Ισπανία Ιταλία Μαδρίτη ή Ρώμη;

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όλη η γνωστή κουστωδία κλακαδόρων της Ρώμης μπήκε κι έγραψε... Μην ακούς κανένα τους. Αν γουστάρεις κλασσικούρα και παπαδαριό πήγαινε Ρώμη, αν προτιμάς μια σύγχρονη πόλη με πραγματική ζωή, κορυφαία μουσεία πιο σύγχρονης τέχνης, υπέροχες πλατείες, δρόμους, πάρκα, κόσμο, πολυπολιτισμικά στοιχεία, πάς στη Μαδρίτη αβλεπί. Για νυκτερινή ζωή (μπαρ κλπ) δεν το συζητώ καν - η Ρώμη είναι πάτος και η Μαδρίτη top στην Ευρώπη. Από ημερήσιες εκδρομές πάλι... στη Ρώμη, μπορείς να πας ένα Tivoli. Από τη Μαδρίτη, Toledo, Segovia, Avila... (όλα τους κορυφαίοι προορισμοί).

Υ.Γ. Για ότι σημασία έχει, εγώ που γράφω τα παραπάνω έχω πάει 5 φορές στη Μαδρίτη και 3 στη Ρώμη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όλη η γνωστή κουστωδία κλακαδόρων της Ρώμης μπήκε κι έγραψε...
2ο τρολαδικο ποστ σου...πώς φαινεται η ανια σου..σου ελειψε το war τοσο πολυ εδω?
Για νυκτερινή ζωή (μπαρ κλπ) δεν το συζητώ καν - η Ρώμη είναι πάτος και η Μαδρίτη top στην Ευρώπη.
μιλησε ο expert...ξερεις η νυχτα ξεκινα στη Ρωμη οταν καποιοι (γκουχου, γκουχου) κοιμουνται του καλου καιρου...
Για ότι σημασία έχει, εγώ που γράφω τα παραπάνω έχω πάει 5 φορές στη Μαδρίτη και 3 στη Ρώμη.
ε και?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Την αγαπάω πολύ την Ιταλία, αλλά μόνο Ρωμη μια βδομάδα; Ελεος. Μια βδομάδα Φλωρεντία και πέριξ, μάλιστα
Για μια εβδομάδα οπωσδήποτε Μαδρίτη και στις γύρω πόλεις- κοσμήματα και δε θα βαρεθείς ποτέ.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Αν το πρόγραμμά σου ήταν για 4-5 μέρες, θα έλεγα κι εγώ Ρώμη. Αλλά, μια εβδομάδα στη Μαδρίτη σημαίνει ακόμη και διανυκτέρευση στο Toledo, οπότε ψηφίζω Μαδρίτη. Προσωπικά μου φάνηκε αρκετό ένα πενταήμερο (4 νύχτες) στη Ρώμη, και να πω την αλήθεια μου η ζωή και το κλίμα στη Μαδρίτη μου άρεσε περισσότερο:) Εσύ αποφασίζεις, εμείς ως γνωστόν έχουμε κι από μία ...γνώμη :cool:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αγαπω κ τις δυο πολεις αλλα σαν τη Ρωμη..... Αντε δεν αρχιζουμε κανενα war να αναψουν τα αιματα;
Καλη ιδεα.οχι ομως οπως αυτο το θεμα. Να συγκρινουμε ομοια πραγματα. Πχ Μαδριτη vs Palermo, Bari, Napoli.
 
Last edited:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
οση ζεστη κ να θελετε την εποχη εκεινη νομιζω ειναι αφρικανικη η κατασταση στη ρωμη. στη μαδριτη πιστευω θα ειναι λιγο καλυτερη η κατασταση.
ψηφιζω δαγκωτο ..Μαδριτη-την πολη την θεωρω σχεδον αδιαφορη αλλα τολεδο, σεγκοβια και η σκασμενη η αβιλα που μου ξεφυγε ειναι ονειρικες.
η ρωμη ειναι πενταμορφη-την πρωτη φορα που πηγα ειχε αποπνικτικη ζεστη τελη σεπτεμβρη παρακαλω κ ειχα τα χειροτερα να λεω για την πολη αλλα τις αλλες φορες που πηγα λες κ ..παραδεισος(!)- αλλα για 3-4 μερες, μετα πεταχτειτε καμια Ναπολη.
υ.γ. που ζειτε στην βορεια ευρωπη;λιωσε μας λιγο με καμια νορβηγια-σουηδια-δανια...:xalara:
 

Zinopoulo

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε...
Κ ενώ ως χθες η Ρώμη ήταν νικήτρια, σήμερα έγινε ντέρμπι το δίλημμα :p

.
υ.γ. που ζειτε στην βορεια ευρωπη;λιωσε μας λιγο με καμια νορβηγια-σουηδια-δανια...:xalara:
Δανία κ μάλιστα Κοπεγχάγη! Ωραία είναι αλλά λείπει ο ήλιος δυστυχώς :)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard

Zinopoulo

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε...
Αφού τις βασικές τους ανάγκες τις έχουν σε μεγάλο βαθμό καλυμμένες, γιατί να μην είναι ευτυχισμένοι αυτοί κ κατ'επέκταση κ εμείς;
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Ο Πικάσο χαρακτήρισε τη Ρώμη "μητρόπολη με τις τρεις αιωνιότητες – της ηλιοφάνειας, της ουράνιας αύρας και της μουσικής των αιθέρων". Συνηθίζουν να λένε πως "για να νιώσετε τη Ρώμη δε φτάνει ούτε μια ζωή".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.883
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom