Ηνωμένο Βασίλειο Μαγευτική Σκωτία

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
σε ευχαριστώ πολύ ,όμως για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τις βάλω ουτε στη gallery.ισως έχουν υψηλή ανάλυση;προσπάθω εδω και πολύ ώρα αλλα συνεχως αποτυγχάνει.επίσης εκτος απο αυτές τις λίγες που έβαλα στο προσωπικό μου αλμπουμ δεν μπορώ ουτε εκει να ανεβάσω πλέον.μήπως ξέρεις τι πρέπει να κάνω;
Εδώ υπάρχει ένας οδηγός (link) που θα σε βοηθήσει να μειώσεις το μέγεθος των φωτογραφιών σου.
Υπάρχει συγκεκριμένο όριο μεγέθους καθώς και τύπου.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Εδώ υπάρχει ένας οδηγός (link) που θα σε βοηθήσει να μειώσεις το μέγεθος των φωτογραφιών σου.
Υπάρχει συγκεκριμένο όριο μεγέθους καθώς και τύπου.
σε ευχαριστώ ,θα το προσπαθήσω!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
το επομενο πρωί είχε φτάσει και με θλιψη σκέφτηκα οτι το ταξίδι μας πλησιάζει στο τέλος του.έχουμε 2,5 μέρες ακόμα στη σκωτία και μισή μέρα στο λονδίνο!

η σημερινή μέρα θα ήταν και η πιο ξεκούραστη.θα προσπαθήσω να την περιγράψω με συνοπτικές διαδικασίες.ήταν η μερα που θα πηγαίναμε στο νησί σκάι υπο κανονικές συνθήκες.όμως τελικά αυτό δεν έγινε λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών.σύμφωνα με την κ.loreine με τέτοιο καιρό δεν έπρεπε να απομακρυνθούμε αρκετά.μας έδωσε μερικές πληροφορίες για τα βόρεια highlands και μας είπε το καλύτερο μέρος είναι το ακρωτήριο ραθ και η βόρεια ακτή .εκεί συνδυάζονται όλα τα τοπία των χάιλαντς.και κατάλαβα πως όλη αυτή η περιοχή πάνω απο το ινβερνές και δυτικά αντιπροσωπεύει τα τοπία που έχουμε όλοι στο μυαλό μας για τη σκωτία.εκεί βρίσκονται και οι εντυπωσιακές λευκές παραλίες με τους βράχους, προς τον ατλαντικό.μας είπε και κάποιες άλλες τοποθεσίες εκεί πάνω στο βόρειο κομμάτι που δεν τις θυμάμαι.ετσι κι αλλιως δεν μπορούσαμε να πάμε εκεί με τέτοιο καιρό.για αυτό το λόγο πρέπει να ξαναγυρίσουμε στη σκωτία.τη δεύτερη φορά θα ξέρουμε καλύτερα!!!!!θα πρέπει με βάση πλέον το ινβερνές να κάνει κανείς εξορμήσεις στα νησιά και στα μέρη που ανέφερα παραπάνω.αυτό θα είναι απο μόνο του άλλο ένα ταξίδι στη σκωτία.άλλωστε δεν μπορείς να γυρίσεις όλη τη χώρα σε ένα μόνο ταξίδι.

η ώρα του πρωινού είχε φτασει.το πρωινό σερβιριζόταν στο αίθριο του σπιτιου με θέα τον όμορφο κήπο.ο καιρός μουντός και βροχερός.δεν υπάρχει καλύτερο σκηνικό.η εικόνα αυτή, εκείνο το συγκεκριμένο πρωί έρχεται πολλές φορές στη σκέψη μου!!!!!!!όταν μπήκαμε στο δωμάτιο λαλήσαμε.μας είχε ενώσει 3 τραπέζια για να χωρέσουν όλα όσα είχαμε παραγγείλει.αυτό το τραπέζι δεν θα το ξεχάσω.δεν ήθελες να πειράξεις τίποτα απο πάνω του για να μην χαλάσει αυτή η ωραία εικόνα του στρωμένου τραπεζιού.αν το περιγράψω θα χρειαστώ μια ολόκληρη σελίδα.για αυτό θα πω οτι όλα ήταν τέλεια!!!!!!!!τέτοια περιποίηση δεν έχω βρει πουθενά!!!!!!!!!!!!δυστυχώς δεν μπορέσαμε να φάμε ουτε τα μισά.
ξεκινήσαμε πρώτα για μια βόλτα στην πόλη ,να τη δούμε λίγο και με το φως της ημέρας.πια μέρα όμως που ήταν σαν απόγευμα.γεμάτος μουντός καιρός αλλα δεν πτοούμαστε.άλλωστε νομίζω πως αυτός ο καιρός της ταιριάζει απόλυτα. περπατήσαμε μέσα στην πόλη που έσφυζε απο ζωή και ακούσαμε πλανόδιους μουσικούς με γκάιντες.ακολουθήσαμε τη δεντροφυτευμένη όχθη του ποταμού για μια ρομαντική βόλτα!!!!
και τελικά αποφασίσαμε να πάμε προς την πόλη ullapool που είναι σε κοντινή σχετικά απόσταση πάνω στη δυτική ακτή.και έτσι θα βλέπαμε και τα καποια απο τα βόρεια χάιλαντς.πήραμε τον Α835 και στη συνέχεια Α890 προς την περιοχή γουέστερ ρος.αφήνοντας την λοχ κάρον ο Α890 μπαίνει ξαφνικά στα βόρεια χάιλαντς και στην άγρια ομορφιά του γουέστερ ρος.ο δρόμος μικρός αλλά καθαρός το τοπίο χιονισμένο μαγευτικό!!!!εκεί υπάρχουν κάποια απο τα παλιότερα βουνα του κόσμου (600 εκατομμύρια έτη).βλέπουμε το χαρακτηριστικό ορεινό,άγριο και επιβλητικό τοπίο των χάιλαντς,της αραιοκατοικημένης αυτής περιοχής με τις παραδόσεις των χαιλάιντερς που μοιάζουν πανίσχυρες.για την ιστορία ,οι βαθιές κοιλάδες των χάιλαντς δημιουργήθηκαν απο το βάρος και την κινηση των παγετώνων που δημιούργησαν προεξοχές ,βαθαίνοντας και στρογγυλεύοντας τις υπάρχουσες κοιλάδες των ποταμών.σε συτο το γεωλογικό φαινόμενο λοιπόν οφείλεται αυτό το φοβερό θέαμα!!!!!σου αφήνει μια αίσθηση περίεργη ,μοναδική και κάπως νιώθεις να φοβάσαι και με αυτό τον συννεφιασμένο ουρανό!!!!κάπου εκεί στο τόριντον μας είπαν οτι η θέα προς την περιοχή και στο νησί σκάι απέναντι, είναι συναρπαστική ,αλλα δεν την είδαμε ,δεν την βρήκαμε.μάλλον θα έπρεπε να σκαρφαλώσουμε σε κανένα κατσάβραχο πάλι.

τελικά καταλάβαμε πως οι ντόπιοι μας φόβιζαν πολύ όσο αφορά τον καιρό ,χωρίς να υπάρχει τελικά τοσο μεγάλο πρόβλημα.ναι υπήρχαν καποια χιόνια αλλα οι δρόμοι ήταν καθαροί.δυστυχώς δεν συνεχίσαμε το γραφικό μονοπάτι που οδηγούσε κατα μηκος της ακτής οπου και υπήρχαν εξωτικοί κήποι (ευδοκιμούν χάρη στο θερμό ρεύμα του γκόλφ στρίμ) αλλα βγήκαμε για καλυτερα στον μεγαλυτερο δρόμο που μας οδήγησε κατευθείαν στο ούλαπουλ περνώντας πάλι μεσα απο ψηλά βουνά.
ξέχασα να πω πως παντού στα χάιλαντς οι πινακίδες στους δρόμους,είναι πρώτα στα γαελικά και μετά στα αγγλικά.
τελικά το ούλαπουλ που είναι και λιμάνι και η λοχ μπρουμ ήταν πολύ όμορφα.απο τα ωραιότερα χωριά στη δυτική ακτή ,με μεγάλους δρόμους ,ασβεστωμένα σπίτια και τις πινακίδες στα γαελικά.αφού ήπιαμε κατι ζεστό πήραμε το δρόμο της επιστροφής .έπρεπε να φτάσουμε στο ινβερνές πριν νυχτώσει.ήμουν πολυ ικανοποιημένη απο όλα οσα είδαμε.άξιζε πραγματικά τον κόπο.διάβασα σε ένα φυλλάδιο για πολλά κοντινά αξιοθέτα στην περιοχή που επισκεφθήκαμε και μαγικές διαδρομές.τελικά που να πρωτοπάς σε αυτή τη χώρα;
περάσαμε το βραδυ μας στο ινβερνές ,τρώγοντας και πινοντας.πήγαμε νωρίς για ύπνο.την επόμενη μέρα έπρεπε να ξεκινήσουμε πρωί πρωί. μας περίμενε μεγάλη διαδρομή .θα φτάναμε στο st andrews στην ανατολική ακτή αυτή τη φορά ,στην μαυρη θάλασσα.ο τελευταίος σταθμός μας , έμελλε να γίνει η αγαπημένη μου πόλη στη σκωτία!!!!!!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
ενα ακομα πρωνό ,το πρωτελευταίο ,είχε έρθει.αφού πήραμε ένα νορμάλ πρωινό (τερμα για μενα τα αυγά,λουκάνικα,φασολια κλπ)αποχαιρετήσαμε πρωι πρωί το ομορφο ινβερνές ,αφου πρωτα αγοράσαμε απο την κ.loreine τις φαντατικές χειροποίητες μαρμελάδες της.μας περιμενε μια πολύ γεμάτη μερα .θα διασχίζαμε τα κεντρικά χάιλντς.ο καιρός επιτέλους ήταν υπέροχος.ο ήλιος μας ακολουθούσε παντου .δεν θα ξαναβλέπαμε βροχή στη σκωτία.
πήραμε τον κύριο δρόμο Α9 .πρώτος μας σταθμός το κάστρο μπλερ αθολ κοντά στο πιτ λόχρυ.ολη αυτή η διαδρομή ήταν πραγματικα όμορφη.χαρακτηριστικές εικόνες των κεντρικών χάιλαντς ,με πευκόφυτους καταπρασινους λόφους.η περιοχή γύρω απο το κάστρο γαληνια και ήρεμη.μεσα σε τοσο όμορφη φύση πραγματικά νιώθεις μια χαλαρωση ,μια ηρεμία.το δαιδαλωδες κάστρο μπλέρ άθολ με τους χαρακτηριστικούς λευκούς πυργίσκους και την ωραία πρόσοψη στέκει 700 ολόκληρα χρονια σε μια τεράστια έκταση πρασίνου.αμέσως μπήκαμε μέσα δεν έπρεπε να χάσουμε πολύ χρόνο.μου άρεσε η κομψή πτέρυγα του 18ου αιώνα με τους στολισμένους με κέρατα ελαφιών διαδρόμους.υπήρχαν επίσης κάποιοι πίνακες και οικογενειακά πορτρέτα 300 ετών των αριστοκρατών στα χάιλαντς.η βασίλισσα βικτωρία επισκέφτηκε το 1844 το κάστρο και απένειμε στους ιδιοκτήτες του,τους δουκες του αθαλ,το δικαίωμα να διατηρουν ιδιωτικό στρατό.το σωμα των αθαλ χαιλάιντερς υπάρχει ακομα και σήμερα.φύγαμε προς το γειτονικό χωριό πιτλοκρι.λίγο έξω απο την περιοχή του κάστρου σταματήσαμε στο bruar house ενα υπέροχο ντελικατέσεν.δεν ήξερες τι να πρωτοδιαλέξεις απο τα υπέροχα εδέσματα της περιοχής.πήραμε τα γνωστα μπισκότα βουτύρου και κεικ του νταντί καθώς και διαφορα γλυκά και σοκολατάκια ,τα οποια και τσακίσαμε στο αυτοκίνητο.ακομα δεν ξεχνω την τέλεια γευση τους.το χωριο πιτλόρυ πργματικό στολίδι της περιοχής!!!!μικρό και γραφικό αλλα πανω απο ολα ανάμεσα σε μια υπέροχη εξοχή να το περιβάλλει.κάναμε μια μικρή βόλτα και ανηφορίσαμε για το μικρότερο αποστακτήρο της σκωτίας το edradour που βρίσκεται στην περιοχή.(το είχε προτείνει η ζαχαρούλα και έκνε πολύ καλά ).απο όλα μου άρεσε το μερος οπου ήταν χτισμένο ,πλαι σε 2 ποτάμια ,μεσα στα δέντρα.αφού κάναμε την ξεναγηση και δοκιμάσαμε το μολτ(εκπληκτικο κρεμωδες ουικι ,με άρωμα μέντας) που πραγματικά είναι απο τα σπανιότερα αφού η παραγωγή είναι μικρή ,κάναμε τις απαιτούμενες αγορές.δεν θα ξεχάσω τα λόγια της κυριας που έκανε την ξενάγηση:κλειστε το κομπιούτερ ,κλειστε την τηλεόραση και απολαύστε αυτη τη φεράρι των μάλτ χωρίς πάγο ,χωρίς νερό και φυσικα χωρίς κοκακολα.μετά απο αυτό δεν θα χρειαστείτε κανένα υπνωτικό χαπάκι και θα κοιμηθήτε υπέροχα!!!!!!!!!νομίζω οτι είχε απόλυτο δικιο!!!!!!!!!!!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
βρε Ευτυχία τί μου κάνεις...:)
Η περιγραφή σου είναι τόσο περιεκτική και ζεστή που νιώθω σαν ήμουν μαζί σας.
Γυρίσατε πολλά μέρη...μέρη που θέλαμε κι εμείς να επισκεφτούμε αλλά δυστυχώς δεν προλάβαμε.Μέσα όμως απο την περιγραφή σου είναι σαν να πήγα.Εχεις δίκιο εκεί που λες πως χρειάζονται 10 με 12 μέρες αν και πάλι πιστεύω πως δεν αρκούν.Άλλωστε,όταν περνάς καλά ποτέ δεν σου φτάνει.
Χαίρομαι που σας βοήθησα.Πλέον η παρέα σου,έπειτα απο όσες φορές με ανέφερες,είναι σαν να με γνωρίζουν:)
Στο EDRADOUR,την ξενάγηση έκανα μια κοντούλα ηλικιωμένη γλυκειά κυρία γύρω στα 70?Αν ήταν εκείνη,είχαμε κι εμείς την ίδια.Ελεγε όλα αστεία και έκανε πλάκα με όλους.Πολύ γλυκειά!

Μη σε ενοχλεί που δεν πήγατε στο Skye.Αν ο καιρός ήταν τόσο χάλια όσο περιγράφεις,τότε το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα το ευχαριστιόσασταν.Αν στις πόλεις δυσκολευτήκατε μία,εκεί θα δυσκολευόσασταν εκατό.Δεν θα βλέπατε τίποτα και θα χάνατε μία μέρα ολόκληρη χάνοντας ουσιαστικά τα υπόλοιπα που είδατε.

Ανυπομονώ για τη συνέχεια και για το τέλος...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
μα ζαχαρούλα η αλήθεια ειναι οτι σε νιώθαμε κοντά μας μετά απο τοσες συμβουλές και αναφορές του ονόματος σου!!!!!!η παρέα με ρωτάει συχνά πυκνά για σένα!!!!!δεν είναι τρομερό;
σε ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια.πραγματικά γράφοντας την ιστορία νιώθω πως το ταξίδι για μενα δεν εχει τελειώσει!!!!!!!!το ζαναζω απο την αρχή καθώς οι εικόνες ,οι στιγμές έρχονται στο μυαλό μου ξανά και ξανά!!
λυπάμαι στ΄αλήθεια που φτάνω στο τέλος........

ακόμα τίποτα δεν θα ήταν ίδιο αν δεν είχα διαβάσει την δική σου ιστορία καθώς και του gmavro.

στο edradour την ξενάγηση την έκανε μια άλλη κυρία όμως νομίζω πως μαζί της ήταν και
η δική σας.τα λέμε στη συνέχεια.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
φυγαμε και απο το αποστακτήριο γεμάτοι ωραίες εικόνες .θα γυρίζαμε λίγο προς τα πίσω καθώς πολύ κοντά βρίσκεται το κιλινκράκι μια περιοχή που φημιζεται για το φυσικό τοπίο.στις όχθες της τεχνητής λοχ φασκόλι υψώνονται πανέμορφα δέντρα.κατα μήκος του ποταμού ταμέλ ,το μονοπάτι διασχίζει μια απο τις αγαπημένες περιοχές της βασίλισσας βικτωρίας ,το qeens view.απο κει πανω η θέα προς το ποτάμι ήταν πολύ ωραία.ανέβα κατέβα απο το αυτοκίνητο άρχισαν να δυσανασχετούν οι υπόλοιποι .έπρεπε να φτάσουμε στο st andrews (υπολόγιζα 1,5 ώρες δρόμο ακόμα το πολύ).πριν ομως απο αυτό έπρεπε να πάμε στο περίφημο glamis castle .ήμασταν πολύ κοντά.αλλα αν τους έλεγα και αυτό, θα με σκότωναν.έπρεπε και πάλι να βγούμε απο τον Α9 και να παρουμε το δρόμο προς το χωριο angus .εκει κοντά βρισκόταν το κάστρο.ευτυχώς επέμενε και η ευη που είχε δει ένα φυλλάδιο του καστρου.ο άντρας μου ,δεν ήθελε αλλα τελικά έστριψε προς angus.μπήκαμε πάλι σε μικρούς δρόμους,κόντεψαν οι άλλοι να με σκοτώσουν.μα ζαχαρούλα ,γινόταν να μην πάμε στο γκλάμις;δυστυχως χάσαμε χρόνο(που ηταν και πολυτιμος )μια και το gps μας οδήγησε απο ένα μικρότερο δρόμο που ομως και παλι ηταν πολυ γραφικός και όμορφος .είμαστε πια στην κεντρική σκωτία.περάσαμε μεσα απο μικρά χωριουδακια, καταμεσίς καταπράσινων καλλιεργήσιμων εκτάσεων.είχαμε χρόνο ,ακόμα ηταν 3 το μεσημερι.συνεχώς έκανα υπολογισμούς της ώρας.επιτέλους μεσα σε ένα υπέροχο φυσικο,καταπράσινο περιβαλλον ξεπρόβαλε το γκριζορόδινο, τεράστιο ,επιβλητικό κάστρο γκλαμις.δεν θα προσπαθήσω να το περιγράψω γιατι το εχει κανει ήδη η ζαχαρουλα με το καλυτερο δυνατό τρόπο.τι αλλο θα μπορούσα να πω εγώ.ποσο δικιο είχε!!!!!!!έμοιαζε να ξεπήδησε απο τις σελίδες κάποιου παραμυθιού με ιππότες!απιστευτη εικόνα!!!!είμαστε όμως για πρώτη φορά στο ταξίδι ,άτυχοι.για τις επόμενες 2 ώρες το κάστρο θα είναι κλειστό,λόγω κάποιων εργασιών.μας είπαν οτι το έγραφε σε καποια πινακίδα ,σε καποιο δρόμο ,ετσι ώστε να ενημερώνουν τον κόσμο για να μην πάει.όμως δεν το ειχαμε δει και καλύτερα.τουλάχιστον το βλεπαμε απο έξω.τα βαλαμε με τη γκαντεμιά μας .τελικά το θαυμάσαμε ,το φωτογραφήσαμε και το αποχαιρετήσαμε με την υπόσχεση να ξανάρθουμε κάποτε!!!!!!!!δυστυχώς έπρεπε να φύγουμε ,δεν έπρεπε να μας βρει το βράδυ.
βγήκαμε και πάλι στο Α9 και γρήγορα φτάσαμε στο περθ.ουτε λογος για να μπούμε μέσα.δεν θα σταματουσαμε πια παρα μονο στο st andrews!!!!!!!!!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
συνεχίσαμε μετά το περθ τον διπλής κατεύθυνσης δρόμο για εδιμβούργο και στη συνέχεια βγήκαμε ανατολικά για st andrews.ήμασταν πολύ κοντά.
τελικά θα σταματούσαμε για πετρέλαιο.και ήταν η πρώτη φορά που θα βάζαμε αφού το είχαμε παραλάβει γεμάτο.δεν ξέρω ποσα χιλιόμετρα κάναμε συνολικά αυτές τις 4 μέρες όμως κάψαμε περίπου 80 ευρώ πετρέλαιο.καθόλου άσχημα.
και πάλι δώσαμε ρεσιταλ στο βενζινάδικο .6 τρελοί να προσπαθούν να ανοίξουν το καπάκι του ρεζερβουάρ χωρίς αποτέλεσμα.τι γέλιο μας έπιασε πάλι!απο μέσα μας κοιτούσαν και κανεις δεν ερχόταν να βοηθήσει .μονο μας κοιτούσαν και γελούσαν.για να μη μιλήσω για τις σκέψεις μας οσο αφορά το ποσο του πετρελαίου που θα βάζαμε.α! ρε παιδιά ,ποιός είπε την ατάκα"κοινό πολλαπλάσιο του 3";τελικά πανο ποσο βάλαμε;9,12,ή 15 ευρώ;:haha:

κι εδω τοπιο, στα ανατολικα, ήταν διαφορετικό.εύφορη καλλιεργήσιμη γη .νομίζω πως είχαν θερμοκήπια με φράουλες,τις οποίες και χρησιμοποιούσαν ευρέως τώρα που το σκέφτομαι.και πάλι περάσαμε απο μικρά χωριουδάκια ώσπου φάνηκε το st andrews,η πατρίδα του γκόλφ.είχαμε δεν είχαμε μια ωρα μέχρι να νυχτώσει .βάλαμε φτερά στα πόδια.πανο ,αλήθεια όλες οι φωτογραφίες είναι σκοτεινές;

τι να πω για αυτή την πόλη .μικρή και υπέροχη.ενιωσα αμέσως τη ρομαντική της ατμόσφαιρα !!πως αλλιώς να νιώσεις άλλωστε ατενίζωντας τη μαγευτική ,τεράστια παραλία προς τη μαύρη θάλασσα;
το κρύο και το φως του δειλινού την έκαναν μαγική στα μάτια μου.σε μια τέτοια πόλη θα θελα να ζω,σκέφτηκα στιγμιαία.
είναι η παλαιότερη πανεπιστημιούπολη της σκωτίας (με 7000 φοιτητές απο σύνολο 14000 κατοικων)και πρωην εκκλησιαστική πρωτεύουσά της.σήμερα είναι ο ναός του γκόλφ.τα γήπεδα γκολφ βρίσκονται στα δυτικά της πόλης και σου προσφέρουν αυτό το υπέροχο θέαμα των πράσινων αμμόλοφων.
τι να πρωτοπω για τους όμορφους κεντρικούς δρόμους,και τις πλακόστρωτες πλατείες με τις κυρτές προσόψεις των σπιτιών!!τι πανέμορφα σπίτια!περάσαμε απο τα πανεπιστημιακά κτήρια και τις μεσαιωνικές εκκλησίες.ολα συγκλινουν προς τον ερειπωμένο καθεδρικό ναό του 12ου αιώνα.η θέα απο εκεί ,προς την πόλη και την ακτή είναι μοναδική .ειδικά οταν την βλέπεις στις 7 το πρωί.πιο κάτω το κάστρο σεντ άντριους στέκει με φόντο τη μαύρη θάλασσα.το κέντρο της πόλης πολύ μικρό.μείναμε για λίγο στην προκυμαία να θαυμάζουμε την ακτή!!!!!είχε πια νυχτώσει.τώρα ήμασταν έτοιμοι να βρούμε κάπου να μείνουμε.
είδαμε ένα ξενοδοχείο το russel hotel,πάνω στον παραλιακό δρόμο the scores και το κλεισαμε αμέσως.απο το τεράστιο παράθυρο του δωματίου έβλεπες σε αποσταση αναπνοής την θάλασσα!!!!!!σχεδόν εξαντλημένοι κατεβήκαμε αμέσως για φαγητό.είχαμε βρει το εστιατόριο που θα πηγαίναμε.ήταν το the sea food restaurant ακριβώς πάνω στην προκυμαία με εντυπωσιακή θέα.ηταν ενα θαυμάσιο εστιατόριο.ζήσαμε μια μοναδική γαστρονομική εμπειρία που μας κόστισε βέβαια λίγο ακριβά(περίπου 90 ευρώ το ζευγάρι)αλλα πραγματικά άξιζε καθε ευρώ που πληρώσαμε.το μενού περιείχε ψάρια και θαλασσινά παρουσιασμένα με πολλή προσοχή!!!!!!
όλοι οι πελάτες κατέφθαναν ντυμένοι στην τρίχα και εμείς ήμασταν σαν να μας πάτησε τρένο.και σαν να μην έφτανε αυτό μας έπιαναν σπαστικά γέλια .ολοι μας κοιτούσαν.τελικά αυτοί οι άνθρωποι δεν ακούγονται καθόλου .μιλάνε μεσα απο τα δόντια τους.για φαντάσου ,στον κατάλογο έλεγε πως πρέπει να κλεισεις το κινητό μέσα στο εστιατόριο.μα είναι τρελοί;απορώ πως δεν μας πέταξαν έξω.
το βράδυ μας βρήκε στην παραδοσιακή αγγλική παμπ που βρισκόταν στο ισόγειο του ξενοδοχείου.καθίσα δίπλα στο αναμμένο τζακι και χαλάρωσα πίνωντας το αγαπημένο μου πλεον glenlivet.ήμουν πραγματικά πολύ κουρασμένη.δεν ήθελα όμως να παω για ύπνο.αυτό ήταν το τελευταίο μας βράδυ στη σκωτία και δεν ήθελα να τελειώσει!!!!!!!!!!!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
ακομα κι αν δεν ήθελα ,η τελευταία μέρα του ταξιδιού μας είχε έρθει.η εικόνα όμως του λονδίνου που μας περίμενε(εστω και για αυτές τις λίγες ώρες) αναπτέρωσε κάπως το ηθικό μου.
αν και αυτο το πρωί δεν μπορούσα με τιποτα να ξυπνήσω ,μολις είδα το ρολόι μου τινάχτηκα απο το κρεβάτι.ήταν μόλις 6.15 και έμεινα αποσβολωμένη να κοιτάω τη θεα των μαύρων βράχων απο το παράθυρο.μια τρελή ιδεα καρφώνεται στο μυαλό μου.δεν θα χάσω με τιποτα αυτό το πρωινό ,σε αυτή την υπέροχη πόλη.αμέσως ξυπνάω τον άντρα μου και χτυπάω τις πόρτες των υπολοίπων.(απορώ πως δεν με έβρισαν).σε κανέναν όμως δεν κολούσε ύπνος!σε μισή ώρα (6.45 παρακαλώ)και σαν άλλα φαντάσματα τριγυρνάμε στην πόλη που εχει κιόλας ξυπνήσει.ήταν ένα υπέροχο πρωινό,μια ηλιόλουστη μέρα .ποσο ωραιο είναι λοιπον να ξυπνάς το πρωί και τουλάχιστον να περπατάς .παντού συναντούσαμε ανθρώπους κάθε ηλικίας να κάνουν τζοκινγκ!μεσα στο γήπεδο του γκόλφ,στην αμμουδιά,στα πεζοδρόμια.αυτό είναι ποιότητα ζωής.και εμείς οι παράξενοι ταξιδιώτες ,να φωτογραφίζουμε οτι βρούμε μπροστά μας.διαρκώς μας καλημέριζαν και κάποιοι μας μιλούσαν.τι άνθρωποι θέ μου!!ποσο καλοσυνάτοι ,ευγενικοι,ευδιάθετοι.
σκέφτηκα το εαυτό μου στις 7 το πρωί ,σε μια συνηθισμένη μέρα και γέλασα.καμμια ομοιότητα.
δεν θα ξεχάσω την ηρεμια ,τις εικόνες της πόλης ,των ανθρώπων ,των ήσυχων σπιτιών που περίεργα κοιτούσαμε εκείνο το πρωινό!!
βγάλαμε οσο περισότερες φωτογραφίες μπορούσαμε και επιστρέψαμε μετά απο μιάμιση ώρα περιπλάνησης στο ξενοδοχείο για να πάρουμε πρωινό.αφού φαγαμε βιαστικά ,αναχωρήσαμε γρήγορα για το αεροδρόμιο του εδιμβούργου.η πτήση μας ήταν στις μία το μεσημέρι και μια και είχαμε λίγο χρόνο θα περνούσαμε απο το διπλανο crail .ενα μικρό χωριουδάκι πανω τη θάλασσα.ηταν lovely για να το πω και αγγλιστί.δεν υπήρχε ψυχή.ηταν σαν να βγηκε απο καρτποστάλ.μικρό ,παραμυθένιο.

σε 1 ώρα θα βλέπαμε τις περιφημες γέφυρες του φορθ,έξω απο το εδιμβουργο.περάσαμε την μεγαλη οδική γέφυρα και θαυμάσαμε την εντυπωσιακή σιδηροδρομικη ,την πρώτη ατσάλινη γέφυρα του κόσμου!σε λιγότερο απο δεκαπέντε λεπτά θα παραδίναμε με θλίψη το αυτοκινητο που μας συντρόφεψε αυτές τις μέρες.
σε λιγο άλλωστε θα αποχαιρετούσαμε τη σκωτία!!!!!!!
to shopping therapy στα μαγαζιά του αεροδρομίου και τα προσωπα των παιδιων μου που ήταν πλέον καρφωμένα στο μυαλό μου ,μου έφτιαξαν τη διάθεση.η λαχτάρα για να τους ξαναδώ ήταν πολύ μεγάλη!!!!!
ειλικρινά αν δεν είχα οκογένεια και παιδιά θα έμενα εκεί.αυτό λέω σε όλους ,οταν με ρωτάνε πως περάσαμε.το ίδιο συναίσθημα έχω ακόμα και για τον καναδά και ας έχουν περάσει 8 χρόνια απο την παραμονή μου εκεί.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
σε λιγότερο σπο μια ώρα ήμασταν στο gatwick.ο πανος είχε το τηλέφωνο ενος ξενοδοχείου στην περιοχή και ανέλαβε και πάλι να κλείσει τα δωμάτια.
κατα τη συνομιλια του με το ξενοδοχείο (τον πέρασαν για ιταλό ) ο πάνος ξεστόμισε και πάλι την τρομερή ατάκα :δεν μιλάω καλά αγγλικά ,γιατί δεν ξέρω καλα ιταλικά.
ακόμα το σκέφτομαι και γελάω!!!!
το ξενοδοχειο φθηνό 50 λίρες και κοντά στο αεροδρόμιο.είχε ενα μινι βαν που σε μετέφερε απο και προς το αεροδρόμιο.
πήραμε κατευθειαν το gatwick express και σε μιση ωρίτσα είμαστε το πολύβουο λονδίνο.
περάσαμε ενα ξεχωριστό απογευμα και ψωνίσαμε τα δώρα για τα παιδιά μας απο το hamleys και το disney store.αφού φάγαμε κατευθυνθήκαμε προς το πικαντίλι .θα παρακολουθούσαμε την παράσταση το φάντασμα της όπερας.ήταν το καλύτερο τέλος για το ταξίδι μας .μια φοβερή εμπειρία.μοναδικο ,υπέροχο ,σε συνεπαίρνει.είχα δει την ιδια παράσταση πριν χρόνια στο μπρόντγουει.όμως και αυτή στο λονδίνο δεν υστερούσε σε τίποτα.κόστισε 45 λίρες το άτομο αλλα άξιζε και με το παραπάνω.
ήταν το κερασάκι στην τούρτα.
η υπέροχη μουσική είναι ακόμα στο μυαλό μου!!!!!!

το επόμενο πρωί ειχε έρθει και γεμάτοι ανάμικτα συναισθήματα πήραμε το αεροπλάνο της επιστροφής.σε 3 ώρες θα είμαστε στην ελλάδα για να παραλάβουμε το αυτοκίνητο μας και να πληρώσουμε 110 ευρω για το πάρκινγκ του αυτοκινήτου,(οσο κόστισε 1 εισητήριο θεσ/νίκη-λονδίνο-θεσ/νικη) αφού για 2 ώρες δεν μας έκαναν καποια έκπτωση που αναλογεί.welcome to greece.

έχουν περάσει πάνω απο 10 μέρες που επιστρέψαμε και ακόμα δεν υπάρχει μέρα που να μη σκεφτώ με νοσταλγία τις ωραίες μέρες που περάσαμε.για πολύ καιρό ακόμα θα ταξιδεύω νοερά στη σκωτία!!!!!

εδω το ταξίδι μας έφτασε στο τέλος του.χάρηκα που το μοιράστηκα με τους φίλους του travelstories και το ξαναέζησα απο την αρχή.ήταν ενα υπέροχο ταξίδι σε μια υπέροχη χώρα!!!!!!!!
κάθε ταξίδι σου ανοίγει καινούργιους ορίζοντες............σε κάνει καλύτερο άνθρωπο!!!!!!!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Μπράβο Ευτυχία!Πολλή ωραία ιστορία,πολύ ωραίες εικόνες!

Να είσαστε πάντα καλά και να κάνετε πάντα τέτοια ταξίδια.

Την απόλαυσα σαν να την έζησα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom