Μάλτα Μάλτα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Μάλτα είναι φοβερή, θέλει μίνιμουμ 6 μέρες για μένα κι έχει και πολύ ενδιαφέροντα αρχαία. Αλλά προσωπικά δεν την αντέχω τη ζέστη, ούτε στη Μάλτα ούτε στην Ελλάδα Αυγουστιατικα, θα επέλεγα κάτι πιο δροσερό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η Μάλτα είναι φοβερή, θέλει μίνιμουμ 6 μέρες για μένα κι έχει και πολύ ενδιαφέροντα αρχαία. Αλλά προσωπικά δεν την αντέχω τη ζέστη, ούτε στη Μάλτα ούτε στην Ελλάδα Αυγουστιατικα, θα επέλεγα κάτι πιο δροσερό.
Αυτό ακριβώς.
Είχα πάει στη Μάλτα κρατώντας "μικρό καλάθι", αλλά ενθουσιάστηκα με τα πόσα έχει να προσφέρει ένας τόσο μικρός σε μέγεθος προορισμός.
Παρ' όλα αυτά για καλοκαίρι νομίζω ότι ενδείκνυται μόνο για όσους κατά τον ελληνικό Ιούλιο περπατούν άνετα και χαλαρά στα κέντρα των πόλεων και δεν ψάχνουν με τρέλα χώρους με κλιματιστικό.
Η Μάλτα πέρα από τις υψηλές θερμοκρασίες δεν είναι και τόπος με έντονη βλάστηση ούτως ώστε να σπάει λίγο ο καύσωνας, αλλά το αντίθετο.
Προσωπικά όπως εχω ξαναγράψει είχα πάει τέλος Απριλίου-αρχες Μαϊου και είχα θεωρήσει την εποχή ιδανική. Εναλλακτικα θα πήγαινα Οκτώβριο με αρχές Δεκεμβρίου.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είναι αρκετά οικονομική , μικρή σε έκταση αλλά όχι τόσο μικρή ώστε να συνδυαστεί και με άλλη πόλη της Ιταλίας ,ηλιόλουστη με ευγενικούς κατοίκους και αρκετά σημεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος που πραγματικά δίνουν έναν μοναδικό χαρακτήρα στο ιταλικό νησί των ιπποτών .
Θα συμφωνήσω απόλυτα στο ότι για 8 ημέρες δεν λέει να συνδυαστεί με κάποια ιταλική πόλη, ιδιαίτερα αν θέλετε να ευχαριστηθείτε και κανένα μπανάκι και όχι να τρέχετε. Πιο πολύ ταλαιπωρία θα είναι. Αφιερώστε και τις 8 ημέρες στη Μάλτα και το πολύ πολύ, όχι δηλαδή ότι είναι και απολύτως απαραίτητο, σπάστε τη διαμονή σε Βαλέττα και Γκόζο (το 2ο νησί του συμπλέγματος της Μάλτας). Εγώ με 5 ημέρες ομοίως καλοκαίρι που πήγα και κάποια μέρη δεν πρόλαβα να τα δω.
Μια μικρή διαφωνία έχω στον όρο "ιταλικό νησί των Ιπποτών". :D :bleh: Αν και στη γλώσσα και σε κάποια έθιμα των Μαλτέζων υπάρχουν έντονα και σισιλιάνικα στοιχεία, και γενικά πάντα υπήρχαν επαφές ειδικά με τη Σικελία, ιταλικό νησί με τη στενή έννοια του όρου ουδέποτε υπήρξε! Γνώρισε πολλούς κατακτητές (Καταλανούς, Αραβες, Ιωαννίτες ιππότες οι οποίοι πιο πριν ήταν στα Δωδεκάνησά μας, Βρετανούς), αλλά ιταλική επικράτεια δεν ήταν ποτέ! Σιγά μην την άφηναν οι τότε μεγάλες δυνάμεις (βλέπε Αγγλογάλλοι) στα τότε αστεία μικρά ιταλικά 'βασίλεια' της εποχής- τόσο στρατηγική θέση που είχε το νησί!
Να τονίσω το πολύ σωστό που είπε και ο Yorgos πιο πριν ότι το νησί έχει και τεράστιο αρχαιολογικό ενδιαφέρον και αξιοθέατα (μεγαλολιθικοί ναοί από την εποχή των Φοινίκων, κλπ)
 
Last edited:

Sof Guru

Member
Μηνύματα
223
Likes
1.294
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Θα συμφωνήσω απόλυτα στο ότι για 8 ημέρες δεν λέει να συνδυαστεί με κάποια ιταλική πόλη, ιδιαίτερα αν θέλετε να ευχαριστηθείτε και κανένα μπανάκι και όχι να τρέχετε. Πιο πολύ ταλαιπωρία θα είναι. Αφιερώστε και τις 8 ημέρες στη Μάλτα και το πολύ πολύ, όχι δηλαδή ότι είναι και απολύτως απαραίτητο, σπάστε τη διαμονή σε Βαλέττα και Γκόζο (το 2ο νησί του συμπλέγματος της Μάλτας). Εγώ με 5 ημέρες ομοίως καλοκαίρι που πήγα και κάποια μέρη δεν πρόλαβα να τα δω.
Μια μικρή διαφωνία έχω στον όρο "ιταλικό νησί των Ιπποτών". :D :bleh: Αν και στη γλώσσα και σε κάποια έθιμα των Μαλτέζων υπάρχουν έντονα και σισιλιάνικα στοιχεία, και γενικά πάντα υπήρχαν επαφές ειδικά με τη Σικελία, ιταλικό νησί με τη στενή έννοια του όρου ουδέποτε υπήρξε! Γνώρισε πολλούς κατακτητές (Καταλανούς, Ιωαννίτες ιππότες οι οποίοι πιο πριν ήταν στα Δωδεκάνησά μας, Βρετανούς), αλλά ιταλική επικράτεια δεν ήταν ποτέ! Σιγά μην την άφηναν οι τότε μεγάλες δυνάμεις (βλέπε Αγγλογάλλοι) στα τότε αστεία μικρά ιταλικά 'βασίλεια' της εποχής- τόσο στρατηγική θέση που είχε το νησί!
Να τονίσω το πολύ σωστό που είπε και ο Yorgos πιο πριν ότι το νησί έχει και τεράστιο αρχαιολογικό ενδιαφέρον και αξιοθέατα (μεγαλολιθικοί ναοί από την εποχή των Φοινίκων, κλπ)
Χαχαχα το έχω διορθώσει το ''ιταλικό'' που το έγραψα πιο πολύ σκεπτόμενη γεωγραφικά.;)
Όσο για τις συνολικές ημέρες του ταξιδιού και εγώ τις είχα σπάσει σε 3 και 2 και δεν ήταν καθόλου κουραστικό το γενικό πρόγραμμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.079
Καλησπέρα, έχω αρχίσει να ψιλόσκέφτομαι τις διακοπές του καλοκαιριού(8 μέρες τη περίοδο του δεκαπενταυγουστου)
Φέτος είπαμε να πάμε κάπου εκτός Ελλάδας, τι γνώμη έχετε για τη Μάλτα; λίγο που κοίταξα μου φάνηκε όμορφη.. Κ από ότι κατάλαβα είναι μικρή σαν χώρα οπότε ίσως χωρίσουμε τις μέρες ανάμεσα σε Μάλτα κ κάποια πόλη της Ιταλίας μιας κ είναι κοντά αλλά δε ξέρω ποια..
Και τις 2 φορες που πηγα ηταν Αυγουστος και ειχε ανεκτη ζεστη, το βραδυ φυσαει αερακι, σαν τα ελληνικα νησια
Εχει πτησεις για Σικελια, συνδυαζεται ανετα. Προτεινω να πεταξετε απ ευθειας απο Σικελια για Ελλαδα.
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Πήγαμε Μάλτα τον Αύγουστο του 2021 (και μάλιστα την εβδομάδα του 15αυγουστου οπως το σκεφτεστε και εσεις) και για εμένα ήταν το καλύτερο καλοκαιρινό ταξίδι ever. Συνδυάζει αξιοθέατα με καλοκαιρινές βουτιές, κανεις δηλαδή τουρισμό με διακοπές μαζί. Δεν με πείραξε η ζέστη,μαθημενοι είμαστε σε αυτές τις θερμοκρασίες τέτοια εποχή και στην Ελλάδα! Προτείνω Μάλτα ανεπιφύλακτα ως καλοκαιρινό προορισμό!!!
Για τη ζέστη δεν έχω θέμα, γιατί κ εδώ οι θερμοκρασίες πλέον είναι πολύ υψηλές.. Πόσες μέρες πιστεύεται ότι είναι αρκετές για να κάτσουμε;

Και τις 2 φορες που πηγα ηταν Αυγουστος και ειχε ανεκτη ζεστη, το βραδυ φυσαει αερακι, σαν τα ελληνικα νησια
Εχει πτησεις για Σικελια, συνδυαζεται ανετα. Προτεινω να πεταξετε απ ευθειας απο Σικελια για Ελλαδα.
Ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κ εγώ, απο Μάλτα για Ιταλία κ απευθείας από κει γυρισμό ελλαδα
Ειχα διαβάσει σε διάφορα ποστ για τη ζέστη ότι ήταν ανυπόφορη κ ότι αν είναι να πας Μάλτα, τότε καλύτερα άνοιξη η φθινόπωρο, αλλά αφού κ εσείς πήγατε Αύγουστο τότε μια χαρά..
Πιστεύετε είναι αρκετές 4 μέρες ανά κάθε χώρα;
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Καλημέρα!
Ωραία η ιδέα σου να πραγματοποιήσετε τις καλοκαιρινές σας διακοπές εκτός Ελλάδας , αν και προσωπικά πιστεύω ότι το καλοκαίρι είναι Ελλάδα αλλά για αλλαγή μια φορά καλά θα ήταν και μια βουτιά σε άλλη παραλία. Η Μάλτα σίγουρα δεν θα είναι εξωτικός προορισμός αλλά είναι κούκλα με ωραίες παραλίες και αρκετά σημεία που δεν πρέπει να παραλείψεις να επισκεφτείς ( η πρωτεύουσα Βαλέτα,ο καθεδρικός ναός του Αγίου Ιωάννη , νησί Γκόζο , Marsaxlokk , την μεσαιωνική πόλη Μντίνα ,την γαλάζια λίμνη στο νησάκι Comino , το Blue Grotto ,ο χωριό του Ποπάυ ) . Κάποιες γνωστές παραλίες του νησιού είναι οι : Ramla Bay , Golden Bay , Dahlet Qorrot Bay , Blue Lagoon.
Είναι αρκετά οικονομική , μικρή σε έκταση αλλά όχι τόσο μικρή ώστε να συνδυαστεί και με άλλη πόλη της Ιταλίας ,ηλιόλουστη με ευγενικούς κατοίκους και αρκετά σημεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος που πραγματικά δίνουν έναν μοναδικό χαρακτήρα στο νησί των ιπποτών .
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, θα τα κοιτάξω σίγουρα! Συμφωνώ μαζί σου, κάθε χρόνο για καλοκαίρι κάπου εδώ επιλέγαμε, αλλά με τις τιμές των ακτοπλοϊικων κ γενικά όλα να έχουν φτάσει στα ύψη, ένα ταξίδι στο εξωτερικό θα σου βγει η στα ίδια χρήματα ή μπορεί κ φθηνότερο για αυτό είπαμε να το δοκιμάσουμε..
πόσες μέρες πιστεύεις είναι αρκετές για Μάλτα; να δούμε τα κυρίως αξιοθέατα, αλλά να έχουμε κ 1-2μερες χαλαρωσης
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
223
Likes
1.294
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, θα τα κοιτάξω σίγουρα! Συμφωνώ μαζί σου, κάθε χρόνο για καλοκαίρι κάπου εδώ επιλέγαμε, αλλά με τις τιμές των ακτοπλοϊικων κ γενικά όλα να έχουν φτάσει στα ύψη, ένα ταξίδι στο εξωτερικό θα σου βγει η στα ίδια χρήματα ή μπορεί κ φθηνότερο για αυτό είπαμε να το δοκιμάσουμε..
πόσες μέρες πιστεύεις είναι αρκετές για Μάλτα; να δούμε τα κυρίως αξιοθέατα, αλλά να έχουμε κ 1-2μερες χαλαρωσης
Πιστεύω ότι 5 -6 διανυκτερεύσεις είναι ένα μίνιμουμ διάστημα που θα σας επιστρέψει να δείτε τα πιο γνωστά σημεία του νησιού και να κάνατε και τις βουτιές σας παράλληλα. Αν μπορείτε να διαθέσετε και παραπάνω σίγουρα θα έχετε πράγματα να κάνετε. Και όπως προανέφερα εγώ δεν θα συνδύαζα αυτό το ταξίδι με κάποια επίσκεψη σε πόλη της Ιταλίας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.079
Ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κ εγώ, απο Μάλτα για Ιταλία κ απευθείας από κει γυρισμό ελλαδα
Ειχα διαβάσει σε διάφορα ποστ για τη ζέστη ότι ήταν ανυπόφορη κ ότι αν είναι να πας Μάλτα, τότε καλύτερα άνοιξη η φθινόπωρο, αλλά αφού κ εσείς πήγατε Αύγουστο τότε μια χαρά..
Πιστεύετε είναι αρκετές 4 μέρες ανά κάθε χώρα;
Οχι, 4 μερες δεν φτανουν για καμια.
Επιπλεον επειδη λεμε για κατακαλοκαιρο και θελετε και βουτιες, θα βαλετε βαθια το χερι στην τσεπη για τις ενδιαμεσες πτησεις με βαλιτσα με τα συμπραγκαλα των διακοπων.
8 μερες θα διεθετα στη Σικελια μονο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
5-6 μέρες για να γυρίσετε και 2 για άραγμα.

Σημειώστε ότι για το (συγκλονιστικο) hypogeum χρειάζεστε κράτηση πολλές μέρες πριν.
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Θα συμφωνήσω απόλυτα στο ότι για 8 ημέρες δεν λέει να συνδυαστεί με κάποια ιταλική πόλη, ιδιαίτερα αν θέλετε να ευχαριστηθείτε και κανένα μπανάκι και όχι να τρέχετε. Πιο πολύ ταλαιπωρία θα είναι. Αφιερώστε και τις 8 ημέρες στη Μάλτα και το πολύ πολύ, όχι δηλαδή ότι είναι και απολύτως απαραίτητο, σπάστε τη διαμονή σε Βαλέττα και Γκόζο (το 2ο νησί του συμπλέγματος της Μάλτας). Εγώ με 5 ημέρες ομοίως καλοκαίρι που πήγα και κάποια μέρη δεν πρόλαβα να τα δω.
Μια μικρή διαφωνία έχω στον όρο "ιταλικό νησί των Ιπποτών". :D :bleh: Αν και στη γλώσσα και σε κάποια έθιμα των Μαλτέζων υπάρχουν έντονα και σισιλιάνικα στοιχεία, και γενικά πάντα υπήρχαν επαφές ειδικά με τη Σικελία, ιταλικό νησί με τη στενή έννοια του όρου ουδέποτε υπήρξε! Γνώρισε πολλούς κατακτητές (Καταλανούς, Αραβες, Ιωαννίτες ιππότες οι οποίοι πιο πριν ήταν στα Δωδεκάνησά μας, Βρετανούς), αλλά ιταλική επικράτεια δεν ήταν ποτέ! Σιγά μην την άφηναν οι τότε μεγάλες δυνάμεις (βλέπε Αγγλογάλλοι) στα τότε αστεία μικρά ιταλικά 'βασίλεια' της εποχής- τόσο στρατηγική θέση που είχε το νησί!
Να τονίσω το πολύ σωστό που είπε και ο Yorgos πιο πριν ότι το νησί έχει και τεράστιο αρχαιολογικό ενδιαφέρον και αξιοθέατα (μεγαλολιθικοί ναοί από την εποχή των Φοινίκων, κλπ)
Μάλλον αυτο θα κάνω τελικά, θα χωρίσω τις μέρες σε Βαλέττα κ γκοζο, από περιοχές για να μείνεις ποιες είναι καλύτερες;

5-6 μέρες για να γυρίσετε και 2 για άραγμα.

Σημειώστε ότι για το (συγκλονιστικο) hypogeum χρειάζεστε κράτηση πολλές μέρες πριν.
Α ευχαριστώ για τη πληροφορία θα την έχω υπόψιν μου, τελικά από τα σχόλια των μελών κατέληξα στο να αφιερώσω κ τις 8 μέρες στη Μάλτα, κ απλά ίσως να πάμε για 2-3 στο νησάκι γκοζο
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.033
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Για τη ζέστη δεν έχω θέμα, γιατί κ εδώ οι θερμοκρασίες πλέον είναι πολύ υψηλές.. Πόσες μέρες πιστεύεται ότι είναι αρκετές για να κάτσουμε;
Εμείς πάντως μειναμε 7 βραδιά και παλι δεν προλάβαμε να πάμε στο Γκοτζο... Έχει πολλά η Μάλτα για να δεις! Μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις και την ιστορία μου για αναλυτικότερες πληροφορίες: Μάλτα - Μάλτα γιοκ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom