Μαδαγασκάρη Μαδαγασκαρη

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ευχαριστώ πολύ παιδιά ,σίγουρα θα γράψω το ταξίδι μου στην μαδαγασκάρη .ειναι πολύ βατό παρ'οτι μακρυνό ....κανένας κίνδυνος .απλά θέλει ορεξη-χρόνο και μια μικρή οργάνωση .θα ψάξω να βρω τον σύνδεσμο εκεί παρόλο που το internet ήταν τότε δύσκολο .αλλα πιστεύω οτι αν βρούμε ένα σύνδεσμο στην αναταναναρίβο την πρωτεύουσα ,θα σας πανε στα μέρη που θα γράψω που ειναι απο τα πιο όμορφα του νησιού .το κόστος τότε ήταν 2500 ευρώ ολα μαζί .επανέρχομαι γιατί δυστυχώς τώρα ετοιμάζομαι για λίβανο και πρέπει να ετοιμάσω την εναλλακτική μου αν δεν ανοιξουν τα αεροδρόμια ως το σάββατο .
φιλάκια πολλα .
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλό σου ταξίδι Renata!! ΄Ολα να σου έρθουν ευνοϊκά!!:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
μαδαγασκάρη

Renata κι εγω χαιρομαι που καποιοs απο το φορουμ εχει παει γιατι αν εννοειs εμενα οτι εχω παει , δεν ειναι αληθεια (κοινο μου σε αποπροσανατολιζω!:haha:).
Απλα μου αρεσει η βορεια ακτογραμμη τηs Μαδαγασκαρηs και κυριωs τα εκατονταδεs διασπαρτα μικρα νησακια κι εχω μαζεψει καποιεs πληροφοριεs που θελησα να τιs μοιραστω με τουs συμφορουμιτεs.
Το Ατσιραμπε που αναφερειs βρισκεται καπου στο κεντρο του νησιου , οποτε αν θελειs μοιρασου μαζι μαs τη διαδρομη που ακολουθησεs και ποσο ευκολο ηταν να οργανωσειs τετοιο ταξιδι.
Ειμαι ετοιμη να παρω το σακιδιο και να φυγω με αυτα που μαs λεs:clap:
πάντως εισαι φοβερός !!!!και που να πας δηλαδή ...
ωράια θα ξεθάψω τις σημειώσεις μου ,τις 2000 φωτο ,και οποιος αντέξει ......
πρέπει να επικοινωνήσω και με τον φαμπρίς ,το άξιο το παληκάρι ,αν κανει την ιδια δουλεια ακόμα ,διαφορετικά θα βρούμε κατι άλλο ....μην μασάτε να πατε !!!!!:cool:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Renata
' Οπως βλέπεις, δεν σε πιέζουμε καθόλου;) να μας γράψεις την ιστορία, όπως την έζησες και τη θυμάσαι...

Πριν λίγα χρόνια, σε φιλικό περιβάλλον, έτυχε να γνωρίσω έναν πρώην πρόξενο στη Μαδαγασκάρη. Ο συγκεκριμένος πολύ-πολύ ηλικιωμένος κύριος μας κατέκτησε όλους, διηγούμενος ένα ολόκληρο βράδυ, τη ζωή του για 20-25 χρόνια στο νησί... Οι περιγραφές του αξέχαστες, η γλαφυρότητα των λόγων του απίστευτη και οι εικόνες έγραψαν στο μυαλό μας! Η ανάμνηση αυτής της βραδιάς επανέρχεται κατά καιρούς, μια που οι συστάσεις του ήταν ανεπιφύλακτα θετικές για το νησί και οι προτροπές του για να πάμε, έντονες!!!:clap:

' Οπως καταλαβαίνεις λοιπόν, Renata, είσαι η μόνη απ΄όλη την παρέα, που μπορείς να περιγράψεις αυτό το ταξίδι...
Και σε παρακαλώ, μη μας λυπηθείς!!!:) Δώσε μας ότι πληροφορίες, φωτογραφίες, μυρωδιές...νομίζεις!!!
Θα το αντέξουμε.......:lol:
ναι πανδώρα θα γράψω τα παντα ......αποφάσισέ το ,και οτι θές εδώ ειμαστε ...αυτό το ταξίδι να εισαι σίγουρη οτι θα μεινει στην ψυχή σου ...αρκει να έχεις ορεξη για περιπέτεια και κούραση αλλα θα πληρωθείς καλά για αυτά .....επανέρχομαι :rolleyes:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Renata, το παμε και παρλιότερα.
Η Μαδαγασκάρη ειναι στο τοπ 5.
Με τα λιγα που μας ειπες ως τωρα, ( και που εμεις καταλαβαινουμε πολλά περισσότερα),
αν μας δωσεις και τις κατάλληλες πληροφορίες για επαφές,
αν το κοστος παραμενει σε παραπλήσια επίπεδα,
τι να σου πω
ΦΕΥΓΟΥΜΕ το συντομότερο ( και με παρέα φιλων ισως)
Αναμένουμε στο ακουστικό μας
Να σαι καλά.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο στο ΟΙΚΟ της Καθημερινής

ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ
Ένας εύθραυστος παράδεισος
Της ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΜΑΝΔΡΑΚΟΥ
Με μια σπάνια βιοποικιλότητα, που κινδυνεύει λόγω της παρατεταμένης πολιτικής και οικονομικής αστάθειας και των συνεπειών αυτής, η «χώρα των λεμούριων», ένα νησί στον Ινδικό ωκεανό, προσπαθεί να συνέλθει από τις τελευταίες αναταραχές και να διασώσει τον μεγαλύτερο πλούτο της: το φυσικό της περιβάλλον.
aphoto.kathimerini.gr_kathnews_photos_06_10_09_06_10_09_1289994_31.jpg
awww.kathimerini.gr_Kathnews_images_dot_clear.gif

Στη γεωγραφική της απομόνωση οφείλει τη μοναδική της βιοποικιλότητα: σπάνια χλωρίδα, πλούσια πανίδα, ιδιαίτερα οικοσυστήματα που δεν μοιάζουν ούτε με της γειτονικής Αφρικής ούτε με της Ασίας. Με επιφάνεια περίπου ίση με της Γαλλίας, η Μαδαγασκάρη δεν είναι απλώς το τέταρτο μεγαλύτερο νησί στη Γη -μετά τη Γροιλανδία, τη Νέα Γουινέα και το Βόρνεο-, αλλά ένας επίγειος παράδεισος που φιλοξενεί χιλιάδες ενδημικά είδη φυτών και ζώων. Δεν πρόκειται για σύμπτωση ή για παιχνίδι της τύχης.
Η απόσχισή της από την αρχαία υπερ-ήπειρο Γκοντβάνα πριν από εκατομμύρια χρόνια επέτρεψε στο ζωικό και φυτικό της βασίλειο να εξελιχθούν σε απομόνωση, με αποτέλεσμα πάνω από το 80% των θηλαστικών, το 90% των φυτών και σχεδόν το 100% των αμφιβίων της να μη συναντώνται πουθενά αλλού στον πλανήτη. Και αν τα φώτα της δημοσιότητας στράφηκαν πάνω της τον περασμένο Μάρτιο λόγω των πολιτικών ταραχών που ξέσπασαν στη χώρα, οι «παράπλευρες απώλειες» έχουν θέσει σε επιφυλακή τις περιβαλλοντικές οργανώσεις σε όλο τον κόσμο: η αποψίλωση των δασών, η λαθροθηρία λεμούριων και άλλων άγριων ζώων, η δραματική υποβάθμιση που καθημερινά υφίσταται το φυσικό περιβάλλον απειλούν να καταστρέψουν ολοκληρωτικά έναν από τους τελευταίους επίγειους παραδείσους που έχουν απομείνει.

η συνέχεια του άρθρου kathimerini.gr -
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Αχ τι μου θυμίζετε, εγώ πήγα το 1999 (πολύ παλιά εσείς δεν είχατε γεννηθεί ακόμα) , όμως εκτός από τα διαφορετικά φυτά (τα μπαομπάμπ ήταν παραμυθένια), τα διαφορετικά ζώα (λεμούριοι και χαμελέοντες, εκεί αντιπάθησα και τους κροκόδειλους) αυτό που μου άρεσε ήταν οι τόσες διαφορετικές φυλές ανθρώπων, ψηλοί και μυώδεις σαν αφρικάνοι, κοντοί λεπτοί σαν ινδοί, κτλ. νομίζω ότι είναι 8 διαφορετικές φυλές; δεν θυμάμαι πια. go2dbeach που φαίνεσαι τόσο καλά πληροφορημένη διαφώτισε με σε παρακαλώ, και Ρένα περιμένω την διηγησή σου μόρα - μόρα μην πιέζεσαι :lol:.
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Ξερει κανεις αν υπαρχει προξενειο Μαδαγασκαρης;
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Όταν πήγα εγώ όχι δεν υπήρχε, έχουν περάσει όμως 10 χρόνια από τότε, αν πράγματι ενδιαφέρεσαι υπάρχει τρόπος να το μάθουμε
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Όταν πήγα εγώ όχι δεν υπήρχε, έχουν περάσει όμως 10 χρόνια από τότε, αν πράγματι ενδιαφέρεσαι υπάρχει τρόπος να το μάθουμε
Ioanna, χρειαζομαι διαφορες πληροφοριες.Για προξενειο , πολιτικη κατασταση, εισιτηρια κ.τ.λ.Πως μπορουμε να μαθουμε;
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Η πολιτική κατάσταση δεν ήταν ποτέ απαγορευτική στην Μαδαγασκάρη, από αυτήν την άποψη δεν έχεις να φοβηθείς, εισιτήρια θα τα ψάξεις, υπάρχει η Air Madagaskar εγώ είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη, τότε πετούσε από Ρώμη. Κοίταξε το λίγο από θέμα υγείας γιατί τα αρχαία χρόνια που πήγα εγώ, υπήρχε θέμα με την χολέρα και είχαν μπλόκα στο δρόμο, μας σταματούσαν και μας υποχρέωναν να πάρουμε χάπια άγνωστης προέλευσης, οι ενήλικοι βρίσκουν τρόπους να το αποφύγουν αλλά τα παιδιά καταπίνουν ότι τους βάζεις στο στόμα. Αν το προξενείο το θέλεις για βίζα μην ανησυχείς την βγάζεις απευθείας στο αεροδρόμιο. Δες το λίγο μόνη σου και ότι άλλο θες συν τις πληροφορίες για προξενείο στείλε p/m
 
Last edited by a moderator:

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Η πολιτική κατάσταση δεν ήταν ποτέ απαγορευτική στην Μαδαγασκάρη, από αυτήν την άποψη δεν έχεις να φοβηθείς, εισιτήρια θα τα ψάξεις, υπάρχει η Air Madagaskar εγώ είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη, τότε πετούσε από Ρώμη. Κοίταξε το λίγο από θέμα υγείας γιατί τα αρχαία χρόνια που πήγα εγώ, υπήρχε θέμα με την χολέρα και είχαν μπλόκα στο δρόμο, μας σταματούσαν και μας υποχρέωναν να πάρουμε χάπια άγνωστης προέλευσης, οι ενήλικοι βρίσκουν τρόπους να το αποφύγουν αλλά τα παιδιά καταπίνουν ότι τους βάζεις στο στόμα. Αν το προξενείο το θέλεις για βίζα μην ανησυχείς την βγάζεις απευθείας στο αεροδρόμιο. Δες το λίγο μόνη σου και ότι άλλο θες συν τις πληροφορίες για προξενείο στείλε p/m
Σου εστειλα ενα πμ .Δεν ξερω αν το πηρες, μαλλον κατι δεν κανω καλα.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom