Μάλτα Μάλτα

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εκει βρισκεται και το χωριο του Ποπαυ!!!!
 

Evitadp

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Εμένα πάντως δεν μου άρεσε.. Μου φάνηκε πάρα πολύ βρώμικη και τα περισσότερα κτίρια ήταν αφημένα στην τύχη τους..
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
Βρε παιδιά

Ούτε εμένα μου άρεσε. Αν εξαιρέσουμε την Valetta που είναι όντος εντυπωσιακή (και που πέσαμε πάνω σε ένα παγκόσμιο διαγωνισμό πυροτεχνημάτων που ήταν όντος όλλα τα λεφτά) το υπόλοιπο νησί είναι σαν ένα μεγάλο – θορυβώδες – ακριβό ελληνικό νησί χωρίς παραλίες και με ξενέρωτους κάτοικους. Δεν λέω να είναι Ibiza, αλλά ρε παιδιά, Πάσχα καιρό, σε τουριστικό νησί δεν είναι δυνατό να είναι κλειστά τα πάντα για 3 ώρες το μεσημέρι και να μην βρίσκουμε να φάμε. Δεν είναι δυνατό να περπατάς στην Valetta και να μην βλέπεις ψυχή.


Και για διασκέδαση… μόνο εκεί που πάνε οι άγγλοι ….κατάντια δηλαδή.


Anyway, για να μην ακούγομαι μίζερος. Είναι ένας οικονομικός προορισμός και η Valetta αξίζει. Αλλά αν έχεις το Αιγαίο δίπλα σου… δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να πάς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βρε παιδιά

Ούτε εμένα μου άρεσε. Αν εξαιρέσουμε την Valetta που είναι όντος εντυπωσιακή (και που πέσαμε πάνω σε ένα παγκόσμιο διαγωνισμό πυροτεχνημάτων που ήταν όντος όλλα τα λεφτά) το υπόλοιπο νησί είναι σαν ένα μεγάλο – θορυβώδες – ακριβό ελληνικό νησί χωρίς παραλίες και με ξενέρωτους κάτοικους.
Δηλαδή να υποθέσω πως δε σου άρεσε η παλιά πόλη στη Mdina, το λιμανάκι στο Marsaxlokk, η παραλιακή περατζάδα στη Sliema, οι οι κήποι στο San Anton, οι γκρεμοί στο Dingli, η Sanglea, η Vittoriosa...
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ τη βρήκα πολύ συμπαθητική τη Μάλτα, θα ξαναπήγαινα...μου άρεσε και το Gozo πολύ....όσο αφορά τις παραλίες ήξερα πριν πάω ότι δεν έχει ωραίες οπότε δεν με χάλασε.....
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
Την παλιά πόλη στη Mdina να είμαι ειλικρινής δεν την θυμάμαι. Το λιμανάκι ήταν συμπαθητικό αλλά καμία σχέση με αιγαιοπελαγίτικο νησί, στους κήπους δεν πήγαμε. Στο Dingli πήγαμε, φάγαμε μισή ώρα να ψάχνουμε αυτά τα περίφημα cart trails σε κάτι χωράφια και φύγαμε. γκρεμοί είναι, δεν είναι δα και το Moher στην Ιρλανδία, Sanglea περάσαμε την νύχτα με τα πυροτεχνήματα αλλά δεν είδα κάτι να μου τραβήξει την προσοχή. Vittoriosa δεν πήγαμε.

Περάσαμε και στο Gozo αλλά και εκεί σαν μικρογραφία της Μάλτας ήταν.


Δεν λέω πως ήταν χάλια, απλά πιστεύω πως σαν Έλληνες με άνετη πρόσβαση στα νησιά μας, δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο από την Valleta
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εντάξει γούστα είναι αυτά δεν γίνεται να αρέσουν όλα σε όλους....εμένα με χάλασε μόνο το θέμα της καθαριότητας και του φαγητού, δεν δίνανε και μεγάλη σημασία. Αλλά δεν πειράζει, γύρισα δύο κιλά ελαφρύτερη:xmas_biggrin:.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εντάξει γούστα είναι αυτά δεν γίνεται να αρέσουν όλα σε όλους....εμένα με χάλασε μόνο το θέμα της καθαριότητας και του φαγητού, δεν δίνανε και μεγάλη σημασία. Αλλά δεν πειράζει, γύρισα δύο κιλά ελαφρύτερη.
συμφωνώ με taver, το νησί μου άρεσε αρκετά. για ολιγοήμερες διακοπές άριστη επιλογή. το φαγητό (φτηνό) θέλει λίγο ψάξιμο. φάγαμε πολύ καλά. σε ιταλικό φυσικά..:xmas_cheesygrin:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είναι όπως το ορίσεις. Ιταλός μαγαζάτορας, Μαλτέζικη κουζίνα....
πως φαίνεται ότι εχεις καιρό να πας Ιταλία..
(ξέχασες τι έφαγες? "παραδοσιακή" μαλτεζικη πάστα?)

offers a variety of pastas, a selection of stuffed Maltese vegetables, lamb, rabbit (usually on Tuesdays) and our famous Tagliata which is prime grilled beef served sliced with Parmesan shavings.
Fish also plays an important part in our menu with Malta’s very own Lampuki cooked in a pie or fried with a salsa piccante.
And why not wash down your meal with a local or Italian wine from our extensive wine cellar?
Rubino’s is renowned for desserts most especially the Cassata Siciliana and the Cannoli which are also made to order. Other sweets include the Cassata Gelato - a Maltese layered ice-cream - and the Torta tal-Marmurat made with chocolate, crushed biscuits, nuts and candied peel.
http://www.rubinomalta.com/rub-food.htm
η Cassata έγινε μαλτέζικη..
(εσύ που ευχαριστείς κιόλας από κάτω, θα το πληρώσεις αυτό..)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αχαχαχαχα τελικά υπάρχει μαλτεζικη κουζίνα ή όχι ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.760
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom