Ισπανία Μαδρίτη και περίχωρα - heeeeelp

penn2

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Συνταξιδιώτες, το χειμώνα θα πάω Μαδρίτη και θέλω να δω και κάποια άλλη πόλη εκεί τριγύρω.
Σκέφτομαι για Σαραγόσα ή Άβιλα. Κάποια πρόταση κανείς; Υπάρχει κάτι άλλο εκεί γύρω που δεν πρέπει να χάσω;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Τολεδο και Σεγκοβια οπωσδηποτε!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η συνηθέστερη εκδρομή από Μαδρίτη είναι στο Τολέδο.
Άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές είναι η Αβιλα, η Σαλαμάνκα και η Σεγκόβια.
 

penn2

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Τη Σεγκόβια δεν την είχα δει καν. Ωραία φαίνεται και είναι και κοντά.
 

penn2

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Thank you Anny. Μακάρι να είχα τον χρόνο (και το χρήμα) να πάω σε όλες αυτές τις πόλεις. Με βλέπω για Μαδρίτη-Τολέδο-Σεγκόβια. Θέλω πολύ να πάω Βαρκελώνη αλλά στο συγκεκριμένο ταξίδι είναι μάλλον δύσκολο.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Λοιπον...
επειδη ετοιμαζομαι για την...15η επισκεψη μου στη..πατριδα τον επομενο Μαρτιο, συγκεκριμενα Μαδριτη ξανα και αλλη μια φορα στην Καστιλλη (Θαμορα, Βαγιαδολιδ, Μπουργος)., μπορω να σε κατευθυνω καπως...
Καταρχην Θαραγοθα ειναι ψιλομακρια...αστο καλυτερα αλλη φορα για Αραγονια για να πας και Τερουελ που ειναι γραφικοτατο, με την ησυχια σου.. Επισης Βαρκελωνη ακομα πιο μακρια... Συνδιασε αλλη φορα Καταλονια με Αραγονια και Βαλενθια και θα με θυμηθεις ;)

Τα MUST μερη που μπορεις να πας απο Μαδριτη ειναι φυσικα ΤΟΛΕΔΟ (δε χρειαζεται να διανυκτερευσεις απαραιτητα) και για μενα και το γραφικο χωριουδακι του Τσιντσον για λιγες ωριτσες....
Απο εκει και περα στη θεση σου θα πηγαινα οπωσδηποτε μια μερα (και νυχτα) ΣΑΛΑΜΑΝΚΑ και αν μπορεις να διαθεσεις και αλλη μια μερα στην υπεροχη ΚΟΥΕΝΚΑ, στην καστιγια-λα μαντσα με τα κρεμαστα σπιτια η στην ΣΕΓΟΒΙΑ (για μενα πρεπει και τις δυο!)
Ενα περασματακι κι απο την ΑΒΙΛΑ δεν ειναι κακο...ΘΑΜΟΡΑ, ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ και ΜΠΟΥΡΓΟΣ θα τις δω τον αλλο μηνα και θα σου πω... λογικα μ αυτα που βλεπω η Θαμορα πρεπει να ειναι πανεμορφη... Αλλο ενα ταξιδακι λοιπον στα must ;) )\

Bασικα....Ποσο χρονο εχεις?

αν διαθετεις μονο μια μερα, πηγαινε αβλεπι Σαλαμανκα.
Αν διαθετεις και αλλη τοτε Σεγοβια η Κουενκα
Το Τολεδο και το Τσιντσον μ πορεις να το συνδιασεις στην ιδια μερα που θα εισαι Μαδριτη, αλλα τις αλλες πολεις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ με διανυκτερευση για να τις απολαυσεις....
Βασικα θα κινηθεις στις αυτονομες επαρχιες της Castilla y Leon η της Castilla-La Mancha.
Οι υπολοιπες ειναι..ψιλομακρια αν εχεις βαση Μαδριτη....
Παντως στη πρωτη σου ευκαιρια να επισκευθεις ΑΝΔΑΛΟΥΣΙΑ, ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΒΑΣΚΩΝ, ΚΑΤΑΛΟΝΙΑ και ΒΑΛΕΝΘΙΑ!
Ειδικα Ανδαλουσια ειναι Μ-Α-Γ-Ι-Κ-Η!

ΑΥΤΑ... οτι θες ρωτα με :)
κινησου με τρενα ...η renfe ειναι κορυφη! Αλλα και τα λεωφορεια τους δεν ειναι ασχημα.. ειδικα η Avanzabus που παει καστιλλη, αλλα και η Alsa ειναι ποιοτικοτατες εταιριες..
αν θες για σταθμους τρενων κλπ, με ρωτας!
 
Last edited:

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
ωχ... τωρα ειδα οτι το τοπι ειναι...περσινο!
ελπιζω να μη πηγε η κοπελα στα τυφλα χωρις να απολαυσει αυτα τα μερη που επρεπε.... :(
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Ενα περασματακι κι απο την ΑΒΙΛΑ δεν ειναι κακο...ΘΑΜΟΡΑ, ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ και ΜΠΟΥΡΓΟΣ θα τις δω τον αλλο μηνα και θα σου πω... λογικα μ αυτα που βλεπω η Θαμορα πρεπει να ειναι πανεμορφη... Αλλο ενα ταξιδακι λοιπον στα must ;) )\

ΑΥΤΑ... οτι θες ρωτα με :)
κινησου με τρενα ...η renfe ειναι κορυφη! Αλλα και τα λεωφορεια τους δεν ειναι ασχημα.. ειδικα η Avanzabus που παει καστιλλη, αλλα και η Alsa ειναι ποιοτικοτατες εταιριες..
αν θες για σταθμους τρενων κλπ, με ρωτας!
Η Θαμόρα είναι πολύ όμορφη, πήγα για ένα διήμερο και μου άρεσε πολύ. Εϊναι μικρή, τη γυρνάς σε ένα απόγευμα. Επιλογές πολλές δεν έχει για ποτό/φαγητό κλπ, μόνο μια μικρή οδό που έιναι όλα μαζεμένα.

Βαγιαδολίδ τώρα. Πιστεύω πως η Θαμόρα είναι πολύ καλύτερη. Και το ιστορικό της κέντρο επίσης. Το Βαγιαδολίδ, ως η πρωτεύουσα της Καστίλλης-Λεόν βέβαια, έχει περισσότερες επιλογές για διασκέδαση. Δε θα σου έλεγα να το παραλείψεις, έχει πράγματα να δεις, απλά από αυτά που έχω δει κι εγώ μέχρι τώρα (κι από αυτά που λένε κι οι ντόπιοι) είναι ίσως η πιο άσχημη πόλη στην Καστίλλη-Λεόν :p Αν και εμένα μ'αρέσει :p

Mπούργος, πανέμορφο. Με διαφορά το καλύτερο από τις τρεις πόλεις. ;)

Τα τρένα, δε λέω, είναι πολύ καλά, αλλά πανάκριβα. Αν είστε παρέα, τύπου 4 άτομα, συμφέρει να πάτε, αλλιώς όχι. Βγαίνει ακριβά, θεωρώ. Τα λεωφορεία, εξίσου καλά ;) Εξαρτάται από το χρόνο που έχετε βέβαια κιόλας.. ;)

Καλά θα περάσετε, σε κάθε περίπτωση ;)
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Σ ευχαριστω πολυ παλιοφιλε κουρκουμπινι!
Δυστυχως θα ταξιδεψω... Me, myself & i, οποτε θελωντας κ μη πρεπει να περασω καλα! Αλλωστε κ τις προηγουμενες 14 φορες στη...πατριδα τελεια περασα.. ..οσο για castilla y león, εχωνταα επισκευθει ηδη Σαλαμανκα, Αβιλα, Σεγοβια, επιβαλλοταν μια επισκεψη κ σε Θαμορα, Βαγιαδολιδ κ Μπουργος! 4 μερες 4 πολεις! (Μαζι με μιση μερα Μαδριτη...) καποια στιγμη θαχρπισκευθω κ αλλες πανεμορφες πολεις της συγκεκριμενης ιστορικης αυτονομης επαρχιας, οπως Παλενθια, Σορια, Πονφεραδα κ φυσικα το ιστορικο Λεον...
Οπως καταλαβαινεις παω για...τουρ στα μπαρ κ τα ταπας! Κ το καλο οτι στη Θαμορα το ξενοδοχειο μου , το Τρεφαθιο ειναι ακριβως στη ζωνη μιας απο τις φημισμενες rutas de tapas, με 5-6 μπαρακια γυρω γυρω... Χαμος!
Ενα περασματακι απο καθε πολη λοιπον , τα ποταμακια τους (Δουερο, Αρλανθον και Πισουεργα) κ θα σας γραψω μετα εντυπωσεις!
Μπορει να ξαναγραψω και...ιστορια αν δε βαρεθω :)
Μετα την...αποτυχια της Βιεννης, χρειαζομουν μια επιστροφη στα πατριαχεδαφη! ;)
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
υπερσιβηρικός
Καλημέρα τι έχετε να προτείνετε για την Μαδρίτη?Τι αξίζει να δεις?Που αξίζει να πας?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom