Μάλτα Μάλτα

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Παρασκευή 4 Ιανουαρίου 2002.
Στην Αθήνα χιονίζει από βραδύς και το έχει στρώσει για τα καλά. Ο δρόμος γλιστράει και οδηγώ με την ψυχή στο στόμα για το αεροδρόμιο. Ευτυχώς είναι ακόμα ανοικτό. Την άλλη μέρα έκλεισε. Με φοβερή χιονοθύελλα φτάνουμε, παρκάρω και μπαίνουμε μέσα. Αργά το πρωί χωρίς σοβαρή καθυστέρηση απογειωνόμαστε.

Δύο μήνες εξοντωτικής δουλειάς και η προοπτική ενός ακόμα εξοντωτικού διμήνου δεν αφήνουν περιθώρια για δισταγμούς. ΑΠΟΔΡΑΣΗ! Στην τσέπη δεν υπάρχει μία αλλά πληρώνουμε με πιστωτική κάρτα. Ελπίζω ότι θα τα φέρουμε βόλτα. Οι τράπεζες δεν αστειεύονται! Η απόφαση για το ταξίδι πάρθηκε την παραμονή της Πρωτοχρονιάς. Προορισμός κοντινός και οικονομικός. ΜΑΛΤΑ!
Δύο ώρες πτήση και φτάνουμε στο νησί των ιπποτών στην καρδιά της Μεσογείου. Ένα μικρό κράτος με μεγάλη, τεράστια ιστορία. Από τις παλαιότερες του πλανήτη. Φτιάχνανε μεγαλιθικούς ναούς αιώνες πριν οι Αιγύπτιοι τις πυραμίδες!
Φτάνοντας οι ωραίες εντυπώσεις ξεκινούν από το γραφικότατο αεροδρόμιο. Στο δρόμο για το ξενοδοχείο η πρώτη αίσθηση Αραβικής χώρας προέρχεται από τον κίτρινο πωρόλιθο με τον οποίο χτίζουν τα πάντα (όλα σε χαμηλό ύψος), τους πολλούς φοίνικες και τις ακόμα πιο πολλές φραγκοσυκιές. Γίνεται ακόμα πιο έντονη όταν ακούς τους ντόπιους να μιλούν Μαλτέζικα. Μια γλώσσα κράμα αραβικών και ευρωπαϊκών γλωσσών, κυρίως Ιταλικών. Ο ήλιος λαμπρότατος αλλά ο βοριάς δεν αστειεύεται. Όπου σε βρει σε περονιάζει. Η δόμηση πυκνή με πολλά στυλ παραπέμπει στην πλούσια ιστορία του τόπου.

Εντυπωσιακά είναι τα παλιά λεωφορεία βαμμένα κίτρινα και μαύρα.......

και ακόμα πιο εντυπωσιακές οι πολύχρωμες βάρκες με το μάτι του Όσσιρι δεξιά και αριστερά στην πλώρη!

Στην Μάλτα, αν έχεις τα μάτια ανοικτά, κάνεις μια πραγματική κατάδυση στην ιστορία

Μντίνα. Η πρωτεύουσα των αράβων με την καταπληκτική ησυχία τον καθεδρικό, τα καλντερίμια και την πανοραμική θέα από τα τείχη.
Ραμπάτ. Συνέχεια της προηγούμενης και επίσκεψη στις μοναδικές κατακόμβες.
Η επίσκεψη στο εργοστάσιο φυσητού γυαλιού άλλη μοναδική εμπειρία.

Και φυσικά η πρωτεύουσα Βαλλέττα. Μια πόλη μουσείο. Υπέροχα αρχοντικά, ένα μικρό αλλά τόσο κατατοπιστικό αρχαιολογικό μουσείο.
Το μουσείο των όπλων με μεσαιωνικά όπλα, ο καθεδρικός και τα εντυπωσιακά πολυθεάματα Malta experience και The Grade siege of Malta. Ατέλειωτες βόλτες στα στενοσόκακά της και για να ξαποστάσουμε ωραία μικρά εστιατόρια με νόστιμη ντόπια κουζίνα και ακόμα πιο γευστική ντόπια μπύρα!

Τέσσερις μέρες στη Μάλτα ήταν ότι έπρεπε για ξεκούραση και γέμισμα των μπαταριών για το μέλλον. Τέσσερις μέρες! Όσο κράτησε και η κακοκαιρία στην Αθήνα. Γυρίσαμε τη Δευτέρα, την πρώτη μέρα που άνοιξε το αεροδρόμιο. Χάσαμε βέβαια τα χιόνια στην πρωτεύουσα αλλά τα νιώσαμε έστω και σαν απόηχο. Απόηχο μιας πρωτοφανούς κακοκαιρίας για την Αθήνα και ενός υπέροχου ταξιδιού στη μόνη "αραβική" χώρα της Ευρώπης!


Φωτό: Sliema, Τα χαρακτηριστικά λεωφορεία, Βάρκα στο St.Julien, Mdina (X2), Η «τράπεζα κοινών γευμάτων» στις κατακόμβες της Ραμπάτ, Εργοστάσιο φυσιτού γυαλιού, Βαλλέττα (X3).


Αναδημοσίευση από: http://www.fotoartmagazine.gr/01_ELLHNIKO/ARTHRA/travel/malta.htm
 

Attachments

Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Επισκεφτηκα το νησι τον Αυγουστο του '97 και οι εντυπωσεις μου ειναι αριστες.
Μπραβο Δημο,μας ξυπνας αναμνησεις!!!:clap:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δήμο μου βάζεις ιδέες για 3ήμερο!

Ισχυει αυτό που έγραψες?Ειναι πιο οικονομικά απο Ελλαντα?
Το 2002 που πήγα εγώ αλλά και πριν τρία χρόνια που πήγες ο ένας μου κουμπάρος και πέρυσι που πήγες ο άλλος, και ενθουσιασμένοι μείνανε (πήγανε καλοκαίρι και επισκέφθηκαν και το Gozo) και οικονομικά τη βγάλανε. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα που μπήκανε στο ΕΥΡΩ.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εψαχνα για μαλτα για την καθαρη δευτερα αλλα απογοητευθηκα απο τις τιμες των αεροπορικων εισητηριων και εγκατελειψα την ιδεα!!!ασε που δεν μου κανει κεφι να παω εκει χειμωνα προτιμω καλοκαιρι, μιας και προκειται για νησι και απο οτι ειδα εχουν πολυ καλα παραθαλασσια ξενοδοχεια.2 φορες μου εχει γλυτωσει η Μαλτα.... που θα παει...θα μου κατσει :airplane:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
εψαχνα για μαλτα για την καθαρη δευτερα αλλα απογοητευθηκα απο τις τιμες των αεροπορικων εισητηριων και εγκατελειψα την ιδεα!!!ασε που δεν μου κανει κεφι να παω εκει χειμωνα προτιμω καλοκαιρι, μιας και προκειται για νησι και απο οτι ειδα εχουν πολυ καλα παραθαλασσια ξενοδοχεια.2 φορες μου εχει γλυτωσει η Μαλτα.... που θα παει...θα μου κατσει :airplane:
Μου έδωσε όμως την εντύπωση οτι δεν έχει παραλίες. Βραχώδες νησί. Οπότε........
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ναι το θυμαμαι που ειχες αναφερει κατι σε παλιοτερο topic.τελικα τι εγινε? τα εφαγες τα money?:bleh:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μου έδωσε όμως την εντύπωση οτι δεν έχει παραλίες. Βραχώδες νησί. Οπότε........
σε καποια σημεια της ναι... αλλα στα βορεια αν δεν κανω λαθος εκει που ειναι τα περισσοτερα ξενοδοχεια ειδα καποιες φωτο με παραλιες .. εκτος αν ηταν μουφα!!:roll:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
ναι το θυμαμαι που ειχες αναφερει κατι σε παλιοτερο topic.τελικα τι εγινε? τα εφαγες τα money?:bleh:
Οχι ολα, αυτα τα χρησημοποιω μόνο για τα ταξίδια! Για αλλο σκοπο θεωρω πως δεν υπάρχουν! Εκτος κ αν υπάρξει σοβαρός λόγος!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.703
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom