Μήλος Μήλος πληροφορίες

Αεράκι

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μήλος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Salar de Uyuni, Βολιβία
Καλημέρα παιδιά!! Ετοιμαζόμαστε για τις καλοκαιρινές μας διακοπές;!
Φέτος με την κοπέλα μου θέλουμε να πάμε Μήλο. Δυστυχώς δεν το ξέρω καθόλου το νησί.
Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο σίγουρα, αλλά θέλω να μάθω, που προτείνετε να μείνουμε; Σε ποιό μέρος; Γιατί έχω μπερδευτεί :p
 

Konstantin

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Καλησπέρα.. Και εγώ καινούριος είμαι, αλλά δεν έχει σημασία, μιας που και εγώ φέτος θα πάω στη Μήλο διακοπές. Λοιπόν, εγώ έκλεισα στην Πάχαινα (2,5 χιλιόμετρα από τα Πολλώνια) σε πολύ καλή τιμή, αλλά βέβαια χωρίς θέα στη θάλασσα, αλλά με μπαλκόνι (Έχει στη συγκεκριμένη περιοχη με θέα στη θάλασσα, αλλά το θεωρώ ανούσιο, αφού τις περισσότερες ώρες θα γυρνάς το νησί και θα τσαλαβουτάς :p ).
Στην αρχή ήθελα να μείνω στα Πολλώνια με την κοπέλα μου, αλλά εκτός του ότι δε θα βρεις κάτι αξιόλογο (δική μου γνώμη, δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα) , είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές για High Season. Είναι up to you!
Οι περισσότεροι εδώ και γενικά γνωστοί και φίλοι μου που έχουν πάει, μου έλεγαν να έμενα στη Χώρα ή στα Πολλώνια.
Τώρα η Πάχαινα (αν βάζω σωστά το άρθρο), είναι λίγο απομακρυσμένη, αλλά so what ?
Τα Πολλώνια είναι πιο γραφικά, για να μειίνεις, με ωραίες ψαροταβέρνες και περισσότερη ζωή από την Πάχαινα. Τα περισσότερα ξενοδοχεία στα Πολλώνια είναι όλα δίπλα στη θάλασσα.
Ο Αδάμας είναι το λιμάνι του νησιού, οπότε φαντάζεσαι. Βέβαια εκεί έχει και νυχτερινή ζωή.
Η Πλάκα είναι η Χώρα του νησιού με το πανέμορφο κάστρο και νυχτερινή ζωή.
Όταν λέμε νυχτερινή ζωή μην φαντάστεις τα της Μυκόνου, χαλαρά πράγματα!! ;)
Βέβαια υπάρχουν και άλλες τοποθεσίες να μείνεις και όχι άσχημες, αλλά μη διαφημισμένες. Λόγου χάρη, Αγία Κυριακή, Τρυπητή, Προβατάς, κτλ.
Οι παραλίες είναι όλες απίστευτες, αρκεί να μη γίνει γκέλα με ανέμους.
Θα σου συνιστούσα να μη νοικιάσεις αυτοκίνητο, γιατί εγώ που θα πάω με το δικό μου θα μου βγει πιο φθηνά. Βάλτα κάτω και υπολόγισε, και θα δεις ότι είναι πραγματικότητα αυτό που λέω.
Αναμένουμε να μας πεις που θα μείνεις και να τα συζητήσουμε πάλι. :)
 
Last edited by a moderator:

Αεράκι

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μήλος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Salar de Uyuni, Βολιβία
ευχαριστώ για την απάντηση ;)
Κοίτα 9/10 θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να μην νοικιάσουμε, τότε όμως δεν θα παίζει καθόλου μεταφορικό και για μήλο δεν πολυ-ενδείκνυται.
Είμαστε σε φάση που έχουμε συγκεντρώσει καμιά δεκαριά καταλύματα και θ' αρχίσουμε τα τηλέφωνα να δουμε για ακριβείς τιμές κλπ, οπότε όταν κανονιστεί κάτι θα σου πω.
Για το σε ποιό μέρος θα μείνουμε, δεν έχω και πολύ μεγάλη ιδέα αλλά ούτε και προτίμηση να σου πω την αλήθεια. Μας αρκεί ένα κομψό και value for money ξενοδοχειάκι και είμαστε μια χαρά!
Εμείς θα πάμε για 5 διανυκτερεύσεις. Εσείς πόσο βράδια κλείσατε; Και πόσο πληρώνετε αν επιτρέπετε; :)
 

Konstantin

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Ποιον μήνα θα πας ;!
Κοίτα εμείς κλείσαμε για 5 βράδια, 65 ευρώ η διανυκτέρευση, σε μια κυρία μάλαμα!! Βέβαια εμείς θα πάμε μέσα Αυγούστου (Ηigh Season), όποτε κοπανάνε στο κεφάλι οι τιμές :mad: και είμαστε πολύ τυχεροί γιατί βρήκαμε τόσο φθηνά! Μιλάμε party κάναμε!
Αν πας Low και Middle Season είσαι κομπλέ, θα βρείς και θα βρεις και φθηνά μάλιστα.
Εμείς να φανταστείς ψάχναμε μίαμιση εβδομάδα!! Γενικά όμως θα περάσεις καλά! (Αν οι άνεμοι είναι ευνοικοί, και ειδικά τον Αύγουστο είναι να μην σου κάτσει μελτέμι).
Παραλίες:
Αλογόμαντρα, Φυριπλάκα, Φυροπόταμος, Παλαιοχώρι, Παπαφράγκας, Λαγκάδα, Παπικινού, Πολλώνια, Προβατάς, Σαρακήνικο, Χιβαδολίμνη, Γέρακας, Γέροντας, Αγία Κυριακή, Άγιος Κωνσταντίνος, Εμπουριός, Κήπος, Κλέφτικο, Μαντράκια, Μύτακας, Ξυλοκερατιά, Πάχαινα, Πλάθιενα, Ριβάρι, Συκιά, Τριάδες, Τσιγκράδο, Φατούρενα.

Σίγουρα έχει και άλλες τις οποίες ξέχασα. Βέβαια σε 5 μέρες δε νομίζω να προλάβουμε και να τις γυρίσουμε όλες.

Οι πιο φημισμένες από αυτές είναι κατά τη γνώμη μου:
Τσιγκράδο, Πάχαινα, Κλέφτικο, Μαντράκια, Παπαφράγκας, Πολλώνια και Φυροπόταμος. Σε κάποιες απ'αυτές πας οδικώς και σε κάποιες άλλες με καραβάκι (εννοείται επί πληρωμή ιστιοφόρο ή σκάφος στον γύρο του νησιού).
 
Last edited by a moderator:

Αεράκι

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μήλος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Salar de Uyuni, Βολιβία
φίλε 65 είναι πάρα πολύ καλά! Το ξενοδοχείο πως λέγεται; κι εγω high season θα πάω, τέλη ιουλίου οπότε στα ίδια είμαστε. Παρατήρησα επίσης ότι τα ακτοπλοϊκά βαράνε στο κεφάλι! :eek: μας βγαινει περιπου 70 ευρω το ατομα με τις εκπτώσεις!!! περσι για Σαντορινη ειχαμε πληρωσει πολύ λιγότερα!
στις παραλίες έχω κάνει μεταπτυχιακό. Θα πάω σε οοοοοολες :D
 

yiota1986

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Καλημέρα παιδιά!έχω πάει στη Μήλο με την οποία πραγματικά είμαι ερωτευμένη!εγώ θα πρότινα αν βρείτε φτηνό ξενοδοχείο να μείνετε στη Χώρα γιατί από κει βολεύουν όλες οι διαδρομές!δεύτερη επιλογή ο Αδάμας το λιμάνι δηλαδή!προτείνω αυτά τα 2 μέρη γιατί τη διαφορά που θα δώσετε στο δωμάτιο θα είναι η βενζίνη για να έρχεστε πχ από Πολλώνια ή Πάχαινα!γενικά όμως το νησί δεν το λες και τεράστιο!εμείς είχαμε μείνει στη χώρα high season και με πολλά παζάρια μας το είχε αφήσει 65 τη βραδιά!ακριβά θα έλεγαhttp://www.alexandrastudios-milos.gr/milos-rooms.html! ρίξτε μια ματιά μήπως σας ενδιαφέρει! λοιπόν άλλο θέμα τώρα! όπως τα είχαμε υπολογίσει εμείς μας είχε έρθει πιο φτηνά να πάρουμε αυτοκίνητο απ΄ ότι να νοικιάσουμε!σίγουρα πάντως χωρίς αυτοκίνητο δε παλεύεται! να κάνετε οπωσδήποτε το γύρω του νησιού με καραβάκι όχι με ιστιοπλοικό γτ είναι και πιο ακριβό και δε πάει και σε όλες τις παραλίες!βρείτε μια μέρα που να μη φυσάει και να πάτε οπωσδήποτε!αν δεν κολυμπήσεις στο Κλέφτικο δεν έχεις δει τίποτα από Μήλο!και μια συμβουλή για τις παραλίες !το πρωί πριν ξεκινήσετε για τις εξορμήσεις σας να ρωτάτε κάποιον ντόπιο σε ποια πλευρά του νησιού να πάτε!που είναι καλύτερα από θέμα αέρα!γιατί αν το πιάσει αέρας πάρε καράβι να φύγεις!αν είστε πρωινοί τύποι ακόμα καλύτερα!μετά τις 11-12 που πλακώνει ο κόσμος αρχίζουν και βρωμίζουν θα καταλάβετε γιατί!είναι μικροί πανέμορφοι κολπίσκοι όχι για πολλά άτομα!να πάτε οπωσδήποτε Σαρακίνικο,Τσιγκράδο,Φυριπλάκα και Παπάφραγκα!ο Γέροντας είναι επίσης υπέροχος για τους λάτρεις της πεζοπορίας(έχει λίγο περπατηματάκι) και τα Θειορυχεία απίστευτα αν έχεις τζιπ ή δε σε νοιάζει ο χωματόδρομος!μοναδική εμπειρία η Μήλος!καταπληκτικό φαγητό φάγαμε στο Ναυάγιο,ψαροταβέρνα στον Αδάμαντα!μας άρεσε τόσο που αρκετές μέρες φάγαμε εκεί!ελπίζω λίγο να βοήθησα!να περάσετε τέλεια!
 

Konstantin

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Νομίζω μας βοήθησες αρκετά!! Πραγματικά τα δωμάτια που έστειλες είναι πολύ ωραία, αλλά έχω ήδη κλείσει.. Δεν το ήξερα νωρίτερα ρε γαμώτο!! Κλείσαμε στην Πάχαινα. Δε νομίζω να είναι τόσο άσχημα και εκεί και οι αποστάσεις είναι κοντινές...
 
Last edited by a moderator:

yiota1986

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Νομίζω μας βοήθησες αρκετά!! Πραγματικά τα δωμάτια που έστειλες είναι πολύ ωραία, αλλά έχω ήδη κλείσει.. Δεν το ήξερα νωρίτερα ρε γαμώτο!! Κλείσαμε στην Πάχαινα. Δε νομίζω να είναι τόσο άσχημα και εκεί και οι αποστάσεις είναι κοντινές...
πιστεύω θα είναι μια χαρά!πράγματι οι διαδρομές δεν είναι μεγάλες!οπότε δε θα έχετε θέμα!να περάσετε τέλεια!κι ό,τι άλλο χρειαστεί εδώ είμαστε! :)
 
Last edited by a moderator:

Konstantin

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Σε ευχαριστώ πολύ yiota1986 !! Αεράκι, αλλάξανε τα πλάνα ; Για Σίφνο να σου πω την αλήθεια, έχω ακούσει καλύτερα λόγια απ'ότι για τη Μήλο! Καλά να περάσεις και εκεί..!!! Τέλεια θα είναι..
 
Last edited by a moderator:

Αεράκι

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μήλος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Salar de Uyuni, Βολιβία
Σε ευχαριστώ πολύ yiota1986 !! Αεράκι, αλλάξανε τα πλάνα ; Για Σίφνο να σου πω την αλήθεια, έχω ακούσει καλύτερα λόγια απ'ότι για τη Μήλο! Καλά να περάσεις και εκεί..!!! Τέλεια θα είναι..
αλλάξανε γιατί δεν παίζει μεταφορικό!! Του χρόνου Μήλο με αυτοκίνητο, να την ευχαριστηθούμε.
Ναι κι εγω εχω ακουσει καλά λόγια, ελπίζω όχι άδικα. Καλές διακοπές εύχομαι και να γυρισουμε να μοιραστούμε εμπειριες!
 
Last edited by a moderator:

yiota1986

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
καλά να περάσουμε παιδιά εγώ φεύγω για κουφονήσια με την επιστροφή θα τα ξαναπούμε για πληροφορίες! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom