Γερμανία Μέλανας Δρυμός τον Φεβρουάριο

POPIPOPI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους!
Καθότι καινούρια στο forum θα ήθελα να συγχαρώ τους δημιουργούς της ιστοσελίδας. Ετοιμάζομαι για ταξίδι στο Μέλανα Δρυμό στα μέσα Φεβρουαρίου αλλά δεν θέλω να ακολουθήσω κάποια οργανωμένη εκδρομή.Μήπως γνωρίζει κάποιος πληροφορίες όπως ποιό αεροδρόμιο εξυπηρετεί την περιοχή, ποιό από τα χωριά να επιλέξω για διαμονή και τι αξίζει γενικά να επισκεφθεί κάποιος σε αυτό το ταξίδι??
 

maccabi990

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά.

Επειδή το είχα ψάξει το θέμα για καλοκαίρι, αν και δεν θα πάω τελικά, νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι η Στουτγγάρδη. Η Aegean έχει πολύ καλές τιμές για το συγκεκριμένο αεροδρόμιο για απ' ευθείας πτήση (ή ίσως με στάση Θεσ/νίκη). Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα για τον Φεβρουάριο εισιτήριο με 130Ε το άτομο. Ψάξ΄το λίγο.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Η Στουτγκάρδη η Βασιλεία το Στρασβούργο και η Ζυρίχη είναι τα πιο κοντινά αεροδρόμια .Από εκεί και πέρα η πρωτεύουσα του Μέλανα Δρυμού είναι το Freiburg μια φοιτητούπολη με πλυθησμό 200.000 με αρκετά ενδιαφέροντα .Στην περιοχή μπορείς να επισκεφθείς :
1.το χωριουδάκι Triberg με τους ψηλότερους καταράχτες της Γερμανίας
2.Η λίμνη Bodensee με το γραφικό Lindau και Constance
3.Το παραμυθένιο Colmar (μην το χάσεις must)
4.Τ ο Strasburg
5.Την λουτρόπολη με το ιστορικό καζίνο Baden Baden
6.Το κάστρο Haut Konigsburg
7.Την Mylhouse με τα ενδιαφέροντα μουσεία της
8.Την πολυπολιτισική Βασιλεία.
9.Το θεματικό πάρκο Europapark απο τα καλύτερα του είδους του.
10.Η Χαιδεμβέργη είναι σε καλή απόσταση (αν δεν έχεις πάει μην την χάσεις)
11.Την πρωτεύουσα των πάζλ Ravensburg
12.Αν έχει χρόνο να πάς και στο Donnauesslingen όπου βρίσκονται οι πηγές του Δούναβη.
13.Στον Μέλα Δρυμό μην ξεχάσεις να επισκεφθείς την εκκλησία του Αγίου Πέτρου (πάρα πολύ γραφική)
14.Και απο το Φράιμπουργκ που θα έχει ώς βάση να επισκεφθείς τα κοντινά Neustadt-Titisee.
Γενικά υπάρχουν και άλλα πράγματα και μέρη αλλά θα πρέπει να γίνεις ποιο συγκεκριμένη στο πόσσες μέρες θα διαθέσεις και εάν θα έχεις δικό σου μεταφορικό καθώς και τα ενδιαφέροντα σου.
Στην Διάθεση σου για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά.

Επειδή το είχα ψάξει το θέμα για καλοκαίρι, αν και δεν θα πάω τελικά, νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι η Στουτγγάρδη. Η Aegean έχει πολύ καλές τιμές για το συγκεκριμένο αεροδρόμιο για απ' ευθείας πτήση (ή ίσως με στάση Θεσ/νίκη). Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα για τον Φεβρουάριο εισιτήριο με 130Ε το άτομο. Ψάξ΄το λίγο.
Τα χω γράψει επανειλημμένως, δε με προσέχετε... Το πιο βολικό αεροδρόμιο είναι της Φρανκφούρτης, γιατί από κει έχει απευθείας ICE τρένο για το Freiburg. Κατευθείαν από το αεροπλάνο στο τρένο. Όποιο άλλο δρόμο και να επιλέξετε, χρειάζονται τουλάχιστον 3 μέσα, και τόσο το κόστος όσο και η ταλαιπωρία ανεβαίνει. Όταν υπάρχουν οι προσφορές της Lufthansa, όλα μέσα με ? 99.00, το σκέφτεστε ακόμα?
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ήμουνα το καλοκαίρι που μας πέρασε αλλά είχα αυτοκίνητο μαζί. Έμενα στο Bad Krozingen, 20 χμ. από το Φράϊμπουργκ σε διαμέρισμα με 49ΕΥΡΩ. Πολύ καλή επιλογή. Κατά τ'άλλα αυτά που γράφει ο toumpiotis. Μόνο από καιρό δεν ξέρω τι γίνεται. Freibourg, Colmar, Strasburg, Triberg, Titisee, κ.ά
 

POPIPOPI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...Θα μείνω συνολικά 5-6 μέρες και δεν θα έχω αυτοκίνητο εκτός κι αν συμφέρει να ενοικιάσω από κει μιας και είδα ότι οι τιμές των τραίνων είναι αρκετά τσιμπημένες
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Ήμουνα το καλοκαίρι που μας πέρασε αλλά είχα αυτοκίνητο μαζί. Έμενα στο Bad Krozingen, 20 χμ. από το Φράϊμπουργκ σε διαμέρισμα με 49ΕΥΡΩ. Πολύ καλή επιλογή. Κατά τ'άλλα αυτά που γράφει ο toumpiotis. Μόνο από καιρό δεν ξέρω τι γίνεται. Freibourg, Colmar, Strasburg, Triberg, Titisee, κ.ά
Δεν το πιστυεύω δούλεψα ένα καλοκαίρι σε ξενοδοχείο στο Bad Krozingen.
Σε αυτό που λέει ο taver έχει δίκιο ,απο Φρανφούρτη έχει απευθείας τρένο όπως και από Ζυρίχη και από αεροδρόμιο Βασιλείας .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.878
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom