Μάλτα Μάλτα

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
κρυμα εχεις να προτηνεις κατι αλλο???
Σας ενδιαφέρουν μόνο οι παραλίες; Αν όχι, να πάτε Μάλτα γιατί και η χώρα είναι ωραία και η εποχή πολύ καλή. Αν θέλετε μπάνια στη θάλασσα εγώ προτείνω Ελλάδα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Γιατί καθόλου καλές παραλίες? Εγώ είδα παραλίες, κανά δυο, με άμμο στο βόρειο τμήμα του νησιού θαυμάσιες. Κάποιοι τολμηροί έκαναν και μπάνιο Οκτώβη μήνα. Τα χωριά/κωμοπόλεις όμως στο βόρειο τμήμα είναι άστα να πάνε....
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Συμφωνω με Just Lori...ο καιρος λογικα ειναι καλος αυτη την εποχη,αλλα το θεμα ειναι οτι οι περισσοτερες παραλιες ειναι με βραχια.Αλλα το νησι αξιζει μια επισκεψη.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Η golden beach ειναι μια υπέροχη παραλία με χρυσή άμμο και τη συνιστώ!Η Μάλτα είναι πανέμορφη!
 

kouskous

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
με μπερδεψατε αν και ευχαριστω που απαντατε....θελουμε βασικα να την πεσουμε σε μια παραλια και να μην κουνηθουμε και πολυ παρα μονο για τα βασικα...
σκοπος ειναι η ξεκουραση και τα μπανια...
για θεμα χρηματων σκεφτητε οτι το 11 χαλασαμε στην ζακυνθο καταλημα μεταφορικα φαι ποτο κλπ κλπ 1500 ευρω σεμπτεβρη μηνα
αν ειναι να δωσω προτιμω να βαλω κατι ακομα και να ειμαι καπου αλλου....
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Εγω την προτείνω τη Μάλτα,και πολλά ξενοδοχείο ειναι χτισμένα πάνω σε παραλίες και εκτός απο την πισίνα μπορεΐς να πας και στη θάλασσα.Ψάξε λίγο μερικά site και ισως βρεις πληροφορίες.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γιατί καθόλου καλές παραλίες? Εγώ είδα παραλίες, κανά δυο, με άμμο στο βόρειο τμήμα του νησιού θαυμάσιες. Κάποιοι τολμηροί έκαναν και μπάνιο Οκτώβη μήνα. Τα χωριά/κωμοπόλεις όμως στο βόρειο τμήμα είναι άστα να πάνε....
Μπορεί να έχει κάνα δυο όπως λες αλλά να φύγεις από Ελλάδα για να κάνεις διακοπές στη Μάλτα δεν λέει. Το παιδί γράφει ότι θέλουν μόνο θάλασσα και λιώσιμο σε παραλίες άρα δεν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα η χώρα. Ε, οι παραλίες της Μάλτας δεν είναι για λιώσιμο.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλά γνώμες είναι αυτές,εγώ προτείνω να πάρει πληροφορίες.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Η αλήθεια είναι ότι οι πλείονες παραλίες στο νησί της Μάλτας δεν "λένε" και πολλά σε σύγκριση με Ελλάδα (την Golden Beach δεν την επισκέφτηκα). Όμως το νησάκι Κομίνο που απέχει λίγα λεπτά με βαρκούλα από το βόρειο άκρο της Μάλτας έχει εκπληκτικά νερά με τυρκουάζ χρώματα, απίστευτες θαλάσσιες σπηλιές και την καλύτερη θερμοκρασία που έχω πετύχει ποτέ Σεπτέμβρη μήνα (δροσερά, χωρίς να κρυώνεις κ χωρίς να νιώθεις ότι βρίσεσαι σε σάουνα!) Το μόνο αρνητικό ο πολύς κόσμος που στοιβάζεται στην βραχώδη ακτή (μην περιμένετε αμμουδιά στην Blue Lagoon του Κομίνο!) Ωστόσο υπάρχει ξενοδοχείο εκεί, καντίνες με όλα τα απαραίτητα και με λίγο περπάτημα πιστεύω πετυχαίνεις κ έρημη ακτή! Για δείτε λίγο εδώ:
http://beachmalta.com/beaches/cominos-blue-lagoon/
Ακριβώς απέναντι βρίσκεται και το νησάκι Γκόζο, με υπέροχους γεωλογικούς σχηματισμούς όπως το Blue Window http://www.howtomalta.com/2012/05/azure-blue-window.html , αν κ ελαφρώς άγρια νερά, μπορείς να κάνεις μπάνιο, με πολύ παραδοσιακό χρώμα, όπως και η πρωτεύουσα της Μάλτας Valetta, η Βιττοριόσα ή Μπίργκου και η εκπληκτική Mdina, όπου νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε παραμυθένιο σκηνικό Βορείου Αφρικής! Αν δεν έχει μποφόρ αξίζει μια περιήγηση στο Blue Grotto, νότιο τμήμα Μάλτας, επίσης γεμάτο θαλάσσιες σπηλιές στις οποίες κάνει τουρ καραβάκι όταν έχει καλό καιρό! http://www.bluegrottomalta.com.mt/
Γενικά η Μάλτα νομίζω προσφέρεται περισσότερο για περιηγήσεις κ εκδρομές παρά για άραγμα σε παραλίες, ωστόσο τα μπάνια δεν θα λείψουν σε όποιον την επισκεφτεί κ επιλέξει το Κομίνο για το κολύμπι του! Προσοχή στον καιρό, γενικά έχει λιακάδες, αλλά εμείς 30 Αυγούστου με 6 Σεπτέμβρη πέρισι πετύχαμε τις μισές μέρες συννεφιά κ από ελαφρές ψιχάλες έως και τρελή μπόρα για 2-3 ώρες την τελευταία μέρα! Αυτό δεν πρέπει να σας αγχώσει διότι α) είναι σπάνιο να συμβεί και β) ακόμη κι αν συμβεί ο καιρός αλλάζει τόσο γρήγορα που από εκεί που έχει συννεφιά, μπορεί να βγάλει τρελό ήλιο κ να απολαύσετε μια χαρά το μπάνιο σας! ΑΠλά το γράφω, διότι μαζί με το μαγιό, ειδικά το Σεπτέμβρη, καλό είναι να πάρετε κ καμιά ομπρέλιτσα καλού-κακού! Καλά να περάσετε, έμενα η Μάλτα (αν κ δεν είχα ακούσει τρομερά λόγια), ως πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό, αλλά κ ως εναλλαγές τοπίων-αξιοθεάτων που είχε να προσφέρει σε σχέση με το μέγεθός της, θα μου μείνει αξέχαστη!!!
 
Μηνύματα
19
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Τον περασμένο Νοέμβριο, στις αρχές του Νοέμβρη για την ακρίβεια, μαζί με ένα φιλικό ζευγάρι, πήγαμε στην όμορφη Μάλτα. Τα εισιτήρια τα κλείσαμε 2 μήνες πριν με λιγότερα από 300ευρώ το ζευγάρι ale-retour. Νοικιάσαμε αυτοκίνητο, το οποίο πήραμε από το αεροδρόμιο, αλλά επειδή η τελευταία εμπειρία του οδηγού στην αριστερή οδήγηση ήταν τον προηγούμενο αιώνα, καταλήξαμε να κάνουμε 2-3 γύρους στις πλατείες. Οι πινακίδες δυστυχώς ήταν στα Μαλτέζικα οπότε οι προσπάθειες μας να μαντέψουμε τι αναγράφουν, δυστυχώς απέτυχαν. Ευτυχώς κατεβάσαμε στο κινητό τον χάρτη, κάτι που έπρεπε να κάνουμε από την αρχή, και καταλήξαμε στο St. Julians. Οπότε, αν δεν το έχεις με την οδήγηση στα αριστερά, αστο καλύτερα.

Δεν θα σας αναφέρω πως κύλησε το πρόγραμμα των ημερών γιατί ίσως να σας φανεί λίγο κουραστικό. Απλά θα αναφέρω τα μέρη που επισκεφτήκαμε και κάποια tipsγια τους επόμενους ταξιδιώτες.

Μείναμε 4 μέρες στην Μάλτα, σε ένα πολύ όμορφο ξενοδοχείο στο St. Julianshttp://www.hotelvalentina.com/en/home.html

Ενώ αρχικά θεωρούσα ότι οι μέρες θα είναι αρκετές και θα μπορούσαμε να τα δούμε όλα, δυστυχώς έπεσα έξω. Η Μάλτα έχει πάρα πολλά μέρη να δεις, και αν θέλεις να έχεις ένα χαλαρό πρόγραμμα, δεν προλαβαίνεις να τα δεις όλα. Εκτός και αν είσαι στην τσίτα και στο τρέξιμο. Εμείς είχαμε αποφασίσει ότι θα πηγαίναμε να χαλαρώσουμε και να περάσουμε καλά και ας βλέπαμε λιγότερα αξιοθέατα.

Ο καιρός είχε διάφορες διακυμάνσεις. Τις 2 πρώτες μέρες είχε απίστευτη ζέστη και ευτυχώς είχα πάρει μαζί μου κάποια κοντομάνικα μπλουζάκια οπότε ήμουν οκ. Όλοι βεβαια κυκλοφορούσαν με σορτσάκια, μπλουζάκια και σανδαλάκια. Την 3η ημέρα είχε ένα αεράκι, οπότε χρειαζόσουν ένα ανοιξιάτικο μπουφανάκι και την 4η ημέρα έβρεχε καταρρακτωδώς μέχρι και την ώρα που φύγαμε. Γενικά πάντως σε σχέση με Ελλάδα είναι υψηλότερες οι θερμοκρασίες.

Πήγαμε λοιπόν

· The Grandmaster’s Palace & The Palace Armoury (Valletta)
· National Museum of Archaeology (Valletta)
· Barrakka Gardens
· Mdina Dungeons
· National Museum of Natural History
· St. Paul’s Cathedral (Mdina)
· St. Paul’s Catacombs (Mdina)
· St. John’s Cathedral (Valletta)

Είναι ένα όμορφο νησί που αξίζει να το επισκεφτεί κανείς, αν και δεν είναι από τα μέρη που λές ότι πηγαίνεις ξανά και ξανά. Αν σε μαγεύει ο μεσαίωνας, τότε τόλμησε το. Κάστρα, ιππότες, μεσαιωνικές πόλεις. H Mdina είναι μια υπέροχη πόλη που σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές. Η γλώσσα τους μια μίξη αραβικών, ιταλικών και αγγλικών, περίεργη γλώσσα στο άκουσμά της. Είναι ένας αρκετά οικονομικός προορισμός. Μας φάνηκε λίγο ακριβή η τιμή του κρέατος στα εστιατόρια, σε σχέση με τις τιμές της Ελλάδας. Κατά τα άλλα όλα τα υπόλοιπα ήταν μια χαρά.

Αυτό λοιπόν ήταν το ταξίδι μας στην Μάλτα. Πάμε για άλλα τώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom