Μαλδίβες Μαλδίβες και ερωτησεις...

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα
ασχετο μεν, αλλα θελω να το ρωτησω. Κοιταξα στην tui.com και επειδη μου τα βγαζει γερμανικα, οταν επιλεξω στο τελος της σελιδας την αγγλικη σημαια με πεταει στο thomoson.
Μηπως ειναι το ιδιο πρακτορειο?

Και ενα αλλο θεμα, για να φυγω απο Αθηνα με αυτα τα πρακτορεια πρεπει να το ζητησω ή κλεισω + ενα αεροπορικο για το αεροδρομειο αναχωρησεις?
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Αυτό τώρα είναι καλό ή κακό???:roll::roll:
Σιγουρα πολυ κακο. Πας διακοπες για να ξεφυγεις και να ηρεμησεις, οχι για να σου πριζουν τα @#$%^. Μακρυα (απο ελληνες στις διακοπες) και αγαπημενοι.

ΥΓ. δε θα ξεχασω πριν μερικα χρονια στο Μπαλι εμενα σε ενα ξενοδοχειο που το ειχα ψαξει επ[ιτηδες ωστε να μην ειναι πολυ δημοφιλες σε Ελληνες - μονο 1-2 πρακτορεια το ειχαν. Ηταν λοιπον ησυχα και πανεμορφα μεχρι του την προτελευται ημερα ηλθαν 2 ζευγαρια. Μιλαμε εκτος του οτι δεν βαλανε γλωσσα μεσα στη παρλα λες και ηταν μονοι τους, φωναζαν συνεχεια το προσωπικο να τους φερνει ποτα φαγητα κλπ στη πλαζ και τη πισινα. Εχαν γινει σοου. Λες και βρισκοντουσαν στο σκυλαδικο της γειτονιας τους. Απαραδεκτοι.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
joss said:
Σιγουρα πολυ κακο. Πας διακοπες για να ξεφυγεις και να ηρεμησεις, οχι για να σου πριζουν τα @#$%^. Μακρυα (απο ελληνες στις διακοπες) και αγαπημενοι.

ΥΓ. δε θα ξεχασω πριν μερικα χρονια στο Μπαλι εμενα σε ενα ξενοδοχειο που το ειχα ψαξει επ[ιτηδες ωστε να μην ειναι πολυ δημοφιλες σε Ελληνες - μονο 1-2 πρακτορεια το ειχαν. Ηταν λοιπον ησυχα και πανεμορφα μεχρι του την προτελευται ημερα ηλθαν 2 ζευγαρια. Μιλαμε εκτος του οτι δεν βαλανε γλωσσα μεσα στη παρλα λες και ηταν μονοι τους, φωναζαν συνεχεια το προσωπικο να τους φερνει ποτα φαγητα κλπ στη πλαζ και τη πισινα. Εχαν γινει σοου. Λες και βρισκοντουσαν στο σκυλαδικο της γειτονιας τους. Απαραδεκτοι.
Αυτο ακριβως εννοουσα, η ερωτηση ηταν ρητορικη
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα Σινικό Τείχος
Ήθελα να πάω Μαλδίβες για ταξίδι του μέλιτος πράγμα που τελικά δεν έκανα γιατί δεν βρήκα εισητήρια. Φαντάσου ψάχναμε Σεπτέμβρη να κλείσουμε για Δεκέμβρη και ήταν όλα κλεισμένα και τελικά καταλήξαμε Φινλανδία.
Επειδή όμως ήταν αποθημένο το κανονίσαμε την επόμενη χρονιά να πάμε τον Αύγουστο... το είχαμε κλείσει Μάρτιο για Αύγουστο και είχαμε βρει εισητήρια με 1300€ το άτομο με φόρους και όλο το πακέτο. Με μια ατυχία που μας έτυχε πάλι δεν πήγαμε και το ακυρώσαμε....επειδή ήταν να πάμε όμως έχω ενημερωθεί αρκετά με το θέμα...
-Η καλύτερη περίοδος να πας είναι τον χειμώνα όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω αλλά όταν έκλεισα να πάω καλοκαίρι την επόμενη χρονιά μου είπαν από το ταξιδιωτικό ότι ο καιρός είναι μια χαρά απλά μπορεί να πετύχεις και καμια μπόρα που κρατά κανά 10λεπτό.
-Συνήθως κλείνουν πακέτα 5-6 ημέρες γιατί βαριέσαι δεν έχει τίποτα να κάνεις εκτός και αν τρελαίνεσαι για καταδύσεις και αφιερώσεις χρόνο εκεί.
-Όσον αφορά τα resort εγώ κοίταζα τα πιο οικονομικά και νομίζω ότι τα είχαν όλα.
-Το κέντρο είναι ένα νησάκι το Male
Όλα αυτά όμως σου τα είπαν παραπάνω τα παιδιά...

Επειδή όμως το "τροπικό" ταξίδι ήταν απωθημένο που έπρεπε να γίνει φέτος πήγαμε koh samui (πριν λίγες μέρες γυρίσαμε...) ταυλάνδη.
Το επιλέξαμε γιατί οικονομικά δεν είμασταν για μαλδίβες και δεν το μετανιώσαμε καθόλου, μάλιστα είπαμε ευτυχώς που δεν πήγαμε μαλδίβες γιατί θα βαριόμασταν!
Δεν είμαι ειδική για να σου προτείνω κάποιον άλλον προορισμό για να πας γιατί δεν έχω πάει αλλά θα σου πρότεινα το samui γιατί τα συνδυάζει όλα.
Ότι θέλεις να ρωτήσεις στην διάθεση σου....
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα
Μετα απο πολυ ψαξιμο διαπιστωνω κι εγω οτι οι μαλδιβες ειναι αρκετα ακριβες.

Εαν θελεις να μου πεις για koh samui θα με ενδιεφερε(κοστος, με τι πηγατε, ποσες μερες και που μεινατε) και γενικα εαν εχεις ψαξει για παρομοια μερη.

Για να μην χαλαμε το θεμα μπορεις και να μου στειλεις πμ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αφου το ξεκινησες για Μαλδιβες και τωρα βρεθηκες να κοιτας για Ταυλανδη , γιατι δεν τα συνδυαζεις? Ριξε μια ματια στο Κο Λίπε , γνωστο και σαν 'Οι Μαλδιβες της Ταυλανδης' Διαβασε εδω αν θελεις:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1%F0%DC%EC%E5-%F4%E1%F5%EB%DC%ED%E4%E7.html
 

Attachments

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα
sophie_3601 ευχαριστω για την πληροφοριες. Δυστυχως δεν μπορω να σου στειλω πμ γτ εχω λιγα μνμ, αλλα γενικα εαν χρειαστω κατι αλλο θα σε ρωτησω. Περιμενω την ιστορια σου για ολο το ταξιδι, οταν με το καλο την δημοσιευσεις!
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Παιδια καλησπέρα. Φεύγουμε για Μαλδίβες αρχες Νοεμβρίου και αν και το έχω ψάξει θέλω να επιβεβαίωση να ρωτησω τους ειδικούς :p
Βίζα δεν χρειάζεται να βγάλω έτσι? Αρκεί το διαβατήριο να έχει ισχύ μέχρι 6 μηνες και μας βγάζουν στο αεροδρόμιο visa on arrival. Έτσι δεν είναι?
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Καλημέρα σας,
Έχω μια ερώτηση..
Για αναμνηστικά από που αγοράζουμε;; απο ξενοδοχείο ή από αεροδρόμιο, γιατί παρατηρήσαμε ότι στο αεροδρόμιο δεν έχει μαγαζάκια. Ή μήπως κάναμε λάθος κι δε προσέξαμε;
 

xaphs

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα σας! Χρονια πολλα καλη χρονια με υγεια !
Εχω 2-3-1013 αποριες για το ταξιδι αυτο στις μαλδιβες και θελω τη βοηθεια σας μπας και βγαλω ακρη η καπως να συντονιστω γτ εχω χαθει .
Λοιπον , με το καλο παιρνω το αεροπλανο και φτανω στις μαλδιβες. Μετα πως παω στο νησι που ειναι το δωματιο μου? Ποσο κοστιζει? Πως να διαλεξω το καταλληλο νησι για τα γουστα μου (που να βρω πληροφοριες). Τα γουστα μ ειναι all inclusive (θα θελα κ ποτο) , παραλιαρα(στο booking θα τα ψαξω) , να μπορω ΕΛΕΥΘΕΡΑ να κανω μπανιο με το bikini (οχι εγω αλλα η κοπελια) , να παω καπου να κολυμπησω με καρχαριες σαλαχια και κοραλια και ξερω γω τι αλλο. Ολα αυτα που τα βρισκω πως τα ψαχνω και φυσικα το budget μας ειναι γηινο . Πως κανονιζω και απο που τα tour, αν μπορω να τα πω ετσι. Δε θελω να γυρισω ολα τα νησια. 1 μερα θελω αντε 2 , να καλυμπησω με καρχαριες κτλ και τις αλλες απλα παραλιαρα και μπανιο κ ξαπλωστρα. Απλα λιτα . Επισης που κανω τα ευρω δολλαρια? Τι θα με συμβουλευατε? Να βγαλω καμμια καρτα https://www.revolut.com/en-US/ ? Η λυση του ταξιδιωτικου πρακτορειου θα ναι τελευταια γιατι θεωρω θα πληρωσω αρκετα παραπανω σε σχεση να το οργανωσω μονος


Ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μου δωσετε τα φωτα σας
 

Aitolos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλη την ομάδα και καλή χρονιά. Διαβάζω καιρό τις ιστορίες σας αλλά μόλις αποφάσισα να συνδεθώ γιατί χρειάζομαι την βοήθεια σας. Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να κάνουμε το γαμήλιο ταξίδι μας αρχές Ιουνίου για 4 βράδια στις Μαλδίβες. Επειδή έχουμε ακούσει πολλά για τον καιρό εκείνη την εποχή, υπάρχει κάποιος που να έχει πάει την ίδια περίοδο να μας πει τι παίζει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom