Ισπανία Μαδρίτη ή Βαρκελώνη;

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Τι κάνεις τώρα. Ξύνεις πληγές. Μου θυμίζει το τραγούδι από δω η γυναίκα μου από εκεί το αίσθημα μου. Μαδρίτη λοιπόν , μια που είμαστε και νοικοκυραίοι !!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Παρόλο που ο απόλυτος τουριστικός χαμός που υπάρχει στη Βαρκελώνη με ενοχλεί, παρόλο που θεωρώ ότι παραέγινε μόδα, για ταξίδι πρώτη φορά στην Ισπανία ψηφίζω Βαρκελώνη. Για πέντε μέρες έχεις πολλά πράγματα να κάνεις και να δεις χωρίς να βαρεθείς.

Η Μαδρίτη από την άλλη, μου άρεσε για διαφορετικούς λόγους. Και φυσικά το μεγαλύτερο ατού της είναι οι σε κοντινή απόσταση πόλεις για εκδρομούλες.

Πάντως, αφού είδα και τις δύο, αυτό που πρώτο μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι αν είχα ένα Σ/Κ και έπρεπε να διαλέξω μια από τις δύο πόλεις, θα επέλεγα τη Μαδρίτη για να γυρνάω από μαγαζί σε μαγαζί και να τρώω και να πίνω. :D
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Εννοείται, Βαρκελώνη!
Αντικειμενικά, είναι πιο compact και συμπαθητική από τη Μαδρίτη, η οποία συν τοις άλλοις έχει λιγότερα να προσφέρει. Μόνο στα μουσεία κονταροχτυπιούνται λίγο, αν και πάλι προτιμώ αυτά της Βαρκελώνης που είναι πολύ γλυκά και προσεγμένα.
Βέβαια, εφόσον πηγαίνεις για το Πάσχα, θα έλεγα να τις αποφύγεις και τις δύο που θα είναι μάλλον αδειανές και με ορμητήριο τη Μαδρίτη να πας είτε στη Σεβίλλη που βρίσκεται σε απόσταση λίγων ωρών από την πρωτεύουσα είτε Τολέδο που είναι πολύ πολύ όμορφα το Πάσχα.
Από την άλλη, αντιλαμβάνομαι ότι για την πρώτη σου φορά στην Ισπανία θα θέλεις να δεις κάτι grande, οπότε εγώ θα επιμείνω με τη Βαρκελώνη.
(Αν και η Μαδρίτη είναι αυτή που προσφέρεται για τις ωραιότερες εκδρομές).
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.761
Εννοείται, Βαρκελώνη!

Βέβαια, εφόσον πηγαίνεις για το Πάσχα, θα έλεγα να τις αποφύγεις και τις δύο που θα είναι μάλλον αδειανές
Μαλλον κανεις πλακα γιατι δεν υπαρχουν διαθεσιμα δωματια
γι αυτες τις ημερες.Βρισκουμε με δυσκολια.
Ηδη υπαρχουν αυτην την στιγμη στην Βαρκελωνη 2.500 ελληνες
εκ των οποιων οι 1400 ειναι απο σχολικες εκδρομες.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Αντικειμενικά, είναι πιο compact και συμπαθητική από τη Μαδρίτη, η οποία συν τοις άλλοις έχει λιγότερα να προσφέρει. Μόνο στα μουσεία κονταροχτυπιούνται λίγο, αν και πάλι προτιμώ αυτά της Βαρκελώνης που είναι πολύ γλυκά και προσεγμένα.
Πλακα κανεις ??? :D
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Μαλλον κανεις πλακα γιατι δεν υπαρχουν διαθεσιμα δωματια
γι αυτες τις ημερες.Βρισκουμε με δυσκολια.
Ηδη υπαρχουν αυτην την στιγμη στην Βαρκελωνη 2.500 ελληνες
εκ των οποιων οι 1400 ειναι απο σχολικες εκδρομες.
Εσύ μάλλον κάνεις πλάκα. Μια ισπανική πόλη γεμάτη με Έλληνες... ε, δεν ακούγεται και ελκυστικό. Προφανώς, το σχόλιό μου αφορούσε τους ντόπιους, που ως καθολικοί κάθονται στο σπίτι τους, κλείνουν τα μαγαζιά τους κ.λπ.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Αν το σχόλιό σου αφορμάται απ'ό,τι είπα για τα μουσεία, θα σου πω ότι το Πράντο είναι κακό, το Τίσεν και το Ρέινα είναι πολύ καλά, το Πικάσο είναι υπέρτατο, το Μιρό πολύ πολύ καλό, το Εθνικό κακό, το Τάπιες συμπαθητικό. Συνεπώς, αν και μικρότερου μεγέθους, τα μουσεία της Βαρκελώνης κερδίζουν.
Αυτή είναι η δική μου γνώμη.:rolleyes:
 

carbonara

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
κίνα
Η Μαδρίτη είναι πιο αριστοκρατική και αρχοντική. Την προτιμώ!
 

Lenaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Φυσικά Μαδρίτη!Αν και οι Καταλανοί είναι εξίσου γαϊδούρια με τους Βάσκους η Βαρκελώνη σώζεται αρκετά χάρις στον Gaudi και αποτελεί top προορισμό!Η Μαδρίτη όμως από την άλλη ρυμοτομικά έχει χτιστεί στα πλαίσια του Παρισιού,έχει πολύ περισσότερο πράσινο και εξαιρετικά μουσεία και φαγητό και είναι πολύ πιο οικονομική και ατμοσφαιρική από τη Βαρκελώνη.Οπότε Μαδρίτη δαγκωτό!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εσύ μάλλον κάνεις πλάκα. Μια ισπανική πόλη γεμάτη με Έλληνες... ε, δεν ακούγεται και ελκυστικό.
Ε, με 2500 χιλιαδες δεν τη λες γεματη με Ελληνες... btw η δικη μου ψηφος παει στη Βαρκελωνη...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.488
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom