Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου γιατι τα αεροπορικα για Μαροκο ειναι ελαφρως ζορικα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επειδή το ψάχνω για Μαρόκο έκανα μια έρευνα πτήσεων αρχικά μια που πιστέυω ότι είναι ένα μεγάλο έξοδο σε αυτό το ταξίδι. Βρήκα λοιπό τα εξής.
Αθήνα - Φρανκφούρτη με επιστροφή 98 ? www.lufthansa.gr
Φρανκφούρτη (Hahn) - Φεζ στα 50 ευρώ περίπου www.ryanair.com
Μαρακές - Φρανκφούρτη (Hahn) στα 60 ευρώ περίπου. www.ryanair.com
Σύνολο αεροπορικών 210 ευρω περίπου
Βάλε και κανένα σαραντάρι περίπου απο FRA στο Hahn...

Ρίξε μια ματιά στο ATH-MIL και μετά από Οrio al Serio στο Mαρακές με My Air, ίσως βγαίνει φτηνότερα... Τα πάντα βέβαια εξαρτώνται από το πότε πας. Αυτό το 98 της LH χλωμό το κόβω να το πετύχει κάποιος εύκολα... Στη θεωρία καλό φαίνεται στην πράξη μάλλον δύσκολο... Το σενάριο Μιλάνο , My Air μου φαίνεται ρεαλιστικότερο...
 

EleniCrete

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα!
Αρχές Σεπτέμβρη φεύγω για Μαρόκο μόνη μου. Θα ήθελα να μου πείτε μέσα σε 12 ημέρες ποιες είναι οι καλύτερες πόλεις να επισκεφτώ και αν θα είναι επικίνδυνο να κάνω μία εκδρομή στην έρημο. Επίσης, περίπου πόσα χρήματα πιστεύετε οτι θα μου χρειαστούν;
Ευπρόσδεκτη κάθε συμβουλή ;)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Υπάρχουν ήδη αναφορές για το Μαρόκο. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά.

http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=705&highlight=%CC%E1%F1%FC%EA%EF

Η συνταξιδιώτισα ΕΡΣΗ, έχει κάνει εκτός γκρουπ το Μαρόκο. Μπορείς να της στείλεις ένα π.μ. και είμαι απόλυτα σίγουρη ότι θα σου δώσει εκπληκτικές πληροφορίες.
Πάντως εγώ από το Μαρόκο λάτρεψα τη Φεζ, αγάπησα το Μαρακές και ευχήθηκα να μπορώ να ξαναγυρίσω στην έρημο του νότου. Μην ανησυχείς. Θα περάσεις πανέμορφα.
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
eleni καλημερα!!!
και εμεις λεμε για Μαροκο Σεπτεμβριο, αλλα μαλλον θα ταξιδεψουμε οργανωμενα..
θα περιμενουμε εντυπωσεις!!!:lol:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλό ταξίδι στο μαρόκο ..εκπληκτικό !!! μείνε περισσότερο στην φέζ και στο μαρρακές .ονειρο !!! απόφυγε την καζαμπλάνκα .ειναι ένα εμπορικό λιμάνι μόνο .
θα ξετρελαθείς με το μαρακές ,ειναι ολόκληρο ένα ποίημα !!.πήγα πρίν 5 χρόνια για αυτό διάβασε και ενημερώσου περισσότερο και πιο έγκυρα ..
 

EleniCrete

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελικά, ίσως να αρκεστώ σε Φεζ και Μαρακές, την Καζαμπλάνκα λίγο θα προλάβω να την δω την ημέρα που φεύγω και για την εκδρομή στην έρημο αν δεν βρω κάπου οργανωμένα δεν θα το διακινδυνέψω να την κάνω...
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Όταν γυρίσω θα γράψω τις εντυπώσεις μου!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τελικά, ίσως να αρκεστώ σε Φεζ και Μαρακές, την Καζαμπλάνκα λίγο θα προλάβω να την δω την ημέρα που φεύγω και για την εκδρομή στην έρημο αν δεν βρω κάπου οργανωμένα δεν θα το διακινδυνέψω να την κάνω...
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Όταν γυρίσω θα γράψω τις εντυπώσεις μου!
Καταρχήν η έρημος του Μαρόκου δεν έχει πολλές θίνες άμμου. Είναι πιο πολύ πετρώδης, δηλαδή έρημες περιάδες με πέτρες. Υπάρχουν κάποια σημεία με θίνες αλλά είναι πολύ λίγα και μάλλον απομακρυσμένα.
Κατεβαίνοντας νότια από την Φεζ συναντά κανείς την πόλη Erfoud. Νοικιάζοντας κανείς ένα τζιπ με οδηγό από εκεί μπορεί να μεταφερθεί μέσα στην έρημο σε κάποιον σταθμό όπου νοικιάζουν καμήλες και κάνει κανείς βόλτες στις θίνες. Αλλά δεν είναι και τόσο εντυπωσιακές όπως ενδεχομένως στη Τυνησία ή στη Λιβύη και στην Αλγερία. Αλλη εκδοχή είναι νοτίως της Ουαρζαζατ προς Ζαγορά. Το τοπίο είναι πανέμορφο αν και δεν έχει και αυτό σπουδαίες θίνες. Με είχαν εντυπωσιάσει εκεί οι γυναίκες. Βερβέρες κατέβαιναν να πλύνουν στο ποτάμι ντυμένες σα βασίλισσες της ανατολής: Φορούσαν ένα φουστάνι σατεν σε έντονο χρώμα γαλάζιο κόκκινο ή ροζ, από πάνω ένα δεύτερο σε μαύρη δαντέλα και είχαν ένα μαύρο διαφανές πέπλο μακρύ που κάλυπτε τα μαλλιά τους. Το πέπλο αυτό είχε ραμμένο πάνω του ασημένια φλουριά που λαμπύριζαν στον ήλιο. Τα πρόσωπά τους ήταν ακάλυπτα. Από Ουαρζαζάτ προς Ζαγορά πήγαμε με ταξί. Ο δρόμος ήταν ένας βατός χωματόδρομος. Στη Ζαγορά υπάρχουν αξιοπρεπή καταλύματα για να μείνει κανείς.
 

belis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χθές επέστρεψα απο το Μαρόκο, μια πραγματικά διαφορετική εμπειρία σε σχέση με τα ταξίδια που έχω κάνει μέχρι σήμερα. Απίστευτη χώρα φτώχεια αλλά ο κόσμος πρόσχαρος. Μια χώρα που σίγουρα αξίζει κάποιος να επισκεφτεί με τη πρέπουσα προσοχή βέβαια. Περισσότερες λεπτομέριες σύντομα
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γεια΄σου belis περιμένομε να μας πείς για το μαρόκο του σήμερα ...το μαρόκο το γύρισα όλο για 20 μέρες πριν δέκα ολόκληρα χρόνια...σε σκέψη μου να το ξαναεπισκεφτώ τώρα,με απογοήτευσαν οι πληροφορίες για πολύ τουριστικοποίηση,και δήθεν φορκλόρ,και έτσι δεν το σκέφτομαι..
γράψε μας πώς σου φάνηκε μήπως και ανατραπούν οι σκέψεις μου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom