Μέγας Αλέξανδρος (Μεγάλοι Έλληνες / ΣΚΑΙ)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
τί έχετε να πείτε για τη βράβευση του μεγάλου αλεξάνδρου ως τον καλύτερο έλληνα όλων των εποχών; πιστεύω ότι όντως αυτός είναι ο μεγαλύτερος έλληνας όλων των εποχών, γιατί μπόρεσε τα διδάγματα του δασκάλου του αριστοτέλη να τα μεταλαμπαδεύσει σε σύντομο χρόνο, έφτασε στην ινδία κι αυτό που έμαθα σήμερα είναι ότι οι σκοπιανοί χρησιμοποιούν την εικόνα του στη βιζα για τη χώρα τους. αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που έπρεπε να τον βγάλουμε πρώτο.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να συγκρινουμε εναν στρατιωτικο, εναν φιλοσοφο, εναν γιατρο, εναν πολιτικο κτλ και να βγαζουμε και συμπερασμα ποιος ειναι ο καλυτερος!!!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.036
Εγώ δε συμφωνώ ότι ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ο μεγαλύτερος Έλληνας. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σφαγέας.
Θεωρώ ως τον μεγαλύτερο Έλληνα (από την λίστα των συγκεκριμένων που προτάθηκαν από τον ΣΚΑΪ) τον Παπανικολάου. Η προσφορά του έχει σώσει τη ζωή εκατομμυρίων γυναικών σε όλο τον κόσμο και αυτό με συγκινεί περισσότερο από το έργο ενός φιλοσόφου, στρατηγού ή πολιτικού....
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
δε χαρακτηρίζεις εύκολα σφαγέα αυτόν που φέρθηκε όπως φέρθηκε στην οικογένεια του δαρείου κι αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα. όσο για τον παπανικολάου ναι, συμφωνώ, αλλά αν δεν το έκανε αυτός ήταν ζήτημα χρόνου να το κάνει ένας άλλος ερευνητής. αυτό που έκανε ο μεγας αλέξανδρος όμως δεν επαναλήφθηκε ποτέ. γι'αυτό τον ονόμασε μέγα η παγκόσμια ιστορία!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.036
Δεν τον ονομάζω εγώ σφαγέα...αναφορά κάνω στην αντίθετη άποψη! Ενώ για τον Παπανικολάου δεν μπορεί να υπάρξει αντίθετη άποψη για την προσφορά του!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
πως θα χαρακτήριζες μια προσωπικότητα μεγάλη αν δεν υπήρχαν αντικρουόμενες απόψεις; πως αλλιώς θα όριζες τον χαρακτηρισμό μεγάλος στην ιστορία; το β ενικό αναφέρεται σε όλους όσοι λέγονται ή αισθάνονται έλληνες και δεν έχει φυσικά ένα πρόσωπο αποδέκτη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.036
Έχεις δίκιο σ' αυτό, αλλά λέω και πάλι ότι, δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στην προσφορά των συγκεκριμένων για να καταλήξω ποιος είναι ο "μεγαλύτερος"!:)
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
γεια σας παιδιά . μόλις τώρα γράφτηκα στο φόρουμ και το θέμα που συζητάτε φυσικά και μου τράβηξε το ενδιαφέρον. αφού δηλώσω λοιπόν κι εγώ το ευνόητο, ότι ένας είναι ο μεγαλύτερος έλλην ο μεγας αλέξανδρος θα κάνω και το εξής σχόλιο: μερικές φορές και σε ειδικές περιστάσεις δεν έχει σημασία η ποσότητα αλλά η ποιότητα. και κρίνοντας εκ του αποτελέσματος το να εκπολιτίζεις βαρβάρους όπως και να το κάνουμε ενέχει ποιότητα και ποσότητα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα ήθελα πολύ να ξέρω σε τι ακριβώς συνισταται ο εκπολιτισμός... Κατέστρεψε πόλεις ολόκληρες, έκανε γενοκτονίες, βίασε, έκλεψε...αν ήθελαν "φώτα" οι άνθρωποι θα φώναζαν ηλεκτρολόγο όχι στρατηλάτη. Αν το πάμε έτσι οι Iσπανοί εκπολίτισαν τους Ταίνος, ο Hitler τους Εβραίους και οι Ούνοι τους Ρωμαίους. Από ποτε η υποδούλωση ενός λαου σημαίνει πολιτισμός? Ο πολιτισμός υιοθετείται οικειοθελώς, από την ώρα που επιβάλλεται με το σπαθί δε λέγεται πολιτισμός, λέγεται σφαγή και ιμπεριαλισμός.

Αναμφισβήτητα πρόκειται για στρατιωτική "ιδοφυια", ίσως και τη μεγαλύτερη των εποχών, αλλα δε θα ψήφιζα ποτε κάποιον που θα έμεινε στην ιστορία διότι έκανε κάτι που δε θα ήθελα να μου κάνουν εμενα.

Εσύ θα ήθελες να βρεθείς με την οικογένεια σου στο διάβα αυτού του μεγάλου Έλληνα?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Περικλής και ο χρυσός αιώνας του!
:cool:
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Από τους 3 που έμειναν στο τέλος σίγουρα θα ψήφιζα τον Παπανικολάου αλλά που είναι ο Ιπποκράτης???
Είναι σπουδαιότερος ο Παπανικολάου?

Η "επιλογή" του Μ.Αλεξάνδρου ίσως κρύβει και άλλα κριτήρια, κυρίως εξωτερικής πολιτικής με τους γείτονες.

Υ.Γ.: Να μη σχολιάσω αυτά που ακούστηκαν ότι ολόκληρα πολιτικά γραφεία ψήφιζαν τον Κ.Καραμανλή.
ΕΛΕΟΣ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ο Αλέξανδρος ίσως ήταν η μεγαλύτερη στρατιωτική ιδιοφυία της ιστορίας. Αυτά που πέτυχε την εποχή που τα πέτυχε ήταν ασύλληπτα.

Δε μπορώ σε καμία περίπτωση όμως να βαφτίσω μεγαλύτερο εκφραστή ενός λαού όπως οι Έλληνες έναν στρατιωτικό, και μάλιστα τον μοναδικό που έκανε επεκτατικό/κατακτητικό πόλεμο στην ιστορία της χώρας.

Όσο για το αν εκπολίτισε τους βαρβάρους, η δική μου γνώμη συμπίπτει με του Γιώργου παραπάνω.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom