Ισπανία Πορτογαλία Μαδρίτη - Λισαβόνα / Αύγουστος 2014

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πραγματικά δεν φαινόταν το τοιχάκι και τριγύρω ο ποταμός έμοιαζε βαθύς από την αρχή.Αφού κάποιες χαζοτουριστριούλες έπαιζαν με τα κύματα:p
Επίσης κάποιος (ονόματα δεν λέμε) είχε βραχεί αρκετά όταν απροσμενα το κύμα ήρθε πάνω του:D
Άλλη εποχή, πολύ διαφορετικές εικόνες! Αλλά η Λισαβόνα σίγουρα γοητεύει ανεξάρτητα απ'τον καιρό..
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Μου έχει τύχει να έχει τόσο κύμα που να καλύπτει άμα διαστήματα την πλατφόρμα που οδηγεί στον πύργο με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τον προσεγγίσεις (βέβαια ήταν Δεκέμβρης τότε).
Δυστυχώς για το αδιαχώρητο στο τραμ δε φταίει ότι ήταν η πρώτη Κυριακή του μήνα με τα δωρεάν μουσεία αλλά ότι ήταν Κυριακή υψηλής τουριστικής περιόδου. Δυστυχώς οι συγκοινωνίες αραιώνουν επικίνδυνα τις Κυριακές με αποτέλεσμα να γίνεται πανικός σε όποια γραμμή χρησιμοποιειται από τουρίστες (κυρίως δηλαδή τα τραμ 15 και 28). Η διαφορά σε κοσμο σε αυτες τις γραμμες μεταξύ καθημερινών και σαββατοκυριακων ειδικά την χαμηλή η μεσαία περίοδο είναι τεράστια.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μου έχει τύχει να έχει τόσο κύμα που να καλύπτει άμα διαστήματα την πλατφόρμα που οδηγεί στον πύργο με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τον προσεγγίσεις (βέβαια ήταν Δεκέμβρης τότε).
Δυστυχώς για το αδιαχώρητο στο τραμ δε φταίει ότι ήταν η πρώτη Κυριακή του μήνα με τα δωρεάν μουσεία αλλά ότι ήταν Κυριακή υψηλής τουριστικής περιόδου. Δυστυχώς οι συγκοινωνίες αραιώνουν επικίνδυνα τις Κυριακές με αποτέλεσμα να γίνεται πανικός σε όποια γραμμή χρησιμοποιειται από τουρίστες (κυρίως δηλαδή τα τραμ 15 και 28). Η διαφορά σε κοσμο σε αυτες τις γραμμες μεταξύ καθημερινών και σαββατοκυριακων ειδικά την χαμηλή η μεσαία περίοδο είναι τεράστια.
Και το σκεφτόμουν αυτό, πως θαναι η πλατφόρμα αν έχει κακοκαιρία.. Μου έλυσες την απορία, απλά δε προσεγγίζεται ο πύργος..
Τώρα για τον συνωστισμό στα τραμ ευτυχώς δε τον συναντήσαμε σε τέτοιο βαθμό άλλη μέρα, ούτε καν το απόγευμα της ίδιας μέρας. Αλλά αν είναι έτσι γενικά τις κυριακές της υψηλής περιόδου καλο είναι που το λες για να το γνωρίζουν επόμενοι επισκέπτες..
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Ωραία ιστορία με καλογραμμένη αφήγηση! Περιμένουμε με ενδιαφέρον τη συνέχεια.
Η Μαδρίτη πιστεύω είναι μία υπέροχη πόλη και προσωπικά μου άρεσει λίγο περισσότερο από τη Βαρκελώνη. Η Λισαβόνα όμως ήταν μία έκπληξη και δεν περίμενα να με γοητεύσει τόσο πολύ. Το μόνο ίσως που δεν μου άρεσε ήταν όταν κάναμε βόλτες με το παλιό τραμ στο ιστορικό κέντρο τα άσχημα γκράφιτι, περισσότερο σε μουτζούρες έφερναν και λίγο οι παραμελημένες γειτονιές που όμως κάπου έδιναν χρώμα και αυθεντικότητα στην περιοχή.
Παρόμοιο αμφίβιο λεωφορείο έχω συναντήσει στο Λονδίνο και στη Σιγκαπούρη αλλά θυμάμαι πέρσυ που είχα ακούσει στις ειδήσεις ότι αυτό του Λονδίνου είχε πιάσει φωτιά! Ευτυχώς χωρίς θύματα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ωραία ιστορία με καλογραμμένη αφήγηση! Περιμένουμε με ενδιαφέρον τη συνέχεια.
Η Μαδρίτη πιστεύω είναι μία υπέροχη πόλη και προσωπικά μου άρεσει λίγο περισσότερο από τη Βαρκελώνη. Η Λισαβόνα όμως ήταν μία έκπληξη και δεν περίμενα να με γοητεύσει τόσο πολύ. Το μόνο ίσως που δεν μου άρεσε ήταν όταν κάναμε βόλτες με το παλιό τραμ στο ιστορικό κέντρο τα άσχημα γκράφιτι, περισσότερο σε μουτζούρες έφερναν και λίγο οι παραμελημένες γειτονιές που όμως κάπου έδιναν χρώμα και αυθεντικότητα στην περιοχή.
Παρόμοιο αμφίβιο λεωφορείο έχω συναντήσει στο Λονδίνο και στη Σιγκαπούρη αλλά θυμάμαι πέρσυ που είχα ακούσει στις ειδήσεις ότι αυτό του Λονδίνου είχε πιάσει φωτιά! Ευτυχώς χωρίς θύματα.
Σ'ευχαριστώ vasnorth! Kαι μένα σε κάποια πράγματα μου άρεσε περισσότερο η Μαδρίτη από τη Βαρκελώνη, πιστεύω πως είναι πιο αυθεντική και πιο φιλική προς τον επισκέπτη.. Αλλά η Βαρκελώνη χαρίζει πιο εντυπωσιακές εικόνες κατά τη γνώμη μου..
Πάντως η Λισαβόνα μας κέρδισε περισσότερο και από τις δύο παραπάνω!
Κάτι είχα ακούσει και γω πέρσι στις ειδήσεις για φωτιά σε πλοιάριο στο Λονδίνο αλλά δεν είχα καταλάβει ότι ήταν αμφίβιο..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στη συνέχεια πήγαμε στο Μνημείο των Ανακαλύψεων (Padrão dos Descobrimentos) και έπειτα στο Μοναστήρι των Ιερονυμιτών (Mosteiro dos Jerónimos). Το μνημείο από την μία πλευρά ήταν γεμάτο σκαλωσιές, οπότε το φωτογραφίσαμε μόνο απ'την άλλη.

Περάσαμε και από το μνημείο για την πρώτη υπεραντλαντική πτήση, στον νότιο ατλαντικό.. Ξεκίνησε από την Λισαβόνα στις 31 μαρτίου και ολοκληρώθηκε στο Rio de Janeiro στις 17 ιουνίου 1922 (χρησιμοποιήθηκαν 3 αεροπλάνα).




Μνημείο των Ανακαλύψεων












Μοναστήρι των Ιερονυμιτών



































Υπήρχε και μια ενδιαφέρουσα έκθεση με φωτογραφίες από σημαντικά γεγονότα της παγκόσμιας ιστορίας σε χρονολογική σειρά και από κάτω η παράλληλη πορεία της πορτογαλίας αλλά και του μοναστηριού..







Μετά το Μοναστήρι περπατήσαμε λίγο για να πάμε στο Μουσείο Αμαξών (Museu Nacional dos Coches) όπου είδαμε πολλές παραμυθένιες άμαξες με εντυπωσιακές διακοσμήσεις.













Φεύγοντας από το μουσείο πέσαμε σε μια ζωηρή υπαίθρια αγορά



Και βέβαια πριν επιστρέψουμε στο κέντρο της Λισαβόνας τιμήσαμε τα Pastel de nata από το ξακουστό μαγαζί Pasteis de belem. H φώτο είναι απ'το google, όταν πήγαμε εμείς η ουρά ήταν μέχρι έξω, αλλά η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά γρήγορη.



Τα γλυκάκια δε τα βγάλαμε φώτο αλλά για όποιον δε τα ξέρει (ούτε εγώ τα ήξερα πριν πάω :) ) είναι έτσι:


(γεμισμένα με κρεμούλα)
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Σ'ευχαριστώ vasnorth! Kαι μένα σε κάποια πράγματα μου άρεσε περισσότερο η Μαδρίτη από τη Βαρκελώνη, πιστεύω πως είναι πιο αυθεντική και πιο φιλική προς τον επισκέπτη.. Αλλά η Βαρκελώνη χαρίζει πιο εντυπωσιακές εικόνες κατά τη γνώμη μου..
Πάντως η Λισαβόνα μας κέρδισε περισσότερο και από τις δύο παραπάνω!
Κάτι είχα ακούσει και γω πέρσι στις ειδήσεις για φωτιά σε πλοιάριο στο Λονδίνο αλλά δεν είχα καταλάβει ότι ήταν αμφίβιο..
Νομιζω πως δεν συγκρινονται οι δυο πολεις Μαδριτη-Βαρκελωνη. Η πρωτη ειναι η αρχοντισσα και η δευτερη η αλητισσα.:)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
αχ και εγώ θέλω να πάω Λισσαβόνα, αλλά τα εισιτήρια δεν είναι και ότι οικονομικότερο...
Όντως επειδή δεν έχει απευθείας σύνδεση είναι συνήθως αρκετά ακριβά.. Μόνο με low cost και ενδιάμεση στάση ή με καμια προσφορά για Μαδρίτη, όπως το κάναμε εμείς, και μετά από εκεί έχει οικονομικά εισητήρια για Λισαβόνα, π.χ. με iberia. Η οποία βέβαια ήταν απογοητευτική εταιρία, η πτήση ήταν μια ώρα και 20 λεπτά και δε μας έδωσαν ούτε νεράκι!
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι έχω ταξιδέψει με Iberia. Έχει γίνει low cost πια. Βρίσκω με 200 ευρώ για Λισσαβόνα αλλά θέλει διανυκτέρευση σε Γενεύη και δεν συμφέρει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom