Ισπανία ΗΠΑ Βολιβία Περού Χιλή Μαδρίτη -Χιλή - Περού - Βολιβία - Νέα Υόρκη

dglossa

Member
Μηνύματα
18
Likes
41
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
Κόστος εισιτηρίων: 1050?
Budget διαμονής/ διατροφής κλπ: 1000?
Χρόνος: 25 μέρες - Νοέμβριος
Νομίσματα: Ευρώ, Δολάριο, Χιλιανά Πέσος, Σολ, Βολιβιάνος
Σκοπός ταξιδιού: Χαλάρωση, ταξιδιωτικές εμπειρίες, γνωριμίες, φωτογραφίες, νέες γεύσεις, εικόνες και αρώματα
Αποτέλεσμα: Σύνδρομο Μόνιμου Χαμόγελου Μετά Το Ταξίδι


Μαδρίτη – Χιλή – Περού – Βολιβία – Νέα Υόρκη

Αυτό το ταξίδι το σκεφτόμουν καιρό. Από τα φοιτητικά μου χρόνια στη Μαδρίτη. Η γνωριμία μου με ανθρώπους της Λατινικής Αμερικής μου άνοιξε την όρεξη για νέα μακρινά ταξίδια. Που λεφτά όμως και χρόνος διαθέσιμα;
Αντιπαθώ τα ταξίδια με τουριστικά γραφεία και αποφάσισα να τα οργανώσω όλα μόνη μου με την συνοδοιπόρο μου στα περισσότερα μέρη εκεί:
Όνομα: Ροσίο
Ετών: 29
Εθνικότητα: Χιλή
Διαμονή: Βαλπαραισο
Φίλη από: συμφοιτήτριες και συγκάτοικος στη Μαδρίτη

Εισιτήρια:

Το φετινό καλοκαίρι ταλάνιζα το μυαλό μου πώς να αγοράσω τα εισιτήρια. Τα μόνα δεδομένα που είχα στο κεφάλι μου ήταν ότι θα τα αγόραζα από Μαδρίτη για να μπορώ να οργανώσω τη διαμονή μου εκεί και ότι πρώτος σταθμός μου θα ήταν το Σαντιάγο της Χιλής για να παραλάβω τη συνταξιδιώτρια μου Ροσίο. Οι μηχανές αναζήτησης άφθονες και σε καθημερινή βάση για πολλές εβδομάδες οι καλύτερες φίλες μου ATRAPALO: ofertas de espect, E-Dreams.com, Rumbo: aqu? comienza el viaje. Vuelos, viajes, hoteles y vacaciones., www.iberia.es, Αεροπορικά Εισιτήρια, Πτήσεις - airtickets.gr�, Ξενοδοχεία, Ταξίδια online, TerminalA: Relaunching soon, ATRAPALO: ofertas de espect . Εκεί με έκπληξη πληροφορήθηκα ότι το ίδιο εισιτήρια για την ίδια πτήση από Μαδρίτη για Σαντιάγο αν το αγοράσεις από το Χιλιανό site αντί του Ευρωπαϊκού μπορεί να σου κοστίσει εώς και 200? λιγότερα (βλ. atrapalo.com and atrapalo.cl). Αποφάσισα να πάω λοιπόν μέσω Η.Π.Α. με delta airlines με στάση στην Βόρεια Αμερική και 15 ώρες στάση στη Νέα Υόρκη προκειμένου να πάρω μια γεύση από την πόλη μέχρι να ξαναπάω. Συνολικό κόστος: 820?. Από Αθήνα Μαδίρτη εύκολη η αναζήτηση και 111? με Aegean. Αγόρασα και ένα τοπικό εισιτήριο με LAN Airlines από Σαντιάγο για Αρίκα.

Προετοιμασία:

Μήνες πρίν αγόρασα ένα καλό backpack, ελαφρύ αλλά και με σταθερή πλάτη, το οποίο φάνηκε πολύ χρήσιμο στο περιπετειώδες ταξίδι μου. Δυο εβδομάδες πρίν φρόντησα να κάνω τα απαραίτητα εμβόλια και να προμηθευτώ το κίτρινο βιβλιαράκι υγείας. Εκεί με τρομοκράτησαν με τις πιθανές ασθένειες όμως ομολογώ ότι μου δώσαν πολύ χρήσιμες ταξιδιωτικές οδηγίες σχετικά με το νερό, τροφή, υγιεινή κλπ

Βαλίτσες:

Αυτό αποδείχθηκε ιδιαίτερα δύσκολο και επίπονο κομμάτι της προετοιμασίας. Στην Αθήνα, Μαδρίτη και Νέα Υόρκη είναι χειμώνας. Στη Χιλή και στα περισσότερα μέρη της Λατινικής Αμερικής είναι τέλος άνοιξης με αρχή καλοκαιριού. Στα μεγάλα ύψόμετρα όμως θα έκανε κρύο σίγουρα τη νύχτα. Στις πόλεις έπρεπε να έχω ρούχα πόλης, βαφτικά, τακούνια γιατί ήξερα ότι οι τρελλές φίλες μου θα με τρέχουν για χορό. Στα βουνά και στις εξοχές έπρεπε να έχω ελαφριά και άνετα ρούχα, παντελόνια trecking, αθλητικά και πέδιλα. Πώς να συνδυάσεις όλα αυτά κάνοντας το backpack όσο πιο ελαφρύ γίνεται; Τελικά ακολούθησα τη μέθοδο του «Σκόρπα – Μαζευε». Στη Μαδρίτη πρώτη μου στάση άφησα μερικές αλλαξιές χειμωνιάτικα ρούχα κρατώντας μόνο ένα χειμωνιάτικο φόρεμα για τη Ν. Υόρκη. Στο Σαντιάγο έβγαλα τα ρούχα πόλης και σκόρπισα όλα τα άχρηστα για το Περού Βολιβία ρούχα , παπούτσια και βαφτηκά που θα ξαναχρειαζόμουν στην επιστροφή. Με χαρά και περιφάνια σας δηλώνω ότι το backpack μου ζύγιζε 7 κιλά. Όλε!!!!

Αθήνα – Μαδρίτη:

Μένω στην επαρχεία άρα το ταξίδι μου ξεκίνησε από το νησί μου να έρθω στην Αθήνα. Έμεινα μερικές μέρες να κάνω τις απαραίτητες προετοιμασίες και ξεκίνησα με Aegean για Μαδρίτη. Το ταξίδι ξεκινάει με πολύ καλούς οιωνούς, συνταξιδεύω από Αθήνα με τον αγαπημένο μου Tonino Carotone. Καλά ξεκινάμε λέω….Τώρα τι να πώ για τη Μαδρίτη, δεν μπορώ να τη δώ με το μάτι του τουρίστα. Μετά όμως από 2 χρόνια ελάχιστα πράγματα άλλαξαν. Ίσως μόνο που δεν επιτρέπετε το κάπνισμα πουθενά χάνοντας έτσι την αίγλη που είχαν τα τυπικά βρώμικα ισπανικά μπάρ με τις χαρτοπετσέτες και τα αποτσίγαρα. Στη Μαδρίτη για τώρα θα έμενα μόνο για μια μέρα έτσι έκανα μια υπέροχη βόλτα από Tirso de Molina, Sol, Callao, Chueca, Alonso Martinez, Fuencaral για να καταλήξω σε ένα από τα αγαπημένα μου παρακμιακά μπάρ αλλά με τρομερό χρώμα και προσωπικότητα: «Boldegas Lo Maximo» c/ Olivar con c/ San Carlos γωνία στην περιοχή Lavapies. Εκεί ήπια το αγαπημένο μου κόκκινο κρασάκι με φίλους και πέρασα υπέροχα.

(συνεχίζεται...)


Μαδρίτη – Σαντίαγο- Αρίκα

Την επόμενη μέρα ξεκινάω από Μαδρίτη για Σαντίαγο. Όχι όμως απευθείας αφού θα έκανα στάση στις Η.Π.Α. Έτσι Μαδρίτη – Ατλάντα: 10 ώρες και Ατλάντα – Σαντιάγο: 9.30 ώρες. Η πτήση καλή ήταν δεν μπορώ να πώ με ταινιούλες, φαγητά και πιοτά όλη την ώρα περάσαν οι 20 ώρες πτήσεις νερό.
Στο Σαντιάγο θα με περίμενε η άλλη φίλη Στέφανη. Όταν με το καλό έφτασα, άφαντη η Στέφανη. Να δείς θα άργησε λέω και κάθισα να πιώ ένα καφέ στην καφετέρεια. Παράπονο το έχω στο Σαντιάγο ένα καφέ της προκοπής δεν είπια. Είχε πλάκα όμως γιατί έτσι όπως είμουν ζαλισμένη από τη πτήση ξέχασα ότι θα έπρεπε να αλλάξω τα χρήματα και όταν ήρθε ο λογαρισμός 10.000 κόντεψα να πάθω εγγεφαλικό μέχρι να καταλαβω ότι δεν είναι ευρώ αλλά χιλιανά πέσος. Ευτυχώς δεχθήκαν δολάρια και όλα καλά. Η Στέφανη ήρθε να παραλάβει το «δέμα» έτσι με κορόιδευαν μεταξύ τους οι Χιλιανές φίλες μου και πήγαμε σπίτι της. Ένα μπάνιο με ανανέωσε και jet lag δεν είχα αφού είχα φροντίσει στο αεροπλάνο να κοιμηθώ σύμφωνα με τις ώρες της χώρας του προορισμού μου. Μια μικρή βόλτα στο Σαντίαγο και το βράδυ το «δεμα» πήγε στο αεροδρόμιο να συναντήσει τη Ροσίο για να ξεκινήσει το ταξίδι στο Περού και Βολιβία.
Μετα την επισοδιακή μας συνάντηση με το Ροσίο πήραμε το αεροπλάνο για το βορειότερο άκρο της Χιλής: Αρίκα. 3 ώρες πτήση.

Αρίκα – Ταγκνα – Αρεκίπα

Από Αρίκα πήραμε ταξί για να περάσουμε τα σύνορα και να φτάσουμε στη Τάγκνα του Περού. Μας κόστισε 30.000 χιλιανά πέσος δηλαδή περίπου στα 43 ευρώ και η διαδρομή διήρκησε περίπου 1 ώρα. Ο ταξιτζής όταν περάσαμε τα σύνορα μας ενημέρωσε ότι πρέπει να γυρίσουμε το ρολόι μας 2 ώρες πίσω. Το διαβατήριο μου γέμιζε με σφραγίδες και το χαμόγελο μου μεγάλωνε όλο και περισσότερο. Η πρώτη επαφή με το σταθμό λεωφορείων του Περού ήταν απλά μεγαλειώδεις. Κόσμος να κοιμάτε στις κουβέρτες κατάχαμα, φασαρία και 200 εταιρίες μέσα στο σταθμό του λεωφορείων να φωνάζουν ως τελάλιδες τους προορισμούς τους. Σκοπός ήταν να φτάσουμε στο Κούσκο και θεωρητικά θα έπρεπε να έχει συχνά δρομολόγια. Δρομολόγια για Κούσκο δεν είχε τελικά τουλάχιστον όχι το απογευμα που πήγαμε εμείς. Επόμενο δρομολόγιο για Αρεκίπα σε δυο ώρες και έφτανε κατά τις 4 τα μεσάνυχτα από εκεί το επόμενο μεσημέρι θα φευγαμε για Κούσκο. Ο σταθμός των λεοφωρείων της Αρεκίπας στην ίδια κατάσταση. Αν θές να πάς τουαλέτα πρέπει να πληρώσεις 1 σόλ. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι από τις 5 το πρωί ξημέρωνε και έτσι είχαμε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να κάνουμε μια όμορφη βόλτα στην πόλη της Αρεκίπας.
Πρίν φτάσουμε στο Περού μας είχαν προειδοποιήσει να μην κάνουμε το λάθος να πάρουμε τα τοπικά λεωφορεία, θα έπρεπε να κινούμαστε μόνο με τοπικά. Το θεωρήσαμε υπερβολή η εμπειρία μας όμως μας απέδειξε ότι μόνο υπερβολή δεν ήταν. Στο τοπικό λεωφορείο είχαμε την ευχάριστη εμπειρία να δούμε πώς συσκευάζουν τις κότες για να τις βάλουν στο λεωφορείο, να ευωδιαστούμε απίστευτου κάλους μυρωδιές καθ όλη τη διάρκεια, πώς κατουράνε μέσα στο λεωφορείο, πώς ο οδηγός σταματάει στη μέση του πουθενά έτσι γιατί ο δρόμος είναι υπό κατασκευή. Πώς μπαίνουν οι ντόπιοι μέσα και πουλάνε κοτόπουλα ψημένα που τα κόβουν με τα χέρια και πως το ταξίδι γίνεται μαρτυρικό υπό τους ήχους της μεταγλωττισμένης «γκρίνκο» ταινίας που δεν σε αφήνει να κοιμηθείς. Ταξιδεύαμε περίπου 10 ώρες μέχρι να φτάσουμε στο Κούσκο


Κούσκο

Η άφιξη μας στο Κούσκο συνοδεύτηκε με την απόγνωση του ταξιδιώτη για τον άφιξη στο τόπο προορισμού. Πώς θα μπορούσε λοιπόν να μη μας φανεί υπέροχο; Η Ροσίο κουβαλούσε οδηγίες τις θείας Maria – Teresa που μας έσωσε σε πολλές στιγμές. Μας πρότεινε λοιπόν το υπέροχο ξενοδοχείο San Blas II San Blas II Tourist Hostel 130/sol τη βραδιά. Ξεκούραση λοιπόν για το ίδιο βράδυ αφού πρώτα ήπιαμε ένα πισκο σάουερ. Το πίσκο είναι το εθνικό ποτό του Περού και της Χιλής. Και οι δυο χώρες διεκδικούν την πατρότητα του και βρίσκονται σε διαμάχη: Εχει πολύ πλάκα να ρωτήσεις ένα Περουβιανό αν το Πίσκο είναι Χιλιανικό ή να κάνεις το αντίστοιχο στη Χιλή. Θυμώνουν, κοκκινίζουν και κάνουν τα πάντα να σε πείσουν για την εθνική ταυτότητα του πίσκο λές και αποτελεί όλο το καημό σου και το λόγο του ταξιδίου σου. Η θεία λοιπόν σε αυτή τη φοβερή λίστα είχε προσθέσει και ένα φοβερό κεφάλαιο ανά προρισμό ***Imperdibles*** (αυτά που δεν μπορείτε να χάσετε). Μας συμβούλεψε να κάνουμε μια όμορφη βόλτα στη Πλάθα δε Άρμας, να κάνουμε μασάζ (30/σολ τη 1,30 ώρα), να πάμε στα μαγαζάκια αρτεσανίας να ψωνίσουμε σουβενίρ και παραδοσιακά προϊόντα. Ξέχασα να σας πώ ότι το υψόμερο είχει αρχίσει είδη να φένεται. Η Ροσίο δεν φάνηκε να επηρεάζεται πολύ, εγώ όμως είχα όλες τις προδιαγραφές και το φοβόμουν. Νησιώτισα μαθημένη σε υψόμετρο 0, ανεμική άρα και πιο ευάλωτη στο υψόμετρο τελικά τη γλύτωσα με δυσκολία στην αναπνοή λίγους πονοκέφαλους που όμως με την υπερβολική κατανάλωση φύλλων ή τσαγιού κόκας μου περνούσε. Η μέρα στο Κούσκο ήταν μας βοήθησε να οργανώσουμε το ταξίδι μας στο Μάτσου Πίτσου
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Όλα τα αεροπορικά κόστισαν συνολικά 1050??
Για κάνε ανάλυση ανά σκέλος.... γιατί φθηνό μου ακούγεται. Εδώ Λίμα βάζεις στις μηχανές αναζήτησης και το 1200άρι είναι στάνταρ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Εκεί με έκπληξη πληροφορήθηκα ότι το ίδιο εισιτήρια για την ίδια πτήση από Μαδρίτη για Σαντιάγο αν το αγοράσεις από το Χιλιανό site αντί του Ευρωπαϊκού μπορεί να σου κοστίσει εώς και 200? λιγότερα (βλ. atrapalo.com and atrapalo.cl).
Eίσαι σίγουρη για αυτό?

Συγκρίνω ένα τυχαίο ζευγάρι ημερομηνιών μέσα στο 2012 για το δρομολόγιο MAD-SCL με επιστροφή και μου το δίνει στα ίδια περίπου (±10?) είτε το χιλιανό atrapalo.cl είτε ένα τυχαίο ελληνικό που κοίταξα. Kόντα στα 770? και τα δύο.
 

dglossa

Member
Μηνύματα
18
Likes
41
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
Έχει να κάνει πάντα με τις περίοδο που κοιτάς. Εγώ πάντως για την ίδια ακριβως πτήσης όταν κοίταξα απο ευρωπαϊκό σιτε ήταν 180 ? ακριβότερο. Αυτό το κόλπο άλλωστε μου το είπαν οι φίλες μου χιλιανές και το τσέκαρα
 

dglossa

Member
Μηνύματα
18
Likes
41
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
Όλα τα αεροπορικά κόστισαν συνολικά 1050??
Για κάνε ανάλυση ανά σκέλος.... γιατί φθηνό μου ακούγεται. Εδώ Λίμα βάζεις στις μηχανές αναζήτησης και το 1200άρι είναι στάνταρ
Έχω κάνει ανάλυση ανα σκέλος διάβασε λίγο προσεκτικότερα :

Αποφάσισα να πάω λοιπόν μέσω Η.Π.Α. με delta airlines με στάση στην Βόρεια Αμερική και 15 ώρες στάση στη Νέα Υόρκη προκειμένου να πάρω μια γεύση από την πόλη μέχρι να ξαναπάω. Συνολικό κόστος: 820?. Από Αθήνα Μαδίρτη εύκολη η αναζήτηση και 111? με Aegean. Αγόρασα και ένα τοπικό εισιτήριο με LAN Airlines από Σαντιάγο για Αρίκα. (το αποίο κόστισε 130?)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Έχει να κάνει πάντα με τις περίοδο που κοιτάς. Εγώ πάντως για την ίδια ακριβως πτήσης όταν κοίταξα απο ευρωπαϊκό σιτε ήταν 180 ? ακριβότερο. Αυτό το κόλπο άλλωστε μου το είπαν οι φίλες μου χιλιανές και το τσέκαρα
Μα δεν έχει σχέση η περίοδος ούτε υπάρχει κάποιο τρικ, κοιτάζω για τις ίδιες ημερομηνίες όπως θα δεις στα δύο screenshots που ακολουθούν από τη χιλιανή και την ελληνική μηχανή. ($1032 ~ 766?)
Σόρρυ για την παρέμβαση στην ιστορία σου αλλά φαντάσου όσοι διαβάζουν το φόρουμ και θέλουν να επισκεφτούν τη Νότια Αμερική να τρέχουν να κλείσουν σε χιλιανές μηχανές αναζήτησης πιστεύοντας ότι θα κερδίσουν χρήματα και επίσης τι είδος εξυπηρέτησης θα μπορέσει να σου παράσχει ένα χιλιανό πρακτορείο αν κάτσει η στραβή (βλπ ακυρώσεις πτήσεων, αλλαγές δρομολογίων κτλ). Η συνεννόηση σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται με το πρακτορείο που έκλεισες τα εισιτήρια και όχι με την αεροπορική.

aimg69.imageshack.us_img69_7298_mytravelcafe.jpg


aimg804.imageshack.us_img804_3086_atrapalos.jpg
 

dglossa

Member
Μηνύματα
18
Likes
41
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
North66

Έχεις δίκιο μόλις το τσέκαρα. Όμως όταν εγώ έκλεισα τα εισιτήρια υπήρχε διαφορά στην τιμή. Τώρα αν το αλλάξαν προσφάτως αυτό δεν γνωρίζω. Πάντως τον Αύγουστο που τα αγόρασα εγώ τα εισιτήρια υπήρχε μεγάλη διαφορά. Θα τα ξανατσεκάρω πάντως εν καιρώ που θα έχω χρόνο και θα σας ενημερώσω
 

dglossa

Member
Μηνύματα
18
Likes
41
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
συνέχεια........


AguasCalinetes – Machupiccu

Αν αναζητάτε πληροφορίες στα κρατικά γραφεία πληροφοριών, θα σας ενημερώσω πως δύσκολα θα ενημερωθήτε σωστά. Πρέπει να ρωτάς να ρωτάς και να ξαναρωτάς όπου σταθείς και όπου βρεθείς για να βγάλεις άκρη. Ο λόγος για το τρένο που πάει στο AguasCalinetes. Στο γραφείο πληροφοριών μας ενημέρωσαν μόνο για τη μία εταιρία από τις δυο που υπάρχουν και δεν μας είπαν ότι ξεκινάει κατευθείαν από το Κούσκο, αλλά από ένα χωριό 1,30 ώρα απόσταση από Κούσκο. Επίσης η διαδρομή που μας πρότειναν ήταν πολύ ακριβότερη από αυτή που κάναμε. Ξεκινήσαμε πρωί και πήγαμε με ένα ταξί στο Poroy 20 λεπτά περίπου από το κέντρο του Κούσκο και μας κόστισε 20 σολ. Πήραμε το τουριστικό τραίνο https://www.perurail.com και ταξιδέψαμε με Vistadome. Το τραίνο ήταν υπέροχο με παράθυρα στην οροφη, καθαρά και πρωινό κλπ. Η Ρόσιο μου είπε ότι μπήκαμε σε τραίνο για γκρίνκος και πραγματικά η τουριστική μουσική που έπαιζει συνέχεια δεν μας άφηνε να το ξεχάσουμε…. Η διαδρομή μέσα από τα βουνά και τα φαράγγια είναι υπέροχη. Δεν θυμάμαι πόσο μας κοστίσαν τα εισιτήρια πάντως πληρώσαμε σε δολάρια και ήταν λίγο τσιμπιμένα. Άξιζε τον κόπο. Σε τρείς ώρες περίπου ήμασταν στο AguasCalientes, το όμορφο χωριουδάκι κάτω από το ΜάτσουΠίτσου και ξάχναμε ξενοδοχείο με τα σακίδια στον ώμο. Εκεί την πατήσαμε αφού από την αγωνία μας να ανέβουμε στο μνημείο πήγαμε σε ένα ξενοδοχείο «Από έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα». Γι αυτό αν δεν έχετε κλείσει ξενοδοχείο ζητήστε να δείτε τα δωμάτια πριν αποφασίσατε επι τόπου. Αφήσαμε λοιπόν τα backpack και ξεκινήσαμε να ανεβαίνουμε το απότομο βουνό με τα πόδια. 2 ώρες ανηφορική διαδρομή σε αυτό το υψόμετρο πραγματικά με έκαναν να πιστεύω για πρώτη φορά σε αυτό το ταξίδι ότι θα αφήσω τα κοκαλάκια μου εδώ στο Περού. Ακολούθησαν και άλλες αλλα θα σας τις περιγράψω όταν έρθει η ώρα. Η διαδρομή πραγματικά τρομερή…..Όταν φτάσαμε είπαμε ότι αξίζει τον κόπο.
Το δεός που αισθάνεσαι όταν είσαι εκεί πάνω είναι απίστευτο….Μια αρχαία πόλη των ΙΝΚΑΣ άθικτη σχεδόν, γεμάτο με γκίρις όπως γκρίνκος όπως έλεγε η Ροσίο αλλά υπέροχη.
Το απόγευμα κατεβήκαμε με λεοφωρείο, ξέρω ακούγεται λίγο κουλό αλλά κόντεψε να μας πάρει η νύχτα εκει πάνω και πήγαμε κατευθείαν για θερμά λουτρά….. Φυσικά μετά φαγητό και ύπνος αφού τα λουτρά μας υπενθημίσαν τη κούραση της ημέρας.
 

dglossa

Member
Μηνύματα
18
Likes
41
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
Μα δεν έχει σχέση η περίοδος ούτε υπάρχει κάποιο τρικ, κοιτάζω για τις ίδιες ημερομηνίες όπως θα δεις στα δύο screenshots που ακολουθούν από τη χιλιανή και την ελληνική μηχανή. ($1032 ~ 766?)
Σόρρυ για την παρέμβαση στην ιστορία σου αλλά φαντάσου όσοι διαβάζουν το φόρουμ και θέλουν να επισκεφτούν τη Νότια Αμερική να τρέχουν να κλείσουν σε χιλιανές μηχανές αναζήτησης πιστεύοντας ότι θα κερδίσουν χρήματα και επίσης τι είδος εξυπηρέτησης θα μπορέσει να σου παράσχει ένα χιλιανό πρακτορείο αν κάτσει η στραβή (βλπ ακυρώσεις πτήσεων, αλλαγές δρομολογίων κτλ). Η συνεννόηση σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται με το πρακτορείο που έκλεισες τα εισιτήρια και όχι με την αεροπορική.

Φίλε μου τελικά έτσι είναι όπως στα λέω κοίτα τα παρακάτω για ακριβως την ίδια πτήση

Depegar.com (Chile)

aimg337.imageshack.us_img337_1205_42590406.png


Iberia.com (Spain)

aimg202.imageshack.us_img202_9899_17109130.png


Την ίδια πτήση που το despegar.com την δίνει 814,127 δολάρια δηλαδή 611 ευρώ
το ισπανικό σιτε της ιμπέρια το δίνει 1114 ευρώ. Ειναι ακριβώς οι ίδιες μέρες και ώρες 15/10/2012 εώς 26/10/2012 τυχαίες οι ημερομηνίες. Ελπίζω να έκανα σωστά την επισύναψη τους prtscr.

Εγώ πάντως που έκλεισα απο χιλιανό πρακτορείο με Delta και είχα καθυστερίσεις, έχασα μια πτήση κλπ με Delta συνενοήθηκα και έβγαλα άκρη. Παρακάτω στην ιστορία θα σας πώ για αυτά
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Το ταξίδι σου ακούγεται πολύ ενδιαφέρον! Θα περιμένω να διαβάσω και την συνέχεια!!! :p
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Αν και δεν θέλω να σπαμάρω την ενδιαφέρουσα ιστορία σου, η αλήθεια είναι ότι έπαιξα λίγο με το site που προανέφερες και για το Μάιο 2012 μου έδωσε τιμή Μαδρίτη-Λίμα-Μαδρίτη στα 999$ ουδεμία διαφορά από τις τιμές σε ελληνικά ψαχτήρια
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
μμμ.....
δεν υπαρχει πλεον το κειμενο στο οποιο απαντω,
οποτε ακυρο το ποστ*
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom