Βέλγιο Ισπανία Μαδρίτη η Βρυξέλλες??

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Πρόκειται να φύγω ένα ταξιδάκι τον Απρίλιο για 4 μέρες. Τι προτείνετε Μαδρίτη η Βρυξέλλες ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.570
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά, δεν τίθεται σύγκριση, Βρυξέλλες με τα χέρια κάτω. Πιο όμορφη αρχιτεκτονική, πιο ενδιαφέρουσες (ποικιλόμορφες) επιλογές, καλύτερα μουσεία (εκτός κι αν είσαι της ζωγραφικής, οπότε αλλάζει το θέμα) και -σε αντίθεση με τη Μαδρίτη- έχει και ιστορία. Η Μαδρίτη απογοητεύει διότι παρότι πρωτεύουσα μιας πρώην αυτοκρατορίας, αυτό δεν το αντανακλά πουθενά (γιατί πολύ απλά αυτό το ρόλο τον είχε το Τολέδο και η Σεβίλλη, όπου όντως έχει να δεις της Παναγιάς τα μάτια). Είναι μια άνετη, μοντέρνα πόλη, αλλά από τουριστικό ενδιαφέρον λίγα πράγματα.

Βέβαια, αν συνυπολογίσουμε τις γύρω επιλογές που προσφέρει η κάθε πόλη, αλλάζει το πράγμα. Δηλαδή αν πας Μαδρίτη για να τη χρησιμοποιήσεις ως βάση για να δεις τα πέριξ, έχεις Τολέδο (από τις ομορφότερες πόλεις στον πλανήτη για μένα και με ΦΟΒΕΡΗ ιστορία), Σεγκόβια, Άβιλα...δε θα προλαβαίνεις. Όχι ότι το Βέλγιο δεν έχει πολύ ενδιαφέρουσες πόλεις όχι μακριά από την πρωτεύουσα, αλλά το Τολέδο από μόνο του είναι λόγοσ να σταματήσουν τα επιχειρήματα.
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Πρόκειται να φύγω ένα ταξιδάκι τον Απρίλιο για 4 μέρες. Τι προτείνετε Μαδρίτη η Βρυξέλλες ;
Ποια τα ενδιαφέροντα σου, οι προτιμησεις στο φαγητο, καιρος, που αλλου εχεις παει???? Αν τα πεις αυτα μπορεις να εχεις μια απαντηση!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ντάξει, εκεί στο "καλύτερα μουσεία" λύθηκα στο γέλιο. Ούτε κατά την πλέον ελαφρά νύξη για ενδεχόμενη διάννοια...
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον σας. Αυτή τη στιγμη πρεπει να επιλεξω αναμεσα σε αυτές τις δυο επιλογες γιατι Λονδινο, Παρισι πηγα πριν 6 μηνες και Βαρκελωνη πριν 1 χρονο. Μαδριτη διαλεξα λογω πρωτεύουσας....κλπ και Βρυξελλες με το σκεπτικο να δω Μπρυζ, Γανδη ή μονοημερη Άμστερνταμ. Είμαι σε σκεψεις, γι αυτό ζηταω βοηθεια από τους εμπειρους. Ο χρονος που διατίθεται για το ταξιδι είναι μονο συγκεκριμένος 4 ημερες τον Απριλιο. Ειμαστε 1 ζευγαρι με το γιο μας 14 ετων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.570
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ντάξει, εκεί στο "καλύτερα μουσεία" λύθηκα στο γέλιο. Ούτε κατά την πλέον ελαφρά νύξη για ενδεχόμενη διάννοια...
Χαίρομαι που προκαλώ ευθυμία μέσα στις γιορτές, αλλά από περιέργεια, αν βγάλεις τις πινακοθήκες, ποιο μουσείο της Μαδρίτης θεωρείς πιο ενδιαφέρον από τα των Βρυξελλών;
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Νομιζω Βρυξελλες ειναι καλυτερο! Αν και παλι λεω τα ενδιαφέροντά σου δε μας τα ειπες! Αν δεν εχεις παει σου προτείνω και Βερολίνο. 4 μερες ειναι καλες, ειναι ωραια πολη και εχει να κανεις παααααααρα πολλα!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Θα προτιμούσα Μαδρίτη. Πιο αρχοντική, περισσότερο ενδιαφέρουσα, πολύ περισσότερα μέρη να βγεις βράδυ,από τις ελάχιστες επιλογές των Βρυξελλών. Καλά για τις κομψότατες γύρω πόλεις Τολέδο, Σεγκόβια δεν το συζητάμε,υπέροχες. Αλλά αν έχετε μόνο 4 μέρες δεν νομίζω ότι σας βγαίνει για πολλές εκδρομές.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Νομιζω Βρυξελλες ειναι καλυτερο! Αν και παλι λεω τα ενδιαφέροντά σου δε μας τα ειπες! Αν δεν εχεις παει σου προτείνω και Βερολίνο. 4 μερες ειναι καλες, ειναι ωραια πολη και εχει να κανεις παααααααρα πολλα!
σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Το Βερολινο το εχω στο μυαλο μου αλλα για τις ημερομηνίες που κοιταζω δεν εχει καλες τιμες με Aegean και δεν παει απευθειας. Οποτε άλλη φορα. Τα ενδιαφεροντα μου είναι τα Μουσεια, αξιοθέατα κτλ. αλλα παντα θελω να περπατω τις πολεις, να γεύομαι τα φαγητά τους, να βλεπω πως ζουν, να παω στα cafe τους κτλ. Γενικα δεν με ενδιαφερει η νυχτερινη ζωη...
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Eαν θες μπορώ να σου προτείνω πολλούς ακομα προορισμους και να τσεκαρεις αν οι τιμες ειναι ενταξυ! Η Ευρώπη ειναι μικρή και ταυτοχρονα μεγαλη, υπάρχουν χιλιες διό εξορμήσεις που μπορεις να κανεις! Τωρα απο τα δύο που ρωτας ξαναλεω καλυτερα να πας Βρυξέλλες γιατί βλέπεις με λιγο τρεχαλα την πολη, και εχεις 3 μέρες (αν κλεισεις απογευματινή πτήση για επιστροφη) στη διαθεση σου για εκδρομες στις Μπριζ, Γανδη ή/και Αμβερσα! Οχι ότι η Μαδρίτη δεν εχει μερη για εκδρομές (βλ. Τολέδο, Σεγκόβια ) αλλα εφοσον πηγες Βαρκελώνη, θα ελεγα να πας αργοτερα ξανα Ισπανια, τωρα δες το Βελγιο.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εμένα, περισσότερο μου άρεσε η Μαδρίτη αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom