Περού Μάτσου Πίτσου και νόσος του υψομέτρου

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ταξίδι-Όνειρο
Bora bora
Γεια σας, εδώ και καιρό σκέφτομαι το ταξίδι στο Περού και το μυθικό Μάτσου Πίτσου. Θέλω πάρα πολύ να το επισκεφτω αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι το υψόμετρο. Υποφέρω από ημικρανίες και κεφαλαλγίες τάσεως. Ταξιδεύω πάντα, γιατί μου αρέσει όσο και αν με ταλαιπωρεί κάποιες φορές. Έχω πάντα τη φαρμακευτική αγωγή μαζί μου και πολλή υπομονή! Εκεί όμως θα το άντεχα? Ή θα ήμουν συνέχεια άρρωστη? Έχω ακούσει ότι κόσμος υγιής αρρωσταίνει με πυρετό. Εγώ θα μπορούσα? Ή καλύτερα να μην το σκέφτομαι σαν προορισμό? Έχει κάποιος προσωπική παροιμία εμπειρία? Φυσικά αν το αποφασίσω θα γίνει σε συνεννόηση με τον γιατρό μου. Αλλά ήθελα να μάθω και τις προσωπικές σας εμπειρίες. Σας ευχαριστώ

Καλησπερα, εχεις επιλεξει εναν τελειο προορισμο που πρεπει να δεις. Το προβλημα είναι στο Κουσκο μονο και η αληθεια ειναι οτι και εμεις ειχαμε προβλημα στο Κουσκο αλλα το λυσαμε ευκολα. Μολις φτασαμε φυγαμε για το Olantayatambo απευθειας οποτε εξαφανίστηκε αμεσα και ο πονοκεφαλος. Απο εκει θα ξεκινησεις ουτως ή αλλως για Ματσου Πιτσου. Αν αποφύγεις το Κουσκο δεν θα εχεις προβλημα με τα αλλα, καθως το υψομετρο ειναι μικρο. Απλα βρες μια μεταφορά ακριβως μολις προσγειωθείς
 

erodios

Member
Μηνύματα
98
Likes
340
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το 2018 ακύρωσα το ταξίδι μου στο Περού λόγω της ανησυχίας μου για το υψόμετρο, αλλά έχω αρχίσει πάλι να σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πραγματοποιήσω.

Διαβάζω τα μηνύματα σε αυτό το νήμα όπως και στο παρόμοιο αντιμετώπιση της "αρρώστιας" του υψόμετρου και οφείλω να πω ότι είναι ενθαρρυντικά.
Το δικό μου ζήτημα όμως δεν είναι ότι απλώς προβληματίζομαι για τις ζαλάδες, τον πονοκέφαλο, κλπ. από τον εγκλιματισμό, αλλά το ότι έχω έλλειψη ενζύμου και δεν ξέρω πώς θα ανταποκριθεί ο οργανισμός μου αν πάρω την ακεταζολαμίδη.
Πήγα σε έναν παθολόγο και μου συνταγογράφησε το φάρμακο, αλλά δεν γνώριζε περισσότερες λεπτομέρειες για το ζήτημα. Έψαξα σχετικά στο διαδίκτυο και σε κάποια σάιτ βρήκα ότι η ουσία συμπεριλαμβάνεται σε αυτές με μέτρια επίδραση στην έλλειψη ενζύμου μαζί όμως με άλλες όπως η παρακεταμόλη, την οποία την χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Υπάρχει κανείς/μιά με παρόμοιο ζήτημα ή που να έχει πάει σε μεγάλο υψόμετρο και να γνωρίζει το θέμα, ώστε να μου μεταφέρει την εμπειρία του/της;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.590
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
2-3 ώρες μετά την άφιξη στο Κούζκο από τη Λίμα κεφαλόπονος μέτριας έντασης. Έμεινα ξάπλα στο δωμάτιο και πήρα 1 ή 2 απλές ασπιρίνες. Μετά μερικές ώρες (3-4) πέρασε και ήμουν εντάξει. Η σύζυγος δεν αισθάνθηκε το παραμικρό.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.433
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πήγα σε έναν παθολόγο και μου συνταγογράφησε το φάρμακο, αλλά δεν γνώριζε περισσότερες λεπτομέρειες για το ζήτημα. Έψαξα σχετικά στο διαδίκτυο και σε κάποια σάιτ βρήκα ότι η ουσία συμπεριλαμβάνεται σε αυτές με μέτρια επίδραση στην έλλειψη ενζύμου μαζί όμως με άλλες όπως η παρακεταμόλη, την οποία την χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τέτοιες απαντήσεις εδώ στην Ελλάδα συνήθως μπορείς να βρεις απο ταξιδιωτικούς γιατρούς και απο αρκετούς στρατιωτικούς γιατρούς. Δες αν μπορείς να βρεις κάτι απο τα δύο στη περιοχή σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom