Ισπανία Μαδριτη-λιγη βοηθεια....

miltosb61

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη....
Παω μαδριτη αρχες οκτωβρη για 8 ημερες....ειναι πολλες??? Νομιζεται οτι πρεπει να μεινω και σε αλλη πολη?? Δωστε μου καμια ιδεα πριν κλεισω ξενοδοχεια...... ευχαριστω....
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Καλημερα Miltosb61, νομιζω ειναι αρκετες οι 8 μέρες μόνο για Μαδρίτη.;) Το ίδιο ταξίδι είχα κάνει κι εγώ αλλα με διανυκτέρευση στο Τολέδο (το οποίο συστήνω ανεπιφύλλακτα..και για διανυκτεύρευση!! - 50 λεπτά με λεωφορείο από Μαδρίτη). Νομίζω 4-5 μέρες στη Μαδρίτη είναι πολύ καλα!
Δε ξέρω να σου προτείνω κάποια άλλη πόλη ..αλλά κάνε μία αναζήτηση σε παλιότερα θέματα για Μαδρίτη..και θα διαφωτιστείς πλήρως..είμαι σίγουρη!
Καλό..διάβασμα :D ..και καλή προετοιμασία:clap::clap:
 

human

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Αμερική
Νομίζω ότι 8 μέρες για την Μαδρίτη αποκλειστικά είναι πολλές...βέβαια αυτό είναι υποκοκειμενικό!!Θα σου πρότεινα να πάς οπωσδήποτε στο Τολέδο που απέχει μια ώρα από τη Μαδρίτη και έιναι υπέροχη πόλη, καθώς και Segovia που απέχει πάλι μια ώρα στα ΒΔ της Μαδρίτης.
Αν πάλι έχεις διάθεση για touring κατέβα Ανδαλουσία!!!! Σε πέντε ώρες από την Μαδρίτη βρίσκεσαι στη Σεβίλλη :)...που "αξίζει" να την δεις!!!
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Σίγουρα 8 ημέρες για Μαδρίτη είναι πολλές.Εκτός απο το Τολέδο που σίγουρα αξίζει μπορείς να πάς Σαλαμάνκα που απέχει 212 χλμ απο Μαδρίτη , Σεγκόβια (με το γνωστό ρωμαϊκό υδραγωγείο) και Άβιλα(με τα υπέροχα τείχη ,ειδικά φωταγωγημένα βράδυ).Και οι τρεις είναι υπέροχες πόλεις.Πήγα τώρα το καλοκαίρι.Θα σου πρότεινα και μια διανυκτέρευση Σαλαμάνκα και Άβιλα.
Έχουν γραφτεί όμως ιστορίες και προτάσεις μεσα στο forum που θα σε βοηθήσουν αρκετά.Διάβασέ τες...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
οι 8 μερες ειναι οντως πολλες για μαδριτη..προτεινομενοι προορισμοι γυρω απο την μαδριτη για μονοημερες ή και για διανυκτερευσεις ειναι το toledo(πανεμορφο), η segovia και η avila, οπως πολυ σωστα εγραψαν καποιοι φιλοι πιο πανω..ψαξε τι θες να δεις στην μαδριτη και ποσες μερες θα σου χρειαστουν και μετα αποφασιζεις μετα ποσες απο τις εκδρομες θα κανεις..γνωμη μου παντως, μην απομακρυνθεις περισσοτερο στις εκδρομες σου..η ανδαλουσια πχ που διαβασα παραπανω ειναι αλλη εκδρομη απο μονη της..αυτα..ο,τι αλλο θες για μαδριτη, εδω ειμαστε..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τον Αύγουστο ήμουν και εγώ στην Ισπανία.

8 μέρες μόνο για Μαδρίτη και εμένα μου φαίνονται πολλές.

Κοντινές και ωραίες πόλεις στη Μαδρίτη, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, είναι το Τολέδο, η Άβιλα, η Σαλαμάνκα και η Σεγκόβια.

Το Τολέδο σίγουρα επιβάλλεται για διάφορους λόγους.

Από τις υπόλοιπες, η Άβιλα είναι όμορφη, αλλά πολύ μικρή. Αν κάνεις ημερήσια χωρίς δικό σου μέσον, καλύτερα να πας μόνο Σαλαμάνκα. Αν νοικιάσεις αυτοκίνητο μπορείς να τις συνδυάσεις.
Η Σαλαμάνκα είναι πολύ ζωντανή πόλη, έχει πράγματα να δεις και περπατιέται πολύ εύκολα.
Τέλος και στη Σεγκόβια (η οποία μου άρεσε πάρα πολύ), μπορείς να γεμίσεις τη μέρα σου βλέποντας και κάνοντας πράγματα, αλλά από αυτές τις τρεις αν έπρεπε να διαλέξω μία, μάλλον τη Σαλαμάνκα θα διάλεγα καλύτερα.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Νομίζω ότι η latina και η anny σου τα είπαν μια χαρά... συμφωνώ κι επαυξάνω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι εσωτερικές πτήσεις από τη Μαδρίτη είναι πολύ φτηνές (αναλόγως την εποχή και πότε τις κλείνεις) και επιτρέπουν την επίσκεψη και πιο μακρινών πόλεων του βορά κι έχει πολλές ενδιαφέρουσες η Ισπανία, σαφώς πιο ενδιαφέρουσες από την πρωτεύουσα και τη Βαρκελώνη. Επίσης, με το τραίνο πηγαίνει κανείς εύκολα και γρήγορα σε Σεβίλλη ή Κόρδοβα. Για μένα 8 μέρες στη Μαδρίτη (ειδικά αν δεν είσαι φαν του σπορ της πινακοθήκης) είναι συμβόλαιο με την πλήξη. Στο Τολέδο αξίζει τον κόπο να περάσεις ένα βράδυ, μόλις φύγουν τα τουριστικά λεωφορεία μετά τις 5-6μμ, η πόλη είναι όνειρο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στο Τολέδο αξίζει τον κόπο να περάσεις ένα βράδυ, μόλις φύγουν τα τουριστικά λεωφορεία μετά τις 5-6μμ, η πόλη είναι όνειρο.
Συμφωνώ. Νωρίς το πρωί (πριν τις 9.30) και από το απόγευμα και μετά, το Τολέδο είναι μια άλλη πόλη, πολύ πιο ήσυχη και όμορφη. Είχαμε δύο διανυκτερεύσεις και πραγματικά το ευχαριστηθήκαμε.
 

miltosb61

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη....
Ευχαριστω....

Ευχαριστω για τις πληροφοριες...Βασικα προσπαθω να αποφασισω αν θα μοιρασω τις ημερες σε μαδριτη και σεβιλλη η αν ειναι καλυτερα να κινηθω σε πολεις γυρω απο μαδριτη... ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να παω σεβιλλη?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με το γρήγορο τραίνο είναι δυόμιση ώρες περίπου, αλλά κάνει γύρω στα 48 ευρώ one-way στην καλύτερη. Υπάρχει και το λεωφορείο, που κάνει 6 ώρες και μόλις 20?. Το τραίνο αξίζει και ως εμπειρία για τουλάχιστον μια φορά.
 

miltosb61

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη....
αυτοκινητο?

Ειμαστε 4 και ριχνοντας μια προχειρη ματια οι τιμες ειναι καλες για αυτοκινητο.....Αξιζει η διαδρομη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom