletta, Malte

Aaron's City Vault
Aaron's City Vault · 33 Archbishop St, Valletta VLT 1445, Malte

Trattoria Romana Zero Sei
https://goo.gl/maps/SmcD44XYsH4toZj76

Taproom Valletta
https://goo.gl/maps/hM1LBHBaNN5UUW2u8

Το 1 το 2 και το 5 θα ειναι ανοιχτα σιγουρα !
Το 3,4 γυρω στις 10:30 με 11 κλεινει η κουζινα τους.
Και σκέψου ήταν χειμώνας οταν πήγα εγώ ! Τώρα ενδεχομένως να κρατάνε ακόμα πιο πολύ.
Γενικά δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις κάτι ανοιχτό. Έχει αμέτρητα μπαρ και εστιατόρια !!
Είναι υπέροχη πόλη η Βαλέτα!

Τη Sliema (αδιάφορη κατά τη προσωπική μου άποψη) πάντως εγώ τη συνδύασα με την Mdina μιας και είχα ακριβώς τις ίδιες μέρες με εσένα.
Πήγα πρωί πρωί με καραβάκι για ένα καφε κ ένα περίπατο και μετά πήραμε bolt απευθειας για Mdina που κάτσαμε έως αργά το μεσημέρι και μετά επιστροφή Βαλέτα με λεωφορείο.
Και την άλλη μέρα να αφιερώσεις λίγες ώρες να δεις τις 3 πόλεις που είναι πολύ εύκολα προσβάσιμες απ την Βαλέτα (Upper Barrakka Gardens, Barrakka Lift, και βαρκούλα με 3€/άτομο αν θυμάμαι καλά?) !
 

touRocker

Member
Μηνύματα
70
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ταξίδι-Όνειρο
Dark Side Of The Moon
Ευχαριστώ mariath για την απάντηση.
Οπότε η εισιτήριο για λεωφορεία ή αυτοκίνητο ... για μηχανάκι δεν συμφωνεί κανείς;

@Terra2012 Το βανάκι από την JS Car Hire το έκλεισες εκεί ή έκανες κράτηση από Ελλάδα;
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Σκεφτόμαστε να κλείσουμε μαρσασκαλα έχουμε βρει αρκετά οικονομικές τιμές,έχει μείνει κάποιος να πει εντυπώσεις ;αξίζει γενικά η όχι
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Σκεφτόμαστε να κλείσουμε μαρσασκαλα έχουμε βρει αρκετά οικονομικές τιμές,έχει μείνει κάποιος να πει εντυπώσεις ;αξίζει γενικά η όχι
Έχω πάει βραδυνή βόλτα για φαγητό.Συμπαθητικό μέρος,μα όχι κάτι το ιδιαίτερο.
 

redbutterfly

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα και πάλι!

Ήθελα να πω σε όποιον ενδιαφέρεται ότι η ενοικίαση μηχανής στη Μάλτα ήταν τελικά πανεύκολη υπόθεση.
Μας περίμεναν στο αεροδρόμιο να παραλάβουμε τη μηχανή και εκεί την αφήσαμε φεύγοντας την τελευταία ημέρα.
Το κόστος ήταν 25 ευρώ την ημέρα.
Η οδήγηση (αν και ανάποδα για εμάς) ήταν πανεύκολη, δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα στους δρόμους για μια εβδομάδα που είμασταν εκεί...
Σε γενικές γραμμές μας βοήθησε ιδιαίτερα να πάμε όπου εμείς θέλαμε, χωρίς περιορισμό και χωρίς να συνωστιστούμε εν μέσω πανδημίας...
καλημερα είναι λίγο παλιό το ποστ αλλά δεν βρίσκω χρήσιμες πληροφορίες για ενοικίαση μηχανής… πως την είχες νοικιάσει μήπως θυμάσαι; Από το Ίντερνετ;;;
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα
Αρχές Απριλίου θα κάνω ένα ταξίδι στη Μάλτα και θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο καθώς και πως θα παω από αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο. Υπάρχουν shuttle bus; Επίσης τι αξίζει να δουμε στις 3 μέρες που θα είμαστε εκεί;
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλημέρα. Σε πρόσφατο οικογενειακό μας ταξίδι μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι από το AC by Marriott στο St.Julian: AC Hotel St. Julian's | Marriott Bonvoy
Ολοκαίνουριο και με εξαιρετικό value. Εμείς επειδή είμασταν 2 οικογένειες δεν βρήκαμε κάτι εντός της Βαλέτα.
Όσο για τις μετακινήσεις, το ecabs μας βόλεψε πολύ και σε οικονομικές τιμές. Αλλιώς, έχει καλό δίκτυο λεωφορείων.
Τέλος, για τα must αξιοθέατα:
- Βαλέτα, με τα κάστρα, το παλάτι του Μάγιστρου, και τον Καθεδρικό. Γενικά όλη την παλιά πόλη, πρωί, απόγευμα και βραδάκι. Δες και το Valetta Food Market για φαγητό.
- Mdina για όλη την παλιά πόλη, το κάστρο και την ωραία ατμόσφαιρα. Μην παραλείψεις και έξω από την Mdina την παλιά πόλη της Rabat, είναι πολύ όμορφη και πιο προσιτή για φαγητό/ποτό.
Εγώ σε τρεις μέρες δεν θα έβαζα άλλα παραπάνω αξιοθέατα, για να προλάβω να ρουφήξω την ατμόσφαιρα στις 2 αυτές πόλεις και κυρίως στην Βαλέτα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.748
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για να σου προτείνουμε ξενοδοχείο πρέπει να ξέρουμε budget. Για τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο Uber, πολύ φτηνό και άμεσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom