Μάλτα Μάλτα

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Καλησπέρα σε όλους. Σε 4 μέρες πετάμε για Μάλτα και μάζεψα απορίες.:xalara:
Η σημαντικότερη είναι εάν θα μπορέσουμε να κινούμαστε με ταξί με μωράκι 6 μηνών χωρίς κάθισμα αυτοκινήτου. Έστειλα mail σε bolt και e cabs και δεν υπάρχει σαφής απάντηση. Έχει κανείς προσωπική πείρα?
Η Birgu και οι διπλανές της γυρίζονται με καρότσι ή είναι γεμάτο σκαλιά?
Αν πάμε σε 1 μεγαλιθικό ναό ποιος να είναι αυτός? Δεν θα έχουμε αμάξι. Θα παίξουν ταξί (εάν μας δεχτούν) και λεωφορεία.
Το καραβάκι από Sliema για Valeta συμπεριλαμβάνεται στις 15 διαδρομές?
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Kαλησπερα σας! Θα βρίσκομαι Μάλτα το Σάββατο που έρχεται.. αξίζει να πάμε Blue lagoon και γενικά σε κάποια παραλία? Ή τα νερά θα είναι πάγος?
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Για βόλτα θα είναι πολύ ομορφα λόγω χαμηλής τουριστικής κίνησης, το καλοκαίρι εκει με το ζόρι στέκεσαι όρθιος με τόσο κόσμο, για μπάνιο λίγο δύσκολο, τα νερά σήμερα στο Γκόζο ειχαν 17,5 βαθμούς κελσιου, αρκετά κρυο για κολύμπι.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Για βόλτα θα είναι πολύ ομορφα λόγω χαμηλής τουριστικής κίνησης, το καλοκαίρι εκει με το ζόρι στέκεσαι όρθιος με τόσο κόσμο, για μπάνιο λίγο δύσκολο, τα νερά σήμερα στο Γκόζο ειχαν 17,5 βαθμούς κελσιου, αρκετά κρυο για κολύμπι.
Ωραία τότε βόλτα μόνο , με καλυψες! Ξέρεις τι καιρός παίζει στην Μαλτα.. είδα την άλλη εβδομάδα θα έχει 23-25 βαθμους
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Ωραία τότε βόλτα μόνο , με καλυψες! Ξέρεις τι καιρός παίζει στην Μαλτα.. είδα την άλλη εβδομάδα θα έχει 23-25 βαθμους
Γενικά αυτη τη περίοδο είναι κοντά στα δικα μας αλλά χωρίς τις βροχές - ότι πρέπει δλδ για ατελείωτο περπάτημα.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπέρα! Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε την Μαλτα τέλη του επόμενου μήνα και έχω κάποιες απορίες..
1. Ποια περιοχή θεωρείται κατάλληλη για διαμονή δεδομένου ο,τι στην παρέα μας θα έχουμε και ένα εξάχρονο παιδί; Αν έχετε και προσωπικές προτάσεις για διαμονή είναι καλοδεχούμενες 😊
2. Από θερμοκρασίες τι λέει; Παίζει να κάνουμε κανένα μπανακι εκείνη την περίοδο;
3. Υπάρχει κάποια κάρτα απεριορίστων διαδρομών που θα μπορούσαμε να επιλέξουμε για τις μετακινήσεις μας;
4. Ποια τα must που δεν πρέπει να χάσουμε επουδενί;
5. Οικονομικός τρόπος μετακίνησης απο και προς αεροδρόμιο;
6. Αν υπάρχουν έξτρα συμβουλές και προτάσεις ειμαι όλη αυτιά και μάτια 😉
Ευχαριστω πολύ προκαταβολικά!
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα! Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε την Μαλτα τέλη του επόμενου μήνα και έχω κάποιες απορίες..
1. Ποια περιοχή θεωρείται κατάλληλη για διαμονή δεδομένου ο,τι στην παρέα μας θα έχουμε και ένα εξάχρονο παιδί; Αν έχετε και προσωπικές προτάσεις για διαμονή είναι καλοδεχούμενες 😊
2. Από θερμοκρασίες τι λέει; Παίζει να κάνουμε κανένα μπανακι εκείνη την περίοδο;
3. Υπάρχει κάποια κάρτα απεριορίστων διαδρομών που θα μπορούσαμε να επιλέξουμε για τις μετακινήσεις μας;
4. Ποια τα must που δεν πρέπει να χάσουμε επουδενί;
5. Οικονομικός τρόπος μετακίνησης απο και προς αεροδρόμιο;
6. Αν υπάρχουν έξτρα συμβουλές και προτάσεις ειμαι όλη αυτιά και μάτια 😉
Ευχαριστω πολύ προκαταβολικά!
Καλησπέρα!! Είμαι αεροδρόμιο επιστρέφω από Μάλτα οπότε τα έχω φρέσκα!
1. Σλιέμα ή Βαλέτα .. και από τις δύο έχει αφετηρίες για εκδρομές με λεωφορείο , νορμαλ νυχτερινή ζωή, ( στο Σεν Τζούλιαν γίνεται ψιλοχαμος) . Απλά η Βαλέτα είναι πιο τσιμπημενη.. μεταξύ τους απέχουν είτε 20 λεπτά με λεωφορείο είτε 10 με το φέρι .
2. Αυτές τις 4 μέρες είχε κρύο και αέρα, οπότε ατυχησαμε λίγο σε θέμα καιρού.. για Μάιο θα πρότεινα να δείτε ιστορικό καιρού.
3. Με 25 ευρώ για 7 ημέρες απεριόριστα, ή 12 διαδρομές με 21 ευρώ .
5. Είτε bolt taxi με 15 ευρώ μάξιμουμ , είτε με shuttle αεροδρομίου με 5/άτομο, είτε με λεωφορείο . Με λεωφορείο βέβαια η Σλιέμα ήταν μια ώρα, ενώ με ταξί 20 λεπτά.. γενικά τα λεωφορεία είναι στην ώρα τους, αλλά γίνεται χαμός μέσα από κόσμο .
4. Εκδρομή gozo , comino , blue lagoon, βόλτες Βαλέτα, στο ψαροχώρι marsaxlokk και στις περιοχές Μντινα και Ραμπάτ ( έχει και κατακόμβες εκεί, αλλά δεν ξέρω αν θα αρέσουν στον μικρό, είναι πολύ κλειστοφοβικες ). Και μια βόλτα βράδυ στο Σεν Τζούλιαν έχει χρωματιστά πάνελ στα μαγαζιά θα αρέσει στον μικρό ΑΛΛΑ με προσοχή, έχει πολλά μαγαζιά φάση strip show εκεί.
6. Φάτε πολλά pastizzi ( σφολιατοειδη) με κοτόπουλο ή τυρί ή αρακά (με κοτόπουλο φοβερό) . Έφαγα στο Mr.Maxim και ήταν φοβερά, και στο crystal palace στην Ραμπάτ.
Από εστιατόρια θα πρότεινα το Ta Kris ( θέλει κράτηση ονλαιν δύο ημέρες πριν) για κουνέλι, που είναι το τοπ τους. Επίσης και το san paolo naufrago για πίτσα και στο marsaxlokk είτε στο roots είτε στο la nostra για ψάρια! Παγωτό φημίζεται το amorino, δεν τρελάθηκα, το tiffanys μου άρεσε περισσότερο!! Φθηνά σουβενίρ βρήκαμε στην είσοδο της Βαλέτα δίπλα από ένα κατάστημα tommy hilfiger..
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπέρα!! Είμαι αεροδρόμιο επιστρέφω από Μάλτα οπότε τα έχω φρέσκα!
1. Σλιέμα ή Βαλέτα .. και από τις δύο έχει αφετηρίες για εκδρομές με λεωφορείο , νορμαλ νυχτερινή ζωή, ( στο Σεν Τζούλιαν γίνεται ψιλοχαμος) . Απλά η Βαλέτα είναι πιο τσιμπημενη.. μεταξύ τους απέχουν είτε 20 λεπτά με λεωφορείο είτε 10 με το φέρι .
2. Αυτές τις 4 μέρες είχε κρύο και αέρα, οπότε ατυχησαμε λίγο σε θέμα καιρού.. για Μάιο θα πρότεινα να δείτε ιστορικό καιρού.
3. Με 25 ευρώ για 7 ημέρες απεριόριστα, ή 12 διαδρομές με 21 ευρώ .
5. Είτε bolt taxi με 15 ευρώ μάξιμουμ , είτε με shuttle αεροδρομίου με 5/άτομο, είτε με λεωφορείο . Με λεωφορείο βέβαια η Σλιέμα ήταν μια ώρα, ενώ με ταξί 20 λεπτά.. γενικά τα λεωφορεία είναι στην ώρα τους, αλλά γίνεται χαμός μέσα από κόσμο .
4. Εκδρομή gozo , comino , blue lagoon, βόλτες Βαλέτα, στο ψαροχώρι marsaxlokk και στις περιοχές Μντινα και Ραμπάτ ( έχει και κατακόμβες εκεί, αλλά δεν ξέρω αν θα αρέσουν στον μικρό, είναι πολύ κλειστοφοβικες ). Και μια βόλτα βράδυ στο Σεν Τζούλιαν έχει χρωματιστά πάνελ στα μαγαζιά θα αρέσει στον μικρό ΑΛΛΑ με προσοχή, έχει πολλά μαγαζιά φάση strip show εκεί.
6. Φάτε πολλά pastizzi ( σφολιατοειδη) με κοτόπουλο ή τυρί ή αρακά (με κοτόπουλο φοβερό) . Έφαγα στο Mr.Maxim και ήταν φοβερά, και στο crystal palace στην Ραμπάτ.
Από εστιατόρια θα πρότεινα το Ta Kris ( θέλει κράτηση ονλαιν δύο ημέρες πριν) για κουνέλι, που είναι το τοπ τους. Επίσης και το san paolo naufrago για πίτσα και στο marsaxlokk είτε στο roots είτε στο la nostra για ψάρια! Παγωτό φημίζεται το amorino, δεν τρελάθηκα, το tiffanys μου άρεσε περισσότερο!! Φθηνά σουβενίρ βρήκαμε στην είσοδο της Βαλέτα δίπλα από ένα κατάστημα tommy hilfiger..
Σ ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές πληροφορίες!
Εμεινες ικανοποιημένος απ την διαμονή σου; Αν ναι μπορείς να μου κατονομάσεις το ξενοδοχείο η ενοικιαζόμενο;
Καλή επιστροφή και στα επόμενα ταξίδια σου εύχομαι!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Σ ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές πληροφορίες!
Εμεινες ικανοποιημένος απ την διαμονή σου; Αν ναι μπορείς να μου κατονομάσεις το ξενοδοχείο η ενοικιαζόμενο;
Καλή επιστροφή και στα επόμενα ταξίδια σου εύχομαι!
Απόλυτα ικανοποιημένος.!! Με βάση και την τιμή. Sliema chalet hotel, πεντακάθαρο, με θέα θάλασσα στα 45 ευρώ την βραδιά.. και ακριβώς μπροστά από στάση λεωφορείου. Ευχαριστώ, καλά να περάσετε! Πολύ ωραία η Μάλτα και χωρίς να πρέπει να χαλάσεις μια περιουσία!!
 

pstrougaris@yahoo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Καλησπερα συνταξιδιωτες,το επομενο ταξιδι μου ειναι στην Μαλτα στις 29/6 για 5 ημερες μαζι με την γυναικα μου (θα μεινουμε στην Σλιεμα) και θα χαρω πολυ να ακουσω προτασεις και συμβουλες για τα παρακατω:
Μετακινηση -μου ειπαν οτι συμφερει πολυ το bolt σε σχεση με ενοικιαση αυτοκινητου και ειναι και πιο ευχρηστο
Γκοτζο - σκεφτομαι την εκδρομη με το καραβακι , αξιζει τα 35-40€ το ατομο που βλεπω οτι κοστιζει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom