Μαλδίβες Μαλδίβες και ερωτησεις...

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα
Χαιρετω και γω την παρεα. Πρωτη φορα ποσταρω εαν και εχω αρκετο καιρο γραμμενος στο φορουμ και διαβαζω τις πανεμορφες ιστοριες!!

Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις για τις μαλβιδες:
1)Τη εποχη ειναι καλο να πας, ετσι ωστε να μην σου παρουν το κεφαλι στις τιμες, αλλα και να το ευχαριστηθεις?
2)Ποσες μερες ειναι αρκετες για να μεινεις και τι μπορεις να κανεις τον καιρο εκει?
3)Τα ξενοδοχεια ειναι στο ιδιο μηκος υπηρεσιων, ή με κατι παραπανω(ή πολυ) εχεις καλυτερες επιλογες?
4)Ποιος ειναι ο τελικος προορισμος(αεροδρομιο) για να κοιταξω για εισητηρια?

Με την μεχρι τωρα ερευνα, εχω διαπιατωσει οτι προκειται για ακριβο προορισμο! Δεν ξερω εαν εχετε να προτεινετε κατι παρομοιο αλλα πιο οικονομικο.

Ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις των ειδικων!!
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Ξεκινώντας να πω πως δεν απαντάω σαν "ειδικός".
Η χώρα λέγεται Μαλδίβες και όχι Μαλβίδες (συνηθισμένο λάθος).
Πέντε μέρες εκεί είναι αρκετές (μετά κόβεις φλέβες).
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι μπάνιο και "θαλάσσια σπορ".
Η πρωτεύουσα της χώρας είναι το Μάλε (εκεί είναι και το αεροδρόμιο).
Είναι πράγματι ακριβός προορισμός και δεν ξέρω αν κάποια περίοδο πέφτουν οι τιμές.
Συνήθως την επιλέγουν οι νεόνυμφοι για ταξίδι του μέλιτος.
Μπορεί να συνδυαστεί με Σρι Λάνκα για να δεις και δυο πράγματα.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
1. η καλύτερη εποχή για μαλδίβες είναι ο δικός μας χειμώνας. βέβαια το μέλος ταξιδιώτης που έχει γράψει ιστορία για τη χώρα αναφέρει οτι πήγε αύγουστο και δε συνάντησε κανένα πρόβλημα με τον καιρό.Για να πετύχεις καλύτερες τιμές νομίζω οτι πρέπει να κοιτάξεις σε πρακτορεία... συνήθως προσφέρουν τιμές γύρω στα 1.500 για 5 διανυκτερεύσεις που εκτός από εισητήρια και διαμονή η τιμή αυτή περιλαμβάνει και φόρους αλλά και ημιδιατροφή αν όχι Α.Ι.

2.κατά την άποψή μου νομίζω 5 νύχτες είναι οκ...αν δε βαριέσαι εύκολα κάτσε παραπάνω.

3.δε γνωρίζω

4.θα προσγειωθείς στο Μάλε,την πρωτευουσα του μαλδιβέζικου κράτους.Βέβαια αυτός δε θα είναι ο τελικός σου προορισμός.θα χρειαστεί να μεταφερθείς με ταχύπλοο σκάφος ή υδροπλάνο στην ατόλη σου! τσέκαρε το site της transmaldivianairways.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
...Πέντε μέρες εκεί είναι αρκετές (μετά κόβεις φλέβες).
Συνήθως την επιλέγουν οι νεόνυμφοι για ταξίδι του μέλιτος.
Μπορεί να συνδυαστεί με Σρι Λάνκα για να δεις και δυο πράγματα.
Συμφωνώ ...
κάθε νησάκι είναι αρκετά 20 με 30 λεπτά της ώρας για να το γυρίσεις όλο με τα πόδια !
Όταν είχα πάει και εγώ το είχα συνδυάσει με Σρι Λάνκα ... δεν γίνεται αλλιώς ...
... και μάλλον δεν θα επέλεγα να πάω ξανά Μαλδίδες γιατί στην κυριολεξία σου πιάνουν τον κ... (μια pepsi 5$ !!!)
Βέβαια είναι παράδεισος για αυτούς που θέλουν μπάνιο-"κρεβάτι"-μπάνιο-"κρεβάτι" ... :D
Αλλά υπάρχουν χίλια δυο μέρη που προσφέρουν τα ίδια με καλύτερες υπηρεσίες και τιμές ...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
+100% με οσα αναφερθηκαν παραπανω. Αν εισαι απο αυτους που βαριουνται ευκολα, μετα απο μερικες ημερες θα πεις "ελεος, παμε να φυγουμε". Δυστυχως εκτος απο καποιες ψιλοαπασχολησεις (σερφινγ, καταδυση, ψαρεμα, και εκδρομη στο αδιαφορο Μαλε) δεν υπαρχει τιποτα αλλο. ΟΚ, μαγευτικα χρωματα στις ατολες και υπεροχη θαλασσα. Αλλα υοπαρχουν και αλλου και πιο φτηνα, συν το οτι εχεις και αλλα πραγματα να κανεις και να δεις. θα ξαναπηγαινα μονο αν εβρισκα πολυ φτηνο (λεμε τωρα...) πακετο τον ευρωπαικο χειμωνα.

Αν θελεις τη γνωμη μου διαλεξε Ταυλανδη, Ινδονησια, Μαλαισια.
 

jorge

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Άλπεις το Γενάρη 2013
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβ. φιορδ-Βόρειο Σέλας
ήταν το πρώτο ταξίδι στην Ασία - honeymoon
ακριβή αλλά μοναδική εμπειρία, τα ψάρια τρώγαν ψωμί από τα χέρια μας
το συγκεκριμένο ξενοδοχείο το προτιμούσαν αρκετοί έλληνες - πρέπει να ήμασταν πάνω από το 20% του συνόλου των πελατών

κατά τα λοιπά συμφωνώ κι εγώ με τους παραπάνω, δηλ. 5 ημέρες max και μέσω πρακτορείου
πράγματι μέσα στο ξενοδοχείο ότι δεν περιλαμβάνεται στο πακέτο είναι πανάκριβο (το 1,5 lt νερό ήταν 5$ !!!)

μια που πας τόσο μακριά και αν έχεις δυνατότητα πάνε και κάπου αλλού (εγώ το είχα συνδυάσει με 3 ημέρες DUBAI)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Σωστά όλα τα παραπάνω. Αν το αποφασίσετε, μην πάρετε πακέτο ΑΙ γιατί θα σκάσετε στο φαΐ και στο τέλος δεν θα πηγαίνετε καθόλου. Ημιδιατροφή - το πολύ-πολύ. Και, εκτός από Σρι Λάνκα, μπορείτε να το συνδυάσετε με το νότο της Ινδίας (ανάλογα με τις μέρες που διαθέτετε). Υπάρχουν απ' ευθείας πτήσεις από/προς Τριβάντρουμ (Thiruvananthapuram).
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα
παιδια οι απαντησεις σας ειναι κατατοπιστικοτατες. Επειδη ειμαστε στην φαση της ερευνας για το που θα παμε, θα σκεφτουμε σοβαρα αυτα που μας ειπατε.

Μαλλον μας βλεπω για κατι πιο φθηνο με περισσοτερες δραστηριοτητες!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
  • Η καλύτερη (και πιο ακριβή) περίοδος είναι, όπως προαναφέρθηκε, ο δικός μας χειμώνας, χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι τον υπόλοιπο χρόνο υστερούν σε κάτι. Απλά έχει (θεωρητικά) λιγότερες βροχές, μια που η θερμοκρασία είναι σχεδόν σταθερή καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους. Προσωπικά πήγα μήνα Αύγουστο (ο οποίος είναι επίσης σχετικά ακριβός λόγω υψηλής τουριστικής κίνησης), μια χαρά ήταν πάντως. Αν ψάξει κανείς για Σεπτέμβρη, ειδικά σχετικά νωρίς, μπορεί να βρει καλούτσικές τιμές και προσφορές τηρουμένων των αναλογιών. Πολύ καλές τιμές μπορεί να βρει κανείς από εξωτερικό, κάτι που έχει συζητηθεί στα αντίστοιχα topics. Είχα βρει, για παράδειγμα, κάποια στιγμή από Γερμανικό πρακτορείο για Σεπτέμβριο περίπου ? 1.500 το άτομο για 15-20ήμερη διαμονή!!
  • Το πόσες μέρες μπορεί να καθίσει κάποιος στις Μαλδίβες είναι σχετικό. Για άλλους 5 μέρες είναι πολλές και πριν πάει μπορεί να σκεφτεί: Πώς θα περάσουν τόσες ημέρες σε ένα νησάκι το οποίο το γυρνάς με τα πόδια σε 15-30 λεπτά, με το ίδιο άτομο όλη τη μέρα και οι δραστηριότητες να είναι ελάχιστες? Η αλήθεια, κατ’ εμέ είναι λίγο διαφορετική, με μία προϋπόθεση: Να τα πηγαίνεις καλά και να έχεις καλή επικοινωνία με το σύντροφό σου. Είναι τόσο μαγευτικός, ευλογημένος θα έλεγα, τόπος, πραγματικά και ένα μήνα να καθόμουν δε θα βαριόμουν στιγμή. Ο καιρός περνάει χωρίς καν να το καταλάβεις. Όσο για το οικονομικό, και μόνο αν σκεφτείς ότι σε 50 χρόνια ίσως αυτά τα νησάκια, που δικαίως θεωρούνται επίγειος παράδεισος, ίσως να μην υπάρχουν, αξίζει και παραξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω και να πας. Και πραγματικά δε μπορώ να σκεφτώ κάποια εφάμιλλη επιλογή των Μαλδίβων με λιγότερα χρήματα. Σημαντικό είναι, επίσης, ότι εκεί τρως ελάχιστα λεφτά, δηλαδή ένα ζευγάρι σε μια εβδομάδα μπορεί να ξοδέψει λιγότερα από 200 ευρώ.
  • Για κάποιον, ο οποίος πηγαίνει στις Μαλδίβες απλά για χαλάρωση-παραλία-ξεγνοιασιά σε ένα «απλό» resort θα έχει όλα όσα θέλει. Από κει και πέρα υπάρχουν θέρετρα για όλα τα βαλάντια, ανάλογα με την πολυτέλεια που επιζητά ο καθένας και βέβαια με το ανάλογο αντίτιμο. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει η ύπαρξη παιδιών ή όχι.
  • Απαντήθηκε ανωτέρω
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα
νομιζω μου δινετε πολυ καλη εικονα για το μερος και σας ευχαριστω ιδιαιτερα.

Αυτο για τα πρακτορεια εξωτερικου που εχει συζητηθει για να το διαβασω?
 

Rain King

Member
Μηνύματα
14
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
κάπου στην Ευρώπη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα! εγώ έχω επισκεφθεί τις Μαλδίβες για μηνα του μέλιτος. Τα πράγματα θεωρώ πως είναι απλά. Δηλαδή: πηγαίνεις για ξεκούραση αφού δραστηριότητες πέρα απο αυτές που σου οργανώνει το κάθει resort (που ταυτόχρονα είναι και όλο νησάκι) δεν υπάρχει. 5 βράδια (+αυτά που χρειάζονται για το πήγαινε - έλα) θεωρώ πως είναι αρκετά. Καλό είναι να κλείσεις πακέτο με τουλάχιστον ημιδιατροφή μιας και στα περισσότερα ξενοδοχεία το φαγητό είναι αρκετά ακριβό. Υπάρχουν resort και με 4 και 5 αστέρια. πιστεύω πως και αυτά με τα 4 αστέρια είναι ικανοποιητικά. τους καλοκαιρινούς μήνες να ξέρεις πως παίρνεις ένα ρίσκο με τους μουσώνες που επικρατούν στην περιοχή, για αυτό και το δικό μας χειμώνα είναι ακριβότερα (και έχει και περισσότερο κόσμο). πάντως εμείς που πήγαμε Αύγουστο΄είχε μια χαρά καιρό και απλά που και που ξαφνικά σκοτείνιαζε έριχνε καρέκλες και σταματούσε μετά απο λίγο :lol:. επίσης γνώμη μου είναι να κλείσεις μέσω πρακτορείου και όχι μόνος σου απο τη στιγμή που υπάρχουν καλά πακέτα λόγω της μεγάλης προσφοράς των ξενοδοχείων (τα resort είναι στο σύνολο τους γύρω στα 90...).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom