Μήνυμα σε μπουκάλι

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Μια ιδέα εύκολα υλοποιήσιμη με μηδενικό κόστος. Φτιάχνει ο Defkalion μια σελίδα με ελλ. σημαιάκια την οποία κατεβάζουμε και τυπώνουμε όλοι σε αυτοκόλλητο χαρτί. Τα σημαιάκια σε μέγεθος γραμματοσήμου όχι απαραίτητα ορθογωνικά, μπορεί να είναι τριγωνικά ή κυκλικά και να απεικονίζουν την ναυτική σημαία εάν η κανονική με τις πολλές γραμμές είναι δυσδιάκριτη σε τόσο μικρό μέγεθος. Κόβουμε και παίρνουμε μαζί μας 2 - 3 σε κάθε ταξίδι και τα κολλάμε σε σημειώματα όταν αφήνουμε μηνύματα σε σχετικούς χώρους ή στα βιβλία εντυπώσεων των αξιοθεάτων που επισκεπτόμαστε. Έτσι το μήνυμα ή το σχόλιό μας είναι ευδιάκριτο με την πρώτη ματιά ανάμεσα σε εκατοντάδες άλλα. Προσοχή όμως να μην το κάνουμε σούπα !!! Στα βιβλία εντυπώσεων μόνο σε μακρυνούς ή ασυνήθιστους προορισμούς π.χ. Περού, Νεπάλ και γενικά εκτός Ευρώπης και όχι Λούβρο, Λονδίνο ή Πράγα. Έτσι α) Το μήνυμά μας εύκολα εντοπίζεται από άλλους Έλληνες, β) Μπαίνουμε στη μύτη Αγγλοσαξόνων και γενικά Βορειοευρωπαίων για να μη μας θεωρούν φτωχαδάκια και αταξίδευτους, γ) Σκεφθήκατε να το δούμε και μεταξύ μας ; Δεν θα μοιάζει με μήνυμα σε μπουκάλι ; Βεβαίως όλα αυτά είναι μια αρχική ιδέα και μπορεί από την κριτική και τον σχολιασμό να προκύψει κάτι καλύτερο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
μου αρέσει!!! ειναι σαν παιδικό παιχνιδάκι !!!
εγώ θα έλεγα να υπήρχε και ένα αυτοκόλητο ,που θα το κολούσαμε στο αυτοκίνητο ,ή στην μοτοσυκλέτα μας ,κάτι σάν έμβλημα του travell stories ....εγώ συνηθίζω να κολάω τέτοια μικρά και διακριτικά .σκεπτόμουνα τα παιδιά ας πουμε που επισκέφτηκαν τα χανιά ,αν το έβλεπα στο αυτοκίνητό τους ,θα ειχα ένα σημείο αναφοράς για να ερθω σε επαφή μαζί τους ...καποτε άς πουμε ειχα το αυτοκόλητο που ειχε βγεί "πυρηνική ενέργεια ?οχι ευχαριστώ " και διαφορα άλλα ....
 

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
και τον μεν και το δε πολύ ωραίες ιδέες .. τώρα ειδικά για το δε (δευτερο!) έχουν βγεί μπλούζες κλπ κλπ απο την σελίδα από ότι πρόλαβα να δω
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
και γω ξετρελαθηκα με την ιδεα.την βρισκω υπεροχη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
β) Μπαίνουμε στη μύτη Αγγλοσαξόνων και γενικά Βορειοευρωπαίων για να μη μας θεωρούν φτωχαδάκια και αταξίδευτους
Ας είμαστε σοβαροί, σε ποιά μύτη των Αγγλοσαξόνων θα μπούμε...Δεν νομίζω ότι μας θεωρούν φτωχαδάκια και αταξίδευτους διότι απλά δεν ασχολούνται μαζί μας... Κι εδώ που τα λέμε φτωχαδάκια δεν ξέρω αν είμαστε, αλλά αταξίδευτοι σίγουρα, ειδικά αν συγκριθούμε με αυτούς...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Το λέω γιατί είχα καναδυό προσωπικές εμπειρίες. Σε μιά περίπτωση μόλις έγραψα τα στοιχεία μου στον αρχαιολογικό χώρο του Μάτσου Πίκτσου στο Περού, ένας Καναδός από πίσω που περίμενε σειρά μόλις είδε να γράφω Greece εξέφρασε την απορία του και με ρώτησε τι δουλειά κάνω. Γιατί η απορία του; Από το ίδιο μακρυά είχαμε έρθει και οι δύο. Άλλοτε πάλι στο κέντρο Πολυνησιακής Κουλτούρας στη Χαβάη είμαστε σε ένα αμφιθέατρο και ο παρουσιαστής του προγράμματος κρατώντας το μικρόφωνο, ρωτούσε τον κόσμο από που είναι. Ήταν ως επί το πλείστον Αμερικάνοι, Γιαπωνέζοι, Αυστραλοί αλλά και Βορειοευρωπαίοι. Όταν έφτασε σε μας όχι μόνον ο τόνος της φωνής του ήταν σαν να έκανε κάποια ανακάλυψη αλλά και όλο το αμφιθέατρο γύρισε να μας δεί. Δέν έγινε το ίδιο όμως π.χ. με τους Γερμανούς. Τέλος πάντων όταν έγραψα την ιδέα για τα σηματάκια είχα κατα νού την έννοια του παιχνιδιού περισσότερο (όπως φαινεται και από τον τίτλο) και όχι την τυπική επίδειξη ταυτότητας.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
επαναλαμβάνω καλή η ιδέα σου mcelk,και οποιος θέλει ας μην συμμετάσχει .......
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
πολύ καλή ιδέα. Μακάρι να υλοποιηθεί πριν το ταξίδι μου στο USA west coast τον Οκτώβρη :)
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Η ιδέα με τα σημαιάκια μου φαίνεται μια ιδέα εθνικιστική, αλλά η ιδέα με τα αυτοκόλλητα travelstories.gr είναι υπέροχη. Πολύ ωραία διαφήμιση για το forum που στοχεύει κατευθείαν στο targetgroup. Όποιος Έλληνας το δει οπουδήποτε στο εξωτερικό θα θελήσει να το ψάξει όταν γυρίσει.
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ρε παιδιά, καλό σκούγεται σαν ιδέα αλλα σκεφτείτε πως τα βιβλία εντυπώσεων ανανεώνονται πάααααρα πολύ συχνά!
Οπότε και ο κόπος μας θα πάει χαμένος καθώς δεν πρόκειται να σωθεί κανένα μήνυμα!
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
τι γινεται προχωραει το πραγμα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.887
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom