Τουρκία Μάνα μου Ελλάς...Τούρκικα παράλια 2018

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Σκεφτηκα πολυ να φτιαξω κι εγω ενα αφιέρωμα στο σχετικά προσφατο ταξιδι μου στην τουρκια.
Είχαμε κλεισει και οργανώσει τα παντα.....εισητηρια,δωματια,διαμονη,ειχα δυο κολητους ξεναγους ζευγαρι μεταξυ τους τι αλλο ηθελα;ενας ελληνας ενας τουρκος φιλοι χρονια.
ειχα τετοια χαρα που θα παω θα δω την πατριδα της γιαγιας,της προγιαγιας,θα φαω γνησια σουτζουκάκια(δεν εφαγα γνησια τελικα)....μα ας τα παρω απ την αρχη.
αεροπορικη εταιρια ηταν η Pegasus Airlines ο τουρκος φιλος ειχε αναλαβει την ξεναγηση,και ολη την οργανωση της διαμονης.......σε καποια δωματια ειχα μονοκλινο,σε καποια ειχαμε τρικληνο γιατι δεν βρεθηκε μονοκλινο......
ξεκινησαμε απ την αθηνα και φτασαμε κωνσταντινουπολη μας περιμενε ο τουρκος φιλος εκει....ημουν χαρουμενη πολυ κι εγω κι ο ελληνας φιλος που συνταξιδευαμε......περιττο να πω την χαρα τους οταν ξαναβρεθηκαν μαζι.......ολα τελεια μεχρι εδω.......πρωτο ξενοδοχειο το delta hotel τελειες εντυπωσεις.......εμενα μονη,εκανα το μπανακι μου ξεκουραστηκα,εκανα και μια γυρα εκει κοντα στην πολη η οποια ειναι οτι καλυτερο εχω δει.....τιμες;μυρωδιες;αρωματα;ποιοτητα;οπως την περιμενα και καλυτερη.πρωτη μερα σε μια νεα χωρα που δεν εχω ξαναδει αλλα εχω ακουσει λογω καταγωγης τοσα και τοσα....!τα παιδια το απογευμα πια βγηκαν απ το δωματιο τους.........πρωτες μερες ηταν ολα ενα ονειρο.....επισκεψη και συγκινηση στην αγια σοφια,απογοητευση οπως την ειχαν καταντησει,και φωτογραφιες ντυμενη χανουμισσα μες στην καλη χαρα....επισης πρωτη μερα μου φανηκαν κουκλοι οι τουρκοι......(πρωτη μερα αυτο)λογικο!
επισης πρωτη μερα και γενικα τις πρωτες μερες τον τυπακο που φωναζε αλλαχ καθε τοσο τον ακουγα σαν μελωδια ανατολης...χαχαχα τρομαρα μου!
3 μερες κωνσταντινουπολη και βολτα στο παζαρι(εκει παραμονευει ενας ελληνας κυρ-κωστας)...........μην σας πιασει την μπαρλα και καταλαβει οτι ειστε ελληνες....θα σας παει και καλα σε δικο του μαγαζι και θα τα πληρωσετε τριπλα........για 4 τσαγια και ενα κουτι σουτζουκ λουκουμ εδωσα 580 tl γυρω στα 80 ευρω περιπου αν δεν κανω λαθος........και μιλαμε για φτηνη αγορα.την πατησα λοιπον!
μετα τις πρωτες 3 μερουλες ειχαμε κλεισει αεροπορικο εισητηριο με την εταιρια atlas την συστηνω ανεπιφυλακτα 10 ευρω πτηση μια ωριτσα απο την πολη για το μποντρουμ(αλικαρνασός) και ειχε και πολυ ωραιο φαγητο μεσα.
καπου εκει ξεκιναν τα διάφορα ευτράπελα ομως...ενας καυγας στο αεροπλανο μεταξυ επιβατων.....τουρκοι ενας ηλικιωμενος μ εναν νεο........να βλεπω να τρεχουν εν πτηση ολα αυτα.....και να χω κλ...........σει πατατες.να ρωταω τον τουρκο συνταξιδιωτη.........να μην μιλαει,να ρωταω τον ελληνα να μην μιλαει......να βλεπω πανικο.......να λεω οπα θα μας πανε σε κανα μπουντρουμι κι αντε κλαφτα μετα.........μεχρι και την προσγειωση μαλωνανε το γιατι...δεν θα το μαθω ποτε......απλα εκεινη τη στιγμη ενιωσα την διαφορα του να ζεις στην ευρωπη......την αεροσυνοδο δεν την σεβονταν κανεις........μια ευγενεστατη κοπελα που δεν εκανε κατι κακο,απλα προσπαθουσε να ηρεμησει το πληθος.εγω μεταξυ τουρκων......να αρχιζω να περνω αναποδες........αλλα να μην μιλαω.......επισης εκει εχουν πολλα καταλοιπα και κομπλεξ οι ντοπιοι,θα μου πεις γιατι στην ελλαδα δεν εχουμε;εχουμε,αλλα κυκλοφορει ενα γκει ζευγαρι ανετα στην ελλαδα,ενω εκει οχι και οι φιλοι μου ηταν μαγκωμενοι και το ενιωσα και αρχισα να βλεπω την τουρκια αλλιως......οκ ο ελληνας φιλος ηταν ερωτευμενος ο αλλος το ιδιο.......εγω μες στη μεση τριτος ανθρωπος τα βλεπα λιγο πιο καθαρα;λιγο πιο ξυνα;δεν ξερω....φοβομουν λιγο δεν το κρυβω............πηγαμε μποντρουμ ηταν υπεροχα παιδια,απο ποιοτητα τροφες,μαγαζια και τιμες.....πραγματικα ειναι απιστευτο ποσο φτηνα και ποιοτικα πραγματα εχουν,εξυπηρετηση και τεμενας........τωρα καταλαβα τι εστι τεμενας,οχι οτι ηταν απαραιτητο αλλα τον εχουν στην φυση τους οποτε δεκτο.
στο μποντρουμ ηταν ενα κλικ πιο ανετοι οι ντοπιοι με τις προτιμησεις εμ παση περιπτωση του καθε ανθρωπου και ολα ανετα κι ωραια.......βγαινουμε το πρωτο βραδυ παρεα,ειχαμε ενα υπεροχο ξενοδοχειο asmin λεγεται καλες τιμες κι ενας καλος κι ωραιος αντρας ξενοδοχος ξανθος για τουρκος ογκουζαλ κατι τετοιο τον λεγανε.....αρνητικο οτι ειχε παντου τεραστιες φωτο με τον κεμαλ και ηταν οτι χειροτερο.......για μενα και για τα κοκαλα του παππου μου.......να χω και τον φιλο μου τον ελληνα να γελαει να μου λεει μωρη ας τον παππου σου και γλεντα το........οχι κουκλα μου του λεω.......εγω με τον κεμαλ απο πανω μπαστακα δεν..........γελαγαμε και περναγαμε καλα το πρωτο βραδυ βγηκαμε τραγουδησαμε ειπα κι εγω ελληνικο τραγουδι μια βλακεια ειχε αλλα αυτο ειχε μονο καραοκε ελληνικο.......οποτε τι να κανω το τραγουδησα,αρεσε στο τουρκικο κοινο,πηρα και χειροκροτημα και λουλουδικο........πολυ πλακα........η τραγουδιαρα ομως ψιλοστραβωσε,εκτος κι αν ειναι το ίρτζι της τετοιο και κλεινει τη μουσικη και βαζει τον εθνικο υμνο του κεμαλ........ξενερωσα εγω.....ολοι ορθιοι.....εκτος απο μενα.....ορθιος κι ο φιλος ελληνας.....και οκ ειχε λοβ με τον τουρκο του το καταλαβαινω αλλα ρε φιλε μου αγαπημενε δεν θελω να σηκωθω με τον γμ........μενο τον κεμαλ........τες πα.......δεν σηκωθηκα!
αρχισε η παρεα να στραβωνει.....το μαγαζι λεγεται φιστικ τι εννοει δεν ξερω καθαρα ποτα,και φυστικια αραπικα μοιραζαν δεν καταλαβα γιατι και ειχες το δικαιωμα να πετας κατω τα φλουδια,οχι σε τασακι,αν τα πεταγες σε τασακι θα τα πληρωνες διπλά.....οκ λεω.......εχει ο καθενας το χούι του......(μην πητε στην τουρκια τη λεξη τασάκι σημαινει αντρικο μοριο χαχαχαχα δεν το ηξερα το εμαθα)....κι οχι τιποτα τοτε καπνιζα ακομα και το ζητουσα δυνατα i want a τασάκι please και στριβαν μουστακια οι τουρκοι.......
μεχρι το μποντρουμ ειχαμε πλακα.......μετα αρχισε να χαλαει η φαση........μειναμε 3 μερες εκει....μετα οδικως με πουλμαν που ειχε και φαγητο,στην τιμη(βασικα ειχα παθει πλακα με την εξυπηρετηση να τα λεμε κι αυτα) πηγαμε για κουσάντασι υπεροχο το κουσαντασι κι απεναντι απ την δικη μας τη σάμο!τι γλυκα,τι φαγητα,τι καστρα,τι ομορφια........ολη μερα εκανα βολτες στο λιμανι γνωρισα κοσμο,και σε γενικες γραμμες αφηνα και το ζευγος μονο του γιατι απο εκει και περα ειχαμε τρικληνο κι ηταν δυσκολο για μενα και για το ζευγαρι φανταζομαι που προσπαθησαμε η αληθεια να σεβαστουμε οσο γινεται την ιδιωτικοτητα του καθενος!τυπου παρε ρε φιλε τηλ οταν ξεμπερδεψετε να ξερω να ρθω......οκ;οκ! και καπως ετσι.εγω φωτογραφιζα και την ειχα καταβρει.......το κλιμα τελειο πολυ ζεστη για φλεβαρη μηνα και ολα κομπλε......μειναμε κι εκει αλλες 3 μερες και ξεκινησαμε με αλλο πουλμαν εξισου υπεροχο για σμυρνη.......εκει το τι εφιαλτες εβλεπα τη νυχτα,τι γιαγιαδες ηρθαν στον υπνο μου δε λεγεται.........συγκινηση και σπαραγμος.........δεν ειχαν σεβαστει τιποτα απ τις ελληνικες γειτονιες ρε γμτ.......τα ελληνικα σπιτια τα ειχαν κανει οικους ανοχης.......κριμα κι ασεβεια.....απ τη μια τεμεναδες απ την αλλη ασεβεια,περιεργο........αρχισα να φορτωνω.....πηγα στο λιμανι πεταξα ενα κοκκινο τριανταφυλλο....για τις αδικοχαμενες ψυχες......περιτο να πω οτι με κοιτουσαν αγρια ολοι εκει....και οι φιλοι μου ζουσαν στον κοσμο τους και δικαια τον ερωτα τους,αλλα εγω ειχα αρχισει να περνω αναποδες.κατι στην εφεσο που ελεγαν αλλα ντ αλλων στον κοσμο οτι ρωμαιοι τα εκαναν ολα,δεν υπαρχει ελληνικο στοιχειο για αυτους εκει.μονο ρωμαιοι.........ετσι διαδιδουν.......και οι σμυρνιοι εκαψαν τα σπιτια απο μονοι τους και εφυγαν και κατι απο δω κατι απο κει......τα πηρα και ξεσπαθωσα την πρωτη φορα στην εφεσο,τα πηρα με τον ξεναγο που ηταν και φιλος με τους φιλους μου..........μου λεει οχι ειναι ρωμαικα κειμενα και λατινικα.....εχω και μια φωνη καμπανα αρχιζω και διαβαζω τα κειμενα γραμμενα σε αρχαια ελληνικα........δεν ξερω τι λενε.αλλα ξερω να τα διαβασω του λεω...........γιναμε ολιγον κωλος......σας κουραζω και συγνωμη αλλα που να τα πω κι εγω;μετα οι φιλοι μου πηγαν ξανα στο δωματιο κι εγω εκανα βολτα στην σμυρνη και τραγουδουσα το τραγουδι μανα μου ελλας.....και με την καμερα του κινητου τραβουσαν βιντεο το λιμανι.........ενας βρωμοχερο μου στριψε το χερι.......τρομαξα ρε παιδια.....περνει το κινητο,αστυνομος τουρκος ο τυπος...γκιαουρ φωναζε........τρομαξα απ τη μια απ την αλλη λεω τι γκιαουρ λεει;που ναι ο παπαφλεσας απο καμια γωνια;περνει το κινητο διαγραφει τα παντα φωτογραφιες,οτι ειχα........και με παει στο τμημα..........δεν μιλανε αγγλικα οι τουρκοι.......δεν μιλανε καν οι μπατσοι τουρκοι......με τσαχπινια την γλυτωσα......με πηγαν πρεσβεια ελληνικη και μου ειπε ο υπαλληλος οτι δεν μας επιτρεπουν να φωτογραφιζουμε ΕΜΑΣ μονο εμας λεω;γιατι ετσι;κουνησε το κεφαλι του...του λεω ευγενεστατη,ελληνας ηταν,οτι τα νυτερέσα με την σμυρνη τα εχω τελειωσει απ το 1922 σαν τουριστας ηρθα εδω απλα μου βγηκε το τραγουδι.....αυθορμητα.πηρα το κινητο πισω χωρις φωτο........με το κεφαλι ψηλα εφυγα,πηρα πισω την ταυτοτητα μου.....κι ερηξα το κλαμα της ζωης μου στην προβλητα......ολα μου βγηκαν ξυνα οι σχεσεις με τους φιλους δεν ειναι ποτε οπως ηταν....ακομα και τωρα...στεναχωρεθηκα πολυ και πληγωθηκα πολυ γιατι δεν ειχα και δεν εχω ιχνος ρατσισμου.......αλλα με πικρανε αυτο και η αντιδραση των φιλων μου και ολα...........τελος παντων....μετα πηγαμε κωνσταντινουπολη για επιστροφη στην ασιατικη πλευρα η οποια δεν μ αρεσε......καφριλα και αντριλα και βλακειες και ακομα και ο ηχος του ιμαμη με νευριαζε ολη την ωρα μες στο αυτι μου.
συμπερασμα.......υπεροχα τα παραλια της μικρας ασιας........αν πατε να ειστε καθαρα τουριστες,εγω θα ξαναπαω και πλεον θα προσπαθησω να μην νιωσω ουτε στιγμη πατριδα........
δευτερον προσεχουμε πολυ την παρεα των συνταξιδιωτων μας,οσο καλα παιδια και να ναι δεν μπαινουμε σε ζευγαρι.............εστω αν το τρικληνο ειναι πιο φτηνο,και τωρα που το σκεφτομαι χαζομαρα γιατι ειναι φτηνη η τουρκια τοσο φτηνη οσο δεν φανταζομουν οταν τα εκλεινα.
τριτον.....ακομα και τωρα που τα γραφω κλαιω και γιατι πονεσα και γιατι εχασα εναν καλο φιλο και συνταξιδιωτη......παρολα αυτα τον εκτιμω σαν ανθρωπο.......απλα δεν μιλαμε οπως παλια πια.
τεταρτον ουτε με την οικογενεια δεν αντεχεις 15 μερες ποσο με ζευγαρι.....ειναι το πρωτο θεμα που κανω στο φορουμ θα προσπαθησω να περασω οσες φωτο προλαβα και ανεβασα στο προφιλ μου στο fb και δεν τις εσβησαν.....ευχαριστω για την υπομονη και οτι θελετε οσον αφορα την τουρκια ρωτηστε με.
την επομενη φορα που θα ξαναπαω....θα παω και στο χαμαμ ειναι το μονο μερος που δεν πηγα.
19554495_2269331963092549_3077787191996702064_n.jpg
20156043_2263020773723668_8373698687104661024_n.jpg
26815090_2262711250421287_5797114063154903661_n.jpg
26903940_2263022827056796_1232215680342697768_n.jpg
26907465_2266265313399214_264832846736000586_n.jpg
26907592_2264842840208128_7022259086779032965_n.jpg
26991873_2266265473399198_8564931178214923333_n.jpg
26992563_2270436876315391_9142354425524073148_n.jpg
26993836_2263022363723509_6973134616546797083_n.jpg
26994374_2270610136298065_1342593832810150235_n.jpg
27066734_2264842790208133_30905123960005330_n.jpg
27067502_2263020287057050_4922191460043739995_n.jpg
27067771_2270577656301313_4603517400331870048_n.jpg
 

Attachments

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Μια ακόμη επική ιστορία απο τα κοκαλα βγαλμένη.
Και για πες μας Συνεφουλα γιατί σε πήγαν στο Προξενειο, δεν καταλαβα...
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Ημουν σίγουρη ότι είναι τρολ, μέχρι που είδα ότι είχε και φωτο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Κάπου στη μέση της ιστορίας πίστεψα ότι μας γράφει την ιστορία από κάποιο μπουντρούμι περιμένοντας να δικαστεί.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Μια ακόμη επική ιστορία απο τα κοκαλα βγαλμένη.
Και για πες μας Συνεφουλα γιατί σε πήγαν στο Προξενειο, δεν καταλαβα...
καλησπερα,οπως εγραψα επερνα με την καμερα του κινητου την παραλια της σμυρνης...το γιατι και το τι ακριβως τους ενοχλησε δεν ξερω δεν κατσαμε να τα ''πουμε'' μετα.....τα υπολοιπα οπως τα περιεγραψα....ο ελληνας υπαλληλος στην πρεσβεια μου εξηγησε οτι δεν ειναι για πολλα,πολλα.........τους ενοχλησε το γεγονος οτι βιντεοσκοπουσα λεει την παραλια και τα δημοσια κτηρια......βγαλε ακρη
Ημουν σίγουρη ότι είναι τρολ, μέχρι που είδα ότι είχε και φωτο.
γιατι τρολ ρε παιδια;
Κάπου στη μέση της ιστορίας πίστεψα ότι μας γράφει την ιστορία από κάποιο μπουντρούμι περιμένοντας να δικαστεί.
σε νησι ειμαι ελληνικο κι ειμαι καλα........ολα τα παραπανω εγιναν γεναρη -φλεβαρη 2018 γιατι τοση απορια ρε παιδια;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
εγω δεν καταλαβα γιατι παραξηγηθηκες με τους φιλους σου.Αν θες,διευκρινιζεις.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
εγω δεν καταλαβα γιατι παραξηγηθηκες με τους φιλους σου.Αν θες,διευκρινιζεις.
οι φιλοι μου ακομα ειναι φιλοι μου,απλα εχουμε ελαφρως ξενερωσει κι απ τις δυο πλευρες......εγω γιατι αληθεια τρομαξα πολυ τοτε και η αντιδραση τους δεν ηταν η αναμενομενη......θα θελα ρε παιδι μου να μου πουν δικιο εχεις,να με ηρεμησουν οταν μ ειδαν να κλαιω,να πεταξουμε μαζι εκεινο το λουλουδι στην προκυμαια......στην σμυρνη εννοω.κι οχι να μου τη λεει,ο ελληνας φιλος τουλαχιστον........ο τουρκος την χωρα του υποστηριξε δεν περιμενα κατι αλλο....κι η αληθεια ειναι οτι οταν σε χαλασει κατι....σ ενα ταξιδι που μετα απ ολα αυτα δεν θα πας να μεινεις μονη σου να κλαψεις να βρισεις κλπ αλλα μοιραζεσαι ενα κοινο τρικληνο ε δεν παλευεται.τα παιδια απ την αλλη οι φιλοι μου,θεωρησαν οτι πηγα στην τουρκια με σκοπο να τους προσβαλω τους τουρκους εννοω........δεν ειχα τετοια προθεση......καμια σχεση.τα πηρα πολλες φορες ομως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
αρχισε η παρεα να στραβωνει.....το μαγαζι λεγεται φιστικ τι εννοει δεν ξερω καθαρα ποτα,και φυστικια αραπικα μοιραζαν δεν καταλαβα γιατι και ειχες το δικαιωμα να πετας κατω τα φλουδια,οχι σε τασακι,αν τα πεταγες σε τασακι θα τα πληρωνες διπλά.....οκ λεω.......εχει ο καθενας το χούι του......(μην πητε στην τουρκια τη λεξη τασάκι σημαινει αντρικο μοριο χαχαχαχα δεν το ηξερα το εμαθα)....κι οχι τιποτα τοτε καπνιζα ακομα και το ζητουσα δυνατα i want a τασάκι please και στριβαν μουστακια οι τουρκοι.......
Ψάξε μηπως έχει κάποια σχέση με το σχετικό παράγωγο ρήμα απο τη λέξη φυστίκι.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Έπικ!
Έτσι είναι τα ταξίδια, έχουν και ευχάριστες στιγμές, έχουν και στενάχωρες. Πάντα παίρνεις κάτι από κάθε στιγμή σ' ένα ταξίδι.
Όσο, για τους φίλους, θα τα ξαναβρείτε που θα πάει... Ήταν σε διαφορετική φάση τα παιδιά από σένα. Σ' άλλο μήκος κύματος που λέμε! Εεε, λογικό!
Καλωσήρθες στο φόρουμ με την πρώτη σου ιστορία. Εννοείται περιμένουμε την επόμενη! :clap:
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Έπικ!
Έτσι είναι τα ταξίδια, έχουν και ευχάριστες στιγμές, έχουν και στενάχωρες. Πάντα παίρνεις κάτι από κάθε στιγμή σ' ένα ταξίδι.
Όσο, για τους φίλους, θα τα ξαναβρείτε που θα πάει... Ήταν σε διαφορετική φάση τα παιδιά από σένα. Σ' άλλο μήκος κύματος που λέμε! Εεε, λογικό!
Καλωσήρθες στο φόρουμ με την πρώτη σου ιστορία. Εννοείται περιμένουμε την επόμενη! :clap:
Συμφωνω μαζι σου,καλως σας βρηκα.Το ξερω καθε ταξιδι εχει τη γλυκα του παρολα τα ευτραπελα αυτη ειναι κι η ομορφια του.Με τους φιλους μου μιλαμε απλα δεν το βλεπω να ξαναταξιδεψουμε αλλο για καφε ή για φαγητο κι αλλο συνταξιδιωτες.ευχαριστω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom