Πορτογαλία Μαδέιρα-Λισσαβώνα.Γαμήλιο στον υποτροπικό παράδεισο του Ατλαντικού και στις όχθες του Τάγου.

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σκεφτόμουν τη Λισσαβώνα για το καλοκαίρι και με την ιστορία σου το βλέπω να 'ρχεται.. :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Σκεφτόμουν τη Λισσαβώνα για το καλοκαίρι και με την ιστορία σου το βλέπω να 'ρχεται.. :)
Να πας οπωσδήποτε.Έχει πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις και δεν είναι και ακριβή πόλη.:clap:Να κάνεις και μια ημερήσια στη Σίντρα.Αν βγάλεις και lisbon card είναι και το τρένο για Σίντρα μέσα στην τιμή.;)
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Πολλές ευχές γιά την νέα σας ζωή. Πάντως ωραία την αρχίσατε μάυτό το ταξίδι.
Σκέπτομαι καί εγώ γιά δύο βδομάδες Στην Μαδέρα φέτος το καλοκαίρι αλλά ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρίσκω κάτι τρελλές πτήσεις μέσω δύο ή τριών ενδιάμεσων σταθμών καί με απίστευτες ώρες αναμονής, πράγμα πού με προβληματίζει. Αν μπορούσες να με ενημερώσεις γιά την πτήση σας, θα με υποχρέωνες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Πολλές ευχές γιά την νέα σας ζωή. Πάντως ωραία την αρχίσατε μάυτό το ταξίδι.
Σκέπτομαι καί εγώ γιά δύο βδομάδες Στην Μαδέρα φέτος το καλοκαίρι αλλά ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρίσκω κάτι τρελλές πτήσεις μέσω δύο ή τριών ενδιάμεσων σταθμών καί με απίστευτες ώρες αναμονής, πράγμα πού με προβληματίζει. Αν μπορούσες να με ενημερώσεις γιά την πτήση σας, θα με υποχρέωνες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρώτα από όλα ευχαριστώ πολυ για τις ευχές.Μαδέρα δύο βδομάδες θα δεις πολλά πράγματα(ή μάλλον μπορεί να δεις και τα πάντα:D),προλαβαίνεις να πας και Πόρτο Σάντο.:D

Πήγαμε μέσω ΤΑΡ Αθήνα-Λισσαβώνα,Λισσαβώνα-Φουντσαλ.Στο γυρισμό είχαμε κλείσει Φουντσαλ-Λισσαβώνα και Λισσαβώνα-Ρώμη πάλι με ΤΑΡ.Από Ρώμη είχαμε κλείσει με Aegean για Αθήνα,αλλά η ΤΑΡ είχε τόσες ώρες καθυστέρηση που χάσαμε την πτήση για Αθήνα:mad:, και γυρίσαμε με Alitalia.Μας περίμενε στη Ρώμη ένας υπάλληλος με το που βγήκαμε από το αεροπλάνο και μας έβγαλε εισητήρια με Alitalia.

Οι ώρες αναμονής μεταξύ των πτήσεων μάλλον χρειάζονται με τις καθυστερήσεις της ΤΑΡ.Η αλήθεια είναι ότι στο γυρισμό μας ταλαιπώρησε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πήγαμε μέσω ΤΑΡ Αθήνα-Λισσαβώνα,Λισσαβώνα-Φουντσαλ.Στο γυρισμό είχαμε κλείσει Φουντσαλ-Λισσαβώνα και Λισσαβώνα-Ρώμη πάλι με ΤΑΡ.
Είχαν σταματήσει τα απευθείας της ΤΑΡ;

Οι ώρες αναμονής μεταξύ των πτήσεων μάλλον χρειάζονται με τις καθυστερήσεις της ΤΑΡ.Η αλήθεια είναι ότι στο γυρισμό μας ταλαιπώρησε.
Εγώ όπως έχω γράψει και στην ιστορία μου συνάντησα μεγάλη καθυστέρηση (και ενοχλητική στάση της εταιρείας) μόνο στο σκέλος Lisbon-Funchal (να σημειωθεί ότι έκανα όλες τις πτήσεις με TAP). Πάντως γενικότερα πρέπει να παίζουν πολύ οι καθυστερήσεις σε αυτή την εταιρεία.

Να αναφέρω στη φίλη kalove ότι η Funchal μπορεί να προσεγγιστεί και με easyjet μέσω Λονδίνου (με όλα τα μείον που ένα ταξίδι με low cost συνεπάγεται). Αν πάντως ξαναρχίσει η TAP τα απευθείας για Λισσαβώνα νομίζω ότι αποτελεί την καλύτερη επιλογή.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Ναι ειδικά στο γυρισμό βρήκαμε μόνο μέσω Ρώμης.
Δεν ξέρω πάντως αν φταίει μόνο η ΤΑΡ για τις καθυστερήσεις.:haha:Ο Μαδεριάνος ξεναγός με τον οποίο κάναμε το γύρο του νησιού,λέει ότι η ΤΑΡ καθυστερεί γιατί κάνει καλό έλεγχο στα αεροπλάνα της,ενώ οι low cost εταιρίες όχι.:roll:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
To μουσείο Γκιουλμπεκιάν ήταν μια αποκάλυψη. Μπήκαμε δείχνοντας τις Lisbon cards που μας εξασφάλιζαν έκπτωση (αυτή η κάρτα τελικά πολύ χρήσιμη σε όλα, από ΜΜΜ μέχρι μουσεία). Η υπέροχη συλλογή του βαθύπλουτου Αρμένη μας εντυπωσίασε. Εκθέματα από διάφορες χρονικές περιόδους και από πολλές χώρες. Τέχνη περσική, αιγυπτιακή και ευρωπαϊκή ξεδιπλωνόταν μπροστά στον επισκέπτη. Τι να πρωτοθαυμάσεις; Τους πίνακες που σε μετέφεραν σε άλλες εποχές και σε μαγευτικά τοπία; Τα καλοδουλεμένα έπιπλα ή τα χαλιά με τα μαγευτικά χρώματα και τα πορσελάνινα σκεύη;


Βγαίνοντας ξεκίνησε να βρέχει και βρήκαμε καταφύγιο στο πολυκατάστημα el corte ingles, το οποίο γνωρίζαμε καλά από τα ταξίδια μας στην Ισπανία. Αγοράσαμε μερικά δώρα και χριστουγεννιάτικα είδη στα οποία είχε μεγάλη ποικιλία. Αν και συνήθως τρελαίνομαι για αγορές χριστουγεννιάτικων ειδών, αυτή η μέρα είχε μια μελαγχολία. Ήταν η τελευταία γεμάτη μέρα στην νοσταλγική Λισσαβώνα μια και η επόμενη θα σηματοδοτούσε την αναχώρηση από την αγαπημένη πλέον Πορτογαλία....




afarm9.staticflickr.com_8516_8403567698_c3469aea80.jpg



afarm9.staticflickr.com_8049_8403564818_781de8c969.jpg



afarm9.staticflickr.com_8235_8403560972_7c4ae060e3.jpg


afarm9.staticflickr.com_8508_8403557968_7684595cfe.jpg
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
To τελευταίο βράδυ μας στην πλανεύτρα Λισσαβώνα ξεκίνησε με έξοδο στην πλατεία Restauradores και μετά στη Rossio και στους γύρω δρόμους και στενά. Οι δρόμοι ήταν γεμάτοι κόσμο, όλων των ηλικιών αλλά κυρίως νεολαία. Οι Πορτογάλοι φαίνεται να ξέρουν να διασκεδάζουν. Κόσμος παντού: στις εισόδους των θεάτρων, στις φωτισμένες πλατείες, στα πολυάριθμα τουριστικά και μη εστιατόρια και καφέ ή απλώς σταματημένος να συζητά ή να παρακολουθεί μαλλιάδες μουσικούς, ταχυδακτυλουργούς και κάθε λογής αρτίστες στην μέση του δρόμου να δίνει ο καθένας τη δική του παράσταση. Η πόλη ήταν τόσο ατμοσφαιρική και νοσταλγική ταυτόχρονα… Έφταιγε το ότι φεύγαμε την επόμενη ή τα vibe του κόσμου που νιώθαμε έτσι? Ποιος ξέρει?


afarm9.staticflickr.com_8225_8415351976_1ae792d8bc.jpg



afarm9.staticflickr.com_8328_8414252777_a6fe036f69.jpg


Το σίγουρο είναι ότι το γαμήλιο θα μας μείνει αξέχαστο. Όχι μόνο γιατί ήταν γαμήλιο… Όχι μόνο για την ομορφιά της ανεξερεύνητης Μαδέιρας , της νοσταλγικής Λισσαβώνας και της παραμυθένιας Σίντρα… όχι μόνο γιατί περάσαμε καλά… όχι μόνο επειδή είδαμε καινούργια μέρη, καλά ξενοδοχείο, υπέροχα εστιατόρια, ενδιαφέροντα μουσεία…. Αλλά σε μεγάλο βαθμό και επειδή οι Πορτογάλοι ήταν ένας λαός φιλόξενος , ευγενικός , εξυπηρετικός , συμπαθητικός που δεν μας έκαναν στιγμή να νιώσουμε ξένοι… τους αγαπώ. Όσοι δεν έχετε πάει Πορτογαλία να πάτε. Εμείς πάντως δεν το μετανιώσαμε στιγμή.;)
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Συγχαρητήρια alma μου για την ιστορία σου και σ'ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και τις υπέροχες φωτογραφίες! Σας εύχομαι σύντομα κι άλλο φοβερό ταξιδάκι..της επετείου :D :cool:!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Σε ευχαριστώ πολύ Νικόλ μου.Της επετείου πιθανά να είναι υπερατλαντικό.;)
Αν και είμαι λίγο διστακτική στα πολύωρα ταξίδια.Όχι ότι η Μαδέιρα ήταν και πολύ κοντά αλλά λέμε τώρα....


Πάντως η Μαδέιρα ήταν κάτι το τελείως διαφορετικό και θα ήθελα να ξαναπάμε.Ας είναι και όταν είμαστε γέροι βρε αδερφέ.:haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν και τραγική η απόφαση σας να μη πάτε γαμήλιο στην Ιταλία ή στην Γαλλία :D ομολογώ πως η ιστορία είναι γεμάτη πανέμορφες εικόνες και μέσα απ αυτή γνωρίσα μέρη που ελάχιστα πράγματα ήξερα γιαυτά.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Σε ευχαριστώ πολύ Νικόλ μου.Της επετείου πιθανά να είναι υπερατλαντικό.;)
Αν και είμαι λίγο διστακτική στα πολύωρα ταξίδια.
Αχ άντε με το καλό κορίτσι μου σου εύχομαι και Κούβα ή Αργεντινή :clap:!!!

ps:Από πού γύρισες?:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom