Ισπανία Μαδριτη city tour

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Απο τη Μαδριτη εχω περασει 4 φορες. Ειναι ομορφη πολη και αξιζει για 2-3 μερες σιγουρα. Εγω ολες τις φορες ημουνα περαστικη για πιο μακρινα μερη , αλλα εκμεταλευτηκα το γεγονος να την δω.
Το παρακατω βιντεακι ειναι τραβηγμενο απο την οροφη ενος κοκκινου τουριστικου λεωφορειου που κανει το city tour.
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εξω απο το αεροδρομιο φευγουν τα λεωφορεια για την πολη.Ζητησα απο τον οδηγο να με κατεβασει σε καποιο σταθμο του μετρο. Οι σταθμοι του μετρο εχουν αρκετα μαγαζια και επωφεληθηκα για να αγορασω τα cd που ηθελα σε καποιο δισκοπωλειο.

Σε καποια σταση του μετρο κατεβηκα για να παρω το κοκκινο λεωφορειο που κανει το γυρο της πολης και περναει απο τα πιο σημαντικα αξιοθεατα.
Τα λεωφορεια αυτα κανουν 3 διαδρομες (κυριοτερα μνημεια , μοντερνα πολη, ιστορικη Μαδριτη). Δεν εχω ιδεα ποια διαδρομη εκανα εγω , απλα χαζεψα αφου η Μαδριτη ηταν πανεμορφη.
Αγοραζεις το εισιτηριο μεσα στο λεωφορειο και σου δινουν χαρτη με σημειωμενες τις στασεις μπροστα απο τα κυριοτερα μνημεια , μουσεια κλπ.Μπορεις να κατεβεις να μπεις για παραδειγμα σε καποιο μουσειο και να παρεις ξανα το επομενο λεωφορειο με το ιδιο εισιτηριο , οποτε θελειs μεσα στη μερα , και απο οποιαδηποτε σταση. Μπορεις να βγαλεις εισιτηριο και για 2 μερες αν θελεις.

Με το που ανεβαινεις στο λεωφορειο σου δινουν ακουστικα τα οποια προσαρμοζεις στο καθισμα μπροστα σου και σε 8 διαφορετικες γλωσσες παιρνεις πληροφοριες για τα μερη , τα κτιρια και τους δρομους που περνας με το λεωφορειο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αφού είδα και βιντεάκι από Ευρωπαϊκή πόλη από τη Ζωή, τάχω δει όλα πια :LOL:

Πολύ ωραίο Ζωή ευχαριστούμε :xalara:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εχω ομορφες αναμνησεις απο Μαδριτη.Ειναι πανεμορφη η πρωτευουσα και θελει μερες για να τη γυρισεις.Απο τις 3 διαδρομες (κυριοτερα μνημεια , μοντερνα πολη, ιστορικη Μαδριτη)σιγουρα δεν επισκεφτηκες το μοντερνο κομματι.Μεταξυ των αλλων 2 το κοβω περισσοτερο για ''κυριοτερα μνημεια''επειδη ειδα οτι κινηθηκες στη λεωφορο Αλκαλα.Ξεχωρισα το μουσειο Πραντο και το τελευταιο κτιριο που μας δειχνεις με τη φανταστικη αρχιτεκτονικη και ειναι το ταχυδρομειο!!!!Για τους ποδοσφαιροφιλους θελω να πω οτι εκει μαζευονται ολοι οι φιλαθλοι της REALαρας μετα απο νικη ή καποια κατακτηση πρωταθληματος ή κυπελλου για τους πανηγυρισμους(η δικια μας Ομονοια)και μιλαμε για πολλες μα για πολλες χιλιαδες κοσμου.:clap:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αφού είδα και βιντεάκι από Ευρωπαϊκή πόλη από τη Ζωή, τάχω δει όλα πια :LOL:

Πολύ ωραίο Ζωή ευχαριστούμε :xalara:
Κατα βαθος ξερει και η ιδια οτι στην Ευρωπη θα δεις περισσοτερα πραγματα απ'οτι στα εξωτικα μερη,αλλα δεν θελει να το παραδεχτει.:lol:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Μετά από αυτό έπαθα κρίση ταυτότητας. Βίντεο της Ζωής χωρίς κοκοφοίνικες, χωρίς μια μικρή ζούγκλα, χωρίς μια εξωτική παραλία, χωρίς έστω ένα μικρό ερπετό με μακριά ουρά. :shock:. Είναι αλήθεια αυτό που είδα;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Dkotsifis , εχειs δικιο και συμφωνω οτι οι Ευρωπαικεs πολειs εχουν περισσοτερα απο τα εξωτικα μερη...κινηση , αυτοκινητα , καυσαερια , θορυβο , μπετον και αγχοs.Ειναι ολοφανερο οτι δεν ηξερα τι εβλεπα και ουτε με ενδιεφερε να μαθω ακομα κι οταν γυρισα.Παρολα αυτα ναι , ηταν ομορφη πολη και το city tour πολυ καλο , μακαρι να ειχαμε και στην Αθηνα κατι αναλογο.
Παντωs θα χαρω να ξαναβρεθω σε καποια Ευρωπαικη πολη συντομα αν ειναι να νιωσω ξανα αυτη την ευτυχια που ενιωθα στη Μαδριτη.Κι αυτο γιατι ηξερα οτι ημουνα εκει για λιγεs μονο ωρεs και συντομα θα πετουσα για τον παραδεισο των ακτων τηs καραιβικηs!

Εσειs που νομιζετε οτι τα εχετε δει ολα , περιμενετε μεχρι να δειτε βιντεακι μου απο Αραβικη πολη :shock:.Προσεχωs απο Ντοχα-χα-χα-χα:lol:.

Και κοφτε την πλακα ετσι?:haha:Ενα βιντεακι ανεβασα και θα με κανετε go2europe!
Ασιολατρεs!Λατινοφιλοι!συμπαρασταθειτε μου , κινδυνευει το καλο μου ονομα!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Απο τη Μαδριτη εχω περασει 4 φορες. Ειναι ομορφη πολη και αξιζει για 2-3 μερες σιγουρα.

go2dbeach said:
Ειναι ολοφανερο οτι δεν ηξερα τι εβλεπα και ουτε με ενδιεφερε να μαθω ακομα κι οταν γυρισα.
Aντε βγαλτε ακρη εσεις?:haha:Φοβαμαι οτι οσο δεν περναει ο καιρος να φυγει θα εχουμε πολλα τετοια.:haha::haha:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Dkotsifis , εχειs δικιο και συμφωνω οτι οι Ευρωπαικεs πολειs εχουν περισσοτερα απο τα εξωτικα μερη...κινηση , αυτοκινητα , καυσαερια , θορυβο , μπετον και αγχοs
Μηπως ανοιξες το λεξικο στον ορο Ταυλανδη και τα βρηκες ολα αυτα?Ξεχασες το τσουναμι:haha:
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Πίσω ρε από την go2dbeach!!!Μαζί σου είμαι...Καλές οι ευρωπαικές πόλεις, όμορφες και με αρκετά πράγματα να δείς αλλά όχι για πάρα πολύ. Πως να συγκρίνεις μια ωραία εκκλησία με μια εκπληκτική παραλία στην Ινδονησία...Οκ, κάποιοι θα μας πούν ρηχούς και χωρίς κουλτούρα, αλλά ποιος νοιάζεται...Πόσες φορές θα δείς πιθίκια να ανεβαίνουν πάνω σου και να ζητιανεύουν το φαγητό που τρώς...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δε λεω κατι περιεργο Δημητρη...ειναι ωραια πολη και για αυτουs που τουs αρεσουν οι Ευρωπαικεs πολειs-πρωτευουσεs ειναι οντωs ενδιαφερουσα η Μαδριτη. Εγω δεν ενδιαφερομουνα και δεν ειχα ψαξει , ουτε ηθελα να επισκεφτω κατι συγκεκριμενο...απλα ειχα 6 ωρεs στο πηγαινε και 6 στο ελα απο Μεξικο και για να μην σκυλοβαρεθω στο αεροδρομιο βγηκα εξω.Που το περιεργο? Και να μην την εβλεπα δε θα αισθανομουνα οτι εχασα κατι , οπωs αν δεν πηγαινα στην Τουλουμ για παραδειγμα. Το βιντεακι και οι πληροφοριεs ειναι για αυτουs που ισωs θελουν να πανε καποια στιγμη και ελπιζω να ψιλοβοηθαει.
Παντωs οτι ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκηs μεχρι να φυγω , ναι ειμαι:lol:!

Οσο για την Ταυλανδη , σε ολο το βορρα δε θα βρειs εναν Ταυλανδο που να ξερει τι ειναι το μπετον και το αγχοs νομιζω δεν υπαρχει καν λεξη στα Ταυλανδεζικα . Και τα περισσοτερα νησια τηs αποτελουν εθνικα παρκα και δεν εχουν καν δρομουs ποσο μαλλον καυσαεριο και αυτοκινητα...το καυσαεριο που λεs περιοριζεται στην Μπανγκοκ. Η μεγαλυτερη κυκλοφοριακη συμφορηση στην Ταυλανδη συμβαινει κατω απο την επιφανεια τηs θαλασσαs ;).
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο go2dbeach
Απο τη Μαδριτη εχω περασει 4 φορες. Ειναι ομορφη πολη και αξιζει για 2-3 μερες σιγουρα.



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο go2dbeach
Ειναι ολοφανερο οτι δεν ηξερα τι εβλεπα και ουτε με ενδιεφερε να μαθω ακομα κι οταν γυρισα.

Σχολιασα χαριτολογωντας τα δυο ποστ σου και δεν προσπαθω να σου αλλαξω γνωμη για τιποτα.Οσο για το καυσαεριο της Ταυλανδης φυσικα και εννοουσα τη Μπανγκοκ που ελπιζω συντομα να την επισκεφτω.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom