• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Οκτώβριο - Νοέμβριο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
  • Εκπομπή Travelstories!! Δείτε το 3ο επεισόδιο εδώ

Μαρόκο Μαρόκο

FayGiatsou

New Member
Βλέπω πως με προτρέπετε να μην πάω Μαρόκο αυτήν την περίοδο. Λογικά κάτι παραπάνω θα ξέρετε, οπότε θα το ξανασκεφτώ πριν στείλω αίτηση συμμετοχής στο πρόγραμμα.

Σας ευχαριστώ, όμως πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοήθησαν απίστευτα! Δεν ήξερα ότι οι τιμές πέφτουν τόσο πολύ σε περίοδο off season. Μάλλον θα ηταν καλύτερα να πάω αυτό το ταξίδι άλλη περίοδο και υπό άλλες συνθήκες.

* hlhjac σε ευχαριστώ πολύ για το link. Θα μου φανεί υπερβολικά χρήσιμο για επόμενα ταξίδια!

North66

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Κοίταξε αν θέλεις στο παρακάτω link
http://www.azair.eu/azfin.php?searc...s=0&maxChng=3&currency=EUR&indexSubmit=Search

Βέβαια κ με loco αρχές Αυγούστου οι τινες είναι ψηλά
Αθήνα Μαρακές 350€
[OFF-TOPIC]
Καλύτερα να ενημερώσεις όσους δεν έχουν μεγάλη εμπειρία με κρατήσεις αεροπορικών ότι το συγκεκριμένο site συνδυάζει κρατήσεις ξεχωριστών εισιτηρίων loco και regular αεροπορικών την ίδια μέρα κάτι που δε θα πρότεινα σε κανένα ταξιδιώτη.

MarB

New Member
Καλησπέρα σας!! Ζητώ συγνώμη αλλά είμαι πολύ νέα στο χώρο ;) Σκέφτομαι να πάω ένα ταξίδι στο Μαρόκο τον Μάιο.. έχει κάποιος any tips?? Σκέφτομαι αν ξεκινήσω το ταξίδι από Καζαμπλανκα, και μετά Μαρακες και Φεζ. -με ποιά σειρά; -κόστος; -μεταφορικό; -λοιπές δραστηριότητες; -φαγητό; -τί αξίζει;

LULLU

Member
Επόμενο Ταξίδι
ισλανδια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλώς ήλθες.. γύρισα απο το Μαρόκο τη περασμένη εβδομάδα. Μια ωραία χώρα ...
Η σειρα εχει να κανει εαν φευγεις και παλι απο Καζαμπλανκα η οχι.. Αεροδρομια εχει και Ραμπατ Φες και Μαρακες,,
Αν φτάσεις Καζαμπλάνκα και φυγεις απο Καζαμπλανκα σε συμφερει να κανεις, Καζαμπλανκα-Φες. Μαρακες -Καζαμπλανκα.
Εγω ειχα αυτοκίνητο με οδηγο( ειμαστε 8 ατομα) και δεν χρησιμοποιησα καθολου λεωφορεια η τρενα
Το φαγητο ειναι φτηνο, βρισκεις να φας και με 7 ευρω αλλα και με 20 ευρω το ατομο, αν εχεις παρεα ντοπιο οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες.. Πολυ νόστιμες οι σουπες χαριρα, και θα βαρεθεις το τατζιν με ολες τις εκδοχες κρεατικου και λαχανικων..πολυ νόστιμες οι ελιες και το ψωμι κυρίως στο Μαρακές( εφαγα πολυ καλα στο ξενοδοχειο ΟΜΑΡ).. Η Φες ειναι πιο ακριβή.. τα εστιατορια μεσα στη Μεδινα βαρανε στο ψαχνο( πχ το ασμαρα νομιζω λεγοταν)
Οσο για τα παζαρια, δεν ειναι και τοσοοοοοοο πραγματικοτητα τα οσα εγω τουλαχιστον διαβασα..αν σου πουν οχι ειναι οχι δεν παει να κτυπιεσαι εσυ..( φυσικα οι μικροπωλητες στο δρομο ειναι αλλη κατηγορια,, στα μαγαζια δεν μπορεις να πυροβολεις τιμες οτι σου κατεβει..)
Για τηλ αγοραζεις μια καρτα με 2 mega internet και εισαι μια χαρα αν και wifi βρισκεις ακομα και σε παγκο στη λαικη...πολυ ευκολο ..
Μαη δεν θα κανει πολυ ζεστη αλλα ουτε και το κρυο που εχει Δεκεμβριο μηνα..
Αυτα για την ωρα..

MarB

New Member
Χαχα τρομερό οτι η πρώτη μου συνομιλία ειναι με συντοπίτισσα!! Και γω από Χανιά! :)
Ευχαριστώ για την λεπτομερειακή απάντηση!
Αλλά μήπως θυμάσαι από που νοικιάσεις αυτοκίνητο; και από που αγόρασες καρτα; εχει κάποια διαδικασία;

North66

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Aν κινηθείς στον άξονα Φεζ-Καζαμπλάνκα-Μαρακές σε καλύπτει το τρένο που είναι φτηνό και γρήγορο.

LULLU

Member
Επόμενο Ταξίδι
ισλανδια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Χαχα τρομερό οτι η πρώτη μου συνομιλία ειναι με συντοπίτισσα!! Και γω από Χανιά! :)
Ευχαριστώ για την λεπτομερειακή απάντηση!
Αλλά μήπως θυμάσαι από που νοικιάσεις αυτοκίνητο; και από που αγόρασες καρτα; εχει κάποια διαδικασία;
καλημερα απο τη ιδια πόλη..η καρτα orange εχει καλυψη σε ολο το Μαροκο.. οσο για το αυτοκινητο θα σου στειλω μυνημα με το τηλ του οδηγου μολις το βρω απο τις σημειωσεις μου..

christos84

Member
Καλησπερα , σκεφτομαι να επισκεφθω με την γυναικα μου το Μαροκο για μια εβδομαδα(δεν μπορω παραπανω λογω εργασιας δυστυχως) , τα εισιτηρια που βρηκα με χαμηλη τιμη ειναι απο και προς το Μαρακες. Αρχικα αξιζει τον κοπο να το κανω? Η θερμοκρασια θα ειναι γυρω στους 20-22 βαθμους απ οτι τσεκαρα στις προβλεψεις καιρου, οι βασικες μου εννοιες ειναι ποια η καλυτερη διαδρομη που θα πρεπει να ακολουθησουμε αρχιζοντας και τελειωνοντας στο Μαρακες? (πολεις που αξιζει να παμε στην μια εβδομαδα) , εαν γενικα συμφερει να ενοικιασουμε σωφερ για ολη την εβδομαδα ?(το ειχαμε κανει σε αλλη χωρα και ηταν η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσαμε να ειχαμε κανει) και εαν θα πρεπει να εμβολιαστουμε πριν φυγουμε , καθε συμβουλη ευπροσδεκτη , ευχαριστω!

saudade

Member
Θα σου πρότεινα να κινηθείς ανατολικά προς Merzouga και νοτιοανατολικά προς Tamnougalt ή Zagora. Αυτές οι διαδρομές και τα μέρη στο ενδιάμεσο αξίζουν πολύ. Αν σου περισσέψει καμία μέρα πήγαινε και προς Essaouira για μία μέρα. Θεωρώ ότι η Φεζ είναι αρκετά μακριά για τον χρόνο που διαθέτεις.

Last edited:

isabelle

Member
Καλησπερα , σκεφτομαι να επισκεφθω με την γυναικα μου το Μαροκο για μια εβδομαδα(δεν μπορω παραπανω λογω εργασιας δυστυχως) , τα εισιτηρια που βρηκα με χαμηλη τιμη ειναι απο και προς το Μαρακες. Αρχικα αξιζει τον κοπο να το κανω? Η θερμοκρασια θα ειναι γυρω στους 20-22 βαθμους απ οτι τσεκαρα στις προβλεψεις καιρου, οι βασικες μου εννοιες ειναι ποια η καλυτερη διαδρομη που θα πρεπει να ακολουθησουμε αρχιζοντας και τελειωνοντας στο Μαρακες? (πολεις που αξιζει να παμε στην μια εβδομαδα) , εαν γενικα συμφερει να ενοικιασουμε σωφερ για ολη την εβδομαδα ?(το ειχαμε κανει σε αλλη χωρα και ηταν η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσαμε να ειχαμε κανει) και εαν θα πρεπει να εμβολιαστουμε πριν φυγουμε , καθε συμβουλη ευπροσδεκτη , ευχαριστω!
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Συμφωνώντας με @saudade , κι εγώ θα σου έλεγα να επικεντρωθείς στο νότο για μια γύρα 5 ημερών + 2 μέρες στο Μαρακές. Άνετα μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σου νοικιάζοντας αυτοκίνητο και επιλέγοντας τις κατά τόπους διαμονές σου, αν όμως προτιμάς να οδηγάει ντόπιος και να είναι τα πάντα οργανωμένα υπάρχουν άπειρα προσφερόμενα "πακέτα" για κάθε γούστο και τσέπη. Εντελώς ενδεικτικά δες το παρακάτω λινκ. Η περιγραφή είναι στα γαλλικά, αλλά ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνεις ευκολα εντοπίζεις τη διαδρομή στο χάρτη από τα τοπωνύμια.
https://www.excursionsmarrakech.net/circuits/circuit-desert-5-jours-au-maroc.html.

Όλα είναι πλέον πολύ τουριστικά στο Μαρόκο αλλά η ομορφιά παραμένει. Η περίοδος Οκτώβρης-Νοέμβρης είναι ιδανική από άποψη θερμοκρασίας , το δε φως στα χωριά του Άτλαντα και της ερήμου απλά μαγικό.

Δεν χρειάζεσαι εμβόλια για το Μαρόκο.

christos84

Member
Σας ευχαριστω πολυ , ηδη εχω μπει στην διαδικασια συλλογης πληροφοριων που για εμενα αποτελει αναποσπαστο κομματι καθε ταξιδιου , εχω ξεκινησει να στελνω mail σε εταιριες ενοικιασης αυτοκινητων και οδηγων , συγκρινοντας τιμες και προγραμμα της καθε μιας , θα κοιταξω να κινηθω στις πολεις που μου ειπατε!

Dimspace23

Member
Καλησπέρα και από εμένα! Ήμουν στο Μαρόκο τον Αύγουστο για δεύτερη φορά μέσα σε ένα χρόνο και πραγματικά την λατρεύω αυτή τη χώρα! Όπως έγραψαν και οι υπόλοιποι θα ήταν καλύτερα να επικεντρωθείς στο νότιο τμήμα της χώρας. Ενδεικτικά ένα πρόγραμμα : 2 διανυκτερεύσεις Marrakech, 1 Boumalne Dades, 2 Merzouga, 1 Ait ben haddou ή Ouarzazate και επιστροφή στο Μαρακές. Εναλλακτικά θα μπορούσες να κάνεις 1 διανυκτέρευση στην Merzouga και να κάνεις μια ημερήσια εκδρομή στην Essaouira ή στα χωριά του Άτλαντα (Imlil). Έκλεισα ένα πακέτο και έκανα ένα tour για 10 μέρες με ντόπιο Βερβέρο οδηγό και πραγματικά ήταν το καλύτερο ταξίδι που έχω κάνει ποτέ! Ο δε οδηγός μου ήταν ένας τρομερός τύπος από τον οποίο έμαθα πολλά για την χώρα ! Οπότε πιστεύω ότι το να νοικιάσεις αυτοκίνητο με οδηγό είναι η καλύτερη λύση. Αν χρειάζεσαι πληροφορίες με τα στοιχεία του οδηγού ή ότι άλλο θελήσεις να ρωτήσεις, θα είναι χαρά μου να σε βοηθήσω!

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.556
Μέλη
35.374
Νεότερο μέλος
SoniaKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom