Μάλτα Μάλτα γιοκ!

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.417
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
:heart::heart::heart: Τάνια μου αγαπημένη ,θα κάνω μια πολύ αισιόδοξη ευχή να καταφέρουμε να κόψουμε πίτα οι τραβελστοριτες στη Θεσσαλονίκη το 2022 για να ξανα-ανταμωσουμε από κοντα😍🥰
Σιγά μη περιμένω να κόψουμε πίτα για να σε δω! Ήδη σκέφτομαι κάποιες βόλτες προς τα μέρη σου μέσα στον Σεπτέμβριο, κλασικά που ανεβαίνω Όλυμπο αυτή την εποχή. Θα σε ενημερώσω ;)
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Σιγά μη περιμένω να κόψουμε πίτα για να σε δω! Ήδη σκέφτομαι κάποιες βόλτες προς τα μέρη σου μέσα στον Σεπτέμβριο, κλασικά που ανεβαίνω Όλυμπο αυτή την εποχή. Θα σε ενημερώσω ;)
Ναιιι,θα περιμένω :clap:
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Φτασαμε 9 Αυγουστου και η Βαλεττα ηταν στολισμενη. Ξαφνικα γυρω στις 10 το βραδυ τα συνεργεια αρχιζουν να κατεβαζουν τον στολισμο. Ρωταω, μου λενε οτι το πανηγυρι τελειωσε.
Στις 12 Αυγουστου το βραδυ ηταν ξαναστολισμενη για τον 15αυγουστο. Χαρα στην αντοχη τους να ανεβοκατεβαζουν τα λαβαρα σε ολη την πολη.
Σοβαρά???Εμείς πάντως στολισμένη τη βρήκαμε στολισμένη την αφήσαμε!
Δεν ακολουθούν φαίνεται, το δικό μας ελληνικο σύστημα που τα χριστουγεννιάτικα φωτάκια είναι κρεμασμένα παντού,όλο τον χρονο :haha:
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Βαλετα ΙΙ
Οι βολτες μας στη Βαλετα συνεχιζονται με αμειωτους ρυθμους. Επισκεπτομαστε τους Upper Barrakka Gardens , οπου στις 12:00 και στις 16:00 γινεται ενας (1) κανονιοβολισμος. Το διευκρινιζω γιατι εγω νομιζα οτι θα δουμε συσσωμα τα "κανονια του Ναβαρονε" να εκπυρσοκροτούνε, αλλα μεχρι να καταλαβω τι γινεται, τραβουσα και καμερα ταυτοχρονα, ακουστηκε ενα μπαμ και τελος! Ωραιο σαν σοου, δε λεω αλλα οταν ειναι 8-9 κανονια στη σειρα περιμενεις κατι παραπανω!
Παιρνουμε το ασανσερ με κοστος 1€ ο καθε ενηλικας και κατεβαινουμε στο κατω επιπεδο ωστε να περασουμε με καραβακι απεναντι, στις 3 πόλεις. Το καραβακι κανει μια πολυ συντομη διαδρομη και μας κατεβαζει στο απεναντι λιμανακι. Στοχος μας ειναι να παρουμε το τρενακι, που διαφημιζεται οτι κανει τον γυρω των τριων πόλεων...Περπαταμε κανενα τεταρτο, μεχρι να φτασουμε στην αφετηρια, ομως τρενακι γιοκ (εδω κολλαει!) Καποιοι ευγενικοι γονδολιερηδες μας λενε οτι φετος δεν λειτουργησε το τρενακι καθολου για τεχνικους λογους...Τι κριμα! Στεκομαστε μπροστα στο πολεμικο μουσειο, ομως και αυτο ειναι κλειστο για ανακαινιση! Δεν μας θελουν οι τρεις πολεις... Ξεκιναμε την επιστροφη μας προς το λιμανακι, αφου κανουμε μια σταση σε ενα παγωτατζιδικο και φαμε απο τα καλυτερα παγωτα (γευση bailey's δοκιμασα εγω και ηταν φανταστικο!) Στις τρεις πολεις θα επιστρεψουμε την τελευταια μερα για να επισκεφθουμε το Esplora, ενα φοβερο μουσειο επιστημων για παιδια.
Στη Βαλετα, επισκεφθηκαμε ακομα το μουσειο Ταχυδρομείου, που ειναι πολυ ενδιαφερον, ειδικα αν εισαι συλλεκτης γραμματοσημων οπως ο συζυγος! Αλλα, αποδειχθηκε πολυ καλη επιλογη και για τα παιδια, καθως με την εισοδο στο χωρο ξεκινουσε ενα κυνηγι θυσαυρου το οποιο καταφεραν να τερματισουν με αμειωτο ζηλο τα παιδια μας! Οταν υπαρχει διαδραστικοτητα σε ενα μουσειο, πετυχαινει και το στοχο του θεωρω: να εντυπωσιασει μεγαλους και μικρους. (Η επισκεψη μας στο μουσειο Ταχυδρομειου, που ηταν καπως εκτος προγραμματος, αλλα μας αρεσε τελικα τοσο πολυ, μου θυμισε ποσο σημαντικο ειναι να υπαρχουν θεματικα μουσεια και γενικα μουσεια πασης φυσεως και παντος αντικειμενου, ειδικα στις επαρχιακες πολεις, οπως αυτη που ζουμε εμεις που παρ'οτι πρωτευουσα νομου, δεν διαθετει ουτε ΕΝΑ μουσειο. Σταματω εδω τον προβληματισμο)
Η Βαλλετα γενικα ειναι μια πανεμορφη πολη. Ομως τα κτιρια της, που ειναι ενα κοσμημα, θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα συντηρημένα. Συνηθως διαθετουν ισογειο καταστημα και καποιους οροφους επάνω. Τα καταστηματα συνηθως αξιοποιουνται, ομως στους επανω οροφους, διακριναμε εντονα την εικόνα εγκατάληψης. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει αυτο, ισως υπαρχει μια ταση αποκεντρωσης, οποτε οι μονιμοι κατοικοι δεν προτιμουν την πρωτευουσα. Αλλα αυτο αποτυπωνεται στις οψεις των κτιριων που φαινονται σε μαγαλο βαθμο παρατημενα και απεριποίητα, κατι που ειναι αντιστρόφως αναλογο με την ομορφιά και την αξία τους.
Τη διημερη περιηγηση μας στη Βαλετα ακολουθησε μια ημερησια εκδρομη στο νησακι Comino και η μεταφορα μας σε αλλο καταλυμα, στην περοχη Paceville, το οποιο ηταν το ορμητηριο μας για την εξερευνηση των υπολοιπων αξιοθέατων του νησιου.

IMG_20210814_133922_1.jpg


IMG_20210814_133521.jpg


DSC_0088.JPG

Upper Barakka Gradens


IMG_20210814_135155_1.jpg

Στο ασανσέρ που συναντιομαστε


IMG_20210814_142828.jpg


IMG_20210814_141800.jpg


DSC_0105.JPG

Στις τρεις πολεις (μη ρωτησετε ποια απο τις τρεις, ποτε δεν τις ξεχωρισα!)



IMG_20210814_124847_1.jpg IMG_20210814_125050_1.jpg IMG_20210814_130003_1.jpg
Ο κ. Μαλτεζος ταχυδρομος, μια πολυ ωραια ιδεα για να ντυσεις ενα παλιο καθρεφτη με γραμματοσημα και ο φιλοτελιστής της παρεας σε πληρη αφοσιωση!



IMG_20210814_132510.jpg

Υπεροχο "μαγαζι γωνια", αλλα αφημένο στη μοιρα του ολο το κτιριο
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Comino
Για το νησακι Comino ειχα διαβασει τα καλυτερα εδω στο φορουμ. Οχι ομως για το Blue lagoon, κυριως λογω της πληθωρας των επισκεπτων και των ξαπλωστρων που αλλοιωνουν το τοπιο... Δεν θα πω οτι δεν εχετε δικιο, ειναι μπολικος ο "θορυβος" αλλα ρε παιδια: Eνθουσιαστηκα με το μερος!!! Το Blue lagoon ειναι ενα ονειρο!!! Κρυσταλλινα νερα, αναγλυφα βραχια, το τοπιο ειναι υπεροχο!!! Δεν θα σας κρυψω οτι φτασαμε και εμεις με τις ορδες των τουριστων και μαλιστα ανημερα δεκαπενταυγουστου. Κλεισαμε μια εκδρομουλα με ταχυπλοο απο τη Σλιεμα, η οποια εβγαινε πιο ακριβη απο το απλο καραβακι, αλλα οπως καταλαβαινετε (και θα το διαπιστωσετε σε αρκετα σημεια της ιστοριας μου) ειχαμε στοχο σε αυτες τις διακοπες να διασκεδασουμε εκτος απο τους ενηλικες εαυτους μας, μια ενδεκαχρονη και εναν οχταχρονο! Οπότε, γιναμε και εμεις παιδια και ανοιχτηκαμε μεσοπελαγα με ενα κατακοκκινο κρις-κραφ και εναν τρελο καπετανιο που ετρεχε λες και ειμασταν στο λουνα παρκ!!!Ηταν φοβερη εμπειρια για ολους μας (με τον αντρα μου ειμαστε της αργης πλευσης αφου μυηθήκαμε στην ιστιοπλοΐα πριν αρκετα χρονια) οποτε αυτη η ταχυτητα μεσα στη θαλασσα ηταν κατι το διαφορετικο. Καλα για τα παιδια δεν το συζητω, ακομα το θυμουνται με τρελο ενθουσιασμο!!! Η εκδρομη στην επιστροφη περιλαμβανε και επισκεψη στις σπηλιες του Comino, στις οποιες μπηκαμε και μεσα, καθως το σκαφος μας χωρουσε, σε αντιθεση με τα συβατικα καραβακια που ειναι μεγαλα και απλα στεκονταν απο εξω. Περασαμε διπλα και απο την πολυφωτογραφημενη σπηλια-ελεφαντα. Η εκδρομη μας κοστισε 40€/ενηλικα και 25€/παιδι. Φυγαμε στις 10:30 απο τη Σλιεμα και επιστρεψαμε γυρω στις 18:00. Η διαδρομη διηρκησε περιπου 30' ( με το αργο ειναι περιπου μιαμιση ωρα). Στο Blue lagoon μπορεις να νοικιασεις 2 σεζ-λονγκ μαζι με ομπρελα για 15€ ή 20€, αναλογα το σημειο (αυτες που ειναι κοντα στην προβλητα ειναι πιο φθηνες). Επισης μπορεις να νοικιασεις μονο ομπρελα, απο ενα μαγαζακι που υπαρχει εκει, για 8€ (...Επισης μπορεις απλα να την "πεσεις" στα βραχια με την πετσετουλα σου). Υπαρχουν διαφορες καντινες για φαγητο, οχι πολυ ακριβες. Παιζει πολυ το κοκτεηλ μεσα σε ολοκληρο ανανα (δεν μπορεσαμε να αντισταθουμε και πηραμε και εμεις ενα!). Ο αντρας μου με τον μικρο μας, εκαναν και μια πεζοπορια καμια ωριτσα μεχρι να φτασουν στο καστρο του Comino, οπου εχουν γυριστει σκηνες απο την ταινια του Κομη Μοντεχρηστου. Γενικα, ηταν μια πολυ ομορφη, χαλαρη και διασκεδαστικη μερα, με εμας να χαιρομαστε τη δροσια της θαλασσας που ηταν ακρως αναζωογονητική, καθως ο καυσωνας συνεχιζεται στη Μαλτα!

IMG_20210815_120508_1.jpg


IMG_20210815_152220_1.jpg


IMG_20210815_115945_1.jpg


IMG_20210815_154905_1.jpg

Σπασαμε και τη διαιτα του ανανα

DSC_0113.JPG

Το καστρο του Comino με τον μικρο μου Κομη

IMG_20210815_170354_1.jpg

Σπηλια ελεφαντα

DSC_0126.JPG


DSC_0130.JPG


DSC_0123.JPG


DSC_0127.JPG


DSC_0141.JPG
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για το νησακι Comino ειχα διαβασει τα καλυτερα εδω στο φορουμ. Οχι ομως για το Blue lagoon, κυριως λογω της πληθωρας των επισκεπτων και των ξαπλωστρων που αλλοιωνουν το τοπιο... Δεν θα πω οτι δεν εχετε δικιο, ειναι μπολικος ο "θορυβος" αλλα ρε παιδια: Eνθουσιαστηκα με το μερος!!! Το Blue lagoon ειναι ενα ονειρο!!! Κρυσταλλινα νερα, αναγλυφα βραχια, το τοπιο ειναι υπεροχο!!! Δεν θα σας κρυψω οτι φτασαμε και εμεις με τις ορδες των τουριστων και μαλιστα ανημερα δεκαπενταυγουστου. Κλεισαμε μια εκδρομουλα με ταχυπλοο απο τη Σλιεμα, η οποια εβγαινε πιο ακριβη απο το απλο καραβακι, αλλα οπως καταλαβαινετε (και θα το διαπιστωσετε σε αρκετα σημεια της ιστοριας μου) ειχαμε στοχο σε αυτες τις διακοπες να διασκεδασουμε εκτος απο τους ενηλικες εαυτους μας, μια ενδεκαχρονη και εναν οχταχρονο! Οπότε, γιναμε και εμεις παιδια και ανοιχτηκαμε μεσοπελαγα με ενα κατακοκκινο κρις-κραφ και εναν τρελο καπετανιο που ετρεχε λες και ειμασταν στο λουνα παρκ!!!Ηταν φοβερη εμπειρια για ολους μας (με τον αντρα μου ειμαστε της αργης πλευσης αφου μυηθήκαμε στην ιστιοπλοΐα πριν αρκετα χρονια) οποτε αυτη η ταχυτητα μεσα στη θαλασσα ηταν κατι το διαφορετικο. Καλα για τα παιδια δεν το συζητω, ακομα το θυμουνται με τρελο ενθουσιασμο!!! Η εκδρομη στην επιστροφη περιλαμβανε και επισκεψη στις σπηλιες του Comino, στις οποιες μπηκαμε και μεσα, καθως το σκαφος μας χωρουσε, σε αντιθεση με τα συβατικα καραβακια που ειναι μεγαλα και απλα στεκονταν απο εξω. Περασαμε διπλα και απο την πολυφωτογραφημενη σπηλια-ελεφαντα. Η εκδρομη μας κοστισε 40€/ενηλικα και 25€/παιδι. Φυγαμε στις 10:30 απο τη Σλιεμα και επιστρεψαμε γυρω στις 18:00. Η διαδρομη διηρκησε περιπου 30' ( με το αργο ειναι περιπου μιαμιση ωρα). Στο Blue lagoon μπορεις να νοικιασεις 2 σεζ-λονγκ μαζι με ομπρελα για 15€ ή 20€, αναλογα το σημειο (αυτες που ειναι κοντα στην προβλητα ειναι πιο φθηνες). Επισης μπορεις να νοικιασεις μονο ομπρελα, απο ενα μαγαζακι που υπαρχει εκει, για 8€ (...Επισης μπορεις απλα να την "πεσεις" στα βραχια με την πετσετουλα σου). Υπαρχουν διαφορες καντινες για φαγητο, οχι πολυ ακριβες. Παιζει πολυ το κοκτεηλ μεσα σε ολοκληρο ανανα (δεν μπορεσαμε να αντισταθουμε και πηραμε και εμεις ενα!). Ο αντρας μου με τον μικρο μας, εκαναν και μια πεζοπορια καμια ωριτσα μεχρι να φτασουν στο καστρο του Comino, οπου εχουν γυριστει σκηνες απο την ταινια του Κομη Μοντεχρηστου. Γενικα, ηταν μια πολυ ομορφη, χαλαρη και διασκεδαστικη μερα, με εμας να χαιρομαστε τη δροσια της θαλασσας που ηταν ακρως αναζωογονητική, καθως ο καυσωνας συνεχιζεται στη Μαλτα!

View attachment 367131

View attachment 367132

View attachment 367135

View attachment 367133
Σπασαμε και τη διαιτα του ανανα

View attachment 367138
Το καστρο του Comino με τον μικρο μου Κομη

View attachment 367134
Σπηλια ελεφαντα

View attachment 367136

View attachment 367137

View attachment 367139

View attachment 367141

View attachment 367140
Τι ωραία, να΄σαι καλά. Είμαι σε φάση προετοιμασίας για Μάλτα και "ρουφάω" κάθε πληροφορία!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.982
Τι ωραία, να΄σαι καλά. Είμαι σε φάση προετοιμασίας για Μάλτα και "ρουφάω" κάθε πληροφορία!
Αν δεν θελεις να φτασεις τα 40 ευρω, το Comino απο το λιμανι του Gozo κοστιζει 5 ευρω ανα διαδρομη. Δεν ξερω την ποιοτητα, καθως εμεις επιλεξαμε την αμμωδη παραλια στη Ραμλα.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν δεν θελεις να φτασεις τα 40 ευρω, το Comino απο το λιμανι του Gozo κοστιζει 5 ευρω ανα διαδρομη. Δεν ξερω την ποιοτητα, καθως εμεις επιλεξανε την αμμωδη παραλια στη Ραμλα.
Ευχαριστώ! Χθες ξεκίνησα τη μελέτη με οδηγούς για να καταστρώσω πρόγραμμα. Αν και είστε εδώ μέσα πιο ενημερωμένοι από οποιονδήποτε!
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Η απλή εκδρομή με το πιο αργό καράβι, Σλιέμα-Comino έβγαινε στα 15€/άτομο με επιστροφή. Δεν είχαμε προ-κρατησει τίποτα,απλά κλείσαμε θέση μια μέρα νωρίτερα κατά τη βόλτα μας στη Σλιέμα σε ένα από τα πολλά περίπτερα που υπάρχουν στο λιμάνι.Παντως,λόγω 15αυγουστου υπήρχε λίγο παραπάνω κίνηση. Τώρα πιστεύω και την ίδια μέρα το πρωί να πας,βρίσκεις ανετα θέση με όποιο πλεούμενο επιλέξεις!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η απλή εκδρομή με το πιο αργό καράβι, Σλιέμα-Comino έβγαινε στα 15€/άτομο με επιστροφή. Δεν είχαμε προ-κρατησει τίποτα,απλά κλείσαμε θέση μια μέρα νωρίτερα κατά τη βόλτα μας στη Σλιέμα σε ένα από τα πολλά περίπτερα που υπάρχουν στο λιμάνι.Παντως,λόγω 15αυγουστου υπήρχε λίγο παραπάνω κίνηση. Τώρα πιστεύω και την ίδια μέρα το πρωί να πας,βρίσκεις ανετα θέση με όποιο πλεούμενο επιλέξεις!
Θα πάω τέλη Οκτωβρίου, οπότε πρέπει να δω τυχόν αλλαγές σε σχέση με αυτά που ισχύουν το καλοκαίρι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.982
Θα πάω τέλη Οκτωβρίου, οπότε πρέπει να δω τυχόν αλλαγές σε σχέση με αυτά που ισχύουν το καλοκαίρι.
Αν μεινεις Βαλεττα στο ξενοδοχειο μου, βολευει παρα πολυ το Καταμαραν για Gozo, μολις 10 ευρω με επιστροφη σπο το ιντερνετ. Αν εχεις και καρτα Talinja μονο 8. Οταν θυμαμαι τι ταλαιπωρια ειχε παλια με το λεωφορειο, απιστευτο τωρα. Το καταμαραν δεν σταματαει, γιατι το χρησιμοποιουν εργαζομενοι για commuting.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν μεινεις Βαλεττα στο ξενοδοχειο μου, βολευει παρα πολυ το Καταμαραν για Gozo, μολις 10 ευρω με επιστροφη σπο το ιντερνετ. Αν εχεις και καρτα Talinja μονο 8. Οταν θυμαμαι τι ταλαιπωρια ειχε παλια με το λεωφορειο, απιστευτο τωρα.
Δεν έχω λόγια, ευχαριστώ. Στο ξενοδοχείο σου έχω κλείσει να μείνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom