Ισπανία Μαδρίτη Σεβίλλη με τρένο

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
kasiotis είσαι απίστευτος! Πολλές και ωραίες πληροφορίες... σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου! Να σε ρωτήσω, έχει μετρό έτσι δεν είναι? φτάνει στο αεροδρόμιο? Α! θα μου άρεσε να νοικιάζαμε ποδήλατα κ να βολτάραμε, το 'χω κάνει σε άλλα ταξίδια κ είναι τέλειο! Ενδείκνυται για κάτι τέτοιο?Εννοώ υπάρχουν οι υποδομές, ο κόσμος ποδηλατεί κτλ όπως σε άλλες πόλεις που γίνεται πανικός?? Έχω βρει ένα διαμέρισμα στον καθεδρικό ναό,που λογικά θα κλείσω, καλά δεν είναι?
 

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
Α! να ρωτήσω κάτι? ίσως φανεί χαζό... αλλά τα τάπας τι είναι??? το βλέπω παντου.. κ αρχικά νόμιζα οτι θα 'ναι κάποιο είδος φαγητού αλλά αν δεν κάνω λάθος το 'δα κ σε σχέση με ποτά...οπότε μπερδεύτηκα!!!
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
Λοιπόν dora, κατ'αρχας μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο υπάρχουνε οι υποδομές, αλλά οι αποστάσεις στα σημεία που θα κινηθείς ειναι σε walking distance. Όσο για επιπλέον μέρη αμά θέλεις να ακούσεις φλαμένγκο σου προτείνω το La madrugada βρίσκεται πισω απο την calle de betis. Έπισης ωραία μικρά μπαράκια έχει στην κάτω μεριά του catedral προς τον ποτάμο. Στην alfa alfa μαζεύονται κυρίως νεαρές ηλικιές. Πολλοί ντόπιοι βγαίνουνε και στο Viapol center. όπου έχει αρκετα μαγαζιά σε εκείνο το τετράγωνο. όσο για την διαμόνη θα σου προτείνα να μείνεις έξω από την παλιά πολη. Αν μου πεις και πόσο μπατζετ διαθέτεις θα σου πρότεινα και το κατάλληλο ξενοδοχείο Από το αεροδρόμιο μπορείς να πας με το λεωφορείο, εισιτήριο βγάζεις από τον οδήγο. Οσο για τις μετακινήσεις με το ταξί, μπορείς να τα παίρνεις άφοβα, δεν κλέβουνε.
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Το μετρό είναι κάτι πολύ νέο στη Σεβίλλη.. Νομιζώ οτι έχει μόνο 4 στάσεις. Και όχι δεν φτάνει στο αεροδρόμιο.

Ποδήλατα υπάρχουν προς ενοικίαση, από το δήμο. Αλλά δεν ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς το σύστημα καθώς όταν ήμουν εγώ είχα δικό μου.. Φαντάσου το ως εξής, υπάρχουν ποδήλατα σε ειδικές βάσεις σε πολλά σημεία στην πόλη. Σε κάθε "πιάτσα" ποδηλάτων υπάρχει ένα μηχάνημα, οπού με την προσωπική σου κάρτα ξεκλειδώνεις ένα ποδήλατο απο τη βάση του. Αυτό το ποδήλατο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπου θέλεις, αλλά θα πρέπει να το επιστρέψεις σε μια βάση σε μια άλλη πιάτσα. Δεν ξέρω αν κατάλαβες.. Δες κι εδώ.. Sevilla - Sevici

Αλλά ναι η πόλη ενδείκνυται για ποδήλατο, έχει ποδηλατοδρόμους, και πάρα πολύ κόσμο που κυκλοφορεί με το ποδήλατο, και με ρολερς..!!!

Τα τάπας αναφέρονται κυρίως στο μέγεθος της μερίδας. Δηλαδή tapas=πιατάκι media racion=μισή μερίδα racion=μερίδα. Αναλόγως το μαγαζί μπορείς να χορτάσεις και με δύο ταπάς μόνο..

Ο καθεδρικός είναι σε κεντρικό σημείο, δηλαδή μικρή απόσταση περπατήματος..! αν θες στείλε μου το ξενοδοχείο, να δω που είναι..

Ισπανικά μιλάς εσύ ή κάποιος από την παρέα σου..? Αν όχι θα πρότεινα να έχετε ένα μικρό λεξικό, θα σας φανεί χρήσιμο.
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
Έτσι είναι όπως τα λές kasioti. Ποδήλατο μπορείς να νοικιάσεις με πιστωτική κάρτα.
 

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
γιατί να μην μείνουμε στην παλιά πόλη? τι αρνητικό έχει?πίστευα οτι θα 'ναι ασφαλής αφού είναι κεντρικά, ή κάνω λάθος? σε διαμέρισμα θα μείνουμε γιατί είμαστε 5 κ δε θέλουμε να μπει τιμωρία ο ένας!! αυτό που έχω δει απο το booking ειναι ακριβως απέναντι απο το ναό. Για τα ποδήλατα κατάλαβα τι εννοείς, η ιδια διαδικασία γινόταν κ στο Παρίσι. Δύο παιδιά απ'την παρέα μιλάνε λίγα ισπανικά κ ιταλικά.. αλλά πιστεύω θα συνεννοηθούμε, δε θα 'ναι δύσκολο, πάντως πάντα φροντίζω να μαθαίνω κάποιες χρήσιμες λέξεις κ φράσεις, άλλωστε είναι διασκεδαστικό!!
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
γιατι έξω από την παλια πόλη θα βρείτε και καλυτερα και φτηνότερα διαμερίσματα κατα την γνώμη μου. η σεβίλλη είναι γενικά ασφαλής πόλη δεν χρειάζεται να σε ανησυχει αυτό.
 

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
α οκ! κοίτα το διαμέρισμα που βρήκαμε, κοστίζει 445 ευρώ για τις 3μέρες, ήταν απ'τα πιο φθηνά στο booking, κ έχει καλά σχόλια!Άλλωστε υπήρχαν μόνο 7 τηνε εςποχή που θα πάμε.Δε το 'χω πολυψάξει σε άλλα sites, γιατί εμπιστεύομαι το booking είναι κ εύχρηστο. Ξέρεις κάποιο άλλο καλό?
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
α οκ! κοίτα το διαμέρισμα που βρήκαμε, κοστίζει 445 ευρώ για τις 3μέρες, ήταν απ'τα πιο φθηνά στο booking, κ έχει καλά σχόλια!Άλλωστε υπήρχαν μόνο 7 τηνε εςποχή που θα πάμε.Δε το 'χω πολυψάξει σε άλλα sites, γιατί εμπιστεύομαι το booking είναι κ εύχρηστο. Ξέρεις κάποιο άλλο καλό?
Κοίτα το booking είναι ισως το καλύτερο site. άλλα site που μπορεις να κοιτάξεις ειναι otel.com, lastminute.com, expedia.com. Eίπες ότι είστε 5 άτομα, άρα βγαίνει περίπου 30 ευρω το άτομο/βραδια σωστα? μου φαίνεται λιγο ακριβο. την τελευταια φορά που πηγα σαν επισκεπτης έμενα στο apartahotel resitur και δίναμε για το δικλινο 40 ευρω. έμεινα πολυ ικανοποιημένος ειναι στη triana αλλά πολυ κοντά στο κέντρο με τα πόδια. μπορείς να κοιτάξεις και σε ισπανικα sites αν έχει φτηνα διαμερίσματα. γραψε στο google apartamentos baratos en sevilla και δες τι θα σου βγάλει.
 

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
το έκλεισα χτες τελικά το διαμέρισμα..πολύ ωραίο φαίνεται.. ελπίζω να είναι κιόλας! το είδα αυτό που έμενες εσύ chriskar83, αλλά δεν είχε για 5 άτομα...κάτι μου λέει οτι η Σεβίλλη θα με ξετρελάνει κ μετά η Βαρκελώνη δε θα με ενθουσιάσει.... τώρα ψάχνω διαμονή στη Βαρκελώνη, ως το βράδυ θα 'χω κλείσει.Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Καλό ταξίδι Δώρα..!!!

Και όταν γυρίσεις περιμένουμε εντυπώσεις..!
 

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, ήταν πολλή χρήσιμη.!! Καλό καλοκαίρι!Ελπίζω να περάσουμε τέλεια! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom