Μαρόκο... εμψυχώστε με!!

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Όσον αφορά την οδήγηση στο Μαρόκο δεν πρέπει να διαφέρει και πολύ από αυτή στην Αίγυπτο...Οδηγούν όπως να ναι γιατί έχουν την άποψη οτι ο Αλλάχ αν είναι να τους πάρει μαζί του θα τους πάρει οπότε δεν υπάρχει λόγος για συνετή οδήγηση...:xmas_cheesygrin:. Μπες σε ένα ταξί σε μεγάλη πόλη και θα καταλάβεις τι εννοώ...Όταν όμως θα οδηγείτε εσείς ειδικά έξω από τις μεγάλες πόλεις με τη δέουσα προσοχή δεν νομίζω οτι θα αντιμετωπίσετε ιδιαίτερο πρόβλημα.Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα το αυτοκίνητο, θα σας διευκολύνει πάρα πολύ.
Όσον αφορά τη μουσική παντού στο Μαρόκο παίζουν παραδοσιακή μουσική αλλά δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο παρά μόνο το Ετήσιο Φεστιβάλ Gnaoua στην Εσσαουίρα που γίνεται κάθε Ιούνιο.Όμως υπάρχουν και πολλές άλλες γιορτές θρησκευτικές και μη (moussem) που λαμβάνουν χώρα καθ΄όλη τη διάρκεια του έτους και πραγματικά θα είστε πολύ τυχεροί αν πετύχετε κάποια.Αν δεν κάνω λάθος το Μάιο είναι και το φεστιβάλ των ρόδων στην Κελαά Μ Γκούνα...
Τέλος όσον αφορά ρομαντισμό το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι η χώρα είναι πολύ ιδιαίτερη, βρείτε ένα ωραίο παραδοσιακό ριάντ μέσα σε μια μεδίνα ή κάπου με ωραία φύση στον Άτλαντα, φροντίστε να εξασφαλίσετε και ένα κρασάκι από τη Meknes και that's all...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
χρωστάω πολλά σε αυτην την παρέα και σύντομα θα ανταποδώσω... χρόνια ταξιδεύω με τις συμβουλές σας και ξέρω ότι σας χρωστάω τις δικές μου ταξιδιωτικές ιστορίες - εμπειρίες.... και θα το κάνω σύντομα... άλλωστε κι εγώ όπως και τόσοι άλλοι πάντα πάω στο αεροδρόμιο.... με τις τυπωμένες σημειώσεις του travelstories παραμάσχαλα.... πριν όμως θυμηθώ τα περασμένα... θέλω λίγη βοήθεια, πάλι....
Κάπου πριν απο λίγους μήνες, στο Βερολίνο (εκεί που με στείλατε στα καλύτερα!!!...χχαχα) δέχτηκα ένα δαχτυλίδι. και έμεινα να κοιτω τον καθεδρικό να καμπανίζει μέρα μεσημέρι....
τώρα λίγους μήνες μετά προετοιμάζομαι για... το γαμήλιο...
παντρευόμαστε απρίλη , μια εβδομάδα μετά το πάσχα. οι μέρες μας για ταξίδι είναι μόνο 6, οπότε παραιτήθηκα από τα μακρυνα και εξωτικά που πάντα ονειρευόμουν.... και προσανατολίστηκα προς τα.... κοντινά και εξωτικά...
Μαρόκο....
Καλή Ιδέα???
έχω ταξιδέψει Τυνησία και Αίγυπτο γι αυτό αναρωτιόμουν αν είναι πολύ παρόμοιο μέρος το Μαρόκο ... είμαστε άνθρωποι της περιπέτειας, της τοπικής μουσικής και της παράδοσης. είναι το Μαρόκο το μέρος για μάς??? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων... :xmas_razz:
Off topic... συγκινηθηκα... :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.204
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom