Ισπανία Ιταλία Μαδρίτη ή Ρώμη;

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Είμαστε ζευγάρι κάτω των 30 που ζούμε Βόρεια Ευρώπη οπότε ψάχνουμε ήλιο κ ζέστη χωρίς συζήτηση :) Έχουμε γυρίσει τις περισσότερες Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες κ γενικά θέλουμε έναν προορισμό που να έχει αξιοθέατα κ μουσεία γιατί μας αρέσει κ το περπάτημα κ να μαθαίνουμε την ιστορία του τόπου που επισκεπτόμαστε, αλλά να μπορούμε να μπλεχτούμε κ με ντόπιους σε μη-τουριστικά μέρη.. Στα υπέρ της Ρώμης για μένα είναι σίγουρα το Βατικανό, αλλά η Μαδρίτη νομίζω έχει διαφορετική ομορφιά κ ας μην είναι πόλη-μουσείο, γι αυτό κ το δίλημμα ;)
Με βάση τα παραπάνω,Μαδρίτη.
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Με βάση τα παραπάνω,Μαδρίτη.
Δηλαδή η Μαδρίτη έχει περισσότερα αξιοθέατα και μουσεία και περισσότερο περπάτημα από τη Ρώμη; Η μόνη Ισπανική πόλη που πλησιάζει κάπως αυτή τη περιγραφή του ζευγαριού είναι ίσως η Βαρκελώνη. Ναι η Μαδρίτη έχει ζωή για νέους 20+, αλλά πως να συγκρίνεις μια πόλη που στα 5 πρώτα αξιοθέατα της έχει ένα ποδοσφαιρικό γήπεδο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Δηλαδή η Μαδρίτη έχει περισσότερα αξιοθέατα και μουσεία και περισσότερο περπάτημα από τη Ρώμη; Η μόνη Ισπανική πόλη που πλησιάζει κάπως αυτή τη περιγραφή του ζευγαριού είναι ίσως η Βαρκελώνη. Ναι η Μαδρίτη έχει ζωή για νέους 20+, αλλά πως να συγκρίνεις μια πόλη που στα 5 πρώτα αξιοθέατα της έχει ένα ποδοσφαιρικό γήπεδο;
Ποιός λεει οτι στα 5 πρώτα είναι γήπεδο;Κάποιος οδηγός;Δηλαδή στη Μαδρίτη δεν υπάρχουν 10-15 χωρίς γήπεδο;Τίς επιλογές τις κάνουμε με βάση τα ενδιαφέροντα και τις προτιμήσεις μας και όχι επειδή το γράφουν οι οδηγοί.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Και στη Βαρκελωνη το Καμπ Νου ειναι απο τα πρωτα στη λιστα..για οσους ενδιαφεροντε φυσικα!
Κατα τη δικη μου αποψη,στη Μαδριτη εκτος απο τα δυο μοναδικα μουσεια και τις υπεροχες μονοημερες γυρω,το μεγαλυτερο ατου ειναι το οτι περνας πολυ καλα.Φαγητο,διασκεδαση,τιμες και φιλικος ωραιος κοσμος.
Η Ρωμη εχει πιο πολλα να δεις,σιγουρα πιο ομορφη και μαγικη πολη,ομως δεν νομιζω οτι ενας μεσος επισκεπτης περναει το ιδιο καλα οπως στη Μαδριτη..
Τελικα ειναι θεμα το τι ψαχνει ο καθενας.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Είμαστε ζευγάρι κάτω των 30 που ζούμε Βόρεια Ευρώπη οπότε ψάχνουμε ήλιο κ ζέστη χωρίς συζήτηση :) Έχουμε γυρίσει τις περισσότερες Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες κ γενικά θέλουμε έναν προορισμό που να έχει αξιοθέατα κ μουσεία γιατί μας αρέσει κ το περπάτημα κ να μαθαίνουμε την ιστορία του τόπου που επισκεπτόμαστε, αλλά να μπορούμε να μπλεχτούμε κ με ντόπιους σε μη-τουριστικά μέρη.. Στα υπέρ της Ρώμης για μένα είναι σίγουρα το Βατικανό, αλλά η Μαδρίτη νομίζω έχει διαφορετική ομορφιά κ ας μην είναι πόλη-μουσείο, γι αυτό κ το δίλημμα ;)
Οταν μιλαμε για αξιοθεατα και πολιτιστικα μνημεια φιλε,
η Ρωμη δεν εχει αντιπαλο. Παραδειγμα το Πραδο ειναι ενα υπεροχο μουσειο αλλα τα αντιστοιχα του Βατικανου ειναι ασυλληπτα. Στην Μαδριτη βρεθηκα πρωτη φορα, δυο μερες την περασμενη εβδομαδα. Κυριακη και Πεμπτη. Μου φανηκε πολυ ζωντανη πολη. Κυκλοφορουσε πολυς κοσμος.
Μου εδωσε την εντυπωση οτι εχει πολυ αξιολογη νυκτερινη ζωη. Σε αυτο βοηθαει και οτι εχει φθηνες τιμες στα ποτα. Το προβλημα
για μενα ειναι οτι θα πας εποχη με πολυ ζεστη και εκτος του οτι ειναι προβλημα απο μονη της, σκεψου οτι και πολλοι ντοπιοι θα λειπουν για μπανια στις παραλιες.
Εν τελει πιστευω οτι οπου και να πας θα περασεις καλα, αλλα οπως το θετεις η Ρωμη ειναι πρωτη επιλογη.
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Ποιός λεει οτι στα 5 πρώτα είναι γήπεδο;Κάποιος οδηγός;Δηλαδή στη Μαδρίτη δεν υπάρχουν 10-15 χωρίς γήπεδο;Τίς επιλογές τις κάνουμε με βάση τα ενδιαφέροντα και τις προτιμήσεις μας και όχι επειδή το γράφουν οι οδηγοί.
ΟΙ τουριστικοί οδηγοί είναι ένα μεγάλο βοήθημα που σκοπό του έχει να δείξει την τάση και όχι να επιβάλει την άποψη του. Δε νομίζω να υπάρχει τακτικός ταξιδιώτης χωρίς το trip advisor στο κινητό του. Αν δεν συμβουλευτούμε κάποιον οδηγό, ας τσουβαλιαστούμε σε κάποιο γκρουπ και ας ακολουθούμε ένα σημαιάκι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
ΟΙ τουριστικοί οδηγοί είναι ένα μεγάλο βοήθημα που σκοπό του έχει να δείξει την τάση και όχι να επιβάλει την άποψη του. Δε νομίζω να υπάρχει τακτικός ταξιδιώτης χωρίς το trip advisor στο κινητό του. Αν δεν συμβουλευτούμε κάποιον οδηγό, ας τσουβαλιαστούμε σε κάποιο γκρουπ και ας ακολουθούμε ένα σημαιάκι.
Δηλαδά απορίπτουμε μια ολόκληρη πόλη επειδή το trip advisor έχει στις πρωτες επιλογές ένα γήπεδο;Λές και δεν μπορούμε να διαλέξουμε μόνοι μας και πρέπει να ακολοθήσουμε τις δέκα εντολές του κάθε οδηγού...Κατά τα άλλα μιλάμε για τσουβάλιασμα σε γκρούπ(τι σχέση έχει το γκρούπ και ποιός μίλησε για αυτό;) αλλά δεν ενοχλεί να ακολουθείς/τσουβαλιαστείς πιστά σε ότι λεει ο κάθε οδηγός.Εντάξει καταλάβαμε και σταματάω για να μην είμαστε οφ-τοπικ.
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Δηλαδά απορίπτουμε μια ολόκληρη πόλη επειδή το trip advisor έχει στις πρωτες επιλογές ένα γήπεδο;Λές και δεν μπορούμε να διαλέξουμε μόνοι μας και πρέπει να ακολοθήσουμε τις δέκα εντολές του κάθε οδηγού...Κατά τα άλλα μιλάμε για τσουβάλιασμα σε γκρούπ(τι σχέση έχει το γκρούπ και ποιός μίλησε για αυτό;) αλλά δεν ενοχλεί να ακολουθείς/τσουβαλιαστείς πιστά σε ότι λεει ο κάθε οδηγός.Εντάξει καταλάβαμε και σταματάω για να μην είμαστε οφ-τοπικ.
Δεν ήμουν εγώ αυτός που απαξίωσε τους τουριστικούς οδηγούς. Δεν δεχόμαστε τους οδηγούς, δεν θέλουμε το γκρουπ, ε κάπως πρέπει να ενημερωθούμε για το τι θα δούμε εκεί που θα πάμε. Αν πρόσεχες θα έβλεπες ότι είπα "ΟΙ τουριστικοί οδηγοί είναι ένα μεγάλο βοήθημα που σκοπό του έχει να δείξει την τάση και όχι να επιβάλει την άποψη του". Εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μάθουμε που θα πάμε και τι θα δούμε και τον αγνοώ... Και για να μην βγούμε οφ-τόπικ, Ρώμη για την ιστορία, Μαδρίτη για τη ζωντάνια.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στη Μαδριτη ...και τις υπεροχες μονοημερες γυρω,...
ποιες μονοημερες? δηλ το ποσο απεχει μια πολη απο καποια αλλη ειναι πλεονεκτημα? γιατι οι μονοημερες που ανεφερε ο taver ειναι συγκρισιμες ανετοτατα με Φλωρεντια (1.26') ή Ναπολη (1.10). κι εκει κανεις μια ημερησια που ειναι ασυγκριτα θυμιζω Αβιλα πχ 1.26 το βρηκα. εκτος αν υπαρχει και αλλη συνδεση πιογρηγορη που μου διαφευγει. και να μη μιλησουμε για Tivoli, Castelli Romani, Ostia για μπανια και νυχτερινη διασκεδαση κλπ.
 

Zinopoulo

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε...
Ότι θα ενέπνεα travel war δεν το περίμενα ομολογώ :xalara:
Κ για να μη σας αφήσω με την αγωνία, η απόφαση πάρθηκε κ νίκησε η Ρώμη για αυτή τη φορά.. Μαδρίτη σε μερικούς μήνες, να μαστε καλά! Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ότι θα ενέπνεα travel war δεν το περίμενα ομολογώ :xalara:
Κ για να μη σας αφήσω με την αγωνία, η απόφαση πάρθηκε κ νίκησε η Ρώμη για αυτή τη φορά.. Μαδρίτη σε μερικούς μήνες, να μαστε καλά! Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)
εγω περιμενα οτι θα μας τη σκασεις κ θα πας Γαλλια τελικα :haha: κοινως τσαμπα μαλλιοτραβηχτηκαμε :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.877
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom