Μήλος:Καλοκαίρι 2011!

CYPRUS

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Cyprus γυρισα την προηγουμενη εβδομαδα απο μηλο..οσο αν αφορα την θαλασσια βολτα που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ οταν πας μηλο εχω να σου παω τα εξης:
η βολτα που αξιζει ειναι με το ιστιοπλοικο και οχι με το καικι απο κηπο που σε παει γεροντα-κλεφτικο...αλλα με το ιστιοπλοικο που σε παει σε ολη την ''αγρια'' δυτικη πλευρα της μηλου(που δεν βολευει με αμαξι εκτος αν εχεις HUMMER xexe) περνας απο ολες τις παραλιες και γενικα τα βραχωδη αξιοθεατα...σταματαει για βουτιες,βολτες με το μικρο φουσκωτο του ιστιοπλοικου, δινουν μασκες και βατραχοπεδιλα, βουτας σε σπηλιες, σου βγαζουν υποθαλλασσιες φωτος επισης παιζεις και ομαδικα παιχνιδια με το γκρουπ, εχει και φαγητο πρωινο-μεσημεριανο αφου ξεκιναει το ιστιοπλοικο απο αδαμαντα στις 10.30 και επιστρεφει γυρω στις 7(μην σου φανουν πολλες ωρες κτλ. το ταξιδακι εχει πολλες δραστηριοτητες εκτος ιστιοπλοικου και δεν θα βαρεθειτε καθολου)..σταματα στην παραλια αγκαθια , στην συκια(απιστευτη σπηλια) , στο κλεφτικο , επιστροφη βουτια στην πλαθιενα (πανεμορφη)..βλεπεις πολλα απιστευτα βραχωδη σημεια της μηλου με σπηλιες και τα παραδοσιακα χωρια με τα πολυχρωμα συρματα....αν τελικα ψηθειτε για το ταξιδακι αυτο πηγαιντε στο αδαμαντα να παρετε τιμες αν και για μενα με διαφορα θεωρω οτι το καλυτερο σε επιλογη ιστιοπλοικο ειναι το ΕΛΕΝΗ με το καπετανιο κο. Γιωργο, την ξεναγο-ναυαγοσωστρια Μάχη και τον πιτσιρικα που οδηγαει το μικρο φουσκωτο....40 ευρω το ατομο εδωσα με την κοπελα μου και πιστεψε με αν και ειναι τσιμπημενη η τιμη που ολα τοσο εχουν αξιζει φουλ και ηταν η καλυτερη μερα μας στο νησι μακραν

απο παραλιες αυτες που μας αρεσαν ηταν (για χαλαρο μπανιο ολη μερα):
1. Φυριπλακα
2. τσιγκραδο
3. Αγ. κυριακη
4. Πλαθιενα
5. Παλιοχωρι

και επισης με το καραβι Συκια,Κλεφτικο, αγκαθια

να φατε στην τρυπητη
στην ''Μεθυσμενη πολιτεια'' και στην ''Εργινα''
στην πλακα
στην ''αρχοντουλα''
και γλυκο εννοειται στο ζαχαροπλαστειο
Αρέθουσα στην πλακα για μοναδικη απιστευτη σοκολατοπιτα με παγωτο αλλα και οτι αλλο γλυκο ειχε σε ταψι το δοκιμασα και ηταν τελειοοο...

για ποτο στον αδαμαντα
στην ''ακρη'' και στο ''καφε μικρο''
αλλα και στην πλακα στην ''ουτοπια'' λιγο πριν πεσει ο ηλιος αξιζει που βλεπεις με θεα αλλα σαντορινη την δυση του ηλιου

να περασετε ομορφα...
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες!!Απλά επειδή πάμε δευτέρα απόγευμα και Σάββατο πρωί φεύγουμε για σαντορίνη θα έχουμε 4 μέρες για παραλίες οπότε προτίμώ να πάρω το καράβι από τον Κήπο που είναι μισή μέρα για να προλάβω να δω΄πολλές παραλίες.Το Σαρακίνικο και ο Παπαφράγκας πως σου φάνηκαν?Το Τσιγκράδο είναι σύσκολη η κατάβαση με το σχοινι?Τι είναι καλύτερο να νοικιάσουμε αμάξι η γουρούνα? Α καμιά καλή ταβερνούλα για ψάρι????
 

panosblueyez

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
λοιπον εκει που σου ειπα να φατε εχει μαγειρευτα και κρεατικα οποτε για ψαρι δοκιμαστε στα πολλωνια που εχει ψαροταβερνες επισης στο λιμανι στον αδαμαντα εχει επιλογες αλλα δεν θυμαμαι να σου πω ονοματα αν και μου ειχαν προτεινει..το σαρακινικο ειναι μονο για φωτογραφιες λογω της περιεργης γεωλογικης εμφανισης του...ο παπαφραγκας πριν 2 βδομαδες που πηγα ηταν κλειστος και παρατημενος δεν υπηρχε ψυχη τριγυρω και επειδη ειχε φυσηξει και βοριας ειχε φερει πολλα φυκια και βρωμιες οποτε ακυρο...το τσιγκραδο με τρομαξε λιγο στην αρχη αλλα με λιγη προσοχη και ευελιξια θα τα καταφερετε ειναι απιστευτη παραλια θα σε παρακαλουσα να μην την χασετε με τιποτα..εχει και βοηθητικες σκαλες εκτος απο το σχοινι μην το φοβηθεις απλα να πατε χωρις αποσκευες μονο πετσετες και μια μικροσωμη τσαντα τιποτα αλλο για να μην σας εμποδιζει στην καταβαση.

εγω παντως σου προτεινω επειδη γυρισα ολο το νησι οπου πηγαινε αμαξι δηλαδη θα σου προτεινα επειδη θα μεινετε 4 μερες να προγραμματισεις να πατε
φυριπλακα - τσιγκραδο 1 μερα ειναι διπλα διπλα
αγ.κυριακη(μπανιο)- παλιοχωρι (μπανιο-φαγητο) 1 μερα ειναι κοντα
σαρακηνικο για να το δειτε και για μπανιο πλαθιενα 1 μερα
και παρτε το ιστιοπλοικο ή καικι για κλεφτικο (αν και αν δεν δεις την συκια εχεις χασει πραγματικα το καικι δεν σε παει εκει μονο γεροντα που ειναι μια απλη παραλια και στο κλεφτικο που ειναι πανεμορφο) 1 μερα
ετσι προτεινω
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
σας ευχαριστουμε πολυ παιδια ολους για τις πληροφοριες, βοηθατε παρα πολυ εμας που θα παμε.

εγω μονο ενα προβλημα εχω, ενω εχουμε κλεισει 4 νυχτες η κοπελα μου θελει να παμε με το απογευματινο καραβι με αποτελεσμα να χανουμε τελειως το 1 μπανιο.
οποτε στην ουσια μας μενουν 3 μερες και αμα την μια παμε βολτα με το καραβακι μονο τις 2 μερες θα μπορεσουμε να παμε σε αλλες παραλιες.
και οσο περισσοτερο διαβαζω και ψαχνομαι τοσο περισσοτερο πιστευω οτι δεν θα προλαβουμε να κανουμε τπτ σε τοσο λιγο χρονο..
 

CYPRUS

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
λοιπον εκει που σου ειπα να φατε εχει μαγειρευτα και κρεατικα οποτε για ψαρι δοκιμαστε στα πολλωνια που εχει ψαροταβερνες επισης στο λιμανι στον αδαμαντα εχει επιλογες αλλα δεν θυμαμαι να σου πω ονοματα αν και μου ειχαν προτεινει..το σαρακινικο ειναι μονο για φωτογραφιες λογω της περιεργης γεωλογικης εμφανισης του...ο παπαφραγκας πριν 2 βδομαδες που πηγα ηταν κλειστος και παρατημενος δεν υπηρχε ψυχη τριγυρω και επειδη ειχε φυσηξει και βοριας ειχε φερει πολλα φυκια και βρωμιες οποτε ακυρο...το τσιγκραδο με τρομαξε λιγο στην αρχη αλλα με λιγη προσοχη και ευελιξια θα τα καταφερετε ειναι απιστευτη παραλια θα σε παρακαλουσα να μην την χασετε με τιποτα..εχει και βοηθητικες σκαλες εκτος απο το σχοινι μην το φοβηθεις απλα να πατε χωρις αποσκευες μονο πετσετες και μια μικροσωμη τσαντα τιποτα αλλο για να μην σας εμποδιζει στην καταβαση.

εγω παντως σου προτεινω επειδη γυρισα ολο το νησι οπου πηγαινε αμαξι δηλαδη θα σου προτεινα επειδη θα μεινετε 4 μερες να προγραμματισεις να πατε
φυριπλακα - τσιγκραδο 1 μερα ειναι διπλα διπλα
αγ.κυριακη(μπανιο)- παλιοχωρι (μπανιο-φαγητο) 1 μερα ειναι κοντα
σαρακηνικο για να το δειτε και για μπανιο πλαθιενα 1 μερα
και παρτε το ιστιοπλοικο ή καικι για κλεφτικο (αν και αν δεν δεις την συκια εχεις χασει πραγματικα το καικι δεν σε παει εκει μονο γεροντα που ειναι μια απλη παραλια και στο κλεφτικο που ειναι πανεμορφο) 1 μερα
ετσι προτεινω
Νομίζω θα ακολουθήσω το πρόγραμμα που μου είπες!!!Γενικά από ότι κατάλαβα οι αποστάσεις δεν είναι πολύ μεγάλες.Απο που νοικιάσατε αυτοκίνητο?Εμείς σκεφτόμαστε για γουρούνα.
 

panosblueyez

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
εγω πηρα αμαξι με το πλοιο..ταξιδεψα απο πειραια με το aegean speedrunner 4 το αμαξι συνολο πηγαινε-επιστροφη μου πηγε 90 ευρω το αμαξι.
νομιζω οτι καλυτερα να νοικιασεις αμαξι..οι γουρουνες ειναι οδηγικη ταλαιπωρια..οσες ειδα στο νησι δεν πηγαιναν βημα και πιστευω οτι το οχημα αυτο εχει την χειροτερη οδηγικη συμπεριφορα που υπαρχει..
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Πολύ ωραία η ιστορία σου!!Φεύγω και γω σε δύο βδομάδες για Μηλο και σκέφτομαι και γω να πάρω το καρβάκι από τον Κήπο παρά αυτό που κάνει το γύρο του νησιού.Μόνο το δρομολόγιο των 11 υπάρχει?Πρέπει να κάνω κράτηση από πριν η και την ιδια ωρα?
Γεια σου CYPRUS και σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :D! Λοιπόν, το καραβάκι από τον Κήπο πραγματοποιεί μια διαδρομή κάθε μέρα μια συγκεκριμένη ώρα, αυτή γύρω στις 11 το πρωί..επειδή την επιλέγει αρκετός κόσμος,χρειάζεται μια μέρα πριν,να περάσεις από το εστιατόριο του Κήπου - - / - (εκεί γίνονται οι κρατήσεις)..απλά θα αφήσετε το όνομά σας και ένα τηλέφωνο και θα πληρώσετε κανονικά την επόμενη μέρα πριν την πραγματοποίηση της θαλάσσιας εκδρομής..το καραβάκι κάνει στάση στο Γέροντα για κολύμπι, περνάει δίπλα από θαλάσσιες σπηλιές και σταματάει στο Κλέφτικο για αρκετή ώρα ώστε να το χαρείτε! Εμάς μας άρεσε, ήταν ευχάριστη,ξεκούραστη και γεμάτη η βόλτα..:D Πάντως όταν ξαναπάω Μήλο θα διαλέξω την εκδρομή με το ιστιοπλοϊκό, να δω και τί έχασα, γιατί βλέπω στα παιδιά εδώ άρεσε πολύ :cool:! Καλά να περάσεις σου εύχομαι...ό,τι άλλο θέλεις είμαι στη διάθεσή σου!

ps: Να φας αστακομακαρονάδα στο ''Ναυάγιο'' οπωσδήποτε :bleh:!
 

CYPRUS

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Γεια σου CYPRUS και σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :D! Λοιπόν, το καραβάκι από τον Κήπο πραγματοποιεί μια διαδρομή κάθε μέρα μια συγκεκριμένη ώρα, αυτή γύρω στις 11 το πρωί..επειδή την επιλέγει αρκετός κόσμος,χρειάζεται μια μέρα πριν,να περάσεις από το εστιατόριο του Κήπου - - / - (εκεί γίνονται οι κρατήσεις)..απλά θα αφήσετε το όνομά σας και ένα τηλέφωνο και θα πληρώσετε κανονικά την επόμενη μέρα πριν την πραγματοποίηση της θαλάσσιας εκδρομής..το καραβάκι κάνει στάση στο Γέροντα για κολύμπι, περνάει δίπλα από θαλάσσιες σπηλιές και σταματάει στο Κλέφτικο για αρκετή ώρα ώστε να το χαρείτε! Εμάς μας άρεσε, ήταν ευχάριστη,ξεκούραστη και γεμάτη η βόλτα..:D Πάντως όταν ξαναπάω Μήλο θα διαλέξω την εκδρομή με το ιστιοπλοϊκό, να δω και τί έχασα, γιατί βλέπω στα παιδιά εδώ άρεσε πολύ :cool:! Καλά να περάσεις σου εύχομαι...ό,τι άλλο θέλεις είμαι στη διάθεσή σου!

ps: Να φας αστακομακαρονάδα στο ''Ναυάγιο'' οπωσδήποτε :bleh:!
Aπλά επειδή δε θα έχουμε πολλές μέρες ίσως προτιμήσω την εκδρομή από τον κήπό.Θα δούμε.Στο Κλέφτικό σε αφήνει στην παραλία ή πρέπει να πηδ'ηξεις από το σκαφος?Εγώ θα κατέβω από τη σκαλίτσα γιατί είμαι λίγο φοβιτσιάρα!!!Θα πάω και στο Ναυάγιο και στο Γυαλό στα Πολλώνια.Κάπου αλλού για θαλασσινα???Από μπαράκια τι προτείνεις?
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
λοιπον εκει που σου ειπα να φατε εχει μαγειρευτα και κρεατικα οποτε για ψαρι δοκιμαστε στα πολλωνια που εχει ψαροταβερνες επισης στο λιμανι στον αδαμαντα εχει επιλογες αλλα δεν θυμαμαι να σου πω ονοματα αν και μου ειχαν προτεινει..το σαρακινικο ειναι μονο για φωτογραφιες λογω της περιεργης γεωλογικης εμφανισης του...ο παπαφραγκας πριν 2 βδομαδες που πηγα ηταν κλειστος και παρατημενος δεν υπηρχε ψυχη τριγυρω και επειδη ειχε φυσηξει και βοριας ειχε φερει πολλα φυκια και βρωμιες οποτε ακυρο...το τσιγκραδο με τρομαξε λιγο στην αρχη αλλα με λιγη προσοχη και ευελιξια θα τα καταφερετε ειναι απιστευτη παραλια θα σε παρακαλουσα να μην την χασετε με τιποτα..εχει και βοηθητικες σκαλες εκτος απο το σχοινι μην το φοβηθεις απλα να πατε χωρις αποσκευες μονο πετσετες και μια μικροσωμη τσαντα τιποτα αλλο για να μην σας εμποδιζει στην καταβαση.

εγω παντως σου προτεινω επειδη γυρισα ολο το νησι οπου πηγαινε αμαξι δηλαδη θα σου προτεινα επειδη θα μεινετε 4 μερες να προγραμματισεις να πατε
φυριπλακα - τσιγκραδο 1 μερα ειναι διπλα διπλα
αγ.κυριακη(μπανιο)- παλιοχωρι (μπανιο-φαγητο) 1 μερα ειναι κοντα
σαρακηνικο για να το δειτε και για μπανιο πλαθιενα 1 μερα
και παρτε το ιστιοπλοικο ή καικι για κλεφτικο (αν και αν δεν δεις την συκια εχεις χασει πραγματικα το καικι δεν σε παει εκει μονο γεροντα που ειναι μια απλη παραλια και στο κλεφτικο που ειναι πανεμορφο) 1 μερα
ετσι προτεινω
Βρε Πάνο, εγώ ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Η Πλάθιενα αξίζει??? Μια και πήγες πρόσφατα θα ξέρεις γιατί κι εγώ σε 9 μέρες φεύγω. Έχει όντως τιρκουάζ νερά??? Τί ρωτάω,ε??? Κάποιος έγραψε ότι είναι μες στο φύκι γι'αυτό κ σε ρωτάω. Στην αρχή ήθελα να τη συμπεριλάβω, όμως μετά τον άφησα.
Θα μείνουμε 6 μέρες, η μιά θα αφιερωθεί εξ'ολοκλήρου Κίμωλο, η άλλη με το ιστιοπλοικό, οπότε 4 μέρες σκέφτομαι να επισκεφτώ στα πεταχτά Σαρακίνηκο και Παπαφράγκα(ίσα για φωτό μια και είναι η ασχολία μου) και για μπάνιο να πάω Φυριπλάκα, Τσιγκράδο, Προβατά, Αγία Κυριακή, Γέροντα ίσως, Παλαιοχώρι.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Aπλά επειδή δε θα έχουμε πολλές μέρες ίσως προτιμήσω την εκδρομή από τον κήπό.Θα δούμε.Στο Κλέφτικό σε αφήνει στην παραλία ή πρέπει να πηδ'ηξεις από το σκαφος?Εγώ θα κατέβω από τη σκαλίτσα γιατί είμαι λίγο φοβιτσιάρα!!!Θα πάω και στο Ναυάγιο και στο Γυαλό στα Πολλώνια.Κάπου αλλού για θαλασσινα???Από μπαράκια τι προτείνεις?
Ό,τι σας βολέψει καλή μου :p! Στο Κλέφτικο το καραβάκι δεν σε αφήνει στην παραλία, σταματάει ακριβώς εκεί που είναι ο διάσημος βράχος-σπηλιά :D...αλλά έχεις άπειρο χρόνο στη διάθεση σου να βγεις και στην παραλία αν θες, τα νερά είναι καταπληκτικά βέβαια εκεί, εμείς δεν βγήκαμε προς τα έξω! Αν φοβάσαι να πέσεις από το καραβάκι έχει ωραιότατη σκαλίτσα αν και πιστεύω εν τέλει θα την κάνεις τη βουτιά σου :D, δεν είναι πολύ ψηλά!
Ναι ναι οπωσδήποτε να πας και στα δύο, θα φας φανταστικά θαλασσινά στο εγγυώμαι! Στο ''Ναυάγιο'' την αστακομακαρονάδα να πάρεις και θα με θυμηθείς..Στο ''Γιαλό'' τα θαλασσινά είναι απίστευτα..ό,τι φας, απλά υπέροχο!Ένα ακόμη ταβερνάκι που φάγαμε και μας άρεσε ήταν ο ''Αρτέμης'', ακριβώς πάνω στην παραλία του Παλαιοχωρίου..να πάρεις σκορπίνα στα κάρβουνα και αστακομακαρονάδα και από ορεκτικά φέτα τηγανητή με σουσάμι και μέλι:bleh:...
Το απόγευμα να πάτε για καφέ στην Πλάκα να δείτε το ηλιοβασίλεμα και να διαλέξετε το cafe Ουτοπία για τέλεια θέα, το βράδυ πίνεις και το ποτάκι σου εκεί! Ήρεμες καταστάσεις γενικά στα μπαράκια! Στον Αδάμαντα μπορείς να πας για χαλαρό ποτό με μουσικούλα στο Vipera Lebetina και στο bar Άκρη!:cool:
 

jimakos1982

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Παίδες επέστρεψα πριν 1 βδομάδα από Μήλο, το νησί ήταν τέλειο. Για 6 μέρες που έμεινα με την κοπέλα, το οργάνωσα ως εξής: 3 μέρες Μήλο (παραλίες με αυτοκίνητο κλπ-οι αποστάσεις είναι κοντινές), 1 μέρα βόλτα το γύρο του νησιού με ιστιοπλοικό και από 1 μέρα σε Κίμωλο και Φολέγανδρο!!! Θα πώ λίγα τώρα και ότι θέλετε ρωτήστε:
Διαμονή: Μείναμε στον Αδάμαντα (καλή επιλογή τελικά). Καλά είναι και στην Πλάκα, ενώ Πολλώνια είναι 10 χλμ. μακριά αλλά έχει αρκετά δωμάτια και εκεί. Είχα κλείσει από πριν (για σίγουρα) αλλά μόλις κατέβεις απ΄το πλοίο μπορείς να πετύχεις καλύτερες τιμές.
Μετακινήσεις: Στο νησί νοικιάσαμε αμάξι με 40 ευρώ τη μέρα και μηχανάκι καινούριο 125άρι με 25 ευρώ. Είμαι ''του αυτοκινήτου'', γιαυτό νοίκιασα αυτοκίνητο για τη Μήλο και μηχανάκια σε Κίμωλο και Φολέγανδρο. Πάντως και τα δρομολόγια των λεωφορείων ήταν αρκετά καλά.
Φαγητό: Γενικά ευχαριστηθήκαμε το φαγητό στη Μήλο. Υπάρχουν πολλές ταβέρνες αλλά και επιλογές για γρήγορο φαγητό, είχε και ''Γρηγόρη''. Θα μου μείνει αξέχαστο το χταποδάκι στο καφενείο ''Μέδουσα'' στα Μανδράκια τη δύση του ηλίου πάνω στη θάλασσα. Επίσης καλή είναι κ η ''Αρχοντούλα'' στην Πλάκα. Αν θυμηθώ άλλα θα σας πώ. Για ποτό πάντως στον Αδάμαντα είναι τα περισσότερα μαγαζιά.
Βόλτες με ιστιοπλοικό: Υπάρχουν δρομολόγια από τον Αδάμαντα και από τον Κήπο. Από τον Αδάμαντα έχεις πολλές επιλογές, τι θες: Φουσκωτό, καταμαράν ή απλό ιστιοπλοικό;; Τα περισσότερα πηγαίνουν σε διάφορες παραλίες στα δυτικά του νησιού (όλα περιλαμβάνουν Κλέφτικο-Συκιά) ενώ κάποια κάνουν και το γύρο του νησιού. Εμείς επιλέξαμε το γύρο του νησιού στα 60ευρώ το άτομο (λίγο υπερβολικά τα λεφτάκια στους καιρούς μας...) αλλά το ευχαριστηθήκαμε. Η μόνη ξενέρα ότι τους είχαν κλέψει (!) τις υποβρύχιες φωτ. μηχανές και δεν βγάλαμε, ενώ περιλαμβανόταν στην τιμή και η φωτογράφιση-εγγραφή σε CD των φωτογραφιών. Από Κήπους δεν γνωρίζω, νομίζω 20Ε το άτομο για Κλέφτικο και κάτι άλλες παραλίες, δεν το ψαξα πολύ...
Κίμωλος-Φολέγανδρος: Υπάρχουν συχνά δρομολόγια για Κίμωλο από Πολλώνια, ωραία φάση αν και θα ήθελα να μείνω 1 βράδυ για να δώ τη ζωή τη νύχτα. Για να πάς στη Φολέγανδρο θέλει ψάξιμο με τα δρομολόγια (και κυρίως τις τιμές: 9 ευρώ το απλό καράβι-27 το γρήγορο, 3 ώρες περίπου το αργό-1 ώρα το γρήγορο το οποίο όμως έχει καθυστερήσεις).
Αυτά και από εμένα, περιμένω απορίες αν μπορώ να βοηθήσω!!!
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Παιδιά μόλις γύρισα από Μήλο..Πανέμορφο νησί..πολλές επιλογές..τσιμπημένο γεινικά σε τιμές αξίζει όμως .μπορείτε να βρέιτε καλά φθηνά δωμάτια.ζευγαροκατάσταση κυρίως..περασαμε τέλεια..προτείνω:
Διαμονή: Μείναμε στον Αδάμαντα (καλή επιλογή τελικά)αφού αποτελεί κόμβο για όλες τις παραλίες. η πλάκα είναι πιο όμορφη αλλά και πιο μακριά με στροφε΄ς στο δρόμο ενλω η πολλώνια ακόμα πιο μακριά περίπου 11 χμ.
Παραλίες: τιγκράδο,σαρακήνικο,παπαφραγκα,φυριπλάκα ξεχωρίζουν αλλά γενικά σε κάθε σημείο του νησιού μπορείς να κολυμπήσεις.΄παραλίες για όλα τα γούστα MUST ο γύρος του νήσιου αφού πολλές παραλίες δεν είναι προσβάσιμες με αμάξι.
Μετακινήσεις: Στο νησί νοικιάσαμε μηχανάκι καινούριο 50άρι με 17 ευρώ. θα εέλγα ότι ήταν πολύ καλή επιλογή καθότι οια ποστάσεις ήταν μικρές ,απολάμβακες τη θέα και είχε ςεύκολη πρόσβαση και παρκάρισμα και σε παραλίες που γινόταν χαμός.
Φαγητό: Έμεινα αρκετά ευχαριστημένη.προτείνω εργίνα στη τρυπητή,σιρόκο στο παλιοχώρι ,ο χαμοσ στο παπικινο,αρχοντούλα πλάκα το βραδάκι .
Βράδυ΅: τα κυριότερα βρίσκονται στον αδάμα. Ρομαντικά και με θέα aragosta kai vipena καθως και άκρη bar. MUST το ηλιοβασίλεμα απο το κάστρο της
πλάκας ή την ουτοπία ( όμορφο,υπέροχη θέα αλλα δε βρίσκεις εύκολα να καθήσεις ).
Βόλτες με ιστιοπλοικό: Υπάρχουν πολλές πολλές επιλογές. Εμείς επιλέξαμε το γύρω του νησιού με το χρυσοβαλάντου(καταμαράν 12 μ).60 Ε είχε φαγητό,πρωινό,δεκατιανό γλυκό και γενικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.Υπάρχουν βέβαια επιλογές για όλα τα γόυστα.

ΠΡΟΣΟΧΗ στους ανεμούς που καθόριζουν και το που θα πάτε πχ για βοριάδες επιλέγετε νότιες παραλίες.
υπέροχο νησί επλίζω να το απολάυσετε όπως εμείς!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.937
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom