Μανιατικες παραλιες

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
alika .jpg Στα Αλικα (ειναι το χωριο πριν τη Βαθεια ) υπαρχει παραλια ακριβως απο κατω.

Αλλες δυο παραλιες ιδιου στυλ ειναι κατω απο Βαθεια ,ολες εντελως ανοργανωτες.Υπαρχει και μια κρυμενη παραλια με χοντρο βοτσαλο και κρυσταλινα νερα ,αλλα αυτη πρεπει να ρωτησεις ντοπιο να σου πει.Ειναι μετα τα Αλικα ..θα το καταλαβεις απο τα πολλα παρκαρισμενα αυτοκινητα πανω στο δρομο ...εχεις ενα πενταλεπτο περπατημα μεσα απο μια ρεματια διασχιζοντας ενα μικρο αρχαιολογικο χωρο .Η παραλια εχει και μικρη σπηλια στο τελειωμα της που προσφερεται για σκια.

Μετα απο Αλικα-Βαθεια η επομενη παραλια που εχει καταβαση για μπανιο ειναι το Μαρμαρι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βρηκα φωτο με τις 2 παραλιες του Διρου που ανεφερα παραπανω. Pyrgos_dirou4_2.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Skoutari11_2.jpg

skutjon.jpg Σκουταρι Αγια Βαρβαρα (απο το ομωνυμο εκκλησακι πανω στην παραλια)


Η ευρυτερη περιοχη του χωριου εχει 2-3 παραλιες για να διαλεξετε .

Παραλια Καλαμακια Σκουταριου beaches_6.jpg
beaches_7.jpg

Παραλια Βαθυ Αγερανος ..πριν το Μαυροβουνι προς Γυθειο και μετα το Σκουταρι
ageranos_vathi2.jpg
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Κοπελιά θα σε σκίσω! Αυτό έπρεπε να το κάνεις πριν πάω! :mad:
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
View attachment 8861 Στα Αλικα (ειναι το χωριο πριν τη Βαθεια ) υπαρχει παραλια ακριβως απο κατω.

Αλλες δυο παραλιες ιδιου στυλ ειναι κατω απο Βαθεια ,ολες εντελως ανοργανωτες.Υπαρχει και μια κρυμενη παραλια με χοντρο βοτσαλο και κρυσταλινα νερα ,αλλα αυτη πρεπει να ρωτησεις ντοπιο να σου πει.Ειναι μετα τα Αλικα ..θα το καταλαβεις απο τα πολλα παρκαρισμενα αυτοκινητα πανω στο δρομο ...εχεις ενα πενταλεπτο περπατημα μεσα απο μια ρεματια διασχιζοντας ενα μικρο αρχαιολογικο χωρο .Η παραλια εχει και μικρη σπηλια στο τελειωμα της που προσφερεται για σκια.

Μετα απο Αλικα-Βαθεια η επομενη παραλια που εχει καταβαση για μπανιο ειναι το Μαρμαρι.
Κλεοπάτρα η κρυμένη παραλία με τα κρυστάλινα νερά και τη σπηλιά στην άκρη της είναι αυτή???:)
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επειδή θα είμαι στη περιοχή της Αρεόπολης για μικρό χρονικό διάστημα (3-4 το πολύ μέρες) και τελικά τις γύρω παραλίες δεν τις λες και λίγες.... μπορεί κάποιος να πει μας ποιές θεωρεί ότι είναι οι top?? Αυτές που δεν πρέπει να χάσουμε ας πούμε..... :) :) :) Και όταν λέω οτι δεν πρέπει να χάσουμε δεν εννοώ ποιες είναι οι πιο τουριστικές...ποσός με ενδιαφέρει...μιλάω για τις πιό όμορφες (ας είναι και λίγο τουριστικές...κομμάτια να γίνει :p)!!
Έχω σκοπό να πάω μόνο στο μεσαίο πόδι, μέχρι Γύθειο δηλαδή απο τη μία πλευρά και μέχρι Στούπα το πολύ απο την άλλη (Καρδαμύλη έχω πάει παλιότερα ;))
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Για να γίνω λίγο πιό συγκεκριμένη...ένα πρόχειρο πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι...
Φονεας και ίσως Καλογριά (Στούπα), Γερολιμένας (οπωσδήποτε!), Λιμένι, Πόρτο Κάγιο (???), Κοτρωνάς (μου άρεσε απο φώτο η παραλία Χαλικιά), Παραλία Δυρού, Γύθειο (Μαυροβούνι??). Έχω αφήσει κάτι σημαντικό απ'έξω ή θεωρείτε ότι κάτι απο αυτά που έχω γράψει δεν αξίζει???
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..στουπα πολυς κοσμος..
Μαυροβουνι δεν μου αρεσε..σε ολα τα αλλα οκ..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η παραλια ειναι αυτη .
Προτεινω Καλογρια (οχι Στουπα ) Καλογρια και ας γινεται χαμος.
Μαρμαρι και οχι Πορτο Καγιο ..το δευτερο για φαι και χαζεμα ..οχι για μπανιο.
Φονεα ναι.
Καλαμιτσι λιγο μετα την Καρδαμυλη.
Γερολιμενα-Κοτρωνα ..δε μου αρεσουν οι παραλιες τους ..μονο για χαζεμα.
Σκουταρι-παραλια Σκουταριου.
Παραλια Διρου δε λεει πολλα ,Μαυροβουνι το ιδιο.
Λιμενι οπωσδηποτε για χαζεμα ..και αν θες καθαρα νερα με χρωμα γαλαζιο τροπικο στη Δεξαμενη του Λιμενιου..ρωτα θα σου πουνε.
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επειδή τέλος Αυγούστου έχω κανονίσει να πάω για λίγες μέρες στη δυτική Μάνη και έχω αρχίσει ήδη να οργανώνομαι.... μήπως ξέρει κανείς την παραλία Παπά ή Λίμνα??? Διάβασα οτι είναι κοντά στη Μεθώνη. Ξέρετε αν είναι προσβάσιμη και αν όχι, είναι τόσο όμορφη ώστε να αξίζει την "ταλαιπωρία" για να πας???
 

daydreamer

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Η ανατολική Μάνη έχει απίστευτες παραλίες που είναι προσβάσιμες όμως μόνο δια θαλάσσης....μια σχετικά άγνωστη και πανέμορφη παραλία που είναι προβάσιμη με αυτοκίνητο είναι η Άμπελος κοντά στον Άγιο Κυπριανό πριν τη Λάγια... Και στο Γύθειο υπάρχουν μικρές παραλίες διαμαντάκια προς τη Παγανέα και γενικότερα στην περιοχή ανάμεσα σε Βαθύ-Καμάρες- Σκουτάρι. Και προς Τρίνησα υπάρχουν πολύ ωραίες μικρές παραλίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom