Κίμωλος Μήλος Μήλος - Κίμωλος αξίζει για 12 μέρες;

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
ξερεις οταν ημουν 16-36 χρονών φορτώναμε τις μηχανές και βουρρρρρρρρ και δεν καναμε προγράμματα ειδικα στην Ελλάδα βρε παιδι μου θα κανεις προγραμμα??..βρε πως εχουν αλλάξει οι καιροι..!!Πάρτε το φερυ κατεβήτε στο πρωτο νησι μολις βαρεθητε πηγαιντε στο επόμενο...ααχχ νιατα...αν θες να κανεις προγραμμα για διακοπές στην Ελλάδα απο Μάρτιο για Αύγουστο οταν εισαι νεαρός ..τοτε τι θα κανεις στα πενηντα και θα θες να πας εξωτερικο...αντε παλικαρι μου παρε το κοριτσι και περαστε καλα...
εν μέρη έχεις δίκιο άλλα οι εποχές άλλαξαν, αν δεν κάνω πρόγραμμα να ψαξω να βρω όσο πιο οικονομικά γίνεται ούτε για 5 μέρες δεν θα φτάσουν τα λεφτά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
ξερεις οταν ημουν 16-36 χρονών φορτώναμε τις μηχανές και βουρρρρρρρρ και δεν καναμε προγράμματα ειδικα στην Ελλάδα βρε παιδι μου θα κανεις προγραμμα??..βρε πως εχουν αλλάξει οι καιροι..!!Πάρτε το φερυ κατεβήτε στο πρωτο νησι μολις βαρεθητε πηγαιντε στο επόμενο...ααχχ νιατα...αν θες να κανεις προγραμμα για διακοπές στην Ελλάδα απο Μάρτιο για Αύγουστο οταν εισαι νεαρός ..τοτε τι θα κανεις στα πενηντα και θα θες να πας εξωτερικο...αντε παλικαρι μου παρε το κοριτσι και περαστε καλα...
Aυτή την λαλακία έκανα κι εγώ όταν ήμουν 20 χρονών... πήγα στην Σίφνο Αύγουστο χύμα στο κύμα... έμεινα 3 βράδια σε βεράντα έτσι για να βάλω μυαλό... από τότε που έπαθα έμαθα... άσχετα με ηλικία ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ Αύγουστο μήνα, δεν πηγαίνεις πουθενά χωρίς να κλείσεις... αυτός είναι νόμος απαράβατος, αν δεν θέλεις να διαλυθούν οι διακοπές σου...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
εν μέρη έχεις δίκιο άλλα οι εποχές άλλαξαν, αν δεν κάνω πρόγραμμα να ψαξω να βρω όσο πιο οικονομικά γίνεται ούτε για 5 μέρες δεν θα φτάσουν τα λεφτά.
αχχ εδω καλο μου εχεις δικιο ετσι οπως εγειναν τα πραγματα!...αλλα ξερεις επειδη ολοι μας εχουμε οικονομικα προβληματα ειδικα αυτοι που ασχολούμαστε με τον τουρισμό κοιτάμε πως το καλοκαιρι να βγαλουμε κανα φραγκο ..και εκεινοι εκει στη Μηλο και σε ολα τα νησια μας ( εκτος απο την Κρητη) που δυστυχώς εχουν να δουλεψουν 2-3 μηνες λογικο ειναι να τσιμπανε τις τιμες...δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις οικονομικες διακοπες στα νησια μας με 7 ευρώ το ποτοΧ 3-4, με 15-25 ευρώ το ατομο φαγητο μεσημερι βράδυ...και ξενοδοχειο κανα 40αρι..την μερα το δικλικο.. ααα και τα εισιτήρια του καραβιου πιο ακριβα καμμια φορα απο τα αεροπλανα!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Aυτή την λαλακία έκανα κι εγώ όταν ήμουν 20 χρονών... πήγα στην Σίφνο Αύγουστο χύμα στο κύμα... έμεινα 3 βράδια σε βεράντα έτσι για να βάλω μυαλό... από τότε που έπαθα έμαθα... άσχετα με ηλικία ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ Αύγουστο μήνα, δεν πηγαίνεις πουθενά χωρίς να κλείσεις... αυτός είναι νόμος απαράβατος, αν δεν θέλεις να διαλυθούν οι διακοπές σου...
και γω εχω μεινει σε Ταράτσα με την παρεα μου στην Αλονησο αλλα ηταν τελεια!!!! τοτε 20 χρονών!! ;)
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
τυχαίνει να είμαι απο
αχχ εδω καλο μου εχεις δικιο ετσι οπως εγειναν τα πραγματα!...αλλα ξερεις επειδη ολοι μας εχουμε οικονομικα προβληματα ειδικα αυτοι που ασχολούμαστε με τον τουρισμό κοιτάμε πως το καλοκαιρι να βγαλουμε κανα φραγκο ..και εκεινοι εκει στη Μηλο και σε ολα τα νησια μας ( εκτος απο την Κρητη) που δυστυχώς εχουν να δουλεψουν 2-3 μηνες λογικο ειναι να τσιμπανε τις τιμες...δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις οικονομικες διακοπες στα νησια μας με 7 ευρώ το ποτοΧ 3-4, με 15-25 ευρώ το ατομο φαγητο μεσημερι βράδυ...και ξενοδοχειο κανα 40αρι..την μερα το δικλικο.. ααα και τα εισιτήρια του καραβιου πιο ακριβα καμμια φορα απο τα αεροπλανα!
τυχαίνει να είμαι απο νησί που βρίσκεις τα πάντα φθηνά ποτό 5-6Ε φαγητό 8-15Ε , διαμονή απο 35Ε,ακτοπλοικά, αεροπορικά πολύ φθηνά άλλα πάω ολόχρονα σχεδόν μια φορα το μήνα και είναι και η οικογένεια μου, θέλω να πάω και κάπου αλλού να δώ και άλλα μέρη με την κοπέλα μου, πιο prive καταστάσεις. για τα υπόλοιπα νησιά μόνο τα ακτοπλοικά να βάλεις έχεις βγει εκτός budget.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
τυχαίνει να είμαι απο

τυχαίνει να είμαι απο νησί που βρίσκεις τα πάντα φθηνά ποτό 5-6Ε φαγητό 8-15Ε , διαμονή απο 35Ε,ακτοπλοικά, αεροπορικά πολύ φθηνά άλλα πάω ολόχρονα σχεδόν μια φορα το μήνα και είναι και η οικογένεια μου, θέλω να πάω και κάπου αλλού να δώ και άλλα μέρη με την κοπέλα μου, πιο prive καταστάσεις. για τα υπόλοιπα νησιά μόνο τα ακτοπλοικά να βάλεις έχεις βγει εκτός budget.
Τελος πάντων μια και θελει και η κοπελιά Μήλο μην της χαλάσεις χατίρι πήγαινε Μήλο αλλά σχεδίασε για 6 βραδιά μαζι με Κίμωλο...υπερ αρκετες...και αν πας..να πας και στο Εμπορειο ειναι μια τοποθεσια εξω απο τη χωρα διπλα σε ενα φαρο που εχει μια ταβέρνα διπλα στο κυμα και φτιαχνουν ενα κατσικακι στο φουρνο με πατατες να γλυφεις τα δακτυλα σου Οι ντοπιοι τιμουν την ταβερνα δεόντως
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αφού το οικονομικό είναι θέμα, διαλέξτε να πάτε πρώτα στο πιο τουριστικό νησί πχ Μήλο και άσε τελευταία το λιγότερο τουριστικό πχ. Κίμωλο. Όσον αφορά στο αν αξίζει 12 μέρες να τις φάτε σε αυτά τα δυο νησιά: Βάλτε κάτω τι θέλετε να κάνετε στις διακοπές σας, να αράξετε, να διασκεδάσετε, να ανακαλύψετε; Σκεφτείτε τι σας άρεσε από προηγούμενες διακοπές. Αν θέλετε να αράξετε, να ξεκουραστείτε, να κάνετε τα μπάνια σας, χωρίς να έχετε καθόλου απαιτήσεις από διασκέδαση και χωρίς να έχετε και πολλές δυνατότητες εξερευνήσεων, τότε είναι μια χαρά. Εγώ, σε διαφορετικά ταξίδια, είχα κάτσει 1 βδομάδα Μήλο και 1 βδομάδα Κίμωλο, γιατί είμαι της ποσότητας στο άραγμα. Και εγώ θα πρότεινα πιο πολλές μέρες στην Κίμωλο.
Διάβασε αν θες και την ιστορία μου για την Κίμωλο:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κίμωλος-2012.41927/
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
παιδιά επειδή μου κινήσατε το ενδιαφέον και για Σίφνο, για πείτε μου εσείς που γνωρίζετε, τελικά τι παίζει απο τιμές φαγητού (ανα άτομο), μπύρας, ποτού (οχι κοκτειλ) και καφέδων που κυμαίνεται τελικά. Γιατί αν μιλάμε για ποτό 9-10 Ε (δηλ.ακριβότερα απο Αθήνα) τότε θα αναθεωρήσω και δεν υπάρχει περίπτωση να πάω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.997
παιδιά επειδή μου κινήσατε το ενδιαφέον και για Σίφνο, για πείτε μου εσείς που γνωρίζετε, τελικά τι παίζει απο τιμές φαγητού (ανα άτομο), μπύρας, ποτού (οχι κοκτειλ) και καφέδων που κυμαίνεται τελικά. Γιατί αν μιλάμε για ποτό 9-10 Ε (δηλ.ακριβότερα απο Αθήνα) τότε θα αναθεωρήσω και δεν υπάρχει περίπτωση να πάω.
Οι τιμές δεν είναι ίδιες παντού στην Αθήνα, ούτε στη Σίφνο. Δύσκολο να απαντηθεί η ερώτηση. Εκτιμώ ότι αν πας τόσες μέρες διακοπές σε τέτοια περίοδο θα σου στοιχίσει έτσι κι αλλιώς πολλά και το μεγαλύτερο και αδιαπραγμάτευτο έξοδο είναι η διαμονή και τα εισιτήρια. Τα ύπολοιπα, το πόσο και που θα φάει κανείς και πόσο θα πιεί κανείς, ρυθμίζονται ανάλογα με το πόσα έχεις κάθε μέρα στο πορτοφόλι σου.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
τότε θα αναθεωρήσω και δεν υπάρχει περίπτωση να πάω.
Αν εχεις στενα οικονομικα και θελεις και η κοπελλα να ευχαριστηθει,κανονισε λιγοτερες μερες.Οσο και να θελεις με χαρτι και μολυβι να τα υπολογισεις,θα βγεις εκτος.Θα γινεις και ρεζιλι,δηλαδη(κατι που δεν το θελεις,βεβαια).
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Οι τιμές δεν είναι ίδιες παντού στην Αθήνα, ούτε στη Σίφνο. Δύσκολο να απαντηθεί η ερώτηση. Εκτιμώ ότι αν πας τόσες μέρες διακοπές σε τέτοια περίοδο θα σου στοιχίσει έτσι κι αλλιώς πολλά και το μεγαλύτερο και αδιαπραγμάτευτο έξοδο είναι η διαμονή και τα εισιτήρια. Τα ύπολοιπα, το πόσο και που θα φάει κανείς και πόσο θα πιεί κανείς, ρυθμίζονται ανάλογα με το πόσα έχεις κάθε μέρα στο πορτοφόλι σου.
δεν συμφωνώ μ'αυτό που λες. Η Αθήνα ναι όντως δεν έχει παντου τις τιμές γιατι είναι σαν 10 πολεις μαζί, άρα κάθε προάστιο έχει τις δικές του τιμές ,σε ένα νησί δεν ισχύει αυτό. στα νησιά όλοι ακολουθούν την ίδια τιμολογακή πολιτική +_1Ε στα ποτά και +_ 5ε στο φαγητό μιλώντας για την πλειοψηφία των καταστημάτων. π.χ στην Σκόπελο το ποτό έχει 7Ε και το κοκτειλ 8-9Ε, στην Αλόννησο 5Ε ποτό 7Ε κοκτειλ, στην Σκύρο 5-6 το ποτό 7-8 το κοκτειλ. Πέρα απο τη διαμονή και τα εισητήρια που είναι φιξ οι τιμές και με early booking μπορείς να τα βρεις σε καλές τιμές, τα υπόλοιπα μπορούν πολύ εύκολα να σε βγάλουν εκτός budget.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.357
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom