Γαλλία Γερμανία Μέλανας Δρυμός- Αλσατία

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Γειά σας Φίλοι Τραβελστορίτες
Νέο ταξιδάκι στα σκαριά τον Ιούνιο!! Και λέω νέο γιατί θα πάμε με τον σύζυγο μόνοι μας ενώ ένα ακόμα ταξίδι στην Ισπανία που θα γίνει και αυτό σύντομα -με πρακτορείο όμως - ούτε με ενδιαφέρει η οργάνωσή του ούτε τι θα δω. Άλλοι θα σκεφτούν για μένα εγώ θα ακολουθήσω σαν πρόβατο. Ε δεν μπορώ να τα έχω όλα!. Λοιπόν, σκέφτομαι να πάμε Μέλανα Δρυμό και Αλσατία. Το πρόγραμμα που ετοιμάζω είναι Μιλάνο (στάση στο Κόμο) Κοστάνς Φράϊμπουργκ Κολμάρ Στρασβούργο (στάση στο Μπάντεν Μπάντεν ) Στουτγκάρδη Μόναχο. Κοίταξα στους χάρτες, στα sites αυτών των περιοχών, το earth google, αλλά δεν βρήκα σε ποιά χωριά πρέπει να πάμε , τι διαδρομές να ακολουθήσουμε, αξιοθέατα, κάστρα κλπ. Μήπως κάποιος απο σας έχει κάνει αυτή την διαδρομή? Είναι σωστή ή πρέπει να αλλάξω κάτι? Ακόμα και η παραμικρή λεπτομέρεια θα είναι πολύτιμη. Σκέφτομαι ακόμα να μην κλείσουμε ξενοδοχείο αλλά να σταματάμε όπου μας αρέσει. Το είχαμε κάνει και στη Βαυαρία και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Μελας Δρυμος -Αλσατια

Πολύ καλο ταξίδι.Το εκανα δυο φορες (2005και2006)ξέχωρα που πηγαίνω Μέλα Δρυμο κάθε χρόνο τα τελευταία 6 χρόνια..Για μένα μείνε Φράιμπουργκ (έχει περισσότερα να κάνεις ).Στο Μέλα Δρυμό μπορείς να πάς Πρώτα στο Neunstatd-Titisee (είναι 30 χιλιόμετρα από Φραιμπουργκ.).Επίσης μπορείς να πάς στο Triberg όπου μπορείς να θαυμάσεις τους καταράχτες(160 μέτρα πέφτει σε 5-6 επίπεδα).;Ένα επιπλέον που μπορείς να κάνεις στο Φραιμπουργκ είναι να πάς στο μεγαλύτερο Θεματικό πάρκο της Γερμανίας στο Rust ,στο Europapark,θα περάσεις καλά Στην Κονστάνζα μπορείς να επισκεφθεις το νησάκι Mainaus ή να περάσεις απέναντι στο Meersburg. Επίσης μετά την Κονστάνζα μπορείς να επισκεφτείς τοn καταράχτh του Ρηνου (ο ψηλότερος στην ηπειρωτική Ευρώπη )στο Schafhausen.Το Κόλμαρ είναι μια ζωγραφιά και θα σε μαγέψει.να πάς όμως απο πρωί ώστε να κάνεις βαρκάδα στα κανάλια.Επίσης στην Αλσατία πηγαινε και Mulhouse και δες το μουσείο αυτοκινήτου (από τις καλύτερες συλλογες του κόσμου). Μια και θα έρχεσαι από Ιταλία μην ξεχάσεις μετα το Κόμο στάση Λουκέρνη(όπωσδήποτε).Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο ειδοποίησε μου , όπως αν έχεις και συγκεκριμένα ενδιαφέροντα (Μουσεία ,φυσιολάτρης )ώστε να σου δώσω επιπλέον πληροφορίες.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ο φιλος toumbiotis πραγματικα ήταν χειμαρος και μη παραληψεις τιποτα απο οσα σου εγραψε
frimbourg μελενα δρυμο, και καταρακτες ρηνου ημουν τον αυγουστο, κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-α
μην αφησεις με τιποτα τη λουκερνη της ελβετιας, ειναι απιστευτη πολη, εγω απλα θα προσθεσω στα πολυ ωραια μερη της διαδρομης σου και τη λιμνη τιτιζε κοντα στους καταρακτες του ρηνου πραγματικα αξιζει μια σταση εστω μισης μερας εκει

για ισπανια τι ωρα εχεις αναχωρηση? εγω κοιταξα με το κυκλος τravel για μετα το πασχα και οι ημερομινιες που ηθελα 20-24/4 η πτηση εφευγε με alitalia 7 το πρωι , εγω δεν προλαβαινω, και επρεπε να κανω διανυκτερευση στην αθηνα, και ουτε στην επιστροφη προλαβαινα το βραδυνο αεροπλανο να γυρισω
αν οι ημερομηνιες ταιριαζουν με τις δικες σου και η πτηση σου ειναι μετα τις 7 ενημερωσε με σε παρακαλω:clap::clap::clap:
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Φίλε Τουμπιότη πολύτιμες οι πληροφορίες σου τις σημειώνω για να συμπληρώσω το πρόγραμμά μου. Στη Λουκέρνη αν και πανέμορφη δεν θα σταματήσουμε γιατί πηγα τον περασμένο Νοέμβριο. Όμως μήπως είναι καλλίτερα να μείνουμε στο Φράϊμπουργκ και απο εκεί να πάμε μονοήμερες εκδρομές στο Κόλμαρ ή στους καταρράκτες και στα άλλα μέρη που αναφέρεις? Έτσι δεν θα αλλάζουμε ξενοδοχείο συν το γεγονός οτι στο Φράϊμπουργκ έχουμε φίλους. Είναι αρκετές 4 -5 ημέρες για τις περιηγήσεις μας στον Μέλανα Δρυμό και στην Αλσατία ή να υπολογίσω περισσότερες? Από εκει πάμε Στρασβούργο για 2 ημέρες. Νομίζω πως είναι αρκετές για να δουμε την πόλη και μετά Στουτγκάρτη για 1-2 διανυκτερεύσεις. Τα μουσεία είναι η πρώτη μου προτεραιότητα σε κάθε μέρος που πηγαίνουμε γι' αυτό αν έχεις κάτι να μου προτείνεις πολύ θα το εκτιμήσω, όπως επίσης και οτιδήποτε άλλο που νομίζεις οτι θα βοηθήσει να γνωρίσουμε περισσότερο την γύρω περιοχή του Μέλανα Δρυμού και της Αλσατίας. Ευχαριστώ πολύ
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
για ισπανια τι ωρα εχεις αναχωρηση? εγω κοιταξα με το κυκλος τravel για μετα το πασχα και οι ημερομινιες που ηθελα 20-24/4 η πτηση εφευγε με alitalia 7 το πρωι , εγω δεν προλαβαινω, και επρεπε να κανω διανυκτερευση στην αθηνα, και ουτε στην επιστροφη προλαβαινα το βραδυνο αεροπλανο να γυρισω
αν οι ημερομηνιες ταιριαζουν με τις δικες σου και η πτηση σου ειναι μετα τις 7 ενημερωσε με σε παρακαλω:clap::clap::clap:[/quote]
Αχ Ρέθυμνο αγγίζεις το ευαίσθητο ταξιδιωτικό σημείο μου! Δεν μπορώ δεν αντέχω να πετάξω με αεροπλάνο γι' αυτό το ταξίδι μου στην Ισπανία θα είναι οδικό. Καλά μη γελάς το δράμα είναι μεγάλο αλλά όλο λέω οτι κάποια στιγμή ΘΑ το ξεπεράσω. Το καλοκαίρι που είμασταν στην Κρητη ο σύζυγός μου γύρισε με το αεροπλάνο και εγώ μόνη με το πλοίο... το ίδιο έγινε και πριν 2 μήνες στη Γερμανία. Μόνη με τρένο, πλοίο κλπ. Αλλά Μέλανα Δρυμό και Αλσατία θα γυρίσουμε μαζί. Τέλος πάντων Ισπανία θα πάω με μια φίλη μου και ήδη έχω υπόψη μου 3 πρακτορεία που κάνουν αυτο το ταξίδι και ο μονος μου φόβος είναι μήπως κλείσω με ένα από αυτά και την τελευταία στιγμή μου πουνε με συγχωρείτε ακυρώνεται γιατί δεν συμπληρώσαμε κλπ. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Φίλε Τουμπιότη πολύτιμες οι πληροφορίες σου τις σημειώνω για να συμπληρώσω το πρόγραμμά μου. Στη Λουκέρνη αν και πανέμορφη δεν θα σταματήσουμε γιατί πηγα τον περασμένο Νοέμβριο. Όμως μήπως είναι καλλίτερα να μείνουμε στο Φράϊμπουργκ και απο εκεί να πάμε μονοήμερες εκδρομές στο Κόλμαρ ή στους καταρράκτες και στα άλλα μέρη που αναφέρεις? Έτσι δεν θα αλλάζουμε ξενοδοχείο συν το γεγονός οτι στο Φράϊμπουργκ έχουμε φίλους. Είναι αρκετές 4 -5 ημέρες για τις περιηγήσεις μας στον Μέλανα Δρυμό και στην Αλσατία ή να υπολογίσω περισσότερες? Από εκει πάμε Στρασβούργο για 2 ημέρες. Νομίζω πως είναι αρκετές για να δουμε την πόλη και μετά Στουτγκάρτη για 1-2 διανυκτερεύσεις. Τα μουσεία είναι η πρώτη μου προτεραιότητα σε κάθε μέρος που πηγαίνουμε γι' αυτό αν έχεις κάτι να μου προτείνεις πολύ θα το εκτιμήσω, όπως επίσης και οτιδήποτε άλλο που νομίζεις οτι θα βοηθήσει να γνωρίσουμε περισσότερο την γύρω περιοχή του Μέλανα Δρυμού και της Αλσατίας. Ευχαριστώ πολύ
Φίλε Macrafin ,κατα την γνωμη μου 4-5 μερες Φραιμπουργκ ειναι αρκετές για να δεις τοσο τον Μέλα Δρυμό όσο και την Αλσατία.Το Κολμάρ είναι 30 χιλιόμετρα από Φράιμπουργκ οπότε μία ημερήσια εκδρομή είναι αρκετή.Εκέι υπάρχουν διάφορα μουσεία (όπως μουσείου παιχνιδιού μουσείο Βartholdi κλπ)Αφιέρωσε όμως περισσότερο χρόνο στην ίδια την πόλη ,η οποία είναι πανέμορφη.Στην επιστροφή απο Κολμάρ μην ξεχάσεις να σταματήσεις και στο Neuf Brisach.
Στον Μέλα Δρυμό πήγαινε την διαδρομή προς Τιτιζεε ΄( η Διαδρομή λέγεται Holentall και είναι πολύ όμορφη)κάνε μία στάση στην εκκλησία του Αγ.Πέτρου (St PetterKirche) και μετα ακολούθησε τίς πινακιδες προς Triberg.Εκεί εκτός από τους καταράχτες έχει και το μουσείο Ρολογιού.Αν εχεις περισσότερο χρονο πήγαινε μέχρι το Donaueschlingen να δεις τις πηγες του Δούναβη.
Την λίμνη Titisee καθώς και τις πολεις Neustatd ,Titisee μπορείς να τις δεις ή το απόγευμα (έχει λιγότερο κοσμο )ή να αφιερώσεις ΄αλλη μερα (είναι περίπου 30 χιλ.αποΦράιμπουργκ.
Αν σου αρέσει μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατα (θα εκπλαγείς απο το πόσο χρησιμοποιούντα τα ποδήλατα στο Freiburg)και να κάνεις είτε διαδρομές μέσα στην πόλη είτε στα γύρω χωριουδάκια αλλα προτίμησε όχι τους κεντρικούς ρόμους αλλά τις διαδρομές στους αμπελώνες.Παρεπιπτόντος μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις ποικιλία κρασιού Gebourstameine (κάπως έτσι λέγεται).
Επίσης να φάς Black Forest στο ζαχαροπλαστείο Shmit.Να πιεις μερικές μπύρες στο Schlapen (δοκίμασε την τοπική Freiburger είναι καλή).
Όπως σου είπα για Mulhouse μην ξεχάσεις το μουσείο αυτοκινήτου (θα δείς εκεί μέχρι και αυτοκίνητο φταγμένο από χρυσαφι ).
Κοντα στην Selestat στην Αλσατια ειναι το Καστρο Konigsburg αξιζει μια επισκεψη.
Αφού δεν θα επισκεφθείς την Λουκέρνη σου προτείνω δυ διαδρομές απο Κομο.Η μια είναι περν΄ντας απο Ζυριχη για Κονστανσ ,30 χιλ μετα την Ζυριχη ειναι η πολη WINTERTHUR να επισκεφθεις εκει την ιδιωτική συλλογη (πινακες)Oskar Reinhart θωρείται απο τις καλύτερες στον κοσμο (Μονιέ ,Ματις ,Πικάσο κλπ).
Για καταράχτες Ρηνου σου ανεφερα οτι το θεωρώ must.
Η δευτερη διαδρομή είναι πιο μακρύτερη ΄και χρειάζεται μια διανυκτερεση αλλά είναι μια διαδρομη που θα δεις πραγματα που δεν βλεπουν ευκολα οι τουριστες παρα μονο οι ταξιδιώτες.Λοιπον :μετα την Belinzona πέρνεις τοδ δρόμο για Chur.Εκεί να έχες κλείσει το ξενοδοείο Ibis Pyramid (οικονομικό και ίδιαίτερο στην αρχιτεκτονική του ).Αφήνεις τα πραγματά σου και πηγαίνεις μέσω Bad ragadz ,Pfafer στο Vatis.Από εκεί διαλέγεις την διαδρομή προς St Martin και ζήσε την διαδρομή.Είναι απο τις ομορφότερες διαδρομές στον κόσμο.Δεν την γνωρίζουν οι περισσότεροι κάτοικοι της περιοχής.Μονο να προσέχεις γιατι ο δρόμος είναο στενος.Στο τέρμα της διαδρομής φθάνεις στο St Martin οπου΄υπάρχει μία παραδοσιακή ταβέρνα με απίστευτο ντεκορ ,μην ξεχάσεις να παραγγείλεις Ελάφι με σάλτσα δαμάσκηνο.Το βράδι μπορεία να κάνεις μια περιήγηση στην πόλη του Chur.Την άλλη μέρα μπορείς να δείς είτε την Arosa (όπου και τα γνωστα αγροκτηματα)είτε να πας προς Walenstatd και να ανεβείς στο Walestanberg.Εκει εκτος του οτι η θεα σου κοβει την ανάσα ,μπορείς να επισκεφθεις τον ναο διαλογισμού Paxmall.Ολιγον χοντροκομενος αλλα
το ολο σκηνικο ειναι πολυ ομορφο.Μπορεις επισης να επισκεφθεις και το μουσειο Karl Bickel.Φευγοντας απο Walenstatd μπορεις να πας προς λιμνη Κονστανσας είτε στην πολη της Κονστανσας είτε στο Λινταου (θα σου συνιστούσα το δεύτερο).
Αν θελήσεις καποια άλλη διευκρινηση η πληροφορία ειμαι στην διάθεση σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα μουσεία είναι η πρώτη μου προτεραιότητα σε κάθε μέρος που πηγαίνουμε γι' αυτό αν έχεις κάτι να μου προτείνεις πολύ θα το εκτιμήσω
Στο Freiburg, εκτός από το Munster δεν αξίζει τον κόπο να περάσεις καμμία άλλη είσοδο. Ακόμα και το Augustinermuseum είναι υπό αναστήλωση, και δεν θα δείς τίποτα. To Museum fur Neue Kunst μπορεί να είναι εξαίρεση, ανάλογα με τις εκθέσεις που μπορεί να φιλοξενεί.

Στο Στρασβούργο, με τίποτα μη χάσετε το musee d' art moderne et contemporain, τόσο για τα εκθέματα όσο και για τη θέα από το καφέ. Αντίθετα, αποφύγετε το Musee de Loeuvre Notre-Dame, η εκκλησιαστική εκμετάλευση είναι πιο έντονη ακόμα κι από την ίδια τη Notre-Dame.

Στο Μιλάνο, Pinacoteca Brera, Basilica di Sant'Ambrogio και φυσικά το Duomo είναι όλα must (μη χάσεις χρόνο για τη Civica Galleria d'Arte Moderna).

Για τις υπόλοιπες πόλεις δεν έχω άποψη, είτε γιατί σε κάποιες δεν έχω πάει ακόμα, είτε γιατί δεν είχα χρόνο να επισκευτώ σημαντικό μέρος από τα μουσεία τους.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Toumbiotis και Taver σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου δώσατε. Με την δική σας βοήθεια το πλάνο μου είναι σχεδόν έτοιμο (χάρι σε σας τόσο γρήγορα και άκοπα!!). Περιέλαβα σ' αυτό όλα όσα μου προτείνετε. Οι συμβουλές σας με έκαναν να αλλάξω τα αρχικά μου σχέδια και τελικά να μείνουμε μόνο στο Φράϊμπουργκ και από εκεί να κάνουμε ημερήσιες εκδρομές σε Αλσατία και Μέλανα Δρυμό αφου οι αποστάσεις είναι τόσο κοντινές. Υπολογίζω 6 ημέρες στο Φράϊμπουργκ και μάλλον πρέπει να ψάξω για ξενοδοχείο και να μην το αφήσω στην τύχη. Στο Μιλάνο θα μείνουμε 2 μέρες στον πηγαιμό και 1 στην επιστροφή. Μια ματιά που έρριξα στα ξενοδοχεία γύρω από τον κεντρικό σταθμό είδα οτι έχουν τσιμπιμένη τιμή (Holliday Inn Garibaldi 270 ευρώ τη βραδυά). Μάλλον θα τους στείλω e-mail και θα το διαπραγματευτώ. Θα πάμε τέλος Μαϊου με αρχές Ιουνίου. Ελπίζω να μην βρέχει εκείνη την εποχή. Και πάλι ευχαριστώ!:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπολογίζω 6 ημέρες στο Φράϊμπουργκ και μάλλον πρέπει να ψάξω για ξενοδοχείο και να μην το αφήσω στην τύχη.
Στο Freiburg είχα μείνει πολύ ευχαρηστιμένος στο Rheingold, δοκίμασέ το. Σε βολικότατο σημείο, πεντακάθαρο, εξυπηρετικότατοι άνθρωποι, τεράστια δωμάτια.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στο Freiburg είχα μείνει πολύ ευχαρηστιμένος στο Rheingold, δοκίμασέ το. Σε βολικότατο σημείο, πεντακάθαρο, εξυπηρετικότατοι άνθρωποι, τεράστια δωμάτια.
Επειδή υπάρχει μια μικρή πιθανότητα για ταξίδι στην περιοχή το καλοκαίρι, έριξα μια ματι'ά στο παραπάνω ξενοδοχείο. Πολύ ακριβό, τουλάχιστον για την τσέπη μου. Γύρω στα 140 ΕΥΡΩ η βραδυά το δίκλινο και χωριστά το πάρκινγκ.
 

zoomendoscopist

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
ναμίμπια-okawango delta
καλησπέρα ...

πρόκειται να ταξιδέψω στην Αλσατία τα Χριστούγεννα...Θα πάμε Μιλάνο και θα μείνουμε 2 νύχτες Βερόνα και έπειτα θα ανεβούμε στην Κόλμαρ. Θα περάσουμε εκεί 5 νύχτες και θα ήθεμα πληροφορίες για καλά εστιατόρια στην περιοχή, wine domaines για wine tastins και γενικά για τι δεν πρέπει να χάσουμε. Σκεφτόμουν να οδηγήσω στην routes des cretes αλλά δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση τα χριστούγεννα [από θέμα χιονιού]..επίσης αν έκανα μια κοντινή εκδρομή στο Μαύρο Δάσος..τι θα ήταν προτιμότερο να επισκεφτώ..μία σκέψη ήταν freiburg σε συνδυασμό με titisee Και καταρράκτες ρήνου στο trimberg..υπάρχει κάποια άλλη πρόταση?

ευχαριστώ
 

iparout

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Χαίρετε.

Κανονίζω Χριστουγεννιάτικο ταξιδάκι στην Αλσατία με γκρουπ και επειδή έχω βρει 2 προσφορές ακριβώς στην ίδια τιμή με ίδιες εκδρομές κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας. Η μία έχει ως βάση το Στρασβούργο (διανυκτερεύσεις εκεί) ενώ η άλλη τη Χαϊδελβέργη.

Ποιες από τις 2 πόλεις να προτιμήσω για βασικό ορμητήριο ? Θά μείνουμε 5 μέρες συνολικά (4 νύχτες). Ευχαριστώ !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom