Μήλος Μήλος

Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να βρω πληροφορίες σχετικά με το νησί της Μήλου! Τι να δω, που να μείνω, πόσο θα μας κοστίσει (δύο άτομα και θέλουμε κάπως... οικονομικά αν γίνεται!) και οτιδήποτε άλλο νομίζετε ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο!

Φεύγει ο Μάιος σε λίγες ώρες, και όπως καταλαβαίνετε, αρχίζει ο προγραμματισμός του καλοκαιριού!!! :)

Καλές διακοπές σε όλους! :)
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να βρω πληροφορίες σχετικά με το νησί της Μήλου! Τι να δω, που να μείνω, πόσο θα μας κοστίσει (δύο άτομα και θέλουμε κάπως... οικονομικά αν γίνεται!) και οτιδήποτε άλλο νομίζετε ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο!

Φεύγει ο Μάιος σε λίγες ώρες, και όπως καταλαβαίνετε, αρχίζει ο προγραμματισμός του καλοκαιριού!!! :)

Καλές διακοπές σε όλους! :)

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά συγκεκριμένα για την Μήλο ίσως και να έχεις αργήσει το ψάξιμο... τα ενοικιαζόμενα είναι λίγα σε σχέση με τον κόσμο που δέχεται τον Αύγουστο (φαντάζομαι για τότε ψάχνεις).
Λοιπόν ξεκίνα άμεσα την οργάνωση... πέσε με τα μούτρα για την ακρίβεια!
Εχουμε και λέμε, κατ'αρχήν αν δεν έχεις ήδη μπει στο site: www.milos-island.gr είναι μια καλή ευκαιρία. Θα βρεις αρκετά χρήσιμα πράγματα για το νησί.
Εμείς είχαμε πάει το 2005 αν θυμάμαι καλά και είχαμε μείνει στα Πολλώνια (πολύ καλύτερα από το να μείνεις στο λιμάνι - Αδάμαντας). Είχα πάει και το 2002 και είχα μείνει στον Αδάμαντα αλλά έχει πολύ κίνηση, πολύ φασαρία και γενικά βολεύει μόνο αν είσαι χωρίς αμάξι. Να πάτε οπωσδήποτε στο Τσιγκράδο (κατά προτίμηση απογευματάκι γιατί δεν μπορείς να κουβαλάς ομπρέλα - ψυγείο κτλ λόγω δύσκολης κατάβασης και βέβαια η παραλία όταν πήγαμε εμείς δεν διέθετε καντίνα) και αν έχεις τζιπ ή δε σε νοιάζει να σπάσεις λίγο το αμάξι σου να μην παραλείψετε την αριστερή πλευρά του νησιού που είναι πιο άγονη (με χωματόδρομους) και καταπληκτικές παραλίες... η καλύτερη ήταν το Αμμουδαράκι με διαφορά!!!
Αυτά προς το παρόν... ότι χρειαστείς εδώ είμαι... :lol::lol:
Υ.Γ. Ελπίζω να είστε ζευγάρι γιατί μιλάμε για το νησί του ζευγαριού :haha:... την πρώτη φορά που πήγα ήταν με την ξαδέρφη μου και φάγαμε μεγάλη ήττα!!!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Vaya σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που μπήκες και με ενημέρωσες για το νησί της Μήλου!

Ναι, για αύγουστο μιλάμε και ναι, είμαστε ζευγαράκι! :)



Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου, ήσυχα και όχι σε μέρη τουριστικά και πολύ και με πολύ φασαρία!

Ελπίζω να βρούμε κάτι καλό btw !!!

Λογικά θα νοικιάσουμε αμαξάκι από εκεί, οπότε, δεν πιστεύω να έχουμε πρόβλημα με αυτό! Δλδ και τις άγνωστες μεριές του νησιού θα θελήσουμε να πάμε σίγουρα!


Ευχαριστώ ξανά για την ενημέρωση!

Ευπρόσδεκτες και άλλες απαντήσεις/πληροφορίες στο "αίτημά" μου! :)
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
Και εγώ 2005 πήγα. Συμφωνώ σε όλα με την vaya. Αξίζει να γυρίσετε το νησί, έχει πολλές (οι ντόπιοι μας είπαν για 80 αλλά δεν παίρνω όρκο) και πολύ όμορφες παραλίες, αν και ο περισσότερος κόσμος συγκεντρώνετε σε λίγες, γνωστές και ομολογουμενως εντυπωσιακές ακτές (στον γύρο του νησιού βρίσκαμε κάθε μέρα τα ίδια πέντε – έξι ζευγάρια τη στιγμή που το νησί βούλιαζε) Σε μια περιοχή που λέγεται Εμπουριό ή κάπως έτσι βρήκαμε ένα υπέροχο ταβερνάκι, οικογενειακή κατάσταση, να κόβουν τις τομάτες από τον κήπο για να σου φτιάξουν σαλάτα κ.ο.κ. Η πρόσβαση στο σημείο ήταν δύσκολη αλλά άξιζε τον κόπο. Αν θυμηθώ κάτι άλλο αξιόλογο θα επανέρθω. Ελπίζω να περάσετε καλά.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Ποια είναι η καλύτερη περιοχή να μείνεις στο νησί;

Vaya ανέφερες πριν για τα Πολλώνια! Είδα στο site φώτος από δωμάτια κ.τ.λ και φαίνονται πολύ ωραία!

Το λιμάνι είναι ο Αδάμας, σωστά; Μετά από εκεί πόση ώρα είναι τα Πολλώνια; Λογικά, θα μεταφερθούμε στο νησί με αμάξι.

Επίσης, θα ήθελα να μάθω πού ακριβώς είναι κάτι γνωστές παραλίες (με λευκή άμμο πάνω σαν βράχια), τις είχα δει θυμάμαι μικρός κάπου στην τιβί και μου έχει μείνει η εικόνα!

Γενικά, οποιοσδήποτε γνωρίζει περισσότερα "tips" για το νησί θα τον ευχαριστούσα πολύ να τα ανέφερε εδώ μαζί μας !!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Μάλλον μιλάς για το περίφημο Σαρακήνικο! Η παραλία είναι μικρή αλλά περιβάλλεται από κάτι περίεργα άσπρα βράχια, έχει κατακόμβες, σπηλιές, ναυάγιο, είναι ένα θέαμα περίεργο...
 

Attachments

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Εμείς είχαμε πάει το 2005 και τη συνδυάσαμε με Σαντορίνη! Μέναμε στον Αδάμαντα, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Η διαδρομή προς τα Πολλώνια έχει ενδιαφέρον και μπορείς να δεις τις σπηλιές του Παπαφραγκα. Δεν συγκινηθήκαμε ιδιαίτερα απ' αυτό το ψαροχώρι, ούτε και από την παραλία του. Θα πρότεινα να μείνετε στον Αδάμαντα. Από κει μπορείτε να επισκεφτείτε τις κατακόμβες (πολύ ενδιαφέρον!), την χώρα (Πλάκα), όπου και θα πάτε για καφέ στο UTOPIA με θέα "πιάτο" όπως στη Σαντορίνη.
Από παραλίες τι να πρωτοπώ? Για όλα τα γούστα, για όλους τους ανέμους! Δεξιά από τον Αδάμαντα προχωρώντας κατά μήκος του παραλιακού δρόμου και προσπερνώντας το αεροδρόμιο φτάνεις σε μια λίμνη και στην απίθανη παραλία Αχιβαδολίμνη!! Τεράστια σε μήκος, άμμος, ρηχά νερά, τι άλλο να θέλει κανείς?
 

Attachments

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Οπωσδήποτε να επισκεφθείτε τις παραλίες Τσιγράδο και Φυροπόταμο! Χάρτη εμάς μας είχε δώσει ο ιδιοκτήτης των δωματίων και, αναλόγως τι άνεμος φυσούσε, μας έλεγε ποιες παραλίες θα είναι ήρεμες. Γενικά το νησί, λόγω του πετρώματος, έχει παραλίες με λευκή άμμο και περίεργους σχηματισμούς βράχων. Δυστυχώς τα λατομεία το έχουν καταστρέψει, όπως έχουν καταστρέψει οι νταλίκες τους δρόμους. Ενας ντόπιος μας είπε ότι έτσι όπως πάει το πράμα κάποια στιγμή η Μήλος δεν θα έχει βουναλάκι για δείγμα, θα την έχουν ισοπεδώσει όλη...:mad:
Anyway, θα περάσετε σίγουρα τέλεια και θα ευχαριστηθείτε μπάνια!
 

Attachments

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
:mad:τι μου θυμήσατε τώρα γράφοντας γιά τήν ΜΗΛΟ .
το 1998 ξεκινήσαμε αρχές αυγούστου δύο ζευγάρια με μηχανές για ΜΉΛΟ χωρις να έχουμε κλείσει δωμάτια (το κλέισιμο δωματίων μέσω internet άγνωστο πράγμα ) ειπαμε πάμε έτσι καί θά βρούμε στό λιμάνι τα γνωστά ταμπελάκια
ελα μου ντε που όταν φτάσαμε δέν υπήρχε όχι ταμπελάκι αλλά ούτε ψυχή στο λιμάνι.
δωμάτιο ουτε γιά αστείο πουθενά στο νησί
ψάξιμο εώς αργα το βράδυ χωρίς αποτέλεσμα.για να μήν σας κουράζω αλλο κοιμήθηκαμε στήν προβλήτα του λιμανιόυ :harakiri:πάνω στα μηχανάκια εώς τίς 05:30 αντί γιά τίς 02:00 που θα περναγε ο ΘΡΥΛΙΚΟΣ Βιτζέντζος Κορνάρος φορτώμένος με νταλικέριδες μόνο με κατέυθυνση τον Αγιο Νικόλαο κρήτης
έστω και απο σπόντα περάσαμε τίς πιο επεισοδιακές καί συνάμα απο τις πιο ωραίες διακοπές .
ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ ποτέ στήν ΜΗΛΟ διακοπές χωρίς κράτηση δωματίου:D
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Εμείς είχαμε πάει το 2005 αν θυμάμαι καλά και είχαμε μείνει στα Πολλώνια (πολύ καλύτερα από το να μείνεις στο λιμάνι - Αδάμαντας).
Είχα στο μυαλό μου από την πρώτη στιγμή που διάβασα αυτό, Vaya, (δεν ξέρω γιατί!) και έτσι και έγινε: έκλεισα δωμάτιο στα Πολλώνια και όχι στον Αδάμα ή την Πλάκα!

Το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου θα είμαι εκεί. Το δωμάτιο πάει 65/μέρα και έκλεισα με aegean speed lines (speedrunner ||) 170 πάνε-έλα/άτομο + αμάξι.

Από τώρα αρχίζω να μαζεύω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το νησί και κυρίως για τις παραλίες του!

Οποιαδήποτε πληροφορία νομίζετε ότι μπορεί να φανεί χρήσιμη, εδώ είμαστε, για να την μάθουμε όλοι μας!
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Λοιπόν κατ'αρχήν συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης αλλά ήμουν Σεϋχέλλες (γαμήλιο ταξίδι γαρ)... σας ετοιμάζω ταξιδιωτική ιστορία μόλις βρω λίγο χρόνο να ανεβάσω φωτός, γιατί χωρίς φωτός δεν αξίζει καμία αφήγηση!!!
Έχουμε και λέμε... τα 65 € είναι πολύ καλή τιμή! Εμείς είχαμε δώσει 75 αλλά επειδή θέλαμε και κουζίνα...
Τα Πολλώνια από τον Αδάμαντα είναι αρκετά κοντά, γύρω στα 10-15 λεπτά. Οι αποστάσεις γενικά του νησιού είναι μικρές... δεν θα χάσετε πολύ χρόνο μέσα στο αμάξι.
Αν σας κάνει καλό καιρό χωρίς αέρηδες να πάτε οπωσδήποτε με ιστιοπλοϊκό σε Συκιά και Κλέφτικο, που δεν μπορείτε να τα δείτε με αμάξι... αλλά να προτιμήσετε ιστιοπλοϊκό και όχι το πλοιάκι που κάνει όλον τον γύρο του νησιού.
Πρέπει να είναι γύρω στα 80 € αν θυμάμαι καλά αλλά μέσα στην τιμή αυτή είναι και το γεύμα που σας ετοιμάζουν πάνω στο σκάφος...
Εμείς μέσα σε 4 μέρες είχαμε γυρίσει όλο το νησί, κι όταν λέω όλο εννοώ κάθε δρόμο που υπήρχε!!
Στον Μύτακα είναι μια πολύ καλή παραλία που έχει και μια μικρή καντίνα με τις πιο παγωμένες μπύρες που έχω πιει... φέση είχα γίνει :clap:
Το Σαρακίνικο είναι καταπληκτικό και πρέπει οπωσδήποτε να το δείτε αλλά για κολύμπι προσωπικά δεν το συνιστώ, αφού έχει πολύ ρηχά νερά και πάρα πολύ κόσμο, με αποτέλεσμα το νερό στην μπανιέρα να είναι πιο δροσερό από εκεί!!!
Τσιγκράδο τέλειο... δεν έχω λόγια να το περιγράψω... φοβερά νερά, καταπληκτική παραλία... βέβαια λίγο δύσκολη πρόσβαση. Κάποιος μου είπε τελευταία ότι πλέον δεν μπορείς να κατέβεις λόγω κατολισθήσεων, αλλά ελπίζω να το έχουν φτιάξει όταν πάτε!!
Να πάτε επίσης στην Πλάκα για παγωτό ή ποτό το σούρουπο, για να δείτε από εκεί όλο το νησί και να ανέβετε στο κάστρο για να θαυμάσετε το ηλιοβασίλεμα. Θα σας βγει λίγο η γλώσσα αλλά αξίζει τον κόπο...:bleh:
Στην αριστερά πλευρά του νησιού είναι ο όρμος Τριάδων (επειδή έχει 3 παραλίες στη σειρά), με καλύτερη παραλία μακράν το Αμμουδαράκι. Ωστόσο, αν έχει πολύ αέρα, θα έχετε ένα προβληματάκι με την άμμο που θα σας μαστιγώνει... :lol::lol:
Γενικά, αν ξεκινήσετε για την αριστερή πλευρά του νησιού μην ξεχάσετε να έχετε μαζί σας ένα ψυγειάκι ή έστω νερό και φυσικά ομπρέλα, καθώς δεν μιλάμε για οργανωμένες πλαζ με καντίνα και ξαπλώστρες...
Στα ενοικιαζόμενα συνηθίζουν να δίνουν ένα βιβλιαράκι "οδηγό" για την Μήλο που έχει μέσα όλες τις απαραίτητες και μή πληροφορίες...
Ααααα, θα ξέχναγα το καλύτερο!!! Στα Πολλώνια στην αριστερή μεριά του κόλπου έχει ένα μπαράκι κυριολεκτικά πάνω στην θάλασσα... ήσυχο, ρομαντικό και γαλήνιο!!
Δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά δεν θα το χάσετε με τίποτα αφού είναι το μοναδικό εκεί... είναι δίπλα στην σχολή καταδύσεων.

Αυτά προς το παρόν... ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...
Αντε κι όταν με το καλό γυρίσετε περιμένω εντυπώσεις!!! Πάντως να ξέρεις ότι έχει παραλίες και μέρη για όλα τα γούστα και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην περάσετε ΤΕΛΕΙΑ!!!!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.592
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Φίλε Xontro Mpizeli, μόλις φθάσεις, απέναντι από τον μώλο θα δεις τουριστικό περίπτερο. Πάρε δωρεάν χάρτες του νησιού και βιβλιαράκι τουριστικό οδηγό. Συμφωνώ απολύτως με Vaya και υπερθεματίζω για την βόλτα με ιστιοφόρο. Σημειώνω ότι το 1996 που πηγα πρώτη φορά έκανα το γύρο με πλοιάριο και το 2006 με το ιστιοφόρο "ΕΛΕΝΗ", το οποίο δεν κάνει όλο το γύρο αλλά σε πάει στα πιο ενδιαφέροντα. Οι τιμές κάπου 25 ευρώ για το πρώτο και 60 για το δεύτερο. ΜΗΝ ΛΥΠΗΘΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ !! Ο τύπος που έχει το "ΕΛΕΝΗ" - παλιος ναυτικός - είναι άπαιχτος ! Θα πάθης με το φαγητό μέσα σε σπηλιά του "Κλέφτικου" και τις επιλογές του στη μουσική. Όλοι οι επιβάτες 20 - 25 άτομα θα γίνετε γρήγορα μια παρέα. Υ. Γ. Μην ξεχάσεις παρατεταμένο φιλί στην σύντροφό σου, όταν όρθιοι στο κατάστρωμα στα ανοικτά του Σαρακήνικου παρακολουθείτε τις τελευταίες στιγμές του ηλιοβασιλέματος, ενώ η μουσική από τον Σταυρό του Νότου στην διαπασών. Θάχετε να θυμάστε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.561
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom